Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εφόσον στην Ουγγαρία κατασκευάστηκαν... γιατί να γράφει made in China...;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν το υποστηρίζει αυτή η συσκευή, ακόμα τουλάχιστον

 

Υποστηρίζει vflive...

Αν δεν μπαίνει κατευθείαν από τον Ιστό, τότε κάνε τις παρακάτω ρυθμίσεις...

Διαδίκτυο -> Ιστός -> Επιλογές -> Ρυθμίσεις -> Γενικές -> Σημείο πρόσβασης -> (πατάς μια φορά πάνω στο...) Υπηρεσίες wap -> Επιλογές -> Επιλογή σημείου πρόσβασης -> vf live! (ή vf live! prepay για καρτοκινητό)

Αν δεν υπάρχουν τα vflive προφίλ, πάρε στη vodafone να σου στείλουν ρυθμίσεις.

Μετά βγαίνεις τελείως έξω από τα μενού, κάνεις μια επανεκκίνηση και ξαναπροσπαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει vflive...

Αν δεν μπαίνει κατευθείαν από τον Ιστό, τότε κάνε τις παρακάτω ρυθμίσεις...

Διαδίκτυο -> Ιστός -> Επιλογές -> Ρυθμίσεις -> Γενικές -> Σημείο πρόσβασης -> (πατάς μια φορά πάνω στο...) Υπηρεσίες wap -> Επιλογές -> Επιλογή σημείου πρόσβασης -> vf live! (ή vf live! prepay για καρτοκινητό)

Αν δεν υπάρχουν τα vflive προφίλ, πάρε στη vodafone να σου στείλουν ρυθμίσεις.

Μετά βγαίνεις τελείως έξω από τα μενού, κάνεις μια επανεκκίνηση και ξαναπροσπαθείς.

αυτό μου είπε η ίδια η vodafone όταν το πείρα. η αλήθεια είναι οτι δεν με ένιαζε και πολύ :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στο Nokia 5800, αφότου απενεργοποίησα τα βοηθήματα εντοπισμού θέσης μέσω AGPS και μέσω δικτύου παρατηρώ ότι ο δέκτης GPS του κινητού αρνείται να φιξάρει ακόμα και σε περιοχές που έχει επιβεβαιωμένα καλό σήμα (έχω και 2ο GPS για σύγκριση). Ακόμα κι αν περνάνε 5-10' πάλι αρνείται να φιξάρει. Ελέγχοντας την 'κατάσταση δορυφόρου' το κινητό μου απαντά ότι δεν υπάρχουν πληροφορίες δορυφόρων, δηλαδή ενώ υπάρχουν δορυφόροι δε μπορεί να βρει ούτε έναν, όσο κι αν περιμένει.

 

Φυσικά το κινητό δεν έχει πρόβλημα, εάν ενεργοποιήσω πάλι τα βοηθήματα και τη θέση βρίσκει ταχύτατα και όταν κινούμαι μου δείχνει με ακρίβεια τη θέση μου.

 

Θα κάνω την εξής υπόθεση και θέλω να μου επιβεβαιώσετε ή να μου αποκλείσετε ότι:

 

Εάν απενεργοποιηθούν τα βοηθήματα εντοπισμού θέσης και μείνει μόνος του ο εσωτερικός δέκτης GPS, καθίσταται άχρηστος διότι δεν έχει την πληροφορία "ποιους" δορυφόρους να αναζητήσει. Δεν προχωρά δηλαδή σε ανίχνευση συχνοτήτων για να εντοπίσει δορυφόρους και να αρχίζει να κατεβάζει από κει τα τροχιακά δεδομένα (almanac), όπως θα'κανε ένα κοινό gps. Αυτό όμως πρακτικά σημαίνει ότι ένα τέτοιο GPS σαν του 5800, αν δε μπορεί να συνδεθεί με δίκτυο είναι στην ουσία άχρηστο.

 

Προς τούτο θα ήθελα να κάνετε το ακόλουθο πείραμα:

 

1.) Απ'το μενού

Εφαρμογές->Τοποθεσία->Εντοπισμ.Θέσης->Μέθοδοι εντοπ θέσης

να αφήσετε μόνο την επιλογή "Ενσωματωμένο GPS" ενεργή

 

2.) Απ'το μενού

Εφαρμογές->Τοποθεσία->Εντοπισμ.Θέσης->Διακομ. εντοπ. θέσης

να θέσετε τη 'Χρήση διακ. εντοπ. θέσης' σε ' Απενεργοποιημένη'.

 

3.) Αφού βγείτε εντελώς απ'τα μενού, να σβήσετε εντελώς το κινητό και μετά να το ξανανάψετε.

