Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να ρωτήσω κάτι ?

 

Πήρα και εγω το 5800 και απο οτι δειχνει ειναι πολυ καλό .

 

Που θα βρώ χάρτες για το GPS να βάλω και πως θα τους βάλω ?

 

Μπορεί καποιος να με βοηθήσει ?

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πάρα πολύ

 

Επειδη το κινητό ειναι καινούργιο θα το επεξεργαστώ , θα μελετησω τα Link αυτά και αν χρειατώ βοήθεια ξανα θα το γράψω .

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ :):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη.

Μήπως ξέρει κανείς, αν έχοντας ενεργοποιήσει το Blue Tooth στην κατάσταση"ΚΡΥΦΟ", αν αυτό τότε εκπέμπει ακτινοβολία;

 

Ρωτάω γιατί είναι εχοχλητικό να ενεργοποιώ κάθε φορά το ΒΤ, ώστε να συνδέσω ένα Hands Free.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη.

Μήπως ξέρει κανείς, αν έχοντας ενεργοποιήσει το Blue Tooth στην κατάσταση"ΚΡΥΦΟ", αν αυτό τότε εκπέμπει ακτινοβολία;

 

Ρωτάω γιατί είναι εχοχλητικό να ενεργοποιώ κάθε φορά το ΒΤ, ώστε να συνδέσω ένα Hands Free.

 

Χρονια πολλα!

 

Ναι συνεχιζει να εκπεμπει αλλα δε φαινεται το ονομα απλα..

Βασικα δεν εχεις κανεναν απολυτως φοβο με το bluetooth αφου το μηκος κυματος του ειναι αρκετα μεγαλο με αποτελεσμα να μην επηρεαζει το ανθρωπινο σωμα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στην αρχή υμνούσα τη μπαταρία, τώρα τα έχω πάρει...

 

Το φόρτησα προχθες το πρωί...Όλη μέρα χθες το δούλευα (τραγούδια, GPS κ internet) και δεν έχασε ούτε μια γραμμή, Σήμερα κατά τις 13:00 το μεσημερι έχασε την πρώτη γραμμή...Από τότε απλά μίλησα 2-3 τηλέφωνα και είναι έτοιμο να κλείσει τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στην αρχή υμνούσα τη μπαταρία, τώρα τα έχω πάρει...

 

Το φόρτησα προχθες το πρωί...Όλη μέρα χθες το δούλευα (τραγούδια, GPS κ internet) και δεν έχασε ούτε μια γραμμή, Σήμερα κατά τις 13:00 το μεσημερι έχασε την πρώτη γραμμή...Από τότε απλά μίλησα 2-3 τηλέφωνα και είναι έτοιμο να κλείσει τώρα..

 

Και εμένα ετσι....τι πράγμα ειναι αυτο...!!!1320 mA μπαταρια και να κραταει μονο 2 μερες??

Τελικά αυτο το κακό εχει το 5800....η μπαταρια του!! 50% η πρώτη γραμμή και 50% οι υπόλοιπες!!Μήπως θελει κανα update το firmware?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά! Θα μπω στην παρέα σύντομα, απλά επειδή την έχω πατήσει με Νokia Ν73 που δεν ήταν ελληνικό, και επειδή θέλω το μάυρο 5800 από το Εhop, θέλω να ρωτήσω αν το έχει πάρει κανείς από εκει και αν είναι ελληνικό. Γενικά τι παίζει με τις συσκευές του Eshop?

Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι εάν είναι ελληνικό.

Το e-shop έχει δώσει δείγματα παρα-εισαγωγής κατά το παρελθόν.

Αλλά τελευταία, κάποια μέλη που πήραν από εκεί το 5800 ανέφεραν πως ήταν ελληνικότατο.

Πάντως σε μαύρο το έχει και ο Γερμανός. Το αναφέρω διότι εκεί μπορείς να διαπιστώσεις άμεσα το εάν είναι ή όχι ελληνική η συσκευή που θα σου πουλήσει δηλώνοντας το imei σε οποιοδήποτε Nokia Shop.

