Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ξερει κανεις πως διαλεγουμε πια τραγουδια θα ειναι στην μουσικη βιβλιοθηκη?

Για παραδειγμα πατησα ανανεωση και μου περασε και κατι ήχους απο το IM+.Διεγραψα εναν αλλα δεν ξερω αν τον διαγραφει απο την βιβλιοθηκη η απο το κινητο οποτε τους αλλους τους αφησα...

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν δοκιμάσετε τη κάμερα θα δείτε ότι κι εκεί υπάρχει εμφανής βελτίωση, έβγαλα τις ίδιες φωτογραφίες που είχα βγάλει πριν κανά μήνα στον ίδιο φωτισμό και υπάρχει σαφής βελτίωση. Πλέον και με μεσαίο φωτισμό που οι φώτο απλά δε βλέποντας βγαίνουν σε νορμάλ επίπεδο. Θέλει βέβαια αρκετή δουλειά ακόμα αλλά και μόνο αυτό είναι ευχάριστο, μπορώ να βγάλω και μια ικανοποιητική φώτο μέσα στο σπίτι που μέχρι τώρα ήταν αδύνατο χωρίς πολύ έντονο φως.

Έκανα hard reset, επαναφορά από τη κάρτα μνήμης και πλέον είμαι κομπλέ λειτουργεί και η αναζήτηση και εμφάνισε και το λεξικό και την ενημέρωση εφαρμογών που ήταν άφαντα.

 

ΥΓ: επίσης προσέξατε ότι άλλαξε και το εικονίδιο που δείχνει ότι λειτουργεί μια εφαρμογή; πως το κάνανε έτσι στην αρχή νόμιζα ότι απλά έχει κολλήσει

Η γραμμή αναζήτησης μπορούσε να αφαιρεθεί και απο πριν

 

Ήμουν σίγουρος ότι δε μπορούσε να αφαιρεθεί πριν γιατί πολύ απλά δε σου έδινε τη δυνατότητα να επιλέξεις τι θα έχεις στην αρχική οθόνη το είχα ψάξει και το είχα ρωτήσει και εδώ είχες απλά ή επαφές ή συντομεύσεις με όλα τα υπόλοιπα. Τώρα το επιβεβαίωσα και από ξένα site

 

"New Home screen editing option! Cheesy

Settings -> Personal -> Home screen -> Home screen"

 

"There is indeed a new option for the homescreen, with regular Active Standby activated"

 

"It's nice that we can finally get that "search" button away from our home screen"

 

"You can now edit what gets shown on the "Shorcuts bar" home screen. i.e should it show search, music player, calendar, radio etc. Sadly not yet available in the "contacts" view"

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αν πας να σου κανουν το ακουστικο σε nokia shop σου κρατάνε το κινητό ή στο κάνουν επιτόπου?

Ανάλογα το κατάστημα. Συνήθως το κάνουν σε 1 τέταρτο. Αλλά γιατί δεν το κάνεις μόνος σου?

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!! ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ!

ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΟΝΟ Η VODAFONE?ΑΝ ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ MENU H EINAI THΣ VODAFONE?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΙΠΩΘΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!! ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ!

ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΟΝΟ Η VODAFONE?ΑΝ ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ MENU H EINAI THΣ VODAFONE?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΙΠΩΘΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

προς το παρόν δε πωλείται πουθενά από Μάρτιο λένε θα φέρουν κομμάτια, ίσως σε καμιά vodafone να έχει ξεμείνει κανένα αλλά γενικά δύσκολα θα το βρεις. Προς το παρόν κατά κύριο λόγο η vodafone το έχει ελάχιστα σε άλλα καταστήματα. Δεν έχει vodafone menu αλλά κανονικό.

 

 

ΥΓ: Τελικά όσον αφορά τα θέματα βρήκα κι άλλο θέμα που ειχα περάσει πρόσφατα που δεν έχει το πρόβλημα αυτό με τα tabs το μόνο από τα 6 που έχω και δε το κάνει, επίσης σε πολλές εφαρμογές βγαίνει πλέον ένα ενοχλητικό εικονικό πληκτρολόγιο που δε βγαίνει και σε εφαρμογές καθαρά touch όπως το touch piano/guitar

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν δε πωλείται πουθενά από Μάρτιο λένε θα φέρουν κομμάτια, ίσως σε καμιά vodafone να έχει ξεμείνει κανένα αλλά γενικά δύσκολα θα το βρεις. Προς το παρόν κατά κύριο λόγο η vodafone το έχει ελάχιστα σε άλλα καταστήματα. Δεν έχει vodafone menu αλλά κανονικό.

