Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια θελω να αλαξω το χρωμα που εχουν τα γραματα οταν γραφεις κειμενο sms με το μεγαλο πληκτρολογιο απο ασπρα σε αλλο χρωμα αλλα δεν τα καταφερα ξερει κανεις πως γινεται και εαν γινεται?

 

Ευχαριστω

Δεν γίνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται.

 

Κριμα γιατι δεν τα βλεπω ευκολα :( ευχαριστω

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Κριμα γιατι δεν τα βλεπω ευκολα :( ευχαριστω

 

μπορείς να του φορτώσεις κάποιο άλλο θέμα και να μπορείς να βλέπεις τα γράμματα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να του φορτώσεις κάποιο άλλο θέμα και να μπορείς να βλέπεις τα γράμματα καλύτερα.

 

Καλη ιδεα θα το δοκιμασω ευχαριστω!

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Ένα site με ενδιαφέροντα στοιχεία για τα αναβαθμισμένα firmware..

http://hunajatehdas.net/nokia/firmware/en/model:5800d-1_XpressMusic

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που δοκίμασα να ανοίξω το κινητό, δεν ανοίγει με τίποτα. Κολλάει στην άσπρη οθόνη που γράφει Nokia. Έβγαλα και ξανατοποθέτησα την μπαταρία, αλλά δυστυχώς τίποτα. Τι να κάνω?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να το ανοιξεις χωρις την καρτα μνημης ανοιγει?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Για να μηδενίσω τα χρονόμετρα, ξέρετε ποιος είναι ο κωδικός κλειδώματος?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που δοκίμασα να ανοίξω το κινητό, δεν ανοίγει με τίποτα. Κολλάει στην άσπρη οθόνη που γράφει Nokia. Έβγαλα και ξανατοποθέτησα την μπαταρία, αλλά δυστυχώς τίποτα. Τι να κάνω?

Το έκανε και το δικό μου. Μετά απο hard format έστρωσε. Τώρα για πόσο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καταλαθος πατηθηκε η οθονη οπως το ειχα στο παντελονι κ εκανε μια ρογμη....το κινητο λειτουργει οκ αλλα υπαρχει αυτη η ρογμη.Τωρα τι επιλογες εχω και ποια ειναι η ποιο οικονομικη?με συμφερει να το στειλω στην εγυυηση ή να δωσω 35 ευρω και να παρω μια οθονη απο εδω

http://mobile.brando.com.hk/nokia-5800-xpressmusic-replacement-touch-screen_p04290c0695d088.html

και να την αλλαξω μονος μου?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

φιλος θα σου προτεινα να το πας στο nokia store καλυτερα.....θα χαθει η εγγυηση αν το πειραξεις μονος σου η ακομη χειροτερα μπορει να του κανεις αλλη ζημια και μετα.....
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα,

 

Το πήρα το κινητό στις 25/5 και ήταν ένα μήνα στο service για καμένο πίξελ και για κολλήματα στο πρόγραμμα. Όταν το πήρα, το πρόβλημα με το πίξελ λύθηκε (μάλλον κολλημένο ήταν) έκαναν αναβάθμιση το πρόγραμμα στην έκδοση 21 αλλά τα κολλήματα συνεχίζονται, δηλαδή όταν ανοίγω το κινητό και βάζω κωδικό δεν πάει στην αρχική οθόνη αλλά μαυρίζει και μένουν αναμένα τα πλήκτρα κάτω. Αν πατήσω το πλήκτρο του μενού μπαίνει στο μενού και μετά πατάω έξοδος και όλα εντάξει. Αν δε κάνω τίποτα μένει έτσι. Το ίδιο έκανε και πριν την αναβάθμιση.

Εγκατέστησα το Garmin αλλά ανακάλυψα ότι όταν προσπαθεί να βρει δορυφόρο χωρίς το υποβοηθούμενο GPS ενεργοποιημένο, δεν βρίσκει με τίποτα. Δοκίμασα κάποιες λύσεις που διάβασα εδώ στο φόρουμ αλλά τίποτα.

Χθές έκανα φορμάτ την κάρτα μνήμης αλλά δεν κράτησα αντίγραφο γιατί νόμιζα πως τα προεγκατεστημένα δε θα σβηστούν.

