Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβασα πολλά και διάφορα και πραγματικά απορω... Είναι λες και προσπαθεί κάποιος να με πείσει ότι το να αναπνεω κάτι βρωμερό και βλαβερό είναι τελείως φυσικό.

 

Σχετικά με τα υβριδικά αυτοκίνητα η σωστή παρομοιωση θα ήταν αν είχα υβριδικό και είχα πρόσθεσει στην εξατμιση εργαλείο που προσέφερε ρύπανση για να κάνω θόρυβο και δεν το έβγαζα απο βιτσιο απλά επειδή μου αρέσει να κάνω θόρυβο, βλάπτοντας παράλληλα τους συνανθρώπους μου..

 

Δεν θα βρεις το δικιο σου σε αυτην την ελληνικη κοινωνια που ζουμε,

 

Και επειδη και το Myphone ειναι η κοινωνια μας σε σμικρυνση, δεν θα βρεις ουτε δω δικιο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω βαρεθει να ακουω, οτι εφοσον ειναι Ελλαδα, το μετρο δεν θα εφαρμοστει.... δλδ πως περιμενουμε να αλλαξει αυτη η χωρα, αν ο καθενας ξεχωριστα δεν δεχεται να αλλαξει λιγο αντιληψη, και να σταματησει να ενδιαφερεται μονο για τον εαυτο του?
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολλά και διάφορα και πραγματικά απορω... Είναι λες και προσπαθεί κάποιος να με πείσει ότι το να αναπνεω κάτι βρωμερό και βλαβερό είναι τελείως φυσικό.

 

Σχετικά με τα υβριδικά αυτοκίνητα η σωστή παρομοιωση θα ήταν αν είχα υβριδικό και είχα πρόσθεσει στην εξατμιση εργαλείο που προσέφερε ρύπανση για να κάνω θόρυβο και δεν το έβγαζα απο βιτσιο απλά επειδή μου αρέσει να κάνω θόρυβο, βλάπτοντας παράλληλα τους συνανθρώπους μου..

 

Δεν εισαι εσυ αυτος που θα κρινει και θα κατακρινει.. και αμα διαβαζες λιγο τι εχει γραφτει αντι να επαναλαβεις τα ιδια, θα εβλεπες οτι το προβλημα δεν ειναι αυτη σου η αντιληψη, που καλως την εχεις.. ειναι οτι προσπαθεις να την επιβαλλεις.. για τελευταια φορα, να αφεθουν οι καταστηματαρχες ελευθερα να επιλεξουν σε τι κοινο θα απευθυνθουν, και οι πελατες να επιλεξουν που θελουν να βρισκονται.

 

Εχω βαρεθει να ακουω, οτι εφοσον ειναι Ελλαδα, το μετρο δεν θα εφαρμοστει.... δλδ πως περιμενουμε να αλλαξει αυτη η χωρα, αν ο καθενας ξεχωριστα δεν δεχεται να αλλαξει λιγο αντιληψη, και να σταματησει να ενδιαφερεται μονο για τον εαυτο του?

 

Ομορφα, ξεκινα απο τον εαυτο σου λοιπον, αλλαξε την αντιληψη σου οτι εσυ και μονο εσυ ξερεις το καλο ολων, και οτι ολοι οσοι δεν συμφωνουν μαζι σου προκειται περι ηλιθιων που χρειαζονται προστιμα και απαγορευεις για να συνετιστουν.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

(VeCo, βαριέμαι να κάνω διορθώσεις στα quotes οπότε οι απαντήσεις μου είναι όλες μαζί :p)

 

Γιατί θες να μου πεις ότι αν πάθει κανείς έμφραγμα μετά θα ανέβει στο Punto και θα πάει στο νοσοκομείο;

Και γιατί να πάρει αμάξι για να πάει στο νοσοκομείο και να μην καλέσει ασθενοφόρο;

Ή θα ήταν αδύνατο να αυξηθούν τα ασθενοφόρο ή ακόμα καλύτερα να μειωθεί ο χρόνος που κάνουν για να έρθουν στο σπίτι του αρρώστου;;

 

Μα για ασθενοφόρο έγραψα, για 112. :confused:

 

Για τα ναρκωτικά, να το συζητήσουμε αν θέλεις, αλλά νομίζω πως θα ξεφύγουμε από το θέμα.

 

Ναι.