4.) Και να δείτε αν τώρα φιξάρει το GPS ή όχι. Εννοείται σε σημείο που ξέρετε ότι έχει σήμα, κατά προτίμηση σε σημείο με άμεση θέα μεγάλου τμήματος του ουρανού.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

m.

 

Έτσι το έχω από την πρώτη στιγμή.

Μόλις το έβγαλα από το κουτί, απενεργοποίησα οτιδήποτε έχει να κάνει με πακέτα δεδομένων μέσω GPRS και δοκίμασα να βρώ τη θέση με το Nokia maps 2 που είχε η συσκευή. Σε 35'' την πρώτη φορά, βρήκε σήμα. Έκτοτε δεν έχω ενεργοποιήσει ποτέ το υποβοηθούμενο GPS και το δίκτυο και λειτουργεί κανονικά μόνο ε τονενσωματωμένο δέκτη. Τώρα χρησιμοποιώ το GARMIN 5.00.40 και το Nokia Maps 3 και το GPS είναι ταχύτατο και ακριβες! Πολύ ικανοποιημένος.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε που εχει νοκια stores στην Θεσσαλονικη και αν ναι ποιο ειναι το πιο καλο???

 

 

Το εχω ρωτησει ηδη 2 φορες.Ας μου απαντησει καποιος :(

 

 

Ευχαριστω..........

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε που εχει νοκια stores στην Θεσσαλονικη και αν ναι ποιο ειναι το πιο καλο???

 

 

Το εχω ρωτησει ηδη 2 φορες.Ας μου απαντησει καποιος :(

 

 

Ευχαριστω..........

 

λεωφορο γεωργικης σχολης, πυλαια, ειναι τα κεντρικα τους.... μια σταση με το λεωφορειο πριν την ικεα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το έχω από την πρώτη στιγμή.

Μόλις το έβγαλα από το κουτί, απενεργοποίησα οτιδήποτε έχει να κάνει με πακέτα δεδομένων μέσω GPRS και δοκίμασα να βρώ τη θέση με το Nokia maps 2 που είχε η συσκευή. Σε 35'' την πρώτη φορά, βρήκε σήμα. Έκτοτε δεν έχω ενεργοποιήσει ποτέ το υποβοηθούμενο GPS και το δίκτυο και λειτουργεί κανονικά μόνο ε τονενσωματωμένο δέκτη. Τώρα χρησιμοποιώ το GARMIN 5.00.40 και το Nokia Maps 3 και το GPS είναι ταχύτατο και ακριβες! Πολύ ικανοποιημένος.

 

Εγώ δεν έχω ρυθμίσει καν το internet από τον παροχέα κινητής (Cosmote) στο κινητό. Μου ζητάει βοηθητικό AGPS από internet, του λέω ΟΚ, μου λέει "Δε βρήκα", και συνεχίζει. Καθυστερεί λίγο είναι η αλήθεια (2-5 λεπτά το πολύ) αλλά άμα είμαι κοντά εκεί που το είχα ανοίξει την τελευταία φορά, με βρίσκει πιο γρήγορα.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

@muhaha Το δοκίμασα και εγώ και βρήκε μια χαρά σήμα. Μάλιστα το δοκίμασα από το NDrive /Εντοπισμό Θέσης και στις 2 περιπτώσεις βρήκε 6 δορυφόρους. Βέβαια άργησε λίγο μέχρι να βρει σήμα αλλά δεν έκανε πάνω από λεπτό. Να σημειώσω ότι η τελευταία θέση πάνω στο χάρτη που λειτούργησε το GPS ήταν 15 χιλιόμετρα μακρυά απ' ότι είμαι τώρα.

@Andreas_thess Αν γνωρίζει κάποιος θα σου απαντήσει δεν είναι αναγκή να ρωτάς συνέχεια. Επίσης μπορείς να ρωτήσεις και στο Εντυπώσεις από το επίσημο ελληνικό service της Nokia και να σου πουν το καλύτερο service για Θεσσαλονική. Για να βρεις nokia store στην Θεσσαλονική κοίτα στο nokia.com.gr, τα έχει όλα εκεί ανα περιοχή και πόλη.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στο Nokia 5800, αφότου απενεργοποίησα τα βοηθήματα εντοπισμού θέσης μέσω AGPS και μέσω δικτύου παρατηρώ ότι ο δέκτης GPS ...