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Που μπορώ να βρώ τα προεγκατεστημένα αρχεία;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καταλαθος πατηθηκε η οθονη οπως το ειχα στο παντελονι κ εκανε μια ρογμη....το κινητο λειτουργει οκ αλλα υπαρχει αυτη η ρογμη.Τωρα τι επιλογες εχω και ποια ειναι η ποιο οικονομικη?με συμφερει να το στειλω στην εγυυηση ή να δωσω 35 ευρω και να παρω μια οθονη απο εδω

http://mobile.brando.com.hk/nokia-5800-xpressmusic-replacement-touch-screen_p04290c0695d088.html

και να την αλλαξω μονος μου?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα!

Αυτό που έσπασες δεν είναι η οθόνη του 5800 αλλά είναι το touch panel που ενώνεται με την οθόνη, αυτό ακουμπάμε για να χειριζόμαστε τις λειτουργίες του κινητού. Πήγαινε σε ένα nokia store να στο φτιάξουν. Θα σου πάρουν περίπου 55€, τόσα έδωσα στο nokia store στην Λ. Κατεχάκη για να μου το φτιάξουν. Επίσης αν το κινητό σου είναι από τις πρώτες παρτίδες τότε μόλις το πάρεις τσέκαρε αν λειτουργεί σωστά το ακουστικό, γιατί με το που θα βγει το touch panel τότε θα ύπαρξει το γνωστό πρόβλημα με το ακουστικο που δεν κάνει καλή επαφή και θα ακούγεται πολύ χαμηλά. Τσεκαρέ το και αν όντως γίνει έτσι τότε να στο αλλάξουν και αυτό, είναι μέσα στην εγγύηση.

 

@researcher Αυτό το πρόβλημα που αναφέρεις με την μαύρη οθόνη όταν ανοίξεις το κινητό και βάλεις κωδικό pin συμβαίνει επειδή έχεις sim από την vodafone. Έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές, κάνε αναζήτηση στο θέμα Αντιμετωπίσατε προβλήμα στο 5800;, θα βρεις και μια λύση για να μην στο κάνει αυτό.

 

Όσο για τα αρχεία που έχασες δεν μπορείς να τα βρεις κάπου. Αν θες ψάξε κάποιο πρόγραμμα για επαναφορά διαγραμμένων αρχείων. Καλό είναι πριν κάνουμε το οτιδήποτε να διαβάζουμε τον οδηγό Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ, γι' αυτό άλλωστε τον έχουν φτιάξει οι moderators για να βοηθάει εμάς που λειτουργούμε το Symbian S60.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Έκανα hard reset και όταν ανοιξε ξανά το κινητό μου ζήτησε να βάλω τις ρυθμισεις για wap mms κτλ. Μετά όμως επειδή ήθελα να σβήσω τις ρυθμίσεις για wap έσβησα και των mms..Πως τις ξαναβρίσκω;Στο site της wind δεν εχει για το 5800!!
Link to comment
Share on other sites

Έκανα hard reset και όταν ανοιξε ξανά το κινητό μου ζήτησε να βάλω τις ρυθμισεις για wap mms κτλ. Μετά όμως επειδή ήθελα να σβήσω τις ρυθμίσεις για wap έσβησα και των mms..Πως τις ξαναβρίσκω;Στο site της wind δεν εχει για το 5800!!

Bρες ένα εικονίδιο που λέγεται Οδηγός ρυθμίσεων και από εκεί θα της κατεβάσει αυτόματα. Βρίσκεται μέσα στον φάκελο εφαρμογές αν δεν το έχεις μετακινήσει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

εχω ολες μου τις επαφες αποθηκευμενες στη sim .

θελω να βαλω σε καποιες ομως φοτο να φαινεται οταν με καλουν και μου ζηταει να τις αντιγραψω στη συσκευη. τις αντιγραφω, βαζω τη φοτο αλλα οταν με καλουν δειχνει τον αριθμο μονο. σαν αγνωστο. επισης οταν καλω τον αριθμο απο τις τελευταιες κλησεις πατωντας το πρασινο κουμπι δειχνει παλι μονο τον αριθμο και οχι το ονομα και τη φοτο.

το προβλημα λυνεται μονο αν σβησω την επαφη απο τη sim. υπαρχει καποιος τροπος να το κανω χωρις να σβηνω τις επαφες απο τη sim?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ασχοληθει με το θεμα αλλα δοκιμασε να το κανεις μεσω καποιου προγραμματος π.χ. SkyeCaller. Εαν δεν λειτουργει μπορεις να ρωτησεις στο επισημο θεμα των εφαρμογων για να σου πουν εαν υπαρχουν και αλλες εφαρμογες για αυτη την δουλεια.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

εχω ολες μου τις επαφες αποθηκευμενες στη sim .