 

 

Να ρωτήσω κάτι, στο μπλε από ότι βλέπω εδώ ο slider είναι μπλε. Αντίστοιχα, στο κόκκινο είναι κόκκινος? Το ρωτάω γιατί δεν έχω δει ποτέ σε εικόνα (ούτε live) το μενού της κόκκινης συσκευής.

Ναι, στο κόκκινο είναι κόκκινος και στο μαύρο γκρι.

 

 

γνωρίζει κανείς αν μπαίνει πιο ισχυρή μπαταρία ;

Όχι, δεν γίνεται.

 

 

θελω να παρω το 5800 απο τη vodafone λογω επιδοτησης!!! μπορειτε να μου πειτε συνοπτικα τι να προσεξω η τι να απαιτησω? :confused::confused::confused:

Helpp!!!!:!::!:

Δεν χρειάζεται να προσέξεις τίποτα.

Θα είναι σίγουρα ελληνικό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Και η LG το ιδιο θεμα εχει με τις μπαταριες τοσο καιρο στα κινητα της και δεν λενε να το διορθωσουν! Μετα την πρωτη γραμμουλα πεφτει αποτομα και δεν μπορεις να υπολογισεις ποτε θα μεινεις. Να δω ποτε θα κανουν κατι με αυτο το θεμα γιατι ειναι πολυ αγχωτικο ειδικα οταν εισαι εξω...
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν μπαίνει πιο ισχυρή μπαταρία ;

Απ' όσο ξέρω, η μοναδική 1500άρα μπαταρία δεν χωράει. Αλλά, γιατί ρωτάς, έχεις πρόβλημα αυτονομίας;

 

Και, απαντώντας σε έναν φίλο απο προηγούμενο ποστ, το οτι έχει αυτονομία 2 μέρες είναι σχετικό. Εξαρτ΄ται 100% απο την χρήση που της κάνεις. Το Ν78 αλλά και το Ε90 πριν, ενώ μου κρατούσε μέχρι και 4 μέρες, υπήρχαν περιπτώσεις που το φόρτιζα 2 φορές την ίδια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα και χρόνια πολλά. Καλώς σας βρίσκω. Ως νέος κάτοχος του 5800 :happy: όπως καταλαβαίνετε έχω διάφορες απορίες :confused: και ξεκίνησα να διαβάζω τις δημοσιεύσεις σχετικά με το κινητό. Έφτασα μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου και έχω αρκετό μέλλον από ότι βλέπω :dizzy: . Θα προσπαθήσω να μην σας κουράσω με θέματα που έχουν επαναληφθεί. Απλώς μία σύντομη απορία γιά αρχή σχετικά με το gps. Οι χάρτες που έχω είναι στα αγγλικά. Δεν υπάρχουν στα Ελληνικά;
Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα και χρόνια πολλά. Καλώς σας βρίσκω. Ως νέος κάτοχος του 5800 :happy: όπως καταλαβαίνετε έχω διάφορες απορίες :confused: και ξεκίνησα να διαβάζω τις δημοσιεύσεις σχετικά με το κινητό. Έφτασα μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου και έχω αρκετό μέλλον από ότι βλέπω :dizzy: . Θα προσπαθήσω να μην σας κουράσω με θέματα που έχουν επαναληφθεί. Απλώς μία σύντομη απορία γιά αρχή σχετικά με το gps. Οι χάρτες που έχω είναι στα αγγλικά. Δεν υπάρχουν στα Ελληνικά;

το nokiamaps εννοεις?

αν θες βαλε πανω το προγραμμα garmin την εκδοση 5.00.30 η 5.00.40 και τον νεο 3 σε 1 χαρτη και θα εισαι οκ με τα ελληνικα σου κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως απο χθες με εχει ξενερωσει το προβλημα με την οθονη,αν ειναι δυνατον κινητο 20 ημερων να στελνεται για αλλαγη οθονης στα καλα καθουμενα.