Μα...έχει σημασία το μέγεθος. :p

Από την οικονομία μέχρι την κοινωνική πολιτική, ΟΛΑ έχουν να κάνουν με το πόσο μεγάλο είναι ένα πρόβλημα.

Πρώτα λύνουμε τα μεγάλα προβλήματα και έπειτα περνάμε στα μικρότερα. Ή, στη συγκεκριμένη περίπτωση, πρώτα διορθώνουμε τους σημαντικότερους αρνητικούς παράγοντες και έπειτα προχωράμε στους μικρότερης σημασίας.

Είναι σα να λέμε πως έχουμε ένα νοσοκομείο στα μπετά, αλλά εμείς έχουμε ήδη φύτεψει λουλούδια στον κήπο του.

 

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Ένα νοσοκομείο φτιαγμένο από μπετόν, προσφέρει κάποιο πλεονέκτημα (ναι, επιμένω :p).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα, ξεκινα απο τον εαυτο σου λοιπον, αλλαξε την αντιληψη σου οτι εσυ και μονο εσυ ξερεις το καλο ολων, και οτι ολοι οσοι δεν συμφωνουν μαζι σου προκειται περι ηλιθιων που χρειαζονται προστιμα και απαγορευεις για να συνετιστουν.

 

Τι να πω τωρα...ποιος ανεφερε την λεξη ηλιθιος...τεσπα...δεν εχω καμια ορεξη να πιασω διαλογο... δεν εχει νοημα και θα βγω και εκτος θεματος

Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι εσυ αυτος που θα κρινει και θα κατακρινει.. και αμα διαβαζες λιγο τι εχει γραφτει αντι να επαναλαβεις τα ιδια, θα εβλεπες οτι το προβλημα δεν ειναι αυτη σου η αντιληψη, που καλως την εχεις.. ειναι οτι προσπαθεις να την επιβαλλεις.. για τελευταια φορα, να αφεθουν οι καταστηματαρχες ελευθερα να επιλεξουν σε τι κοινο θα απευθυνθουν, και οι πελατες να επιλεξουν που θελουν να βρισκονται.

 

 

 

Ομορφα, ξεκινα απο τον εαυτο σου λοιπον, αλλαξε την αντιληψη σου οτι εσυ και μονο εσυ ξερεις το καλο ολων, και οτι ολοι οσοι δεν συμφωνουν μαζι σου προκειται περι ηλιθιων που χρειαζονται προστιμα και απαγορευεις για να συνετιστουν.

 

Πολυ δημαγωγικη αυτή η αναφορά σε "ελευθερίες επιλογής".

 

Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να επιλέξει αν εγω και ο γιος μου θα είμαστε υποχρεωμένοι να αναπνέουμε νικοτίνη κάθε φορά που αποφασίζουμε να βγούμε απο το σπίτι.

 

Επίσης κανένας δεν έχει το δικαίωμα να μού επιβάλλει να επισκέπτομαι αποκλειστικα και μονο τα 1-2 καταστήματα που έχουν Σχετικά καθαρό αέρα.

 

Γιατί όταν μπει ο χειμώνας και σφίξουν τα κρύα, δεν θα τολμαω να βγω απο το σπίτι γιατί παντού θα καπνίζουν...

 

Το κάπνισμα θα έπρεπε κανονικά να είχε οχι μονο την αντιμετώπιση που έχουν τα ναρκωτικά άλλα και πολυ πιο σοβαρή αφού επηρεάζει και συνανθρώπους σου γύρω σου.

 

Πολυ καλώς Βγήκε ο νόμος αν και δεν βλέπω να εφαρμόζεται.

 

Αυτά και δεν συνεχίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει. Κοντρα στην κοντρα, πολυ πατριωτικα το εχετε παρει το θεμα.

Σιγα πια! Εντελως δευτερευουσας σημασιας ζητημα ειναι.

Μην τρελαθουμε κιολας!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δημαγωγικη αυτή η αναφορά σε "ελευθερίες επιλογής".

 

Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να επιλέξει αν εγω και ο γιος μου θα είμαστε υποχρεωμένοι να αναπνέουμε νικοτίνη κάθε φορά που αποφασίζουμε να βγούμε απο το σπίτι.

 

Επίσης κανένας δεν έχει το δικαίωμα να μού επιβάλλει να επισκέπτομαι αποκλειστικα και μονο τα 1-2 καταστήματα που έχουν Σχετικά καθαρό αέρα.

