Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.:)

Το ovi maps το <<έτρεξες>> στο τηλέφωνο πριν δοκιμάσεις να περάσεις τους χάρτες;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.:)

Το ovi maps το <<έτρεξες>> στο τηλέφωνο πριν δοκιμάσεις να περάσεις τους χάρτες;

Ευχαριστώ :)

 

Ναι το ετρεξα στο κινητο. Ανοιξε μια χαρα μου εβγαλε και συντεταγμενες αλλα βεβαια χωρις χαρτες.

 

Να προσθεσω οτι μετα δοκιμασα να κανω update to ovi maps.

Κατεβασα το maps_installer_3.03_10wk1_b05_s60_3.2.Nocs.sis απο τη νοκια για το κινητο μου και το αποθηκευσα στη καρτα μνημης. Το εκανα install το ετρεξα ανοιξε μια χαρα αλλα χαρτες παλι δε μπορουσα να ανεβασω. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα προσπαθησα με το MAP Loader 3.0.28.0 να ανεβάσω χάρτες στο κινητό.

Αν και βρισκει τη συσκευη (Νοκια Ε52) μου βγάζει "An Unexpected error occured. Try again. Sorry for the inconvencience".

Εκανα reset pc και κινητο αλλα δε δουλεψε. Δοκιμασα και σε αλλο PC αλλα παλι τιποτα.

Καρτα έχω 2GB αρα δε νομιζω να υπαρχει προβληλα (ο χαρτης της Ελλαδας ειναι κοντα στα 65ΜΒ).

Επίσης κατέβασα ένα αρχειο 1213.zip που ειχε ανεβασει καποιο αλλο παιδι σε προηγουμενες σελίδες αλλα τοτε δεν ανοιγε η εφαρμογή.

Δοκιμασα και παλαιοτερη εκδοση του map loader αλλα παλι το ιδιο προβλημα.

Καμία ιδέα?

Ευχαριστώ

 

Είχα (και έχω) το ίδιο πρόβλημα, ανακάλυψα όμως ότι δουλεύει μια χαρά σε άλλο pc... Οπότε κάθε φορά πάω σ΄εκείνο για να περάσω χάρτες φωνές κλπ., δοκίμασε λοιπόν σε κάποιο άλλο (δεν είναι ακριβώς λύση αλλά..!)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα με κάτι φίλους και εμπιστευτήκαμε και εμείς το πρόγραμμα αυτό. Άνοιξα το πρόγραμμα και με ενεργοποιημένο το a-gps βρήκε πολύ γρήγορα και ακριβές το στίγμα μου στο κέντρο της θεσσαλονίκης. Είπαμε να παμε κιλκίς από θεσσαλονίκη. Το εμπιστευτήκαμε...(δυστυχώς βέβαια). Δεν ήταν καθόλου ενημερωμένο. Έχει ούτε 2μηνο που βγήκε η νέα έκδοοση και υπέθεσα πως θα είναι και αρκετα αναβαθμισμένη. Μας πήγε από τον δρόμο τον σερρών και κάπου στη μέση της διαδρομής μας έβαλε να γυρίσουμε πίσω για να βγούμε από μία έξοδο...απλά ελλεϊνό. Τελικά αποφασίσαμε και πήγαμε σέρρες.(ούτως η άλλως για βόλτα πηγαίναμε). το θέμα είναι πως με απογοήτευσε αρκετά σαν εφαρμογή και θα προσπαθήσω να περάσω το garmin ευελπιστώντας σε πολύ καλύτερα αποτελέσματα.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά από πολλές έρευνες ανακάλυψα πως ενώ είχα κατεβάσει τον χάρτη της Ελλάδας και τον είχα περάσει το κινητό μου, μερικά τμήματα δεν τα είχε και για αυτό (λογικά) τον λόγο μου έβγαζε συνέχεια το μήνυμα ότι δεν βρέθηκε η διαδρομή!

Συγκεκριμένα στο τμήμα Ιωαννίνων - Άρτας αμέσως μετά τον κόμβο για την είσοδο στην Εγνατία, και για απόσταση περίπου 20 χιλιομέτρων.. Επίσης στο τμήμα Από την είσοδο στην Εγνατία από τα Γιάννινα προς Ηγουμενίτσα. Ενώ από ύψος φαίνεται πως υπάρχει η διαδρομή, εάν κάνει κάποιος ζούμ, θα δει πως δεν υπάρχει το τμήμα του δρόμου. Μετά αφού συνδέθηκα με ασύρματο δίκτυο κατέβασε τους δρόμους και τους δείχνει κανονικά...

