Jump to content

Έπεσε το κινητό στο νερό..


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα κ καλη χρονια!

μου εριξε το βαφτηστηρι μου νερο στο κινητο(το εβαλε σε ενα ποτήρι) κ τωρα δεν δουλευει η οθονη..

αναβει το φως της οθονης και των πληκτρων αλλα η οθονη δεν δειχνει τπτ

ειναι htc p3300

το στεγνωσα με πιστολακι μαλλιων αλλα ματαια..

σωζεται αν το παω σε καναν γερμανο ή να κανω καμια αλχημεια να σωθει?:blink::(:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και που δουλευει μετα απο πιστολακι... παλι καλα να λες

Βγαλε την μπαταρια αστο 2 μερες σε κανα ραφι απο κανα καλοριφερ... και δες... Αν ειναι νερο βρυσης παιζει απλα να βραχυκυκλωνει (που θα σε σωσει η "ασφαλεια")

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου φιλε!

το δοκιμασα αλλα τπτ,θα το δοκιμασω ξανα κ αν δεν γινει τπτ θα το παω στο σερβις να δω τι θα γινει

καλη χρονια να εχεις

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Ηρωδηηηηηηηηηηηηηηηηη, ηξερες τι εκανες !!!!!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

 

Κι εγω θα σου προτεινα να περιμενεις 2-3 μερες χωρις να δοκιμασεις να το αναψεις

Link to comment
Share on other sites

Ματαια νομιζω...απλα δεν παιζει να δουλεψει νορμαλ ποτε ξανα ακομα και αν το στεγνωσεις!Στο σερβις θα σου πουν πολλα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να ξαναδουλέψει ποτέ.

Μπορεί να μην υπάρχει ίχνος υγρασίας αλλα η ζημιά έχει γίνει ήδη απ'τα άλλατα.

 

Με το που κάνει τη βουτιά, κατ'ευθείαν βγάλσιμο την μπαταρία, ξεμοντάρισμα ΟΛΟΥ του κινιτού και στέγνωμα. Ύστερα παίρνουμε ένα σπρέι καθαρισμού που είναι ειδικό για τέτοιες δουλειές, το καθαρίζουμε και το κινητό δουλευει κανονικά. Τι νομίζετε ότι κάνουν στα service? Αλλάζουν την πλάκέτα? :lol:

 

Τωρα όμως νομίζω ότι είναι αργά..

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε τα κινητά δεν πάθαιναν τίποτα με το νερό

 

Βασικά μην το αφήνεις πάνω στο καλοριφέρ.. μπορεί να πάθει τίποτα περισσότερο (μια ζέστη μια κρύο). Πάρε ένα πιστολάκι και κάντο σήμερα 2-3 φορές και αν δεις οτι δεν γίνεται τίποτα πήγαινέ το αύριο σε ένα κατάστημα να το κοιτάξουν!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα Sonim είναι τα καλύτερα. Τι τα ρίχνεις στο πάτωμα και δεν παθαίνουν τίποτα , τα πατάς , τα βάζεις στο νερό και δεν παθαίνουν τίποτα. Σκέφτουμε να πιάσω κανένα και εγώ. Πάντως ίσως να δουλέψει το κινητό σου. Αλλά κάτι δεν θα δουλεύει. Η μητέρα μου μια μέρα το έβαλε στο πλυντήριο (ήταν μέσα στο παντελόνι του αδερφού μου και δεν το είδε) και το έπληνε. Μετά, του βγάλαμε μπαταρίες και τέτοια και το στεγνώσαμε με το πιστολάκι. Δούλεψε, αλλά δεν δούλευε η κάμερα και το ραδιόφωνο :p
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτή η απάντηση σε μένα πάει ή στο παιδί που χάλασε το κινητό του? :worry:

 

Σε'σένα πήγαινε το video.

Παιδιά βοηθήστε με και εμένα.Τις έπεσε τις προάλλες της αδερφής μου το κινητό της -Alcatel Mandarina Duck- στο νηπτήρα ενώ έτρεχε νερό χωρίς να το καταλάβει.Όταν το κατάλαβε ήταν ήδη πολύ αργά.Ενώ μετά το..μπανάκι δούλευε κανονικά μετά άρχισε από μόνο του τα restart μέχρι που έσβησε για πάντα.Στο Γερμανό απ'όπου το πήρε μου είπαν ότι θα βάλουν τα εξαρτήματα του σε ένα καθαριστικό και άν δουλέψει θα με χρεώσουν 15€ αλλιώς άν δεν δουλέψει δεν θα πληρώσω τίποτα.Υπάρχει περίπτωση να δουλεύψει ή να κολλήσω κηδειόσημο;:lol:

Link to comment
Share on other sites

α ρε παιδία τι παθαίνουμε και έμεις..κρίμα...εγω κάποτε είχα ένα μαγιό που είναι και παντελόνι..είχα το κινητό στη τσέπη..έκανες κάνενα 20 λέπτο μπάνιο στην θάλασσα και μετά...άστα καλύτερα!
Link to comment
Share on other sites

τελικα εχει καει η οθονη αλλα η htc(htc p3300) λεει δεν αναλαμβανει την αντικατασταση της μου ειπαν στο μαγαζι που το πηγα..

ξερετε τι μπορω να κανω,που να αντικαταστήσω την οθονη κ αν συμφερει?

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχει καει η οθονη αλλα η htc(htc p3300) λεει δεν αναλαμβανει την αντικατασταση της μου ειπαν στο μαγαζι που το πηγα..