θελω να βαλω σε καποιες ομως φοτο να φαινεται οταν με καλουν και μου ζηταει να τις αντιγραψω στη συσκευη. τις αντιγραφω, βαζω τη φοτο αλλα οταν με καλουν δειχνει τον αριθμο μονο. σαν αγνωστο. επισης οταν καλω τον αριθμο απο τις τελευταιες κλησεις πατωντας το πρασινο κουμπι δειχνει παλι μονο τον αριθμο και οχι το ονομα και τη φοτο.

το προβλημα λυνεται μονο αν σβησω την επαφη απο τη sim. υπαρχει καποιος τροπος να το κανω χωρις να σβηνω τις επαφες απο τη sim?

 

Οπως το εχεις ειναι σαν να υπαρχει δυο φορες η επαφη και για αυτο δεν στο εμφανιζει σωστα.Ενεργοποιησε μονο τις επαφες απο το κινητο και οχι και απο την καρτα σιμ και θα στο δειχνει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως το εχεις ειναι σαν να υπαρχει δυο φορες η επαφη και για αυτο δεν στο εμφανιζει σωστα.Ενεργοποιησε μονο τις επαφες απο το κινητο και οχι και απο την καρτα σιμ και θα στο δειχνει σωστα.

 

οκ το εφτιαξα τωρα. δεν το ειχα ψαξει πολυ και νομιζα οτι επρεπε να διαγραφουν οι επαφες απο τη σιμ για να δουλεψει.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έσπασες δεν είναι η οθόνη του 5800 αλλά είναι το touch panel που ενώνεται με την οθόνη, αυτό ακουμπάμε για να χειριζόμαστε τις λειτουργίες του κινητού. Πήγαινε σε ένα nokia store να στο φτιάξουν. Θα σου πάρουν περίπου 55€, τόσα έδωσα στο nokia store στην Λ. Κατεχάκη για να μου το φτιάξουν. Επίσης αν το κινητό σου είναι από τις πρώτες παρτίδες τότε μόλις το πάρεις τσέκαρε αν λειτουργεί σωστά το ακουστικό, γιατί με το που θα βγει το touch panel τότε θα ύπαρξει το γνωστό πρόβλημα με το ακουστικο που δεν κάνει καλή επαφή και θα ακούγεται πολύ χαμηλά. Τσεκαρέ το και αν όντως γίνει έτσι τότε να στο αλλάξουν και αυτό, είναι μέσα στην εγγύηση.

 

@researcher Αυτό το πρόβλημα που αναφέρεις με την μαύρη οθόνη όταν ανοίξεις το κινητό και βάλεις κωδικό pin συμβαίνει επειδή έχεις sim από την vodafone. Έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές, κάνε αναζήτηση στο θέμα Αντιμετωπίσατε προβλήμα στο 5800;, θα βρεις και μια λύση για να μην στο κάνει αυτό.

 

Όσο για τα αρχεία που έχασες δεν μπορείς να τα βρεις κάπου. Αν θες ψάξε κάποιο πρόγραμμα για επαναφορά διαγραμμένων αρχείων. Καλό είναι πριν κάνουμε το οτιδήποτε να διαβάζουμε τον οδηγό Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ, γι' αυτό άλλωστε τον έχουν φτιάξει οι moderators για να βοηθάει εμάς που λειτουργούμε το Symbian S60.

 

οκ αφου η διαφορα ειναι 20 ευρω θα παω μες στην βδομαδα σε ενα νοκια στορε thz για την απαντηση φιλε.!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο για την αναβάθμιση?

Δεν υπάρχει κάποια επίσημη πληροφόρηση ότι πρόκειται να δούμε σύντομα νεότερη αναβάθμιση. Οπότε, μην περιμένεις. Ίσως καθυστερήσει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να το ανοιξεις χωρις την καρτα μνημης ανοιγει?

 

Ευχαριστώ φίλε. Χωρίς την κάρτα μνήμης ανοίγει. Τώρα τι κάνουμε? Μήπως θέλει format η κάρτα μνήμης? Αν ναι, πως γίνεται?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...