και ποιος μου λεει εμενα οτι δεν θα εχω παλι το ιδιο προβλημα μετα λιγο καιρο.

η alpha copy που το πηγαμου ειπαν οτι για ολα τα προβληματα φταιει το ελληνικο μενου.

μα ειναι δικαιολογια αυτο;

σχεση εχει το μενου με την χαλασμενη οθονη;

τι αλλο θα ακουσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα και χρόνια πολλά. Καλώς σας βρίσκω. Ως νέος κάτοχος του 5800 :happy: όπως καταλαβαίνετε έχω διάφορες απορίες :confused: και ξεκίνησα να διαβάζω τις δημοσιεύσεις σχετικά με το κινητό. Έφτασα μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου και έχω αρκετό μέλλον από ότι βλέπω :dizzy: . Θα προσπαθήσω να μην σας κουράσω με θέματα που έχουν επαναληφθεί. Απλώς μία σύντομη απορία γιά αρχή σχετικά με το gps. Οι χάρτες που έχω είναι στα αγγλικά. Δεν υπάρχουν στα Ελληνικά;

Kαλωσόρισες και μεγειά το κινητό. :)

 

Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, διάβασε το Series 60 5th Edition Platform FAQ. Θα σε βοηθήσει πολύ.

 

Όσον αφορά το ενσωματωμένο πρόγραμμα πλοήγησης, οι χάρτες του υάρχουν μόνο με λατικούς χαρακτήρες αλλά περιμένουμε να υποστηριχθεί το 5800 με το Nokia Maps 3.0 για το οποίο υπάρχουν πολύ καλύτεροι χάρτες και με ελληνικούς χαρακτήρες. Περισσότερα εδώ.

 

Πάρα πολύ καλά προγράμματα πλοήγησης με ελληνικούς χαρακτήρες οδών και δωρεάν χρήση, είναι τα Sygic Navigator και Garmin Maps Mobile Xt. Ρίξε και μια ματιά σ' αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να προσέξεις τίποτα.

Θα είναι σίγουρα ελληνικό.

Ευχαριστω πολυ μολις το παρω τα ξαναλεμε:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι εάν είναι ελληνικό.

Το e-shop έχει δώσει δείγματα παρα-εισαγωγής κατά το παρελθόν.

Αλλά τελευταία, κάποια μέλη που πήραν από εκεί το 5800 ανέφεραν πως ήταν ελληνικότατο.

Πάντως σε μαύρο το έχει και ο Γερμανός. Το αναφέρω διότι εκεί μπορείς να διαπιστώσεις άμεσα το εάν είναι ή όχι ελληνική η συσκευή που θα σου πουλήσει δηλώνοντας το imei σε οποιοδήποτε Nokia Shop.

 

Ρώτησα σήμερα σε 4 καταστήματα Γερμανός στη Θεσσαλονίκη και κανένα δεν την έχει διαθέσιμη άμεσα. Μόνο με παραγγελία. Όταν δε ρώτησα για διασταύρωση ΙΜΕΙ μου απάντησαν ότι δεν γίνεται καθώς αν παραγγείλουν τη συσκευή θα πρέπει να την πάρω.

Στο eshop που ρωτησα χθες, δεν είχαν ιδέα για το θέμα. Ρωτούσα για Ελληνικό (Balkans) Product Code και αυτος μου έλεγε "ναι, έχει ελληνικό menu", όπως και ο αντιστοιχος "ειδικός" στην Αθήνα που μιλήσαμε μέσω τηλεφώνου..

Γενικά δεν έχουν ιδέα τι πουλάνε!!