ξερετε τι μπορω να κανω,που να αντικαταστήσω την οθονη κ αν συμφερει?

Αν είσαι σίγουρος ότι μόνο αυτό είναι το πρόβλημα και ότι δεν θα σε πειράξει και πολύ όταν πολύ συντομα θα βγάλει κατι άλλο τότε φτιάξτο.

Μπορείς να πάρεις μία απο ebay που είναι και φτηνά και την βάζεις μόνος σου, δεν είναι δύσκολο..

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ο Γερμανός λέει βλακείες!!!Καλύτερα πήγενε αγόρασε κανένα άλλο γιατί μετά θα σου δημιουργεί πρόβλημα!!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τελικα εχει καει η οθονη αλλα η htc(htc p3300) λεει δεν αναλαμβανει την αντικατασταση της μου ειπαν στο μαγαζι που το πηγα..

 

Se poio magazi to piges?

 

Stin episimi antiproswpia (ACE Hellas) analambanoun kanonika na sou to ftiaksoun me to kostos diko sou fysika.

 

An kai egw tha epairna mia apo to ebay pou yparxoun pamfthines kai tha to pigaina se magazi typou 9volto.gr na mou tin allaksoun. Afto gia meiwsti tou kostous fysika.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια!!!:cry: έπεσε στο νερό το κινητό μου και δεν ανοίγει...αν και αρχικά, μολις το εβγαλα συνεχισε να δουλευει όταν΄κατεβασα το καπάκι και πήγα μετα να το ξεκλειδώσω δεν δούλευε. το έκλεισα και εβγαλα την μπαταρία και μετά πήγα να το ανοίξω αλλά δεν... μόνο δύο κουμπιά αναβαν και στην οθόνη φαίνόταν να έχει νερό... δεν ξέρω αν έκανα βλακεια αλλά το στεγνωσα με σεσουάρ και μετα το έβαλα στο καλοριφέρ...αχ δεν ξέρω τι να κάνω... υπάρχει περίπτωση να γίνει αν το αφήσω στο καλοφέρ ή να το πετάξω από τώρα???? :dash:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ολοι (σχεδον) κάνετε αυτο το κακο ! σας πεφτει στο νερο και πατε να το ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ! (και βραχυκυκλώνει) (ηδη εχει την μικρή μπαταριουλα της μνημης (ρολογιου)

 

Οταν πεσει το κινητο μεσα στο νερο

-ΒΓΑΖΕΤΕ την ΜΠΑΤΑΡΙΑ για τουλάχιστον 8-12 ωρες , μεχρι να στεγνωση !

-Βγαζετε καπακια , καρτες , προσοψης και οτι αλλο μπορει να βρει

και το "τινάζετε"(ελαφριά) πανω σε καποια πετσετα , χαρτι , ρουχο (π.χ στο παντελόνι σας)

καλα ειναι να μην το βαλετε πανω σε καυτό σωμα 65-80° (αλλα πανω σε μια λεπτη πετσετα ,που ειναι πανω στο σωμα)

η με πιστολάκι αλλα οχι διπλα (τουλάχιστον 20-25cm μακρυά)

 

Αν πεσει σε θαλλασινο νερο (λογω αλατων) αν δεν παει σε τεχνικο αμεσα, μετα απο λιγες μερες (3-5) θα "ξεκολλάν" τα εξαρτήματα ! (οσο καλα και να το στεγωσετε)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες...μόνο που άργησα πολύ!!!

και εκτος από αυτό πάει και ο καθρεφτης, τώρα που πήγα να το κοιτάξω το είδα...το είχα βάλει στο καλοριφερ και τωρα σε δειχνει παραμορφωμενα...αχ δεν το πιστευω δν γίνεται τπτ...τεσπα ευχαριστω και πάλι...αλλά τωρα πια δεν γινεται τπτ:(

Link to comment
Share on other sites

λογω μεγαλης θερμοκρασιας τα επαθε αυτα ! Μπορει να ειναι μονο προβληματα "αισθητικης" !

προσπαθησε να το στεγνωσεις εντελώς , μηπως σωθει !

 

ειναι και η εσωτερικη μπαταρια που εχουν καποια μοντελα και αν ειναι καινουριο κινητο ,οπως μαλλον το δικο σου (απο το καλοκαιρι) μπορει να δημιουργεί βραχυκύκλωμα ! :(

Link to comment
Share on other sites

λογω μεγαλης θερμοκρασιας τα επαθε αυτα ! Μπορει να ειναι μονο προβληματα "αισθητικης" !

προσπαθησε να το στεγνωσεις εντελώς , μηπως σωθει !

 

ειναι και η εσωτερικη μπαταρια που εχουν καποια μοντελα και αν ειναι καινουριο κινητο ,οπως μαλλον το δικο σου (απο το καλοκαιρι) μπορει να δημιουργεί βραχυκύκλωμα ! :(

ναι δεν το έχω πολύ καιρό!!! ωραία..αυτό μου έλειπε τώρα!!! τεσπα θα το πάω αυριο να το δουν γιατι δν πάει άλλο και ανάλογα αν φτιάχνεται εντάξει...αλλιώς...πέταμα...

και κατι ακόμη... σε περιπτωση που δν γίνεται..υπάρχει τρόπος να παρω τις επαφες που έχει μεσα??? και λογικα θα έχει χαλάσει και η καρτα μνήμης ε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...