Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

"Unfortunately, the 5800 XpressMusic has no free voice guided navigation, unlike most other Nokia GPS-enabled devices recently, but that could be expected with that kind of price tag."

Αντιγραφω απο το review του gsmarena

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα ένα bug- πρόβλημα του δικού μου, θα δείξει...:ninja:

Όταν πάω να βιντεοσκοπήσω επιλέγοντας να είναι ανάμενα τα leds, ανάβουν αλλά μόνο για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά σβήνουν.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό;:worry:

 

 

--------------------------------------

Lol είσαι και moderator :p, //Αστιευομαι φυσικα

το χω γράψει 2-3 σελίδες ποιο πίσω λέγοντας ότι εχω V.11, για V.10 δεν ξέρω τώρα..

Απλά ήταν τόσο πορωμένοι όλοι με κάποιο άλλο θέμα που με γράψανε..:(

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα ένα bug- πρόβλημα του δικού μου, θα δείξει...:ninja:

Όταν πάω να βιντεοσκοπήσω επιλέγοντας να είναι ανάμενα τα leds, ανάβουν αλλά μόνο για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά σβήνουν.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό;:worry:

 

Σταύρο, εγώ με την V10 που έχω ακόμα δεν έχω αυτό το πρόβλημα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

auto emociόn

Link to comment
Share on other sites

Lol είσαι και moderator :p, //Αστιευομαι φυσικα

το χω γράψει 2-3 σελίδες ποιο πίσω λέγοντας ότι εχω V.11, για V.10 δεν ξέρω τώρα..

Απλά ήταν τόσο πορωμένοι όλοι με κάποιο άλλο θέμα που με γράψανε..:(

Ok, τουλάχιστον τώρα ξέρω πως δεν είμαι ο μόνος...

Έχω την 11.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Δεν ξέρω πολλά για το 5800 αλλα αυτό που ξέρω σίγουρα ειναι πως ούτε και τα καταστήματα NOKIΑ γνωρίζουν αρκετά για την συσγεκριμένη συσκευή.

Για την ακρίβεια,χθές το αγόρασε ο κολλητός μου απο κατάστημα VODAFONE και σήμερα απευθύνθηκε σε κατάστημα nokia για να ρωτήσει (ενεργοποιήσει) το gps.Η κοπέλα που τον εξυπηρέτησε τον ρώτησε αρκετά πράγματα για την συσκευή μιας και δεν την έχουν παραλάβει ακόμα και τον ενημέρωσε να περάσει μετά απο λίγες ώρες ώστε να του "περάσει" τους χάρτες.Πήγε πλήρωσε 60€ (για ενα χρόνο) για το συγκεκριμένο πρόγραμμα και επειδή κάτι δεν πήγαινε καλά,ο φίλος μου επικοινώνησε με τα κεντρικά της NOKIA που του επιβεβαιωσαν οτι η διαδικασία δεν ήταν η σωστή.

Καλέσαμε στο nokia club που "εξυπηρετήθηκε" ζητήσαμε τον υπεύθυνο και η απάντηση του ήταν πως τα 60€ τα χάσαμε γιατί το υλικό αυτό ειναι αϋλο και δεν μπορεί να κάνει κάτι.......καλό ε????Καλό θα ήταν λοιπόν κάποιοι που δουλεύουν σε τέτοια καταστήματα να ενημερώνονται πιο σωστά.Ελεος πια μόνο NOKIA πουλάνε,δεν μπορούν να διαβάσουν λίγο παραπάνω??

 

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα μου αλλά έχω πολλά νεύρα με το συγκεκριμένο κατάστημα....:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν εχει το προβλημα με τα led,δουλευουν κανονικα αλλα κανει κολληματα στην εγγραφη βιντεο.δηλαδη γραφω βιντεακι και οταν παω να αναπαραγω τοτε κολλαει.θα δοκιμασω να κανω φορματ στη καρτα και εν αναγκη θα χρησιμοποιησω μια sandisk 8αρα που εχω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Δεν ξέρω πολλά για το 5800 αλλα αυτό που ξέρω σίγουρα ειναι πως ούτε και τα καταστήματα NOKIΑ γνωρίζουν αρκετά για την συσγεκριμένη συσκευή.