 

Τώρα θα ξαναεγκαταστήσω τους χάρτες και βλέπουμε.. Ίσως να είναι αυτό το πρόβλημα σε όσους τους βγάζει ότι η διαδρομή δεν βρέθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά από πολλές έρευνες ανακάλυψα πως ενώ είχα κατεβάσει τον χάρτη της Ελλάδας και τον είχα περάσει το κινητό μου, μερικά τμήματα δεν τα είχε και για αυτό (λογικά) τον λόγο μου έβγαζε συνέχεια το μήνυμα ότι δεν βρέθηκε η διαδρομή!

Συγκεκριμένα στο τμήμα Ιωαννίνων - Άρτας αμέσως μετά τον κόμβο για την είσοδο στην Εγνατία, και για απόσταση περίπου 20 χιλιομέτρων.. Επίσης στο τμήμα Από την είσοδο στην Εγνατία από τα Γιάννινα προς Ηγουμενίτσα. Ενώ από ύψος φαίνεται πως υπάρχει η διαδρομή, εάν κάνει κάποιος ζούμ, θα δει πως δεν υπάρχει το τμήμα του δρόμου. Μετά αφού συνδέθηκα με ασύρματο δίκτυο κατέβασε τους δρόμους και τους δείχνει κανονικά...

 

Τώρα θα ξαναεγκαταστήσω τους χάρτες και βλέπουμε.. Ίσως να είναι αυτό το πρόβλημα σε όσους τους βγάζει ότι η διαδρομή δεν βρέθηκε...

 

Εσενα σου εβγαζε σε καθε διαδρομη που πληκτρολογουσες η διαδρομη δεν βρεθηκε? γιατι εμενα ενω πληκτρολογουσα μια οδο και μου εβγαζε ''η διαδρομη δεν βρεθηκε'' μολις εκλεινα το ovi maps η το κινητο και το ξανανοιγα και πληκτρολογουσα ακριβως την ιδια οδο μου την εβρισκε την διαδρομη για τσεκαρε το ξανα και επικοινωνουμε παλι. Αξιζει να αναφερω επισης οτι σημερα υστερα απο το χιλιοστο επτακοσιοστο τεταρτο format ενω το χρησιμοποιησα περι της 15 φορες για πλοηγηση μονο μια φορα μου εβγαλε το γνωστο μισητο μηνυμα ''η διαδρομη δεν βρεθηκε'' κι' αυτο ισως γιατι επελεξα με το δαχτυλο μια επιλογη στον χαρτη τυχαια κοντα στην περιοχη μου που μαλλον δεν αντιστοιχουσε σε καποια οδο μολις πληκτρολογησα οδο ομως μου εβγαλε κατευθειαν πλοηγηση οπως και να εχει ομως μπηκα στο τρυπακι παλι του format το σκεφτομαι, απο την αλλη μερια ομως λεω δεν αξιζει τον κοπο για μια μονο φορα τι λες και εσυ?

Edited by vissarion12
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα λειτουργούσε και δεν λειτουργούσε.. Κυρίως στην διαδρομή όπου έγραψα παραπάνω... (Άρτα - Γιάννινα - Άρτα).

 

Μου έβγαζε ότι δεν βρέθηκε η διαδρομή, ενώ σε άλλες περιοχές μου το έβγαζε.. (που δεν περνούσε από εκεί).

 

Αφού τα κατέβασα μέσω wi-fi και δοκίμασα, η διαδρομή εμφανίστηκε κανονικά!

 

Μπορεί κάποιος να ελένξει αν υπάρχει στο κινητό του η διαδρομή από Άρτα προς Γιάννινα..? Βασικά το τμήμα πριν από τα Γιάννινα?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς κάνουμε αναζήτηση κάποιας οδού; Στην αναζήτηση μόνο σημεία ενδιαφέροντος μου βγάζει.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς κάνουμε αναζήτηση κάποιας οδού; Στην αναζήτηση μόνο σημεία ενδιαφέροντος μου βγάζει.

 

Πατάς αναζητηση και στο κενο πανω απλά συμπληρωνεις ολη την διευθυνση στη σειρα!

