Jump to content

Θάνατος 15χρονου από σφαίρα αστυνομικού στα Εξάρχεια


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε καθε περιπτωση ειναι κατακριτέο να αφαιρειται ετσι μια ζωη. Ας του εριχνε στο ποδι αν ειχε φτασει στο σημειο που ηταν υποχρεωτικο να χρησιμοποιησει οπλο.

 

Σε αυτη την αντιπαραθεση αναρχικων-αστυνομικων εχουν ευθυνη και οι δυο. Προσωπικα δεν συμπαθω κανενα καθως τετοιες καταστασεις ειναι ακραιες, χωρις να με εχει πειραξει κανεις. Ουτε ο αστυνομικος θα με σπασει στο ξυλο χωρις λογο και ουτε ο αναρχικος να μου καψει το σπιτι κλπ. Αυτοι κοντρα μεταξυ τους εχουν. Οι αστυνομικοι (ΜΑΤ) περιμενουν πως και πως να γινει καμια πορεια να πανε να ριξουν ξυλο και οι αναρχικοι τα ιδια. Τι να λεμε τωρα.

 

Από τις πιο σωστές κουβέντες που διάβασα εδώ μέσα.

 

Παντως και η ιδια η αστυνομια δεν τους καλυπτει τους αστυνομικους.

 

Ένας ακόμα λόγος που αναιρεί το "λόγο" των χθεσινών επεισοδίων. Δεν φαίνεται η αστυνομία να πηγαίνει (προς το παρόν) προς συγκάλυψη.

 

Τα αστυνομικα τμηματα και τις τραπεζες το καταλαβαινω.

 

Εδώ όμως μου τα χαλάς. Για ποιο λόγο ακριβώς δικαιολογούνται να σπάνε τράπεζες; (για τα αστυνομικά τμήματα το αφήνω έξω από την κουβέντα για να βοηθήσω τη ροή της συζήτησης) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 833
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανενας δεν ειπε οτι καναν καλα που τα σπασανε επειδη σκοτωσαν ενα παιδι..Απλα υπαρχουν ερωτηματα..Αλλα λενε οι αστυνομικοι ,αλλα οι μαρτυρες που ειναι και πολλοι και ολοι λενε τα ιδια.Και η κατασταση του αμαξιου δεν δικαιολογει επιθεση απο 30 ατομα..Λενε οτι εχει μικρες ζημιες μπροστα.Οχι ομως κατι που να μαρτυρα συγκρουση..
Link to comment
Share on other sites

αν καποιος σκοτωσει φιλο μου "εχω το δικαιωμα" να του κανω το οτιδηποτε. Θα του γ***** τα π**κ*α. Αφου εκανε αυτος πρωτα το μερος ζουγκλα θα δρασω αναλογα. Οταν παω να τον πλακωσω στο ξυλο δεν θα σπασω το αμαξι του γειτονα που ειναι διπλα.

 

Οταν βλεπεις καποιον που βιασε και σκοτωσε ενα κοριτσακι δεν εχουν δικιο οι γονεις του να του κανουν πραγματικα το οτιδηποτε;

 

Ώπα, αν είναι έτσι τότε ΟΚ. Να ξέρεις όμως ότι (ευτυχώς) θα πας και εσύ κατηγορούμενος και στην φυλακή.

 

Ένα έγκλημα δεν νομιμοποιεί ένα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως ακριβως εγιναν τα πραγματα. ΑΝ, και το τονιζω, ΑΝ 25-30 ατομα επιτεθηκαν σε ενα περιπολικο με 2 ατομα και ο συγκεκριμενος νεαρος πηγε να πεταξει μολοτωφ μεσα στο περιπολικο (για να καψει τους αστυνομικους), τοτε δεν μπορω να κατηγορησω το στρουμφ. πραγματικα λυπαμαι που σκοτωθηκε το παιδι, αλλα σκεφτομαι τι θα γινοταν αν καιγοταν ζωντανος ο αστυνομικος εξ αιτιας του παιδιου. τονιζω και παλι πως ΑΝ εγιναν τα πραγματα οπως τα ειπαν στις ειδησεις, δικαιολογω εν μερει τον αστυνομικο, τον καταδικαζω ομως που πυροβολησε στο στηθος τον νεαρο και οχι στα ποδια, η στον αερα..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα κριμα που χαθηκε μια ζωη...

Ακομα και δικες και ερευνες να γινουν πιθανοτατα να μη μαθουμε ποτε την αληθεια... Για μενα το σιγουρο ειναι οτι δε φταιει η μια μονο πλευρα...

