Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολα τα δοκίμασα τίποτα, θα πάω αύριο στην voda που το πήρα και θα τους το τρίψω στην μάπα άντε γιατι σαν πολλά ανεχτηκαμε ,και φυσικά θα απαιτήσω αντικατάσταση....

 

υποψιν,αργει να αναψει η οθονη οταν το βαλεις να φορτισει.βαλτο κ αστο θα φορτισει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το έπαθε ενώ είχε μπαταρία (δηλαδή έσβησε ξαφνικά και νεκρώσε) ή σου έκλεισε από μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

για τον καθαρισμο της οθονης τι χρησιμοποιειται..?

Ένα απλό πανάκι. Εγώ το καθαρίζω ή με το πανάκι της οθόνης LCD που έχω ή με ένα πανάκι που είχε μέσα του κουτί του Ν80 μου.

 

Αγόρασα κι εγώ προχθές το 5800 από Public και σήμερα το επέστρεψα λόγω καμμένου pixel και κατόπιν αναβάθμισης εμφανίστηκε έλλειψη της ελληνικής γλώσσας.Μίλησα με Αλφα κοπυ και μου είπε τα γνωστά περί εισαγωγής που δεν προοριζόταν για Ελλάδα προφανώς και γι'αυτό σε κάθε αναβάθμιση θα χάνονται τα ελληνικά!

Απλά αναρρωτιέμαι πως γίνεται να μας λένε για εισαγωγή συσκευής που δεν προορίζεται για Ελλάδα όταν αγοράζεις 1 προιόν με τα αναγνωριστικά όλα της εταιρείας ΝΟΚΙΑ, με τα Ελληνικά του εξ αρχής, με το ελληνικό του βιβλιαράκι οδηγιών κλπ.

Και γιατί δεν καλύπτεται από την 2ετή εγγύηση??Εγώ έσκασα 350 ευρώ για ΝΟΚΙΑ και η ίδια μου έκανε τη ζημιά ύστερα από επίσημη αναβάθμιση που λάνσαρε!

Πώς υπήρχαν πριν τα Ελληνικά?Ποιος τα έβαλε??

Όταν η συσκευή είναι από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης (π.χ. Γερμανία) τότε σε καλύπτει η εγγύηση για 2 χρόνια στον τομέα του hardware (οθόνη, ηχεία κτλ). Δεν σε καλύπτει σε θέμα software (δηλ για αναβαθμίσεις). Δεν σου κάνει ζημιά καμία αναβάθμιση στο θέμα της γλώσσας. Χάνεις τα ελληνικά, γιατι απλά το product code της συσκευής σου δεν περιέχει τον πακέτο με την Ελληνική γλώσσα. Τα Ελληνικά υπήρχαν, γιατί τα πέρασαν με το πρόγραμμα phoenix.

Διάβασε και το θέμα Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ θα σου λυθούν και άλλες απορίες αν έχεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το έπαθε ενώ είχε μπαταρία (δηλαδή έσβησε ξαφνικά και νεκρώσε) ή σου έκλεισε από μπαταρία;

 

Τελείωσε η μπαταρία και πήγα να το βάλω να φορτίσει... τίποτα ώση ώρα και να το αφήσω στον φορτιστή.....

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσε η μπαταρία και πήγα να το βάλω να φορτίσει... τίποτα ώση ώρα και να το αφήσω στον φορτιστή.....

 

Δοκιμασε να δεις οτι ακουμπανε καλα τα pins του τηλεφωνου με τις επαφες τις μπαταριας. Μηπως δεν κανει καλη επαφη η μπαταρια δηλαδη.

 

Κοιτα μηπως χρειαστει να τα "πειραξεις" λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο παρελθον μου το ειχε κανει ενα ΝΟΚΙΑ το ιδιο πραγμα και η λυση ηταν αντικατασταση απο την ΝΟΚΙΑ

:(

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα μου κανει το εξης. εκει που το κλειδωνω κ πηγαινω μετα απο λιγο να το χρησιμοποιησω, ειναι κλειστο. δε γινεται καθε φορα! 2, 3 φορες τη μερα. ξερει κανεις τι φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις ότι για να δουλεψει ξανά πρέπει να πατήσεις το κουμπί ενεργοποίησης και να πληκτρολογήσεις το pin?

 

Πολύ περίεργο μου φαίνεται, δεν το έχω ξανακούσει...

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικα ειναι κλειστο. το πρωι θα το παω σε νοκια σοπ. αξιζει τα λεφτα του αρκει να χεις πολλη υπομονη αυτο το κινητο. μονο τη σχισμη δεν εχει! ολα τα αλλα μου τα χει βγαλει σε 3 βδομαδες!
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα backup από τα δεδομένα σου και κάνε ένα hard format πριν το πας σε NOKIA shop.

 

Έχεις περάσει την v20, έτσι;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

κ την 20 εχω περασει κ εκατο hard format του χω κανει κι ο,τι 8ες! η δε κανει καλη επαφη η μπαταρια η για κονσολα το κοβω! 10 κινητα νοκια εχω αλλαξει! ποτε δεν ειχε κανενα το παραμικρο προβλημα! αυτο τα χει ολα μαζεμενα!!!
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσε η μπαταρία και πήγα να το βάλω να φορτίσει... τίποτα ώση ώρα και να το αφήσω στον φορτιστή.....

 

xaxa και εγω το ιδιο επαθα με ν79 χτες κανε hard format και αν δε λυθει ΝΟΚΙΑ και μαλλον θα σ'το στειλουν εξωτερικο και σενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που παρατήρησα είναι ότι σαν φωνητικές εντολές έχει μπόλικα πράγματα, αλλά το ράδιο δεν το έχει...