 

 

ΥΓ: Τελικά όσον αφορά τα θέματα βρήκα κι άλλο θέμα που ειχα περάσει πρόσφατα που δεν έχει το πρόβλημα αυτό με τα tabs το μόνο από τα 6 που έχω και δε το κάνει, επίσης σε πολλές εφαρμογές βγαίνει πλέον ένα ενοχλητικό εικονικό πληκτρολόγιο που δε βγαίνει και σε εφαρμογές καθαρά touch όπως το touch piano/guitar

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ COSMOTE ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ!ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ???

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ COSMOTE ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ!ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ???

λογικά η επόμενη παρτίδα να καλύψει όλη την αγορά πλέον θα σταματήσει η αποκλειστικότητα της vodafone και σίγουρα θα το φέρει και το πλαίσιο όπως τώρα οπότε θα μπορείς να το πάρεις και από κει με ανανέωση συμβολαίου

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

λογικά η επόμενη παρτίδα να καλύψει όλη την αγορά πλέον θα σταματήσει η αποκλειστικότητα της vodafone και σίγουρα θα το φέρει και το πλαίσιο όπως τώρα οπότε θα μπορείς να το πάρεις και από κει με ανανέωση συμβολαίου

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ?ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΤΟ SITE TOY!!!

 

ΜΗΝ γραφεις με κεφαλαια!!

Link to comment
Share on other sites

@maxpapdim καλο θα ειναι να γραφεις με μικρους χαρακτηρες τα κεφαλαια στα forum ειναι σαν να φωναζεις και μπορει να δημιουργηθουν παρεξηγησεις. Επισης απαγορευονται και απο τους Ορους Προσβασης και Χρησης που συμφωνησες κατα την εγγραφη σου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το λεξικό που λέτε που στο καλό είναι έχω φάει το τόπο και δε βρίσκω κάτι!!!

 

Στις εφαρμογές κοίταξε. Το εικονίδιο δείχνει ένα γαλάζιο βιβλίο με γράμματα αλαφαβήτου πάνω.

 

 

 

Τελικά το "σφάλμα συστήματος" μόλις πατάμε "αναζήτηση" ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ με hart reset. :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό το λεξικό και απίστευτη ταχύτητα με τη συγκεκριμένη αναβάθμιση. στα μνμτ μόνο έχω και εγώ την εντύπωση ότι όταν ανοιγες το μνμ φαινόταν και το φακελάκι ανοιχτό. τέλος πάντων, μικρό το κακό. πολύ μικρή βελτίωση παρατήρησα και εγώ στην κάμερα καθώς επίσης έχω την εντύπωση πως μεγάλωσαν και την πλευρική μπάρα κύλισης, σαν να έγινε πιο φαρδιά.
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

@maxpapdim καλο θα ειναι να γραφεις με μικρους χαρακτηρες τα κεφαλαια στα forum ειναι σαν να φωναζεις και μπορει να δημιουργηθουν παρεξηγησεις. Επισης απαγορευονται και απο τους Ορους Προσβασης και Χρησης που συμφωνησες κατα την εγγραφη σου.

 

συγμωμη!!λαθος μου!

Link to comment
Share on other sites

Στις εφαρμογές κοίταξε. Το εικονίδιο δείχνει ένα γαλάζιο βιβλίο με γράμματα αλαφαβήτου πάνω.

 

 

 

Τελικά το "σφάλμα συστήματος" μόλις πατάμε "αναζήτηση" ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ με hart reset. :)

όπως επίσης και η εμφάνιση του λεξικού και του προγράμματος αναβάθμισης εφαρμογών που σε μένα πριν το φορμάτ δε φαίνονταν

 

πολύ καλό το λεξικό και απίστευτη ταχύτητα με τη συγκεκριμένη αναβάθμιση. στα μνμτ μόνο έχω και εγώ την εντύπωση ότι όταν ανοιγες το μνμ φαινόταν και το φακελάκι ανοιχτό. τέλος πάντων, μικρό το κακό. πολύ μικρή βελτίωση παρατήρησα και εγώ στην κάμερα καθώς επίσης έχω την εντύπωση πως μεγάλωσαν και την πλευρική μπάρα κύλισης, σαν να έγινε πιο φαρδιά.