 

πχ Αριστειδου 20, 18531 Πειραιάς

 

και σου βγαζει 2-3 επιλογες να διαλεξεις ποια ειναι η σωστη.

Samsung Galaxy S9 Plus Duos
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει τους τελευταιους χαρτες απο το ovi shop, αλλα οταν ανοιγω την εφαρμογη, εξακολουθει και κατεβαζει καποια δεδομενα. Ειναι λογικο αυτο?

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό διότι κατεβάζει πρόσθετα δεδομένα, όπως σημεία ενδιαφέροντος κλπ.

Κάθε φορά που ανοίγεις την εφαρμογή μη αποδέχεσαι τη προτροπή για σύνδεση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λοιπον προ ημερων ειχα καλεσει το nokia careline και αφου μιλησα με μια υπαλληλο της εξεθεσα το γνωστο προβλημα με την πλοηγηση "η διαδρομη δεν βρεθηκε" αφου μιλησα ωρα μαζι της και της ανεφερα οτι το προβλημα το εχουν και αλλοι χρηστες αφου κλεισαμε και μετα απο καποιες μερες με ξανακαλεσε η ιδια υπαλληλος και μου ειπε οτι μολις ανεφερε το προβλημα την καλεσαν αμμεσα απο nokia φινλανδιας ζητωντας της να μαθει την ακριβη διευθυνση μου και να τους την μεταφερει λεγοντας μου εμμεσως πλην σαφως οτι η φινλανδοι εικαζουν οτι ειναι προβλημα δορυφορου σε καποια σημεια (εκει δηλαδη που βρισκεσε και θες να ξεκινησεις πλοηγηση) και οτι το ψαχνουν και οτι θα με καλεσουν αμμεσως να μου πουν τα αποτελεσματα των ενεργειων τους. Το θεμα τωρα ειναι οτι το δοκιμασα και εγω και δεν ξαναξεκινησα την πλοηγηση απο το σπιτι μου απο οπου και μου εβγαζε 7 στις 10 φορες το "η διαδρομη δεν βρεθηκε" και την ξεκινουσα 5 δρομους πιο κατω και μαντεψτε τι δεν μου το ξαναεβγαλε ποτε ξανα το γνωστο μηνυματακι της τελευταιες 5 ημερες που το λειτουργω μπραβο στην nokia για την αμμεση αντιδραση του αιτηματος μου εστω και αν ακομα βρισκονται σε ερευνα μου εδωσαν ενα φως στο αδιεξοδο που ειχε διμιουργηθει ΜΠΡΑΒΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάνοντας βόλτα μέσω οθόνης κινητού για εξοικείωση με το GPS, άνοιξα τους χάρτες με zoom out. Kάποια στιγμή είδα με έκπληξη ότι η γειτονική FYROM αναγράφεται μεγαλοπρεπέστατα ως MACEDONIA.

Κάνοντας scroll όμως το χάρτη σε μεγαλύτερη μεγέθυνση, μόλις περνάω τα σύνορα και ο κέρσορας φτάνει Σκόπια, αναγνωρίζει το κράτος ως "πΓΔΜ".

Μήπως να στέλναμε κανένα γραμματάκι στην αγαπητή μας ΝΟΚΙΑ να την ενημερώσουμε για το επίσημο όνομα των γειτόνων μας; Στην τελική εδώ κάνει χρυσές δουλειές η εταιρεία και το αγοραστικό κοινό την έχει αγκαλιάσει θερμά, οπότε είναι κρίμα να χαλάει το προφίλ της με τέτοιες αστοχίες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λοιπον προ ημερων ειχα καλεσει το nokia careline και αφου μιλησα με μια υπαλληλο της εξεθεσα το γνωστο προβλημα με την πλοηγηση "η διαδρομη δεν βρεθηκε" αφου μιλησα ωρα μαζι της και της ανεφερα οτι το προβλημα το εχουν και αλλοι χρηστες αφου κλεισαμε και μετα απο καποιες μερες με ξανακαλεσε η ιδια υπαλληλος και μου ειπε οτι μολις ανεφερε το προβλημα την καλεσαν αμμεσα απο nokia φινλανδιας ζητωντας της να μαθει την ακριβη διευθυνση μου και να τους την μεταφερει λεγοντας μου εμμεσως πλην σαφως οτι η φινλανδοι εικαζουν οτι ειναι προβλημα δορυφορου σε καποια σημεια (εκει δηλαδη που βρισκεσε και θες να ξεκινησεις πλοηγηση) και οτι το ψαχνουν και οτι θα με καλεσουν αμμεσως να μου πουν τα αποτελεσματα των ενεργειων τους. Το θεμα τωρα ειναι οτι το δοκιμασα και εγω και δεν ξαναξεκινησα την πλοηγηση απο το σπιτι μου απο οπου και μου εβγαζε 7 στις 10 φορες το "η διαδρομη δεν βρεθηκε" και την ξεκινουσα 5 δρομους πιο κατω και μαντεψτε τι δεν μου το ξαναεβγαλε ποτε ξανα το γνωστο μηνυματακι της τελευταιες 5 ημερες που το λειτουργω μπραβο στην nokia για την αμμεση αντιδραση του αιτηματος μου εστω και αν ακομα βρισκονται σε ερευνα μου εδωσαν ενα φως στο αδιεξοδο που ειχε διμιουργηθει ΜΠΡΑΒΟ