 

Απο την αρχη και γω το λειτουργω με απενεργοποιημενο το υποβοηθουμενο GPS και παιζει αριστα.Να φανταστεις,μεσα στο δωματιο μου εχω σημα και βλεπω ενα μικρο κομματι ουρανου.Μονο οταν ειμαι εν κινησει καθυστερει τον εντοπισμο δορυφορων κατι το οποιο ειναι λογικο.Ενας κλασσικος δεκτης GPS ειναι με επιπλεον την υποβοηθηση.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να περιμένω πάνω από μια ώρα με το κινητό σε παράθυρο με μεγάλη θέα ουρανού. Δε κλείδωσε. Σε κάποιες στιγμές και για λίγο έδειχνε ότι έβρισκε ένα δορυφόρο, μετά τον έχανε και κείνον. Αν έχει κάποια σημασία, η έκδοσή μου είναι η τελευταία (21 κάτι) και στο κινητό είναι εγκατεστημένη η 5.00.50 garmin (η οποία δε δείχνει κάποια άλλη συμπεριφορά στο gps σε σχέση με τα προεγκατεστημένα προγράμματα του κινητού)
Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πατήσεις Επιλογές η πρώτη επιλογή που είναι διαθέσιμη είναι η αποθήκευση.Εσένα τι επιλογές σου βγάζει?

Επίσης μόλις πατήσεις Πίσω θα σου βγάλει μήνυμα αν θες να το αποθηκεύσεις, οπότε μπορείς να το επιλέξεις κ από αποθήκευση.

 

μου βγαζει ανοιχτες εφαρμογες,μετα χρηση ηχου βοηθεια και εξοδος μονο!

Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει ανοιχτες εφαρμογες,μετα χρηση ηχου βοηθεια και εξοδος μονο!

Όταν πατάς έξοδος ή πίσω για να βγεις από το μήνυμα δεν σου βγάζει παραθυράκι που σε ρωτάει αν θες να το αποθηκεύσεις όπως σου είπε o nervous?

 

Δοκίμασα να περιμένω πάνω από μια ώρα με το κινητό σε παράθυρο με μεγάλη θέα ουρανού. Δε κλείδωσε. Σε κάποιες στιγμές και για λίγο έδειχνε ότι έβρισκε ένα δορυφόρο, μετά τον έχανε και κείνον. Αν έχει κάποια σημασία, η έκδοσή μου είναι η τελευταία (21 κάτι) και στο κινητό είναι εγκατεστημένη η 5.00.50 garmin (η οποία δε δείχνει κάποια άλλη συμπεριφορά στο gps σε σχέση με τα προεγκατεστημένα προγράμματα του κινητού)

Και εγώ την 21 έχω περασμένη στο 5800. Μήπως να του κάνεις ένα φορμάτ μήπως έχει φάει κανένα κόλλημα? Εγώ βρίσκω σήμα ακόμα κ όταν δεν βλέπω ουρανό, όπως πριν που ήμουν στο γραφείο μου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω η συμπεριφορά που βλέπω εγώ είναι εξαίρεση, όχι κανόνας. Άρα, πιθανότατα κάτι φαίνεται να μην πηγαίνει καλά στη δική μου συσκευή. Τη βλέπω "προτεινόμενη" για φορμάτ/σέρβις σύντομα.

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη κι αποτελεσματική ανταπόκρισή σας, παιδιά! :)

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με ένα φορμάτ σε τηλέφωνο κ κάρτα μνήμης, δοκίμασε ξανά το GPS και αν δεις οτι δεν αλλάζει κάτι τότε περνάς και από ένα nokia store να το κοιτάξουν.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάς έξοδος ή πίσω για να βγεις από το μήνυμα δεν σου βγάζει παραθυράκι που σε ρωτάει αν θες να το αποθηκεύσεις όπως σου είπε o nervous?

 

 

Και εγώ την 21 έχω περασμένη στο 5800. Μήπως να του κάνεις ένα φορμάτ μήπως έχει φάει κανένα κόλλημα? Εγώ βρίσκω σήμα ακόμα κ όταν δεν βλέπω ουρανό, όπως πριν που ήμουν στο γραφείο μου.

 

ετσι εκανε στην αρχη και σε καθε νοκια που ειχα τωρα δεν το κανει!

 

ο κωδικος ξεκλειδωματος ποιος ειναι για να μην ψαχνω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πας για hard format (δες faq) και εσύ.

Δεν είναι λογικό αυτό που συμβαίνει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πας για hard format (δες faq) και εσύ.

Δεν είναι λογικό αυτό που συμβαίνει.

 

ειδα το faq αλλα ποιος ειναι ο κωδικος ξεκλειδωματος που ζηταει για να ξεκινησει η επαναφορα?EDIT οκ τον βρηκα 12345

 

εκανα hard format αλλα παλι τα ιδια!!!ενω παιζει το κομματι στις επιλογες ΔΕΝ βγαζει την επιλογη αποθηκευση!!!what the heck??