 

Γιατί όταν μπει ο χειμώνας και σφίξουν τα κρύα, δεν θα τολμαω να βγω απο το σπίτι γιατί παντού θα καπνίζουν...

 

Το κάπνισμα θα έπρεπε κανονικά να είχε οχι μονο την αντιμετώπιση που έχουν τα ναρκωτικά άλλα και πολυ πιο σοβαρή αφού επηρεάζει και συνανθρώπους σου γύρω σου.

 

Πολυ καλώς Βγήκε ο νόμος αν και δεν βλέπω να εφαρμόζεται.

 

Αυτά και δεν συνεχίζω.

 

Εσυ, εσυ, εσυ... δημαγωγικη η ελευθερια επιλογης, αχρηστοι οι νομοι αυτοδιαθεσης, αγορας και ζητησης, παιδακια που θελουν μπαμπουλα το 80% του πληθυσμου που επιλεγει ( κακως θες; κακως ) να καπνιζει, και συ ουτε καν να υποστεις τις συνεπειες της επιλογης σου που ( κακως θες; κακως ) ακολουθουν μονο 20% του πληθυσμου, που ειναι μικροτερη επιλογη.. πολυ αυταρχισμος ρε παιδι μου.. και ξερεις βεβαια οτι ευκολα λειτουργει και αντιστροφα.. οσο για το νομο, δεν προκειται να εφαρμοστει.. ηδη οι εστιατορες σηκωσανε ανταρτικο, στις καφετεριες θα δεις να φτιαχνουν εξωπορτες των καταστηματων πιο μεσα αφηνοντας παραπανω ανοιχτο χωρο απ' εξω, ηδη υπαρχει νομικη κινηση. οσο για την ουσια του προβληματος, εγω θα συμφωνουσα σε πληρη απαγορευση του καπνισματος.. αλλα ετσι πανε τα εκατομμυριακια των φορων, και αντε να κυνηγαμε λαθρεμπορους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Ένα νοσοκομείο φτιαγμένο από μπετόν, προσφέρει κάποιο πλεονέκτημα (ναι, επιμένω :p).

 

500% περισσότερα προσφέρει.

Αλλά τα προσφέρει όταν έχει τελειώσει το χτίσιμο, έχουν μπει οι γιατροί και τα μηχανήματα. Όχι όταν είναι στα μπετά ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Να φτιάξουν μαζικές συγκοινωνίες υψηλών ταχυτήτων όπως στην Κίνα και να περιορίσουν τη χρήση των IX. Ποιός προστατεύει το δικαίωμα μου να μην εισπνέω καυσαέρια κάθε μέρα που δημιουργούν τοξικό νέφος στην Αττική; Και να ενισχύσουν τη δημόσια υγεία. Αλλιώς η ολική καπνοαπαγόρευση από μόνη της είναι υποκρισία.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει. Κοντρα στην κοντρα, πολυ πατριωτικα το εχετε παρει το θεμα.

Σιγα πια! Εντελως δευτερευουσας σημασιας ζητημα ειναι.

Μην τρελαθουμε κιολας!

 

Οταν βγαινεις εξω για καφε ή ποτο, ζαλιζεσαι και τσουζουν τα ματια σου;

 

Ισως για αυτο σου φαινεται δευτερευουσας σημασιας. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Οταν βγαινεις εξω για καφε ή ποτο, ζαλιζεσαι και τσουζουν τα ματια σου;

 

Ισως για αυτο σου φαινεται δευτερευουσας σημασιας. :)

Απο οσο βλεπω εισαι 27 ετων.

Φανταζομαι οτι πας σε καφετεριες τουλαχιστον 10 χρονια.

Δηλαδη, ολα αυτα τα χρονια ζαλιζεσαι και τσουζουν τα ματια σου? Και εξακολουθεις να πηγαινεις??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο βλεπω εισαι 27 ετων.

Φανταζομαι οτι πας σε καφετεριες τουλαχιστον 10 χρονια.

Δηλαδη, ολα αυτα τα χρονια ζαλιζεσαι και τσουζουν τα ματια σου? Και εξακολουθεις να πηγαινεις??

