Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια μη τσακωνεστε. Ολοι στο ψαξιμο ειμαστε για το καλυτερο. Ειρηνη ημιν.

 

:lol: :lol: :lol: :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια για οποιον ενδιαφερεται, στο πλαισιο στο mall ειχε ενα σημερα το απογευμα. επισης στο Multirama ο πωλητης μου ειπε οτι εχει παραλαβη τη παρασκευη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα παιδια...!Ειμαι και εγω ενα βημα(μηνα για την ακριβεια) πριν απο την αποκτηση κινητου...!Το θεμα ειναι οτι οταν το ειδα το 5800 και διαβασα κριτικες ενθουσιαστικα...!Οσο για το αν το ειδα απο κοντα...Ναι το ειχε ενας γνωστος αλλα εκτος απο ενα 2 ανοιγματα φακελων κτλπ δεν εκανα και πολλα με το κινητο....!Παντως εμενα αποψη μου παντα μου φανηκε εξαιρετικο...!Επειδη ομως ωσ τςρα χρησιμοποιουσα μονο Sony Ericsson δεν ειμαι γνωστης αυτου του λογισμικου η οπως αλλιως θελετε πειτε το που αν τα γραφω καλα ειναι το sybian η καπως ετσι...!Αυτο τι ειναι?Παιρνει προγραμματα κανονικα...?Και τι παραπανω εχει?Συμφερει?Και επισης ειναι τοσο δυσκολο να το μαθεις οπως λενε πολλοι?

Ευχαριστω για τον χρονο και τον χωρο...!Περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας....!

Link to comment
Share on other sites

S60 5th Edition Platform FAQ

 

Όλες οι απαντήσεις σου βρίσκονται εκεί.

Καλορίζικο!:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Itchrist86 για την βοηθεια....!Οσο για το καλοπιζικο....θα μου το πεις σε κανεναν μηνα...!ευχαριστω και παλι για την αμεση ανταποκριση...!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα παιδια...!Ειμαι και εγω ενα βημα(μηνα για την ακριβεια) πριν απο την αποκτηση κινητου...!Το θεμα ειναι οτι οταν το ειδα το 5800 και διαβασα κριτικες ενθουσιαστικα...!Οσο για το αν το ειδα απο κοντα...Ναι το ειχε ενας γνωστος αλλα εκτος απο ενα 2 ανοιγματα φακελων κτλπ δεν εκανα και πολλα με το κινητο....!Παντως εμενα αποψη μου παντα μου φανηκε εξαιρετικο...!Επειδη ομως ωσ τςρα χρησιμοποιουσα μονο Sony Ericsson δεν ειμαι γνωστης αυτου του λογισμικου η οπως αλλιως θελετε πειτε το που αν τα γραφω καλα ειναι το sybian η καπως ετσι...!Αυτο τι ειναι?Παιρνει προγραμματα κανονικα...?Και τι παραπανω εχει?Συμφερει?Και επισης ειναι τοσο δυσκολο να το μαθεις οπως λενε πολλοι?

Ευχαριστω για τον χρονο και τον χωρο...!Περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας....!

Καλησπέρα Γιάννη . Λέγεται Symbian και είναι ένα αρκετά καλό λειτουργικό για κινητά τηλέφωνα. Παίρνει προγράμματα που είναι φτιαγμένα για κινητά με αυτού του είδους το λειτουργικό και συνήθως είναι πιο ισχυρά και σου παρέχουν περισσότερες δυνατότητες ώστε να αξιοποιήσεις όσο το δυνατό καλύτερα το κινητό σου σε σχέση με τα συμβατικά κινητά (όπως τα Sony Ericsson που χρησιμοποίησες) . Δεν είναι δύσκολο να το μάθεις όπως νομίζεις. Κάποιες φορές ίσως σε κάποια θέματα να σου παρέχονται περισσότερες ρυθμίσεις ώστε να μπορείς να το φέρεις καλύτερα στα μέτρα σου και στα θέλω σου. Το αν συμφέρει δεν μπορώ να στο απαντήσω ,το αφήνω στην κρίση σου :) .

