Jump to content

Sony Ericsson C510


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως όσοι περνάτε την H έκδοση απο την F, κάντε μια ολική επαναφορά πρώτα, διαγράφωντας τα ΠΑΝΤΑ (hard reset το λεγόμενο). Γιατί αν την περάσετε απο πάνω απο την F θα σας τρώει κολλήματα........................... αν την περνάτε πάνω απο την "Ε" μάλλον θα είναι οκ. Γενικά πάντως φαίνεται να πάει καλά............... με το μόνο αρνητικό, στην ανοιχτή ακρόαση έχω ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ήχο απο πριν ενώ στην κανονική συνομιλία ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο πριν............... :O

 

ΥΓ Προσέξατε ότι το σήμα σας είναι κατά ένα κουτάκι λιγότερο απο πριν? (τσεκαρισμένο σε μέρη που πριν είχατε 4 τώρα έχετε 3....) πχ αν σε κάποιο μέρος είχατε μόνο 1 κουτάκι και μετά βίας καλούσε, τώρα είναι εκτός δικτύου.............. :down::down::down: Αυτό με χάλασε εμένα προσωπικά, κατά τα άλλα πάει ΣΑΦΩΣ καλύτερα απο την έκδοση F σε πολλά θέματα. Ακόμα και η φόρτιση USB δουλεύει :lol::p

 

Εντωμεταξύ χτές πέρασα την R1HA035, σήμερα φορτίζω το κινητό από τις 2 το μεσημέρι και η μπαταρία είναι ακόμα στο 99% και δείχνει να κουνιέται η μπάρα....

 

κάτι δεν μου πάει καλά....φτιάξαν το ένα χαλάσαν το άλλο???

 

Όχι φίλε μου αυτό στο επιβεβαιώνω δεν ισχύει. Να το φορτίζεις πάντοτε ανοιχτό για να φτάνει στο 100% και να είναι πραγματικά 100% φορτισμένο. Εγώ αν το φορτίσω ανοιχτό κερδίζω μια μέρα περισσότερο στο χρόνο που κρατάει. :D

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
:)
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου αυτό στο επιβεβαιώνω δεν ισχύει. Να το φορτίζεις πάντοτε ανοιχτό για να φτάνει στο 100% και να είναι πραγματικά 100% φορτισμένο. Εγώ αν το φορτίσω ανοιχτό κερδίζω μια μέρα περισσότερο στο χρόνο που κρατάει. :D

 

Φορτίζοντάς το ανοιχτό ποτέ δε φτάνει το 100% η φόρτιση. Ακόμη κι έτσι να δείχνει είναι εικονικό. Όταν είναι κλειστό επιτυγχάνεται η 100% φόρτιση της μπαταρίας. Οι διαφορές βέβαια είναι απειροελάχιστες και πρακτικά μη ορατές, οπότε δε νομίζω να τίθεται θέμα συζήτησης :)

 

Πάντως όσοι περνάτε την H έκδοση απο την F, κάντε μια ολική επαναφορά πρώτα, διαγράφωντας τα ΠΑΝΤΑ (hard reset το λεγόμενο). Γιατί αν την περάσετε απο πάνω απο την F θα σας τρώει κολλήματα........................... αν την περνάτε πάνω απο την "Ε" μάλλον θα είναι οκ. Γενικά πάντως φαίνεται να πάει καλά............... με το μόνο αρνητικό, στην ανοιχτή ακρόαση έχω ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ήχο απο πριν ενώ στην κανονική συνομιλία ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο πριν............... :O

 

ΥΓ Προσέξατε ότι το σήμα σας είναι κατά ένα κουτάκι λιγότερο απο πριν? (τσεκαρισμένο σε μέρη που πριν είχατε 4 τώρα έχετε 3....) πχ αν σε κάποιο μέρος είχατε μόνο 1 κουτάκι και μετά βίας καλούσε, τώρα είναι εκτός δικτύου.............. :down::down::down: Αυτό με χάλασε εμένα προσωπικά, κατά τα άλλα πάει ΣΑΦΩΣ καλύτερα απο την έκδοση F σε πολλά θέματα. Ακόμα και η φόρτιση USB δουλεύει :lol::p

 

Όταν κάνεις αναβάθμιση λογισμικού πλέον το SEUS διαγράφει από μόνο του τα πάντα, δεν είναι αναγκαίο να γίνει επαναφορά όλων. Παρ'όλα αυτά, έχεις δίκιο, σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα αν δεν κάνεις προηγουμένως επαναφορά όλων.