 

Οταν εχει αρκετο κοσμο, ναι. Ή οταν καπνιζει καποιος κοντα μου (η ζαλαδα. Το τσουξιμο των ματιων υπαρχει μονο οταν εχει πολυ κοσμο)

 

Και επισης, προφανως. Τι να κανω; Να κλειστω στο σπιτι μου; Να μη βγαινω, ή να καθομαι μονο εξω; Να παρατησω τους καπνιστες φιλους μου;

 

Για αυτο μου φαινεται παραξενο το "αν εφαρμοστει ο νομος, εγω θα σταματησω να βγαινω" καποιων καπνιστων. Εδω εγω ταλαιπωρουμαι οταν βγαινω, και παρολα αυτα το κανω, αυτοι θα σταματησουν να βγαινουν επειδη θα πρεπει να βγαινουν εξω απο το μαγαζι να καπνισουν;

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο μου φαινεται παραξενο το "αν εφαρμοστει ο νομος, εγω θα σταματησω να βγαινω" καποιων καπνιστων. Εδω εγω ταλαιπωρουμαι οταν βγαινω, και παρολα αυτα το κανω, αυτοι θα σταματησουν να βγαινουν επειδη θα πρεπει να βγαινουν εξω απο το μαγαζι να καπνισουν;

Ναι όμως δεν αντιδρούσες τόσα χρόνια. Μάλλον και για σένα ήταν δευτερευούσης σημασίας. ;)

 

Ήταν δεδομένο πως, στα κέντρα διασκεδάσεως θα μυρίζει καπνίλα, όπως είναι δεδομένο πως στης δημόσιες τουαλέτες θα μυρίζει σκατίλα.:p Τόσο φυσικό ήταν και κανένας δεν αντιδρούσε, απλά δεν χέζαμε σε αυτές.

Και αντί να τις φτιάξει, να τις καθαρίσει, να τις χωρίσει σε ανδρών-γυναικών, το κράτος απαγόρευσε να κάνουμε την ανάγκη μας, σε όλες. Ακόμα και σ' αυτές που ήταν λειτουργικές.

Ποιός ξέρει, ίσως στο μέλλον σκοπεύει να τις κάνει μουσεία, γυμναστήρια, νοσοκομεία, σχολεία...:rolleyes:

 

Φυσικά, απαγορεύεται από τους αντικαπνιστές να συγκρίνεται το κάπνισμα με τα καυσαέρια των αυτοκινήτων και των μηχανών, παρόλο που υπάρχουν όρια στα καυσαέρια των αυτοκινήτων και στα ντεσιμπέλ των μηχανών. Κι αντί να βάλουν όρια και στα μαγαζιά, το 2009 άφησαν ελεύθερα αυτά που είναι κάτω των 70 τετραγωνικών, για να παραμείνουν τεκέδες, ενώ στα "αεροδρόμια" έβαλαν περιορισμούς. :wacko: Έκαναν δηλαδή το ακριβώς αντίθετό από το λογικό. Το παράλογο! :mad:

Έρχονται τώρα να μας πουν πως "να, δοκιμάσαμε το "ενδιάμεσο" μέτρο και δεν πέτυχε, άρα αυτό που μας μένει είναι η καθολική απαγόρευση":X

 

Τι άλλο, εκτός από το να αναμένω για τα χειρότερα...:cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

 

Για αυτο μου φαινεται παραξενο το "αν εφαρμοστει ο νομος, εγω θα σταματησω να βγαινω" καποιων καπνιστων. Εδω εγω ταλαιπωρουμαι οταν βγαινω, και παρολα αυτα το κανω, αυτοι θα σταματησουν να βγαινουν επειδη θα πρεπει να βγαινουν εξω απο το μαγαζι να καπνισουν;

Όταν σας λέω ότι για έναν καπνιστή είναι εξαιρετικά πιο δύσκολο να μην καπνίσει, από ότι για έναν μη καπνιστή να ανεχθεί τον καπνό , δεν με πιστεύετε.

Κι όμως, έτσι είναι, σας βεβαιώνω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως δεν αντιδρούσες τόσα χρόνια. Μάλλον και για σένα ήταν δευτερευούσης σημασίας. ;)

 

Παραπανω απο το να ζητησω απο καποιον φιλο μου να μην καπνισει που και που γιατι ηδη τσουζουν τα ματια μου, κτλ τι να εκανα; Να μαλωνω καθε φορα που βγαινω εξω με τους φιλους μου; Και αντε και οι φιλοι μου δεν καπνιζαν. να ξεκινησω να μαλωνω και με ολους μεσα στο μαγαζι;

 

Ναι, μαλλον ηταν και για μενα δευτερευουσας σημασιας, αφου δεν ηθελα καθε μερα αντι να βγω εξω να χαλαρωσω, να ανοιγω διαλογο ή/και να μαλωνω με οποιον καπνιζει. ;)

 

Όταν σας λέω ότι για έναν καπνιστή είναι εξαιρετικά πιο δύσκολο να μην καπνίσει, από ότι για έναν μη καπνιστή να ανεχθεί τον καπνό , δεν με πιστεύετε.