 

-Λειτουργικό με απλά λόγια είναι το "πρόγραμμα " που διαχειρίζεται όλες τις λειτουργίες μιας συσκευής και είναι η "βάση" που θα πατήσουν για να τρέξουν όλα τα υπόλοιπα προγράμματα.(Π.χ. ένας κειμενογράφος- word ). Τώρα όπως καταλαβαίνεις το κάθε πρόγραμμα συνήθως σχεδιάζεται να πατάει σε μία μόνο βάση. Ετσι δεν μπορεί να τρέξει σε ένα άλλο λειτουργικό. Λειτουργικά ενδεικτικά είναι τα Windows , Linux , Symbian κ.ά.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Demon ευχαριστω παρα πολυ με βοηθησες αρκετα να κατανοησω με απλα λογια τι προκειται να αντιμετωπισω...!Οταν ρωτησα αν συμφερει εννοουσα αν προσφερει περισσοτερα απο ενα απο SE ή αν μπορει να χαρακτηριστει ως "υπολογιστης τσεπης"...!Οσον αφορα την συνδεση στον internet...Στο σπιτι εχω ασυρματο Internet...λογω Deskop Pc και Laptop...!Δηλαδη τωρα θα μπορω να συνδεομαι και με το κινητο...?Η να "κλεβω" οπως λεμε συνδεση απο διαφορα δυκτια ιδιωτικα και μη....!Οπως ακριβως κανω με το Laptop?Ευχαριστω και παλι...!
Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδια, να ρωτησω και γω κατι.Εχω προβλημα με το wifi σπιτι μου.Απο οτι φαινεται το κινητο θελει να παιρνει οπωσδηποτε μια ip που εχω ορισει σε ενα συγκεκριμενο pc. Οταν αυτο ειναι κλειστο συνδεεται κανονικα.Οταν αυτο ειναι ανοιχτο δεν συνδεεται.Ψαχνω και δεν μπορω να βρω ρυθμισεις για να ορισω εγώ ip στο 5800. Ξερει κανεις τι παιζει?

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > Προορισμοί > Internet, βρίσκεις το σημείο πρόσβασης που θέλεις, το επιλέγεις ώστε να μπεις στις επιλογές του και πατάς Επιλογές > Προχωρημένες ρυθμίσεις.

Εκεί θα βρεις αυτό που θέλεις.

 

Φιλε μου Demon ευχαριστω παρα πολυ με βοηθησες αρκετα να κατανοησω με απλα λογια τι προκειται να αντιμετωπισω...!Οταν ρωτησα αν συμφερει εννοουσα αν προσφερει περισσοτερα απο ενα απο SE ή αν μπορει να χαρακτηριστει ως "υπολογιστης τσεπης"...!

Σίγουρα μπορεί να προσφέρει πολλά περισσότερα απ ό,τι ένα απλό SE κινητό.

 

Οσον αφορα την συνδεση στον internet...Στο σπιτι εχω ασυρματο Internet...λογω Deskop Pc και Laptop...!Δηλαδη τωρα θα μπορω να συνδεομαι και με το κινητο...?Η να "κλεβω" οπως λεμε συνδεση απο διαφορα δυκτια ιδιωτικα και μη....!Οπως ακριβως κανω με το Laptop?Ευχαριστω και παλι...!
Ναι, θα μπορείς να το κάνεις αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ αρχικα για τις απαντησεις που μου δινεται γιατι δεν ειμαι και πολυ μεσα σε αυτα τα πραγματτα...!Ανυπομονω να το παρω...!Ελπιζω επειδη δεν ειχα ποτε ενα τετοιου ειδους κινητο να μην απογοητευθω...! :D:D:p:p:w00t:::up:
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > Προορισμοί > Internet, βρίσκεις το σημείο πρόσβασης που θέλεις, το επιλέγεις ώστε να μπεις στις επιλογές του και πατάς Επιλογές > Προχωρημένες ρυθμίσεις.

Εκεί θα βρεις αυτό που θέλεις.

Thanks φιλε μου πραγματικα δεν ειχα παρει χαμπαρι οτι υπαρχει στο μενου επιλογη για προχωρημενες ρυθμισεις. Μερικες φορες ειναι λιγο μπερδεμα τα μενου γιατι μπορει να κρυβουν περισσοτερα απο οσα νομιζεις!

Παντως δεν ξερω τι το βρηκε και ξαφνικα ηθελε gateway, αλλα ip κτλ κτλ.