 

Όπως και να το είπα, Ραδιόφωνο, Ράδιο, Radio δεν ανοίγει... επίσης δεν μπόρεσα να το προσθέσω χειροκίνητα. Αν το έχει βρει κανείς ας ενημερώσει...

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια για το GPS.Ξεκινησα ταυτοχρονα τους χαρτες με ενα Ν85.Το Ν85 σε 30 sec ειχε κλειδωσει το 5800 χρειαστηκε 8 min.Ελεγξα την κατασταση των δορυφορων στο 5800 και ενω ειχε βρει 7 δορυφορους δεν μπορουσε να κλειδωσει.

Απο οσο γνωριζω μολις βρει σημα απο 4 δορυφορους πρεπει να κλειδωσει.Ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιο προβλημα η συμβαινει και σε αλλες συσκευες

 

Πως βλέπουμε πόσους δορυφόρους βρήκε???

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

xaxa και εγω το ιδιο επαθα με ν79 χτες κανε hard format και αν δε λυθει ΝΟΚΙΑ και μαλλον θα σ'το στειλουν εξωτερικο και σενα.

 

Πως να κάνω hard format αφού μου έκλεισε απο μπαταριά οταν μιλούσα και όταν πήγα τα το φορτίσω τίποτα....δεν έχω δεύτερη μπαταριά ίδιου τύπου....Θα πάω σήμερα στην voda που το πήρα και όχι απλά θα ζητήσω , θα απαιτήσω αντικατάσταση γιατί μια με το πρόβλημα με το software που είχα(και να φανταστείτε την Tρίτη το πείρα από το νοκια shop που το είχα πάει για αυτό το πρόβλημα), μια δεν φορτίζει, τώρα τελευταία δεν μας τα έλεγε και καλά το ακουστικό, νισάφι πια....

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αν γνωριζει κανεις ? εγω που το πηρα απο Αγγλια ειναι απο επιδοτηση της Orange απο οτι καταλαβα εγγυηση θα εχω καθολου στην Ελλαδα ? για το hardware πχ ??
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου μου ειναι αδυνατον να διαβασω τοσες σελιδες...Οποιος θελει μου απανταει στα εξης που εγω θεωρω σημαντικα για ενα κινητο με τα δικα μου δεδομενα :

 

1. Ταχεια κλιση εχει το κινητο ?

2. Εμφανιση εικονας καλουντος εχει ?

3. Αυτοματο κλειδωμα πληκτρολογιου ?

4. Η οθονη αφης αποκρινεται καλα ?

5. Γενικα ειναι ευχρηστο ?

 

Ευχαριστω πολυ.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα η απάντηση είναι ναι.

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι.

Εδώ και μια βδομάδα που το έχω δουλεύουν όλα τέλεια με την έκδοση 11 και πραγματικά σκέφτομαι αν πρέπει να βάλω την 20, μήπως και αρχίσουν μετά τα κόλπα.

Έχω όμως δύο απορίες:

1. Ηένδειξη για την ύπαρξη δικτύου ανάβει πάντα όταν υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο ή με κάποιο τρόπο απενεργοποιείται; Μήπως ψάχνοντας συνέχεια για δίκτυο καταναλώνει περισσότερη ενέργεια;

2. Κάπου αναφέρθηκε οτι το λεξικό υπάρχει και στην 11 μέσα στις εφαρμογές. Είναι έτσι η βγαίνει μόνο με την αναβάθμιση στην 20 γιατί εγώ δεν την βρίσκω....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι.

1. Ηένδειξη για την ύπαρξη δικτύου ανάβει πάντα όταν υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο ή με κάποιο τρόπο απενεργοποιείται; Μήπως ψάχνοντας συνέχεια για δίκτυο καταναλώνει περισσότερη ενέργεια;

2. Κάπου αναφέρθηκε οτι το λεξικό υπάρχει και στην 11 μέσα στις εφαρμογές. Είναι έτσι η βγαίνει μόνο με την αναβάθμιση στην 20 γιατί εγώ δεν την βρίσκω....

Απενεργοποιειται.Αλλα γιατι δεν κανεις εναν κοπο να διαβασεις το εγχειριδιο χρησης;

Αν δεν κανω λαθος στην 11 δεν υπηρχε το λεξικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο προβλημα παντως με την διαθεσιμοτητα παιδια...Δεν το βρισκω πουθενα να το δω και αν μου κανει "στο χερι" να το αγορασω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

2. Κάπου αναφέρθηκε οτι το λεξικό υπάρχει και στην 11 μέσα στις εφαρμογές. Είναι έτσι η βγαίνει μόνο με την αναβάθμιση στην 20 γιατί εγώ δεν την βρίσκω....

 

Υπαρχει γραμμενο στο εγχειριδιο χρησης αλλα εμφανιζεται μονο μετα απο αναβαθμιση στην 20!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, όταν έχεις στην αρχική οθόνη τη γραμμή συντομεύσεων με τις 4 συντομεύσεις και με την αναζήτηση, καίει παραπάνω μπαταρία από το να μην έχω καθόλου συντομεύσεις; Οι συντομεύσεις "τρέχουν" από πίσω αυτά τα προγράμματα τα οποία είναι εκεί όπως πχ οι Χάρτες;

 

Και και κάτι άλλο, όταν ξεκλικάρω από τις ρυθμίσεις να μην εμφανίζεται μια συντόμευση, δλδ να έχω τρεις στην αρχική οθόνη, δεν γίνονται 3 παραμένουν 4.

 

Edit: Που θα βρω πληροφορίες για το τι είναι η ενεργή αναμονή;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...