 

Για το σήμα, μην κοιτάς ποτέ τις μπάρες. Μπορεί να έχεις πλέον λιγότερες μπάρες, αλλά αυτό δε σημαίνει πως φταίει το τηλέφωνο. Μπορεί π.χ. να συνέβη απενεργοποίηση/ καταστροφή σταθμού βάσης στην περιοχή που καλύπτεσαι. Ακόμη κι αυτό να μη συνέβη, οι μπάρες του σήματος σίγουρα δεν είναι αξιόπιστος τρόπος να πεις κατά πόσο καλής ποιότητας σήμα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι με το καινούριο firmware το σήμα είναι λίγο πιο ασθενές. Αλλά οκ...μην τα θέλουμε όλα δικά μας..κανένα κινητό δεν είναι τέλειο! Όλα με τα κολλήματα τους :-P
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Η εφαρμογή torch κάνει την οθόνη του κινητού λευκή; Υπάρχει μήπως κάποια άλλη εφαρμογή που να ανάβει το φλας του κινητού; Αν ναι, που μπορώ να την βρω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

3041929]Φορτίζοντάς το ανοιχτό ποτέ δε φτάνει το 100% η φόρτιση. Ακόμη κι έτσι να δείχνει είναι εικονικό. Όταν είναι κλειστό επιτυγχάνεται η 100% φόρτιση της μπαταρίας. [/b]Οι διαφορές βέβαια είναι απειροελάχιστες και πρακτικά μη ορατές, οπότε δε νομίζω να τίθεται θέμα συζήτησης :)

 

 

Στην έκδοση F μου συνέβαινε ακριβώς το αντίστροφο..... Και δεν υπερβάλλω. Με ανοιχτό φόρτιζε 100%, στο έδειχνε και αφού έβγαζες το φορτιστή πατώντας το πλάγιο κουμπί κι όχι μόνο αυτό, κρατούσε ΠΑΡΑΠΑΝΩ μια μέρα απτο να το φόρτιζα κλειστό. Δεν ξέρω αν είμαι μεμονομένο γεγονός, πάντως αλήθεια συνέβαινε. Τώρα ανοιχτό που το φόρτισα έφτασε όντως 99% (είχες δίκιο)...... θα το φορτίσω κλειστό την άλλη φορά για να δούμε αν αντιστράφηκαν οι φορτίσεις..... :p

Πάντως σε μένα μετά απο ολική επαναφορά και επανεγκατάσταση λύθηκαν όλα τα κολλήματα. Οπότε όσοι έχετε προβλήματα, μην διστάσετε να το κάνετε..... ένα τέταρτο υπόθεση είναι μέχρι να τα ξαναβάλεις όλα στη θέση τους (ακόμα και τις ρυθμίσεις mms κλπ). :D

 

Ισχύει ότι με το καινούριο firmware το σήμα είναι λίγο πιο ασθενές. Αλλά οκ...μην τα θέλουμε όλα δικά μας..κανένα κινητό δεν είναι τέλειο! Όλα με τα κολλήματα τους :-P

 

Όντως είναι..... δοκιμασμένο με 2 κάρτες, vodafone και cosmote. Και είναι πραγματικά πιο ασθενές, όχι εικονικά......... θα το διαπιστώσετε εν καιρώ. :O

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
:)
Link to comment
Share on other sites