 

Κολλιας τελικα δεν ισχυει το παραπανω δουλεψε για λιγο καιρο και μετα παλι τα ιδια ξεσκιστηκα στα format παλι και σημερα θα το παω στην nokia στην κατεχακη γιατι εχω παρει καλες κριτικες και μιλησα μαλιστα και με το ενα παιδι απο εκει μεσα ειδωμεν...........

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω προβλημα προσπαθω να μπω στην εφαρμογη χαρτες για να χρησιμοποιησω το gps και ενω επιλεγω το εικονιδιο και φενεται οτι εχει δουλευει ο επεξεργαστης δεν ανοιγει καν και απλως εμφανιζεται παλι το μενου.τι λετε να φταει;;;
Link to comment
Share on other sites

Τροποι εισαγωγής & χειρισμού των POI μέσα στο Nokia Maps - OVI Maps (Smart2go)

 

Επειδή βλέπω ότι αρκετοί χρήστες αναρωτιούνται πως μπορούνε να χρησιμοποιήσουν τα διάφορα POI (σημεία ενδιαφέροντος) που υπάρχουν στο INTERNET και επειδή δεν υπάρχουν αποκλειστικά για χρήση σε Nokia.

Αποφάσισα να κάνω ενα μίνι οδηγό για το πως μπορούμε να εισάγουμε η απλά να τα χρησιμοποιήσουμε χωρίς καν εισαγωγή.

 

1. Πάμε προς αναζήτηση των POI που μας ενδιαφέρουν σε μια μια Βάση που είναι για Pocket PC στο http://index.pois.gr/

2. Αφού διαλέξουμε τα ΡΟΙ που μας ενδιαφέρουν (πχ ) τα κατεβάζουμε κατά προτίμηση σε μορφή Garmin (En) csv πατωντας το αντιστοιχο κουμπι.

 

3. Τώρα θα πρέπει να τα μετατρέψουμε σε μορφή που είναι κατανοητή από το Nokia Maps (.lmx).

Πάμε λοιπόν στο http://www.poieditor.com/poi_convert/garmin-csv-to-lmx/

και στο πεδίο Αναζήτηση πάμε να βρούμε το .csv αρχείο που κατεβάσαμε πριν στο βημα 2.

Πατάμε το κουμπί Convert to LMΧ και αμεσως θα ανοιξει το παραθυρο για να κατεβασουμε το αρχειο μας σε μορφη πλεον που καταλαβαινει το Nokia Maps.

 

4. Τώρα πλέον που έχουμε τα ΡΟΙ που μας ενδιαφέρουν υπάρχουν 2 τρόποι χρήσης τους από το πρόγραμμα μας.

 

Ο 1ος τρόπος είναι να Δημιουργήσουμε ένα Φάκελο στην κάρτα μνήμης

πχ Ε:\Nokia POIs και εκει μετφερουμε το/τα αρχειο μας.

Τωρα με οποιονδηποτε File Manager ανοιγωντας το συγκεκριμενο αρχειο θα βρεθούμε μπροστά σε ενα κατάλογο απο σημεία.

Αν τώρα πατήσουμε Επιλογες - Άνοιγμα θα δούμε πληροφορίες για κάποιο σημείο.