 

μαλλον φταινε μερικοι ηχοι!δοκιμασα πολλους ηχους και αποθηκευονται μια χαρα!μερικοι(3) που μου εστειλαν (το soundtrack του hyundai i10 πχ) αυτο ΔΕΝ αποθηκευεται!(αν το εχει κανεις να μου το στειλει πλιζ!)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651203#post2651203

 

Δεν δούλεψε. Δεν λειτούργησε το κουμπάκι Service και δεν μπορώ να αλλάξω το product code

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,νέο μέλος και εγώ και θα ήθελα τα φώτα σας!!

Προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση στο κινητο απο την εκδοση 20,0,012 στιν 21 μεσω nokia softaware updater..o υπολογιστής αναγνώρισε το κινητο(το είχα σε λειτουργια pc suite)μου ανέφερε οτι θα κατεβάσει την 21,κατέβασε αρχικά ενα αρχείο γύρω στα 130mb αν θυμαμαι καλά και από εκεί και έπειτα ξεκινάει το πανηγύρη....Έβγαλε η θόνη ένα μήνυμα υπολοιπόμενος χρόνος 15 λεπτά και έμεινε εκει για κανά 10λεπτο..μετα το κινητό έκανε restart μόνο του,και έβγαλε ένδειξη στην οθόνη οτί αποσυνδέθηκε το τηλέφωνο...αφού έγινε 3-4 φορές αυτό έφτασε να δείχνει χρόνο 4 λεπτά μετα από καμιά ώρα......την δεύτερη φορά που επιχείρησα για update καταφερα να μου δείξει μετα απο καμιά ώρα υπολοιπόμενος χρόνος 1 δευτερολεπτο(μάλλον ένα χρόνο ενοούσε γιατί δεν......)..Ολα με xp sp3

 

Τα φώτα σας ..Sorry για το μεγάλο πόστ!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα λειτουργεί ή όχι το κινητό.

Αν λειτουργεί δοκίμασε να αναβαθμίσεις μέσω της διαδικασίας FOTA.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι οτί λειτουργεί κανονικά και δεν μου έμεινε στον τόπο!...εάν είχα την δυνατότητα πρόσβασης σε wifi θα το είχα κάνει ήδη γιατί σκέφτομαι να χακάρω την συσκευή και τώρα με το παλιό firmware δεν γίνετε....κάνει ώρα μέσω wifi???Από ένα καφέ με free wireless σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω την σύνδεση.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν κάνει.

Περίπου 3,5-4,0mb κατεβάζει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,ψάχνω και ψάχνω και δεν μπορώ να βρω πως...!!Θέλω να φτιάξω ένα βίντεο που να περιέχει φωτό η' βίντεο από to κινητό..!όπως κάναμε με τα sony ericsson μέσω του video dj που του έριχνες από πάνω και ένα ωραίο τραγουδάκι!!Γίνεται απευθείας από to κινητό η' χρειάζεται έξτρα προγράμματάκι;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

 

Είμαι νέος κάτοχος του Nokia 5800. Μόλις χθες το πήρα :D Πήγα να του περάσω το νέο firmware 21.0.025 μέσα από το Nokia Software update και όταν τελείωσε γύρισε η γλώσσα στα Αγγλικά. Ωραία μέχρι εδώ αλλά όταν πήγα να αλλάξω τη γλώσσα από το μενού Settings->Phone->Language δεν είχε Ελληνικά πια! Μόνο Αγγλικά σαν default επιλογή, Γερμανικά, Ουγγαρέζικα, Ρουμάνικα, Ρώσικα, Ουκρανικά και Βουλγάρικα:cry:

 

Πώς επαναφέρω τα Ελληνικά τώρα;

 

Δεν δούλεψε. Δεν λειτούργησε το κουμπάκι Service και δεν μπορώ να αλλάξω το product code

Διάβασε και αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

καλήσπέρα σας χρήστες του 5800. Θα ήθελα να το αποκτήσω νοιώθοντας ότι θα με καλύψει για τις ανάγκες που και καλά έχω.Να έχω μια καλή κάμερα,να μπορώ να μπαίνω ασύρματα στο διαδίκτυο και να έχει αξιόλογη μπαταρία,τα απολύτως απαραίτητα δηλαδή.

Αν κάποιος το έχει αγοράσει πρόσφατα και μπορεί ας μας πεί τη περιέχει η συσκευασία.

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην είμαι πολύ εκτός θέματος.

Ευχαριστω προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...