 

Ουτε το παιδι καθοταν και επαιζε χαλασμενο τηλεφωνο στο παγκακι και το πυροβολησε ο κακος μπατσος για να περασει η ωρα, ουτε φυσικα τρεχει κατα πανω μου ενα 15χρονο, οποτε ως αστυνομικος τραβαω οπλο και του ριχνω καταστηθα...

Σιγουρα η μεγαλυτερη ευθυνη βαραινει τον αστυνομικο που θα επρεπε να ξερει πως να χειριστει τετοιες καταστασεις και οχι να πυροβολει οπου βρει...

 

Τελος, ειναι ντροπη που σε ολη την Ελλαδα σημερα ανθρωποι "κλαινε" τις περιουσιες τους.... Το αυτοκινητο τους, το μαγαζι τους ή οτιδηποτε αλλο.... Δεν υπαρχει καμια δικαιολογια γι'αυτους που τα "σπανε" και καινε τα παντα ως "αντιεξουσιαστες"... Οπως ειπε και καποιος πριν πολλες σελιδες, χανουν το δικιο τους....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ όμως μου τα χαλάς. Για ποιο λόγο ακριβώς δικαιολογούνται να σπάνε τράπεζες; :wacko:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2604369#post2604369

δεν με πειραζει να δω μια τραπεζα σπασμενη. Ουτε τον υπαλληλο που θα κατσει 2-3μερες σπτι του μεχρι να επιδιορθωθει η τραπεζα και θα πληθωνεται ενω ειναι αραχτος. Τις τραπεζες τις σπανε διοτι οπως λενε εκμεταλλευονται την αναγκη που βρισκεται ο πολιτης, του δανειζουν χρηματα και με τους τοκους τους χρεωνουν και τους φερνουν σε δυσκολη θεση να χρωστανε, να τους παιρνουν τα σπιτια κλπ.

Εκει απλα ειπα οτι εχουν μια δικαιολογια για να την σπασουν. Δεν την επικροτω σαν ενεργεια, απλα δεν με πειραζει κιολας. Ειναι ουδετερη η σταση μου. Θα σω στις ειδησεις για επιθεση στην τραπεζα και δεν θα με πειραξει καν....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα να δω που θα κρυφτουν τα στρουμφακια...?!?!

Ας βαλουν εκει που ξερουν την καταχρηση της εξουσιας που εχουν μαθει να χρησιμοποιουν οπου σταθουν και οπου βρεθουν και αν υπαρξει λιγος χωρος ακομα ας βαλουν στο ιδιο μερος και το υφακι του πρωθυπουργου που εχουν μαθει να φορανε στα ελεεινα τους προσωπα!!

 

Τα συλλυπητηρια μου στην οικογενεια του παιδιου...

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα ολοι αγαπησαν τις τραπεζες και τα πολυκαταστηματα και νοιαζονται για αυτες.....Τι υποκρισια....
Link to comment
Share on other sites

Ώπα, αν είναι έτσι τότε ΟΚ. Να ξέρεις όμως ότι (ευτυχώς) θα πας και εσύ κατηγορούμενος και στην φυλακή.

 

Ένα έγκλημα δεν νομιμοποιεί ένα άλλο.

ναι θα μπω φυλακη αλλα θα εχω παρει μια ικανοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα να δω που θα κρυφτουν τα στρουμφακια...?!?!

Ας βαλουν εκει που ξερουν την καταχρηση της εξουσιας που εχουν μαθει να χρησιμοποιουν οπου σταθουν και οπου βρεθουν και αν υπαρξει λιγος χωρος ακομα ας βαλουν στο ιδιο μερος και το υφακι του πρωθυπουργου που εχουν μαθει να φορανε στα ελεεινα τους προσωπα!!

 

Αν ερθουν μια μερα στο μαγαζι και σε ληστεψουν, ποιον θα φωναξεις?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Αν ερθουν μια μερα στο μαγαζι και σε ληστεψουν, ποιον θα φωναξεις?

 

Τους αντιεξουσιαστές... :rolleyes:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου αρέσει που ήδη έχουμε πάρει θέση, χωρίς να ξέρουμε τι στο καλό έγινε τελικά... Για ποιο λόγο πρέπει να πάρει κανείς είτε το μέρος του 15χρονου είτε του αστυνομικού; Άλλοι μιλάνε για πρόθεση του 15χρονου να ρίξει μολότοφ, άλλοι για «ρίψη αντικειμένων», άλλοι για ένα απλό μπουκάλι νερό.