Για την ακρίβεια,χθές το αγόρασε ο κολλητός μου απο κατάστημα VODAFONE και σήμερα απευθύνθηκε σε κατάστημα nokia για να ρωτήσει (ενεργοποιήσει) το gps.Η κοπέλα που τον εξυπηρέτησε τον ρώτησε αρκετά πράγματα για την συσκευή μιας και δεν την έχουν παραλάβει ακόμα και τον ενημέρωσε να περάσει μετά απο λίγες ώρες ώστε να του "περάσει" τους χάρτες.Πήγε πλήρωσε 60€ (για ενα χρόνο) για το συγκεκριμένο πρόγραμμα και επειδή κάτι δεν πήγαινε καλά,ο φίλος μου επικοινώνησε με τα κεντρικά της NOKIA που του επιβεβαιωσαν οτι η διαδικασία δεν ήταν η σωστή.

Καλέσαμε στο nokia club που "εξυπηρετήθηκε" ζητήσαμε τον υπεύθυνο και η απάντηση του ήταν πως τα 60€ τα χάσαμε γιατί το υλικό αυτό ειναι αϋλο και δεν μπορεί να κάνει κάτι.......καλό ε????Καλό θα ήταν λοιπόν κάποιοι που δουλεύουν σε τέτοια καταστήματα να ενημερώνονται πιο σωστά.Ελεος πια μόνο NOKIA πουλάνε,δεν μπορούν να διαβάσουν λίγο παραπάνω??

 

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα μου αλλά έχω πολλά νεύρα με το συγκεκριμένο κατάστημα....:mad::mad::mad:

60 € για κάτι που είναι τζάμπα για οποιονδήποτε έχει πρόσβαση σε υπολογιστή δικό του ή φίλου του έστω με μοναδική απαίτηση σύνδεση διαδικτύου και την καθοδήγηση έστω από το CD που βρίσκεται στην συσκευασία του κινητού(το οποίο μοιραία θα οδηγήσει στην εγκατάσταση του PC Suite και μετά από αναγνωση και του εγχειριδίου χρήσης θα ακολουθήσει την εγκατάσταση του Maploader.....και πάει λέγοντας...;)).

Εν κατακλείδι πολλές φορές που θέλουμε να διευκολύνουμε τον εαυτό μας και να μας εξυπηρετήσει κάποιος άλλος την πατάμε και λέμε μετά πόσο ευκολότερο θα ήταν αν είχαμε διαβάσει πριν το manual,αν είχαμε κάνει το ένα.....το άλλο....τελικά πάντως αυτοί στο Nokia Shop πρέπει να ήταν και τελείως ζωντόβολα......:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για την πλοήγηση έχουμε ή όχι άδεια??

Οι Itchrist86 και rostropol τι κάνατε και σας εμφάνισε την άδεια??:wacko:

Κατ΄αρχάς το συνέδεσα με το Maploader 3 σε PC Suite mode και του πέρασα τους χάρτες που ήθελα και εκεί ήδη το είδα ότι έχω πλοήγηση:

http://imageshack.gr/files/65s5nbgudgd07cgr97n8_thumb.jpg http://imageshack.gr/files/dhuuccey92w9959b3cku_thumb.jpg

 

Μετά και μέσα από την εφαρμογή Χάρτες πήγα στα Πρόσθετά και έκανα μέσω Wifi Ενημέρωση και μου έβγαλε το διαθέσιμο χρονικό διάστημα των 235 ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Αν αντιμετωπίζει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ας βοηθήσει.

Μετά την αναβάθμιση που έκανα στην 11 μου κάνει διακοπές στο ακουστικό και δεν μπορώ να ακούσω τον συνομιλητή μου. Επισης κάνει αυξομειώσεις στην ένταση. Οταν ενεργοποιώ το μεγάφωνο όλα ενταξει!!!!!

Επίσης όταν δέχομαι κλήση χτυπά για 1-2 δευτερόλεπτα ,κάνει μια παύση και ξαναρχίζει να κτυπά!!!

Εκανα hard format αλλα δεν διορθώθηκε.

Αύριο είμαι έτοιμος να το επιστρέψω στην vodafone, εκτος αν κάποιος καλοσ φίλος μπορεί να μου δώσει καμιά συμβουλή!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα software αλλα hardware... τα πιο πολλα 5800 εχουν το σιγγεκριμενο προβλημα...

 

Μια λυση ειναι η παρακατω...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα software αλλα hardware... τα πιο πολλα 5800 εχουν το σιγγεκριμενο προβλημα...