Αν πατήσουμε Επιλογες - Εμφάνιση στο Χαρτη τοτε θα ανοιξει το Προγραμμα Πλοηγησης για δουμε το σημειο στον Χαρτη.

 

Ο 2ος Τρόπος έχει σαν αποτέλεσμα την μόνιμη αποθήκευση των σημείων στα Αγαπημένα πράγμα το οποίο μπορεί να επιφέρει κάποια επιβράδυνση στο Πρόγραμμα αν είναι πολλά τα Σημεία Ενδιαφέροντος. Η επιλογή είναι δική σας.

Για να γίνει μόνιμη η Αποθήκευση θα πρεπει να πατησουμε Αν πατήσουμε Επιλογές - Αποθήκευση - Όλα η Επιλεγμενα αναλόγως τι θέλουμε.

 

Αυτά για την Ώρα.

Θα ακολουθήσουν και άλλες οδηγίες γιατί υπάρχουν πολλά που μπορεί να κάνει κάποιος με το Nokia Maps.

Πιστέψτε με !!!

Edited by i_o_n_g_o_r
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω προβλημα προσπαθω να μπω στην εφαρμογη χαρτες για να χρησιμοποιησω το gps και ενω επιλεγω το εικονιδιο και φενεται οτι εχει δουλευει ο επεξεργαστης δεν ανοιγει καν και απλως εμφανιζεται παλι το μενου.τι λετε να φταει;;;

 

Απεγκατάσταση του Nokia Maps και όλων των σχετικών και εγκατάσταση από την αρχή δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειχα περασει τα speedcameras και μολις ανοιγε το προγραμμα εκανε 5 λεπτα για να ξεκολλησει...
Samsung Galaxy S9 Plus Duos
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το Nokia 5800 και ειδα οτι το προγραμμα που καταβασα απο Ovi Nokia ειναι για 7 ημερες και οχι free οπως λενε.

Εχει σβησει τους παλιους χαρτες και εβαλε τους καινουργιους

Τι αλλο πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα. Λείπει ακόμα η επιλογή ευθυγράμμισης με τη διαδρομή; Πάντα ευθυγραμμίζεται με τον βορά;

 

Οταν ξεκιναει την πλοηγηση, ευθυγραμμιζεται με την πορεία κανονικα, όπως πρεπει δλδ.

 

Βασικά αυτό που είχα ρωτήσει δεν είχε να κάνει με τη λειτουργία πλοήγησης (πχ από το Α στο Β) αλλά με την απλή χρήση της εφαρμογής, εκεί όπου σου δείχνει την κόκκινη βούλα στον χάρτη. Σε S60v3, μόλις αρχίσεις να κινείσαι, ο χάρτης περιστρέφεται και ευθυγραμμίζεται με τη διαδρομή, ενώ στα S60v5 παραμένει σταθερός με τον Βορά πάντα επάνω και την πορεί της κουκίδας όχι κάθετη αλλά διαγώνια, οριζόντια κλπ.

 

Μπορούμε να κάνουμε κάτι για να ευθυγραμμίζεται ο χάρτης όπως στα S60v3?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το Ν97 και εδώ και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ το δωρεαν πλεον Ovi Maps για πλοηγηση. Θα ήθελα όμως να εκφράσω κάποιες απορίες.

 

1) Εδώ και 2 μήνες ελέγχω κάθε μέρα αν έχει βγεί επιλογή για Ελληνικα με ονοματα δρόμων για την πεζοπορία αλλά τίποτα. Έχει κανένας ιδέα αν ποτέ θα βγούν Ελληνικά για τη πλοήγηση με τα πόδια? Αν όχι εσείς τί κανετε γι αυτό? Έχετε αγγλικά ή υπάρχει κάποιο κόλπο το οποίο δεν έχω σκεφτεί?

2)Πόσο συχνά ενημερώνονται οι χάρτες για Ελλάδα? Υπάρχει κάποιο site που να ενημερώνει αν έχουν βγεί ή πότε θα βγουν νέοι χάρτες για την Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

αυτοί οι χάρτες να φανταστώ δεν ισχύουν στο 5530 λόγω έλλειψης GPS έτσι?!

 

Χωρις να εχω εμπειρια γιατι να μην δουλευουν;Μπορεις να βαλεις εξωτερικο δεκτη gps που θα συνδεεται μεσω ΒΤ με το κινητο .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...