 

Εάν έχανε την ζωή του ο αστυνομικός τί θα λέγαμε; Θα γινόταν καμία διαμαρτυρία πολιτών;

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχανε την ζωή του ο αστυνομικός τί θα λέγαμε; Θα γινόταν καμία διαμαρτυρία πολιτών;

 

Όχι. Γιατί οι αστυνομικοί είναι «στρουμφ», εξ ορισμού ανίκανοι, εχθροί των πολιτών και πολλά άλλα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα ολοι αγαπησαν τις τραπεζες και τα πολυκαταστηματα και νοιαζονται για αυτες.....Τι υποκρισια....

 

Και προς SAgonias,

 

Το θεμα δεν ειναι αν "αγαπαμε" τις τραπεζες ή οχι. Το θεμα ειναι οτι δεχομαστε μια συμπεριφορα που ειναι σαφως αντικοινωνικη. Εαν εσυ δεχεσαι το σπασιμο μιας τραπεζας, δεν μπορεις να πεις τπτ σε καποιον που δεχεται ή επικροτει ή συμμετεχει στο σπασιμο μιας πολυεθνικης με τα ιδια επιχειρηματα. Με την σειρα του εκεινος δεν μπορει να επικρινει καποιον που παει παραπερα και σπαει μικρομαγαζα με την δικαιολογια οτι θα πληρωσουν οι πολυεθνικες ασφαλιστικες κοκ. Αρα, για μενα ειναι υποκρισια να λεμε "ε οχι ρε παιδια και να τα σπαμε...αλλα μονο τραπεζες, να δουλεψει και ο τζαμας κτλ". Ή εισαι υπερ ή εισαι κατα.

Εξου και το σχολιο που εκανα προηγουμενως στο ποστ του sagonia

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Γιατί οι αστυνομικοί είναι «στρουμφ», εξ ορισμού ανίκανοι, εχθροί των πολιτών και πολλά άλλα...

 

Οποιος το πιστεύει αυτό, για μένα είναι απλά φανατισμένος και τα βλέπει όλα ως άσπρο-μαύρο. Υπάρχουν όντως αστυνομικοί που είναι κ@θίκια, υπάρχουν όμως και αστυνομικοί που είναι αληθινοί λειτουργοί, πιστεύουν σε αυτό που κάνουν και διακινδυνεύουν την ζωή τους και την ακεραιότητά τους κάθε μέρα. Εάν σου έλεγα ότι έχω φίλο Ζητά που είναι και μαθηματικός, θα το πίστευες; Και όμως, είναι αλήθεια.

 

Κατα την ίδια ακριβώς λογική, όποιος νομίζει ότι οι αντιεξουσιαστές είναι όλοι κ@λόπαιδια που σπάνε, καίνε και λεηλατούν, είναι εκτός τόπου και χρόνου. Εάν γνωρίσει κανείς 100 από αυτούς, θα δει τεράστιες διαφορές, από μορφωμένα άτομα που έχουν σαφή γνώση του Αναρχισμού και καταδικάζουν τέτοιες πρακτικές, μέχρι 15χρονα και 17χρονα που απλά νιώθουν ότι κάτι κάνουν έτσι. Για να μην αναφερθώ σε πλούσια παιδιά που απλά γουστάρουν την φάση, άνεργους, ανθρώπους που για πολλούς λόγους δεν τους αρέσει η κοινωνία όπως είναι, μέχρι και άτομα που ψάχνουν για γκόμενες (όσο κουφό και αν ακούγεται αυτό). Σε κάθε περίπτωση, και το ξανατονίζω αυτό, πολύ λίγοι αντιεξουσιαστές γνωρίζουν πραγματικά τί είναι ο Αναρχισμός.

Link to comment
Share on other sites

"ε οχι ρε παιδια και να τα σπαμε...αλλα μονο τραπεζες, να δουλεψει και ο τζαμας κτλ". Ή εισαι υπερ ή εισαι κατα.

Εξου και το σχολιο που εκανα προηγουμενως στο ποστ του sagonia

 

Αυτή τη λακαμια τα σπάμε για να δουλέψει ο τζαμάς, σιδεράς, μπογιατζής, σοφατζης κ.λ.π. την έχω ακουσει απειρες φορες.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

@Diplomat

 

διαφορετικα το βλεπεις εσυ και διαφορετικα εγω. Δεν ξερω και τι ηλικια εχεις, αλλα εγω που ειμαι 23 το βλεπω διαφορετικα. Οταν παω πχ στα 30 θα το βλεπω διαφορετικα. Διαφορετικη αποψη εχω που δεν σημαινει οτι ειναι και σωστη.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα ολοι αγαπησαν τις τραπεζες και τα πολυκαταστηματα και νοιαζονται για αυτες.....Τι υποκρισια....