Προηγουμένως όμως με το σήμα που σου έδειχνε ότι είχε μπορούσες να μιλήσεις ή απλά στο έδειχνε και δεν μπορούσες πρακτικά να χρησιμοποιήσεις το τηλέφωνο; Διότι μπορεί να παίζει και αυτή η περίπτωση. Να ήταν πριν δηλαδή εικονικό το σήμα και τώρα να είναι πιο πραγματικό! Υποθέσεις κάνω βέβαια :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την πέρασα ... Απ'οτι ειδα βελτιώθηκε το σημα 3G οπως και πολλα αλλα... Μου άρεσε πολύ το νεο USB Menu ... Κολλάει ακόμα όμως...
Link to comment
Share on other sites

Πλέον φουλ βλέπεις σε πολύ ελάχιστες φορές...... κι όχι μόνο αυτό. Εκεί που είχα ένα κουτάκι και μιλούσα.... τώρα σου βγάζει ένα ωραιότατο "κλησεις sos" .... :wacko::confused: όσο για τα κολλήματα που αναφέρει ο μάνος....... κάνε full reset (διαγραφή όλων) και επανεγκατάσταση της έκδοσης. Θα σου λυθεί το πρόβλημα....... :cool:
:)
Link to comment
Share on other sites

Πλέον φουλ βλέπεις σε πολύ ελάχιστες φορές...... κι όχι μόνο αυτό. Εκεί που είχα ένα κουτάκι και μιλούσα.... τώρα σου βγάζει ένα ωραιότατο "κλησεις sos" .... :wacko::confused: όσο για τα κολλήματα που αναφέρει ο μάνος....... κάνε full reset (διαγραφή όλων) και επανεγκατάσταση της έκδοσης. Θα σου λυθεί το πρόβλημα....... :cool:

Ε Μαίο - Ιούνιο που θα ξαναβγάλουν firmware μπορεί και να το φτιάξουν! ΛΟΛ! Αν και δεν ξέρω αν θα το ξαναβθμίσω...φοβάμαι μην ξαναβγάλουν καμιά πατάτα τύπου f!

Link to comment
Share on other sites

Ε Μαίο - Ιούνιο που θα ξαναβγάλουν firmware μπορεί και να το φτιάξουν! ΛΟΛ! Αν και δεν ξέρω αν θα το ξαναβθμίσω...φοβάμαι μην ξαναβγάλουν καμιά πατάτα τύπου f!

 

Και εγω κατι τετοιο σκεφτομαι. Απο τη μια χρειαζομαι αναβαθμιση γιατι το μενου σερνεται απο την αλλη επειδη στη δουλεια μου δεν εχω καλο σημα φοβαμαι μη χειροτερεψει. Δεν ξερω τι να κανω. Εχω εκνευριστει

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν θα το κάνω αναβάθμιση , κολλάει και έτσι το κινητό, δεν αξίζει και πολλά ουτος η αλλιως
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πώς μπορούμε να δούμε ποια έκδοση λογισμικού έχει το κινητό μας. Το έχω εδώ και 1 βδομάδα.

Κάτι αναφέρετε για κολλήματα, γεγονός που δεν έχω παρατηρήσει ακόμα, και με ανησυχήσατε... :(

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα..

σημα μπανανα 8α εχει!κριμα.

 

Άστα βράστα..... είμαι λάρισα, σε κεντρικά σημεία της πόλης όπως κεντρική πλατεία και ταχυδρομείου, που είχα πάντα ΦΟΥΛ με vodafone (εννοείται............) και τώρα έχω 4/5 σήμα και φουλ μόνο για δευτερόλεπτα αμα το "πιάσει" η τρέλα....

 

Επίσης σας έχω ένα tip για να διώξετε όλα τα κολλήματα στα μενού και τους φακέλους με τα αρχεία...............Γιατί όποιος ψάχνει....βρίσκει...

 

Βασικά: αν έχετε κάρτα μνήμης μεγαλύτερη του 1GB την φορμάρετε με fat32 και 4096KB μέγεθος όπως ΠΡΟ-είπαμε σε άλλη εκπομπή......εεε άλλο post. Αυτό είναι δεδομένο για να δουλεύει σωστά με το hardware αυτού του κινητού. Το fat32 και το 4096KB είναι απαραίτητα έτσι. οτιδήποτε άλλο δεν πιάνει.