 

Δεν είναι ιδέα σου είναι από τις βελτιώσεις που δε μ΄άρεσαν γιατί μοιάζουν αδιάβαστα τα μηνύματα έτσι, απλά πλέον στα διαβασμένα βγάζει σηματάκι, βλακεία που το έκαναν έτσι αλλά θα το συνηθίσουμε

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω την συσκευή αλλά .. αυτό που βλέπω είναι .. περίεργο! Λοιπόν μπορεί να πρόκειται για συντεταγμένες (X - Y) σε μορφή X.Y (εγώ θα επέλεγα το : ή - αντί του . πάντως σε αυτή την περίπτωση) ή μπορεί να είναι κάποιος float αριθμός (ποίο πιθανό λόγο .) - δες αν οι αριθμοί αλλάζουν όταν περιστρέφεις την συσκευή (μήπως πρόκειται για feedback από το γυροσκόπιο της) ή δες αν αλλάζουν όταν κάνεις κλικ στην οθόνη (ή ακουμπάς την οθόνη). Αν αυξάνονται και σε κάποια φάση μηδενίζονται ή το αντίστροφο πρόκειται για αναπαράσταση κάποιου εσωτερικού μετρητή, αν αλλάζουν τυχαία (σίγουρα υπάρχει λογική απλά δεν την γνωρίζουμε) .. το ίδιο. Τώρα αν δεν είναι κάποιο feature (διάβασε το manual!) και δεν έχεις περάσει μέσα καμία άλλη εφαρμογή, πάω στοίχημα πως πρόκειται για debug data counter που κάπως ενεργοποιήθηκε (ενώ δεν θα έπρεπε να συμβεί αυτό) - και βοηθά τους προγραμματιστές να ελέγχουν κάποιες εσωτερικές μεταβλητές του firmware κατά την ανάπτυξη του.

 

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι το ανησυχητικό πάντως - οκ, είναι αντιαισθητικό βέβαια ..

 

Αλλάζει συνεχώς τιμές , μετά από 3-4 δευτερόλεπτα όμως σβήνει και ξαναβγαίνει όταν μπω κάπου στο μενού..

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει συνεχώς τιμές , μετά από 3-4 δευτερόλεπτα όμως σβήνει και ξαναβγαίνει όταν μπω κάπου στο μενού..

 

Εγώ θα πρότεινα να πας το τηλέφωνο σε ΝΟΚΙΑ SHOP να στο διορθώσουν ή να στο αντικαταστήσουν... το πρόβλημά σου δεν είναι φυσιολογικό ούτε έχει συχνά παρατηρηθεί ως bug.

 

Αν δεν μπορούν να το φτιάξουν ας σου δώσουν άλλη συσκευή στο κάτω κάτω...

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!παρατηρησα στην καμερα πως στις επιλογες πλεον υπαρχει και το geotagging.επισεις στις επιλογες προσθεσαν και την δευτερη καμερα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την αναβάθμιση με το Nokia Software Updater. Μέσω FOTA μου έλεγε οτι δεν υπάρχει νέα έκδοση.

Η αναζήτηση λειτουργεί κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα (δεν έκανα format).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να πας το τηλέφωνο σε ΝΟΚΙΑ SHOP να στο διορθώσουν ή να στο αντικαταστήσουν... το πρόβλημά σου δεν είναι φυσιολογικό ούτε έχει συχνά παρατηρηθεί ως bug.

 

Αν δεν μπορούν να το φτιάξουν ας σου δώσουν άλλη συσκευή στο κάτω κάτω...

 

Όπως είπα με hard format διορθώνετε , aλλα μόλις έκανα την αναβάθμιση, τσουπ ξαναβγηκε. Αν το πάω σε νοκια σοπ θα μου το κρατησουν για 2-3 μέρες σίγουρα....θα μείνω χωρίς τηλ.....Θα περάσω μια βόλτα αύριο να δω τι παίζει πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Την αναβάθμιση την απέσυραν από FOTA γιατί υπήρχε πρόβλημα με τον κωδικό κλειδώματος. Όσοι είχαν αλλάξει τον κωδικό κλειδώματος και την πέρασαν μέσω FOTA για κάποιον λόγο μετα την αναβάθμιση χανότανε ο κωδικός κλειδώματος. Δηλαδή σε εμενα κάθε φορά που το ανοίγω μετά το Pin μου ζηταει το κωδικό κλειδώματος άλλα ότι και να βάλω το παίρνει λάθος ώμος η συσκευή ανοίγει κανονικά. Στην ουσία δεν υπάρχει κωδικός χάθηκε μετά την αναβάθμιση και δεν μπορείς να βάλεις καινούργιο γιατί σου ζηταει πρώτα να βάλεις τον παλιό που δεν υπάρχει .Η λύση από ότι έψαξα είναι να βάλεις ξανά την αναβάθμιση μέσω NSU όπου επανέρχεται στο 12345.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...