 

Μια λυση ειναι η παρακατω...

 

Μάλον δεν θα την ακουλουθήσω:cry:

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει εγκατάσταση το Garmin και να μας πει αν λειτουργεί;

 

Σε "γνωστό μαγαζάκι" εχει ανέβει το garmin για έκδοσή touch για nokia. Ανάφερει ο τίτλος: "Garmin Mobile XT on Nokia touch screen devices (5800)".

 

Μπορεί κάποιος που έχει το κινητό να το δικιμάσει να μας πεί αν δουλεύει???

 

Thanx!

:p

 

 

Υ.Γ.: Όποιος θέλει να μου στείλει ενα pm να του πω το link.

Φιλικά Μάνος,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Αν αντιμετωπίζει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ας βοηθήσει.

Μετά την αναβάθμιση που έκανα στην 11 μου κάνει διακοπές στο ακουστικό και δεν μπορώ να ακούσω τον συνομιλητή μου. Επισης κάνει αυξομειώσεις στην ένταση. Οταν ενεργοποιώ το μεγάφωνο όλα ενταξει!!!!!

Επίσης όταν δέχομαι κλήση χτυπά για 1-2 δευτερόλεπτα ,κάνει μια παύση και ξαναρχίζει να κτυπά!!!

Εκανα hard format αλλα δεν διορθώθηκε.

Αύριο είμαι έτοιμος να το επιστρέψω στην vodafone, εκτος αν κάποιος καλοσ φίλος μπορεί να μου δώσει καμιά συμβουλή!

 

φιλε κατ'αρχας ηρεμησε.Ειναι γνωστο προβλημα.Δοκιμασε να ζητησεις αντικατασταση απο τη voda αν ειναι νεα η συσκευη.Δεν ξερω την πολιτικη της αλλα επεμεινε.Αν δεν τα καταφερεις περιμενε μεχρι να υπαρξει υποστηριξη απο το service της AC(λογικα μπορει να υπαρχει ηδη).Παντως μην επιχειρησεις καποια DIY λυση που ειδες στο youtube αν δεν εισαι 100% βεβαιος για το τι κανεις,γιατι μπορει να βγεις εκτος εγγυησης

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε NTROPIC φυσικά και δεν θα ακολουθήσω την λύση youtube.

Η συσκευη είναι καινούρια ,3 μέρες την έχω και αύριο κιόλας θα ζητήσω αντικατασταση απο την vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Οκ!Καντο κι ενημερωσε μας

 

λογικα ΠΡΕΠΕΙ να σου την αντικαταστησουν,κι οχι να σε παραπεμψουν στο service

 

δεν ξερω αν βοηθαει αλλα βρηκα αυτο

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2963

 

Το ηλεκτρονικό κατάστημα της Vodafone παρέχει τη δυνατότητα αντικατάστασης της ελαττωματικής συσκευής (D.O.A) που παρέδωσε μετά την διεκπεραίωση ηλεκτρονικής παραγγελίας.

 

Mια συσκευή χαρακτηρίζεται ως DOA, όταν κατά την πρώτη της ενεργοποίηση βρίσκεται εκτός ή περιορισμένης ή περιορισμένης λειτουργίας.

 

Κάποια κριτήρια όπου θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε τις συσκευές άμεσης αντικατάστασης (D.O.A) και είναι τα ακόλουθα:

 

To προϊόν δεν πρέπει να έχει υποστεί αντικανονική χρήση όπως αυτή ορίζεται στην κάρτα εγγύησης. Σε αντίθετη περίπτωση το προϊόν θα αντιμετωπίζεται σύμφωνα με τους όρους της εγγύησης.

 

Το προϊόν πρέπει να είναι πλήρες και στην συσκευασία παραλαβής, δηλαδή στο αρχικό του πακέτο με μπαταρία, φορτιστή, εγχειρίδιο οδηγιών, CD’s, καλώδια (αν υπάρχουν), τα εσωτερικά χαρτόνια και πλαστικά και εγγύηση έτσι δηλαδή όπως αγοράστηκε από τον προμηθευτή.

 

Ο αριθμός σειράς (imei) της συσκευής θα πρέπει να συμφωνεί με αυτόν του κουτιού.