 

Δεν προκειται για αγαπη... Για λογικη μιλαμε!

Κανεις δεν εχει το δικαιωμα να ζημιωνει εμενα, εσενα, τον οποιονδηποτε επειδη εχει νευρα, θελει να αντιδρασει....

Και δε μιλαμε για πολυκαταστηματα κολοσους ή μεγαλες αλυσιδες καταστηματων που μπορεις να πεις τα βαζουν με το κεφαλαιο (για μενα και αυτο εννοειται πως δεν εχει λογικη υποσταση), αλλα για μικρα μαγαζια, συνοικιακα, που ο ιδιοκτητης πιθανως τα βγαζει περα με δυσκολια για να παει ενας να του σπασει τη τζαμαρια....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν ειπε οτι καναν καλα που τα σπασανε επειδη σκοτωσαν ενα παιδι..

 

Ποιος κανένας; Ο Sagonias λέει ότι δεν πειράζει που σπάνε τα αστυνομικά τμήματα και τις τράπεζες!

 

Πρωτα απ ολα δεν δειχνω κατανοηση. Ειπα οτι καταλαβαινω ...

 

Δε θα κολλήσω στη λεπτομέρεια, αλλά φάσκεις κι αντιφάσκεις. Αφού "καταλαβαίνεις ότι..." άρα σημαίνει ότι δείχνεις κατανόηση.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2604369#post2604369

δεν με πειραζει να δω μια τραπεζα σπασμενη. Ουτε τον υπαλληλο που θα κατσει 2-3μερες σπτι του μεχρι να επιδιορθωθει η τραπεζα και θα πληθωνεται ενω ειναι αραχτος. Τις τραπεζες τις σπανε διοτι οπως λενε εκμεταλλευονται την αναγκη που βρισκεται ο πολιτης, του δανειζουν χρηματα και με τους τοκους τους χρεωνουν και τους φερνουν σε δυσκολη θεση να χρωστανε, να τους παιρνουν τα σπιτια κλπ.

Εκει απλα ειπα οτι εχουν μια δικαιολογια για να την σπασουν.

 

Α δικαιολογία; Τότε εντάξει. Γιατί τη δικαιολογία την έχουν. Mπορεί να μην υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος, υπάρχει όμως η αφορμή.

 

Φυσικά δικαιολογία έχουν να κάψουν και την αντιπροσωπεία της Mercedes. Γιατί Mercedes παίρνουν οι πλούσιοι, οι καπιταλιστές. Οι οποίοι έχουν βγάλει τα χρήματά τους εκμεταλευόμενοι τους υπαλλήλους τους. Και όλες τις Mercedes.

 

Το ίδιο και το μαγαζί στην Εγνατία στη Θεσσαλονίκη. Δε λυπάμαι το μαγαζάτορα, λεφτά έχει να το φτιάξει. Τα πουλάει κι ακριβά τα ρούχα, άρα κλέβει τον κοσμάκη. Το σπάσιμο της βιτρίνας είναι η αντίδραση του απλού κόσμου.

 

Και ο τυχερός υπάλληλος στο μαγαζί (τυχερέ!) θα κάτσει κι αραχτός 1-2 μερούλες.

 

Επίσης θα πρεπε να κάψουν και μερικές καφετέριες που μας χρεώνουν τον καφέ 4 και 5 Ευρώ. Αλλά αυτές δεν τις καίνε ποτέ (ίσως γιατί ο καφές στα Εξάρχεια είναι φθηνός οπότε δεν έχουν καταλάβει το κοινωνικό πρόβλημα).

 

ναι θα μπω φυλακη αλλα θα εχω παρει μια ικανοποιηση.

 

No comments.

 

 

Αν ερθουν μια μερα στο μαγαζι και σε ληστεψουν, ποιον θα φωναξεις?