Ευτυχως ολα οκ τωρα!:D

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη χαίρομαι που βοήθησα και εγώ στο να λυθούν κάποιες απορίες σου . Τώρα καλό είναι να διαβάσεις λίγο τις προηγούμενες σελίδες για να πάρεις μια γεύση και για το κινητό αυτό καθ'αυτό αφού λες ότι δεν είσαι μέσα σε αυτά τα πράγματα. Είναι κάτι καινούργιο για την νόκια ένα τέτοιου είδος κινητού (εννοώ κινητό με οθόνη αφής,όχι με symbian) και όπως είναι λογικό δεν είναι αψεγάδιαστο.Διάβασε 3-4 προηγούμενες σελίδες ώστε να γνωρίζεις πάνω κάτω τι μπορεί να σου παρουσιαστεί και πως μπορείς να το καταλάβεις καθώς και πως να το χειριστείς. Μιας που αναφέρεις όμως ότι σκοπεύεις να το πάρεις σε έναν μήνα ελπίζω ότι ως τότε κάποια τυχόν ελαττώματα θα έχουν εξαλειφθεί και θα βαδίζεις σε πιο σίγουρο δρόμο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Επειδη το παρηγγειλα και τωρα ζηλεψε και η γυναικα μου, ηθελα να ρωτσω αν αλλαζει προσοψεις, τουλαχιστον να μην τα μπερδευουμε. Σημερα μαλλον ερχεται, απο voda.gr, δυστυχως δεν προλαβα την προσφορα που εχει τωρα, αλλα δεν βαριεσαι, δεν αγοραζω και καθε μερα..

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σχετικά με αυτή την άσπρη γραμμή στο πάνω μέρος της οθόνης,σίγουρα δεν είναι ο φωτισμός από το κουμπί του xpress music?βλέπω φωτισμό και από το τζαμάκι της εσωτερικής κάμερας
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση παιδιά. Χτες έχασα το τηλέφωνο μου και έχω σχεδόν αποφασίσει να πάρω το 5800. Η επιδότηση μου δεν είναι μεγάλη και σκέπτομαι να αγοράσω το 5800 από το ΝΟΚΙΑ SHOP και όχι από κάποια εταιρεία κινητής. Η τιμή είναι η ίδια, αλλά προτιμώ το NOKIA SHOP καθώς νομίζω ότι τα κινητά που φέρνουν οι εταιρείες δεν είναι πάντα από την παραγωγή τους προοριζόμενα για την Ελληνική αγορά, με ότι αυτό σημαίνει για τα Update κλπ.

Θέλω την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Επειδη το παρηγγειλα και τωρα ζηλεψε και η γυναικα μου, ηθελα να ρωτσω αν αλλαζει προσοψεις, τουλαχιστον να μην τα μπερδευουμε.

Τα καλύμματα λογικά θα αλλάζουν, αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη.

Καλά καλά δεν έχει αρχίσει τη διάθεσή του η Alpha Copy...

 

 

Μία ερώτηση παιδιά. Χτες έχασα το τηλέφωνο μου και έχω σχεδόν αποφασίσει να πάρω το 5800. Η επιδότηση μου δεν είναι μεγάλη και σκέπτομαι να αγοράσω το 5800 από το ΝΟΚΙΑ SHOP και όχι από κάποια εταιρεία κινητής. Η τιμή είναι η ίδια, αλλά προτιμώ το NOKIA SHOP καθώς νομίζω ότι τα κινητά που φέρνουν οι εταιρείες δεν είναι πάντα από την παραγωγή τους προοριζόμενα για την Ελληνική αγορά, με ότι αυτό σημαίνει για τα Update κλπ.

Θέλω την γνώμη σας.

Αυτό που φέρνει η Vodafone είναι ελληνικό.

Αυτό που φέρνει το Πλαίσιο είναι ελληνικό.

Ο γερμανός/eshop κτλ κάνουν τις παρασπονδίες τους που και που.

Αν το πάρεις από τις δύο πρώτες αλυσίδες που ανέφερα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ούτε ως προς την εγγύηση, ούτε και στις αναβαθμίσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του €329 για αγορά απο Multirama μέσω ίντερνετ μόνο.

 

Ρώτησα wind Αμαλιάδας, δεν γνωρίζουν τίποτα ακόμα, αν θα το φερουν και πότε, ενώ ή vodafone είχε φέρει ένα κομμάτι και έφυγε αμέσως και περιμένει παραλαβή απο Τρίτη (χωρίς να γνωρίζουν αν θα τους στείλουν και 5800)

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι για να πω αλλα 2 πραγματα:

 

Ειχα αποφασισει να δωσω αλλη μια ευκαιρια στο 5800 (θυμιζω οτι μου το εχουν αντικαταστησει ηδη 1 φορα). Σημερα το παιδεψα λιγο και μου εβγαλε ακομα ενα bug! Την ωρα που επανεκκινουσε κολλησε εντελως! Δεν ανταποκρινοταν κανενα πληκτρο, ουτε κανονικο ουτε αφης, και φυσικα ουτε το PIN δεν μπορουσα να βαλω. Για να ξεκολλησει αναγκαστηκα και εβγαλα την μπαταρια.