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια με την καμερα ξερετε αν θα υπαρξει καμια βελτιωση? ειναι πιο αθλια ακομα και απο το ν73 που εβγαζε φοβερες φωτο ακομα και το βραδυ.... τοσο καλο τηλεφωνο και καμερα χειροτερη απο τα παλια που εβγαζαν με 1,3...... την ημερα καλα τραβαει αλλα οταν πεσει το φως .... κλαμα......
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρατηρησει οτι αν χειρηστεις σωστα το φλας βγαζει καλες φωτογραφιες...εγω ειμαι ικανοποιημενος...το βραδυ υπαρχει ενα θεματακι,αλλα με ενεργοποιηση νυχτερηνης ληψης και ενεργοποιηση του φλας κατι γινεται,αλλα ειναι ψιλοχαλια το βραδυ
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα σήμερα σε 4 καταστήματα Γερμανός στη Θεσσαλονίκη και κανένα δεν την έχει διαθέσιμη άμεσα. Μόνο με παραγγελία. Όταν δε ρώτησα για διασταύρωση ΙΜΕΙ μου απάντησαν ότι δεν γίνεται καθώς αν παραγγείλουν τη συσκευή θα πρέπει να την πάρω.

Στο eshop που ρωτησα χθες, δεν είχαν ιδέα για το θέμα. Ρωτούσα για Ελληνικό (Balkans) Product Code και αυτος μου έλεγε "ναι, έχει ελληνικό menu", όπως και ο αντιστοιχος "ειδικός" στην Αθήνα που μιλήσαμε μέσω τηλεφώνου..

Γενικά δεν έχουν ιδέα τι πουλάνε!!

 

μηπως ξερουν τι πουλανε,αλλα κανουν τους ασχετους γιατι εχουν προμηθευτει και πολλες συσκευες παραληλης εισαγωγης και πρεπει να τις πουλησουν?

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως απο χθες με εχει ξενερωσει το προβλημα με την οθονη,αν ειναι δυνατον κινητο 20 ημερων να στελνεται για αλλαγη οθονης στα καλα καθουμενα.

και ποιος μου λεει εμενα οτι δεν θα εχω παλι το ιδιο προβλημα μετα λιγο καιρο.

η alpha copy που το πηγαμου ειπαν οτι για ολα τα προβληματα φταιει το ελληνικο μενου.

μα ειναι δικαιολογια αυτο;

σχεση εχει το μενου με την χαλασμενη οθονη;

τι αλλο θα ακουσω!

 

φιλε το quality control της NOKIA ειναι για τα πανηγυρια, για να μην πω non-existent.

1,2Tbytes
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπαθώ να κάνω sync device sto ovi.com και βάζω τυπο τηλ. 5800 και το νούμερο μου +30693........... και γράφει ότι θα μου έρθει μήνυμα στο κινητό αλλά ποτέ δεν έρχεται.

Γράφω λάθος το νούμερο?

Το έχει καταφέρει κανείς να συγχρονίσει τις επαφές του με το ovi.com ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την βοήθειά σας....

 

Είμαι κάτοχος του 5800 εδώ κ 1 μήνα περίπου,χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα..Απλά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:όταν προσπάθω να συνδεθώ στο internet μέσω wifi,μου ζητάει κάποιο προδιανεμημένο κλειδί...Γνωρίζετε,που μπορώ να βρω αυτόν τον αριθμό;

 

Ναι αλλα δεν ξέρω που το γράφει...

δεν το πιστεύω,αλλά το βρήκα...το έγραφε κάτω από το ρούτερ.ευχαριστώ πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Είναι το κλειδί που έχει ο κάτοχος του router...Δηλαδή αν το έχει κλειδώσει και έχει βάλει κωδικό, αυτό είναι το κλειδί που πρέπει να γράψεις για να έχεις προσβαση..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπαθώ να κάνω sync device sto ovi.com και βάζω τυπο τηλ. 5800 και το νούμερο μου +30693........... και γράφει ότι θα μου έρθει μήνυμα στο κινητό αλλά ποτέ δεν έρχεται.

Γράφω λάθος το νούμερο?

Το έχει καταφέρει κανείς να συγχρονίσει τις επαφές του με το ovi.com ?

 

Εχω κανει εγω οπως λες χωρις να αντιμετωπισω κανενα προβλημα.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...