Πάρακάτω τώρα.......... αν περάσατε την νέα αναβάθμιση και σας κολλάει κάντε το εξής:

1) Κλείνετε το κινητό, περιμένετε 30-40 δεύτερα.... το συνδέετε με το usb στον υπολογιστή με οτιδήποτε windows κι αν έχετε, αρκεί ο υπολογιστής να έχει ανοίξει και να έχει μπει μες τα windows ήδη.

2)Το κινητό επαναλμβάνω είναι ΚΛΕΙΣΤΟ όταν το συνδέετε.... σε λιγο θα σας βγάλει μες τα windows δυο "δίσκους" που ένα θα είναι η μνήμη του κινητού και η άλλη η κάρτα μνήμης.

3)Πηγαίνετε στον υπολογιστή μου και κοιτάτε ποια γράμματα είναι οι μνήμες (πχ κάρτα μνήμης F: και μνήμη κινητού G:)

4)Ανοίγετε command prompt και εκτελειτε: chkdsk X: /F

όπου Χ είναι το γράμμα του δίσκου. και το κάνετε αυτό και στην καρτα μνήμης και στην μνήμη κινητού ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.

5)Θα δείτε πως στην μνήμη κινητού θα σας πει πως βρήκε προβλήματα και τα έλυσε........................ :rolleyes:

6)κλείνετε το commant prompt META τον έλεγχο ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ μνημων

7)κάνετε ασφαλή κατάργηση των μνημών και των δυο

8)βγάζετε το καλώδιο.......

9 και last)μετά απο 1 λεπτά ανοίγετε το κινητό και αφού δώσετε pin και ότι άλλο σας ζητάει, το αφήνετε για 1 λεπτό πάλι..... και μετά κάντε ότι θέλετε............

 

Θα δείτε ότι κατά 80% θα είναι πιο γρήγορο. ;)

 

ΥΓ φαίνεται πως η έκδοση H δημιουργεί προβλήματα στην μνήμη του κινητού, κυρίως όταν βγάζετε και σβήνετε πολλά αρχεία μέσα στο κινητό...... μετά απο αυτό που σας πρότεινα, ΔΕΝ θα ξαναχρειαστεί να το κάνετε (ελπίζω). :D

 

Α και κάτι επιπλέον..... δέχομαι στοιχήματα απο τώρα ότι η έκδοση η επόμενη θα είναι χειρότερη κι απτην τωρινή...... ποιος ποντάρει??? :lol::X:ninja:

Τελικά θα γυρίσω αν καταφέρω στην έκδοση "Ε" και θα μείνω εκεί. Όσοι έχετε αυτήν, αφήστε την.&-

Edited by multiPetros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
:)
Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να παρω το C510 με επιδοτηση απο την VODAFONE. Ξερει κανεις αν το τηλεφωνο εχει το αθλιο μενου της vodafone ή το original της SONY ERRICSON? Γενικα θεωρειτε οτι ειναι καλη επιλογη?
Σταματήστε το Internet να κατέβω...
Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να παρω το C510 με επιδοτηση απο την VODAFONE. Ξερει κανεις αν το τηλεφωνο εχει το αθλιο μενου της vodafone ή το original της SONY ERRICSON? Γενικα θεωρειτε οτι ειναι καλη επιλογη?

εχει το μενου της vodafone! για μενα καλη επιδοτηση απο vodafone και κατω απο 180 ευρο ειναι το sony ericsson C902.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειπαρχει καποιος τροπος να καταφερω να βγαλω απο κατω δεξια την συντομευση του vodaphone live?ι αν εχει επιχεηρησει κανεις να βγαλει αυτο το παραλληλογραφο διαφανες πλαστικο που λεει vodaphone που ειναι τερμα κατω?
Link to comment
Share on other sites

ειπαρχει καποιος τροπος να καταφερω να βγαλω απο κατω δεξια την συντομευση του vodaphone live?ι αν εχει επιχεηρησει κανεις να βγαλει αυτο το παραλληλογραφο διαφανες πλαστικο που λεει vodaphone που ειναι τερμα κατω?