 

Τους αντιεξουσιαστές... :rolleyes:

 

Mπορεί να πάει κι αυτός κατά δω (δεν ξέρω):

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2604014#post2604014

Link to comment
Share on other sites

Οποιος το πιστεύει αυτό, για μένα είναι απλά φανατισμένος και τα βλέπει όλα ως άσπρο-μαύρο. Υπάρχουν όντως αστυνομικοί που είναι κ@θίκια, υπάρχουν όμως και αστυνομικοί που είναι αληθινοί λειτουργοί, πιστεύουν σε αυτό που κάνουν και διακινδυνεύουν την ζωή τους και την ακεραιότητά τους κάθε μέρα. Εάν σου έλεγα ότι έχω φίλο Ζητά που είναι και μαιθηματικός, θα το πίστευες; Και όμως, είναι αλήθεια.

 

Γιατί όχι; Το ένα αναιρεί το άλλο;

 

Αλλά δυστυχώς έτσι έχουμε μάθει, να μπαίνουν όλοι στο ίδιο καλάθι...

 

Κατα την ίδια ακριβώς λογική, όποιος νομίζει ότι οι αντιεξουσιαστές είναι όλοι κ@λόπαιδια που σπάνε, καίνε και λεηλατούν, είναι εκτός τόπου και χρόνου. Εάν γνωρίσει κανείς 100 από αυτούς, θα δει τεράστιες διαφορές, από μορφωμένα άτομα που έχουν σαφή γνώση του Αναρχισμού και καταδικάζουν τέτοιες πρακτικές, μέχρι 15χρονα και 17χρονα που απλά νιώθουν ότι κάτι κάνουν έτσι. Για να μην αναφερθώ σε πλούσια παιδιά που απλά γουστάρουν την φάση, άνεργους, ανθρώπους που για πολλούς λόγους δεν τους αρέσει η κοινωνία όπως είναι, μέχρι και άτομα που ψάχνουν για γκόμενες (όσο κουφό και αν ακούγεται αυτό). Σε κάθε περίπτωση, και το ξανατονίζω αυτό, πολύ λίγοι αντιεξουσιαστές γνωρίζουν πραγματικά τί είναι ο Αναρχισμός.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Οι «αντιεξουσιαστές» όμως και οι «αναρχικοί» που μονοπωλούν τα δελτία ειδήσεων, είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι, τα 100/200/1000 άτομα που προσπαθούν να εκμεταλλευθούν κάθε ευκαιρία για να κάψουν/διαλύσουν/λεηλατήσουν και να νιώσουν πιο μάγκες και άντρες.

 

Αυτοί οι οποίοι πιστεύουν στις ιδέες πίσω από τον Αναρχισμό, δεν κατεβαίνουν στους δρόμους με σκοπό να διαλύσουν τα πάντα...

 

Mπορεί να πάει κι αυτός κατά δω (δεν ξέρω):

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2604014#post2604014

 

Μωρέ καλά κάνω και περιορίζομαι στα Fashion & Style, Παπούτσια, Ταξίδια και συναφή απλά θέματα. Σιγά μην κάτσω να διαπληκτίζομαι μέσω myphone με τον κάθε ένα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Να σας πώ και ένα περιστατικό που έγινε σήμερα τα ξημερώματα..6 άτομα πήγαμε μπροστά από το αστυνομικό τμήμα της πόλης μου, αφού ανάψαμε κεριά, φωνάξαμε συνθήματα για περίπου 20 λεπτά.

Ξέρουμε οτι ακούγεται σχεδόν αστείο σε σχέση με αυτά που έγιναν και γίνονται ανά την ελλάδα αλλά αυτοί καταφέραμε να μαζευτούμε.. και έτσι εκφραστήκαμε

τα συνθήματα που φωνάξαμε ήταν:

- Οι μπάτσοι μας δίνουν νεκροφόρες, δεκαεξάχρονος νεκρός πρίν από δύο ώρες.

- Νεκρός δεκαεξάχρονος στο κέντρο της αθήνας, πώς θα τα κουκουλώσετε φονιάδες της ξεφτίλας.

- Εξ επαφής στο στήθος, φονιάδες εν ψυχρώ, και τώρα μας μιλάτε για εξωστρακισμό.

 

(Ενδεικτικά δύο μπάτσοι /* διαπληκτίστηκαν μπροστά μας με τον αξιωματικό υπηρεσίας να μαζεύει (πιάστηκαν στα χέρια) αυτόν που μας την έπεφτε.) :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι θλιβερό το γεγονός ότι χάθηκε ένα τόσο νέο παιδί.

Προσωπικά, σαν απλή παρατηρήτρια των γεγονότων μέσω των ΜΜΕ, είτε αυτά είναι τα κανάλια, είτε οι εφημερίδες, είτε τα blogs, δε μπορώ να πάρω ακόμα να πάρω θέση.