Τεσπα, το πηγα πισω και εφοσον βγει DOA, θα παρω καποιο καποιο αλλο (μαλλον Ν85). Αρκετα πια.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι. 'Οτι στο NOKIA SHOP μου δίνουν και ένα μπλουτουθ δώρο και η τιμή είναι 350. Αλλά το πρόβλημα μου είναι όπως είπα παραπάνω οι αναβαθμίσεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδια, να ρωτησω και γω κατι.Εχω προβλημα με το wifi σπιτι μου.Απο οτι φαινεται το κινητο θελει να παιρνει οπωσδηποτε μια ip που εχω ορισει σε ενα συγκεκριμενο pc. Οταν αυτο ειναι κλειστο συνδεεται κανονικα.Οταν αυτο ειναι ανοιχτο δεν συνδεεται.Ψαχνω και δεν μπορω να βρω ρυθμισεις για να ορισω εγώ ip στο 5800. Ξερει κανεις τι παιζει?

 

Πάντως αυτό μπορείς να το ρυθμίσεις και από το router σου.

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του DHCP server και δώσε κάποια συγκεκριμένη ip στη mac του 5800. Γιατί αν βάλεις κάποια stadar ip στο 5800 μετά μπορεί να έχεις προβλήματα στα άλλα wifi δίκτυα.

Και το όλο προβλημά σου μάλλον είναι στις γενικότερες ρυθμίσεις του router

 

Καλημερα,

 

Επειδη το παρηγγειλα και τωρα ζηλεψε και η γυναικα μου, ηθελα να ρωτσω αν αλλαζει προσοψεις, τουλαχιστον να μην τα μπερδευουμε. Σημερα μαλλον ερχεται, απο voda.gr, δυστυχως δεν προλαβα την προσφορα που εχει τωρα, αλλα δεν βαριεσαι, δεν αγοραζω και καθε μερα..

 

Αν περιμένεις λίγο θα έρθει και σε άλλα χρώματα. Με κόκκινη γραμμή ή όλο μάυρο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβαζω εδω και ποση ωρα το Συγκεκριμενο θεμα....γιατι θα γινω και εγω ενας τυχερος κατοχος(ας ελπισουμε) ενος 5800...Εχω ομως 2-3 αποριες....

 

α.Εγω εχω επιδοτηση στα καταστηματα Wind σε κανεναν μηνα...!Θα το εχουν φερει μεχρι τοτε?

β.Αν το φερουν ξερει κανεις αν θα ειναι απο αυτα που προοριζονται για Ελλαδα...η αν η Wind γενικα κανει παρατυπιες...Γιατι αν ειναι ετσι παω να το παρω και απο το Νokia Shop...!

γ.Οταν λετε καμενα pixels στην οθονη τι εννοειται?Δεν εχω καταλαβει...Δηλαδη η οθονη θα εχει κατι σαν μαυρα στιγματακιά?Και αν ναι...θα μπορω να ζητησω αντικατασταση?

 

Ευχαριστω συγνωμη αν σας κουρασα...!Με εκτιμηση....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σχετικά με αυτή την άσπρη γραμμή στο πάνω μέρος της οθόνης,σίγουρα δεν είναι ο φωτισμός από το κουμπί του xpress music?βλέπω φωτισμό και από το τζαμάκι της εσωτερικής κάμερας

 

Ναι ειναι ο φωτισμος που βλεπουμε απο το xpress music. Το θεμα ειναι πως ειναι φτιαγμενο απο κει και περα. Καποιος που το ανοιξε ξερει να μας πει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη χρέωση του agps συγκεκριμένα στη Vodafone (ή και αλλού) κι επίσης εάν χρεώνεται συνέχεια ή μέχρι να κάνει lock τους δορυφόρους.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη χρέωση του agps συγκεκριμένα στη Vodafone (ή και αλλού) κι επίσης εάν χρεώνεται συνέχεια ή μέχρι να κάνει lock τους δορυφόρους.

 

Επειδή δουλευω σε τμήμα ελεγχου λογ/μων κιν.τηλεφωνίας σου λεω πως οταν συνδδεται σε δορυφόρο δεν χρεώνεσαι αλλά αν συνδεθει στο Agps την πάτησες.

Μπαινει μεσω ιντερνετ και σου τρωει megabytes τα οποία ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ εκτος αν εχεις πακετο με δωρεάν ογκο.Μην κανεις πειραματισμους γιατι θα τραβας τα μαλλιά σου.:!:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...