 

Όσον αφορά το αυτοκόλλητο θα σου έλεγα να μη το πειράξεις καθότι μπορεί να μείνει κάποιο σημάδι αν το ξηλώσεις. Σχετικά με την συντόμευση και γενικότερα για να αλλάξεις το μενού της Vodafone και να βάλεις το κανονικό λογισμικό της SE υπάρχει πολύ εύκολος τρόπος να γίνει αυτό αλλά σε περίπτωση που χρειαστεί να πάει στο service δεν θα ισχύει η εγγύηση αν και υπάρχει επίσης εύκολος τρόπος να περάσεις ξανά το λογισμικό της Vodafone πριν το πας. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω θέμα για το πως θα κάνεις το λεγόμενο debrand.;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=227205

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση λογισμικού το σήμα είναι χάλια..

Στο ίδιο σημείο του σπιτιού μου το σήμα ήταν στο τέρμα και τώρα με τα βίας πιάνω 2 γραμμούλες.

Link to comment
Share on other sites

nurse το σήμα χρειάζεται γενικό check-up..... τα ερυθρά σηματοσφαίρια του έχουν πέσει κατακόρυφα!!! :lol::lol::lol::O

ΕΕΕΕΕΕ ρε που μπλέξαμε μ'αυτό το κινητό.................................... :ninja:

Επίσης έχω πιο άσχημη λήψη φωτογραφιών την νύχτα, ΕΚΤΟΣ κι αν επιλέξω νυχτερινό πορτρέτρο που γίνεται ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο πριν...... αλλά αυτό σε φωτογράφηση ανθρώπων και όχι τοπίων δεν είναι και ότι καλύτερο. :worry::blink:

Εγώ πάντως το μάρτιο μάλλον θα πάρω άλλο κινητό........ Το βαρέθηκα αυτό... ή το πολύ-πολύ θα ξαναπεράσω την πρώτη του έκδοση όταν το αγόρασα την Ε (με πληρωμή) και θα το αφήσω..... γιατί ΤΟΤΕ πήγαινε αρκετά καλά σε ΟΛΑ (σήμα, φωτογραφίες, ταχύτητα απόκρισης)...... :shifty:

:)
Link to comment
Share on other sites

Εγω αγορασα το τηλεφωνο με την Ε , το δουλεψα μιση ωρα ετσι,περασα την F κατευθειαν μετα την πρωτη φορτιση μεσω PC με το προγραμμα της SE και στις 16 Ιανουαριου περασα την Η over the air.Το σημα και στις τρεις περιπτωσεις οσον αφορα 2G δικτυα στο σπιτι μου εχω 5/5 και σε ενα μερος που παω και τρωω καθε μερα εχω 1/5-2/5.Και στις 2 τελευταιες εκδοσεις εχει παραμεινει αμεταβλητο και στα 2 σημεια.Το μονο που εχει αλλαξει ειναι οτι με την F δεν επιανα 3G με τιποτα στο σπιτι ενω πλεον πιανω οριακο.Κοινως καμμια απολυτως χειροτερευση σηματος δε συνεβη στο δικο μου,εγω διαφορετικο εχω απο σας? Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

Εγω αγορασα το τηλεφωνο με την Ε , το δουλεψα μιση ωρα ετσι,περασα την F κατευθειαν μετα την πρωτη φορτιση μεσω PC με το προγραμμα της SE και στις 16 Ιανουαριου περασα την Η over the air.Το σημα και στις τρεις περιπτωσεις οσον αφορα 2G δικτυα στο σπιτι μου εχω 5/5 και σε ενα μερος που παω και τρωω καθε μερα εχω 1/5-2/5.Και στις 2 τελευταιες εκδοσεις εχει παραμεινει αμεταβλητο και στα 2 σημεια.Το μονο που εχει αλλαξει ειναι οτι με την F δεν επιανα 3G με τιποτα στο σπιτι ενω πλεον πιανω οριακο.Κοινως καμμια απολυτως χειροτερευση σηματος δε συνεβη στο δικο μου,εγω διαφορετικο εχω απο σας?

 

Τι σύνδεση έχεις; (ποια εταιρεία)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C510

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...