Ναι, αν ο αστυνομικός όντως πυροβόλησε εν ψυχρώ, με στόχο την καρδιά του 16χρονου, τότε μιλάμε για άνθρωπο επικίνδυνο, που δε μπορεί να κατευνάσει και να ελέγξει την οργή του με αποτέλεσμα να χρησιμοποιεί το όπλο του αδιακρίτως.

Από την άλλη, δε μου αρέσει η πρόκληση σε καμία μορφή. Οι αστυνομικοί είναι μία αντιπαθής κοινωνική/εργασιακή ομάδα, αλλά δεν ξέρω πραγματικά τι θα έκανε ο καθένας μας αν είχε όπλο, εξουσία και κάποιοι "του έμπαιναν στη μύτη".

ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ ΤΟΝ ΦΟΝΟ!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Απλά με θλίβει το ότι μια παρέα παιδιών μπορεί να ξεκίνησε να γιουχάρει έστω και για χαβαλέ ένα περιπολικό και κατέληξε να θρηνεί ένα μέλος της.

Γιατί ρε παιδιά; Αφήστε τους μπάτσους στην ησυχία τους, μ@λ@κες είναι, το ξέρουν και το ξέρουμε, κοινό μυστικό, αλλά στην προκειμένη δεν άκουσα κανέναν να λέει ότι ξεκίνησαν το επεισόδιο.

Όσο για τα επεισόδια που ακολούθησαν, απεικονίζουν την οργή για το χαμό του παιδιού υποτίθεται. Πόσοι από αυτούς όμως που συμμετείχαν είχαν στο νου τους το αδικοχαμένο αυτό παιδί; Πόσοι από αυτούς απλά ήθελαν να τα σπάσουν και βρήκαν μια καλή ευκαιρία; Δεν ξέρω, αλλά τείνω να πιστέψω ότι η ζυγαριά κλίνει προς τη δεύτερη κατηγορία και αυτό είναι θλιβερό.

Εξάλλου, το χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου είναι να γίνεις σαν τον εχθρό σου. Αν οι μπάτσοι λοιπόν είναι τραμπούκοι, γιατί αυτοί που καίνει περιουσίες είναι επαναστάτες;

Ξέρω ότι μπορεί να προκαλέσουν σχόλια αρνητικά αυτά που γράφω, αλλά είναι μια άποψη. Και για όσους ρωτήσουν, ναι, έχω έναν έφηβο αδερφό που λατρεύω και αν πάθαινε κάτι τέτοιο θα τρελαινόμουν. Και μπορεί να έκαιγα όλη την Αθήνα! Αλλά αν με ακολουθούσαν άλλοι 1000 μανιασμένοι που δεν τον ήξεραν καν, εκεί θα έλεγα ότι κάνουν το κέφι τους κι εγώ πονάω.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Αν ερθουν μια μερα στο μαγαζι και σε ληστεψουν, ποιον θα φωναξεις?

 

Τους αντιεξουσιαστές... :rolleyes:

 

Εδώ κολλάει γάντι:

 

http://dl3.glitter-graphics.net/pub/1406/1406053l3erderihy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ίδια ακριβώς λογική, όποιος νομίζει ότι οι αντιεξουσιαστές είναι όλοι κ@λόπαιδια που σπάνε, καίνε και λεηλατούν, είναι εκτός τόπου και χρόνου. Σε κάθε περίπτωση, και το ξανατονίζω αυτό, πολύ λίγοι αντιεξουσιαστές γνωρίζουν πραγματικά τί είναι ο Αναρχισμός.

 

Με την διαφορα οτι η επαναστατικη συμπεριφορα ειναι αναποσπαστο κομματι του αναρχισμου, ο οποιος ουσιαστικα δεν μπορει να ειναι ρεφορμιστικος, οπως μπορει για παραδειγμα ο κομ*****σμος. Ακομα και οταν η βια καταακρινεται απο διαφορους αναρχικους, η πραξη βιας κατα των "δυναμεων της ταξης ή καταστολης" θεωρειται κατα κανονα πραξη πολιτικη. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ολοι οι αναρχικοι θελουν να σκοτωσουν αστυνομικο κτλ. Αρα, κατα τα υπολοιπα που γραφεις συμφωνω, ο αναρχισμος εμπεριεχει πολλες και διαφορετικες ιδεολογικες σεκτες, και φυσικα υπαρχουν αναρχικοι που δεν προσφευγουν στη βια (πχ Dead angel:p).

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...