 

Η συσκευή και η μπαταρία δεν θα πρέπει να φέρουν σημάδια «κακής» μεταχείρισης (γρατζουνιές, χτυπήματα, σημάδια οξείδωσης από υγρά, κ.λ.π).

 

Για κάθε μοντέλο υπάρχει μέγιστος αποδεκτός χρόνος ομιλίας όπου δεν θα πρέπει να ξεπερνάει κάποια λεπτά.

 

Ο καταναλωτής θα πρέπει να κάνει γνωστό το αίτημά του μέσα σε περιορισμένο χρονικό διάστημα από την ημερομηνία αγοράς του. Οι παρακάτω πίνακες δείχνουν τα κριτήρια του κάθε κατασκευαστή:

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες,διαπιστωσα ενα προβλημα και εγω.....δε μου παιζει τα βιντεακια καθολου....ενω μπορω να τραβηξω βιντεακια,δε μου τα εμφανιζει μετα...συγκεκριμενα μου λεει "αδυναμια αναπαραγωγης κλιπ ηχου ή βιντεο!επιχειρηται μερικη αναπαραγωγη" και μετα ακουω μονο τον ηχο απο τα βιντεακια!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα ένα bug- πρόβλημα του δικού μου, θα δείξει...:ninja:

Όταν πάω να βιντεοσκοπήσω επιλέγοντας να είναι ανάμενα τα leds, ανάβουν αλλά μόνο για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά σβήνουν.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό;:worry:

Λοιπόν έκανα hard format, δοκίμασα και χωρίς κάρτα μνήμης και τίποτα.

Συνεχίζουν να μην λειτουργούν τα leds όταν βιντεοσκοπώ.:mad:

Αύριο πρωί πρωί πάει για αντικατάσταση στη Vodafone!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχάς το συνέδεσα με το Maploader 3 σε PC Suite mode και του πέρασα τους χάρτες που ήθελα και εκεί ήδη το είδα ότι έχω πλοήγηση:

http://imageshack.gr/files/65s5nbgudgd07cgr97n8_thumb.jpg http://imageshack.gr/files/dhuuccey92w9959b3cku_thumb.jpg

 

Μετά και μέσα από την εφαρμογή Χάρτες πήγα στα Πρόσθετά και έκανα μέσω Wifi Ενημέρωση και μου έβγαλε το διαθέσιμο χρονικό διάστημα των 235 ημερών.

 

To MapLoader3 από που το κατέβασες? Έχω βάλει και ovi suite και pc suite και τα δύο έχουν το MapLoader2! Ούτε στο site της νόκια υπάρχει κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Καλά παιδιά θα τρελλαινόμουν πλέον γιατί σήμερα μετά το φορμάτ πάλι το ίδιο πρόβλημα πάλι φορμάτ και τώρα το βράδυ πάλι τα κλασικά προβλήματα

-Δε λειτουργεί το κουμπί της κάμερας

-Δε λειτουργεί το κόκκινο πλήκτρο για τερματισμό προγράμματος

-Όταν το ανοίγω δείχνει μαύρο μόνιμα μέχρι να πατήσω το κουμπί του μενού ακόμα και να το κλειδώσω και να το ξεκλειδώσω δείχνει αυτό το μάυρο

Πως μου ήρθε πριν πατήσω πάλι φορματ και το πάω στη νοκια να αφαιρεσω τη κάρτα μνήμης και βουαλά όλα οκ, λειτουργούσαν κανονικά οπότε θα κάνω φορμάτ στη κάρτα, το θέμα ειναι τίποτα προεγκατεστημενο μέσα σε αυτή και θα χάσω;; gps χαρτες και τέτοια ειναι αλλού σωστά; στη μνήμη πέρα από τα βιντεάκια και τις φώτο έχει κάτι άλλο;;

 

ΥΓ: τώρα η εγώ δεν ειμαι παρατηρητικός η κάτι παίζει με το κινητό μου;; από ώρα έχω προσέξει ότι το κουμπάκι του μενού ανάβει, σβήνει αργά αργά και ξανανάβει μετά από 10-15 δεύτερα και ξανασβήνει και η ίδια δουλειά, το κλεισα το άνοιξα το ίδιο, υπαρχει αυτό;;;

 

ΥΓ2: το bug με τα βιντεάκια δε το χω το flash ανάβει κανονικά αλλά ειναι πολύ ζουμαριστά τα πάντα όπως έλεγε κι ο Γιώργος

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...