Κι όμως, έτσι είναι, σας βεβαιώνω.

 

Δεν θα διαφωνησω, αν και μπορω. Το βασικο ειναι το εξης: Ωραια, ειναι για σενα πιο δυσκολο. Προτεινεις αντι να βγαινεις εσυ εξω να καπνιζεις, να βγαινω εγω εξω να παιρνω καθαρο αερα;

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Παραπανω απο το να ζητησω απο καποιον φιλο μου να μην καπνισει που και που γιατι ηδη τσουζουν τα ματια μου, κτλ τι να εκανα; Να μαλωνω καθε φορα που βγαινω εξω με τους φιλους μου; Και αντε και οι φιλοι μου δεν καπνιζαν. να ξεκινησω να μαλωνω και με ολους μεσα στο μαγαζι;

 

Ναι, μαλλον ηταν και για μενα δευτερευουσας σημασιας, αφου δεν ηθελα καθε μερα αντι να βγω εξω να χαλαρωσω, να ανοιγω διαλογο ή/και να μαλωνω με οποιον καπνιζει.

Μα, δεν είσαι μόνος σου, υπάρχουν και άλλοι αντικαπνιστές.

Πορείες, απεργίες για την παιδεία, τους μισθούς, τις συντάξεις, τις ταυτότητες, για τον πόλεμο στο Ιράκ, κι εγώ δεν ξέρω για τι ακόμα. Για την Υγεία σας:eek:, για να μην πάθετε Καρκίνο:eek: για να μην μαλώνετε με τους φίλους σας και θαμώνες των μαγαζιών,:eek: τίποτα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουν καπνιστης 12 χρονια και το εχω κοψει εδω και 2,5.

 

Σε διαβεβαιω οτι τωρα που δεν καπνιζω, εχω προβλημα να αναγκαζομαι εισπνεω

το καπνο. Πιο πολυ με πειραζει τωρα παρα τοτε να μην καπνιζα για 2 ωρες.

 

Το πιο σωστο θα ηταν να μπορεσει να γινεται διαχωρισμος ενος μαγαζιου σε καπνιστες και μη, γιατι πραγματικα ειναι δυσκολο να βγαινει εξω ο αλλος την

βολτα του μετα απο μια δυσκολη βδομαδα και να μην μπορει να καπνισει.

 

 

Όταν σας λέω ότι για έναν καπνιστή είναι εξαιρετικά πιο δύσκολο να μην καπνίσει, από ότι για έναν μη καπνιστή να ανεχθεί τον καπνό , δεν με πιστεύετε.

Κι όμως, έτσι είναι, σας βεβαιώνω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σας λέω ότι για έναν καπνιστή είναι εξαιρετικά πιο δύσκολο να μην καπνίσει, από ότι για έναν μη καπνιστή να ανεχθεί τον καπνό , δεν με πιστεύετε.

Κι όμως, έτσι είναι, σας βεβαιώνω.

 

Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Συζητώντας αυτό το θέμα, αναπόφευκτα μπαίνουν στη ζυγαριά από τη μία η εξάρτηση του καπνιστή, από την άλλη η υγεία του μη-καπνιστή.

Η εξάρτηση πολεμάται (π.χ. κλινική διακοπής καπνίσματος κλπ), οι συνέπειες στην υγεία όμως είναι μη αναστρέψιμες. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν θα διαφωνησω, αν και μπορω. Το βασικο ειναι το εξης: Ωραια, ειναι για σενα πιο δυσκολο. Προτεινεις αντι να βγαινεις εσυ εξω να καπνιζεις, να βγαινω εγω εξω να παιρνω καθαρο αερα;

Καλά κάνεις και δεν διαφωνείς, γιατί έχω δίκιο. Έχω υπάρξει και στις 2 πλευρές και ξέρω τι σου λέω.

Όσο για αυτό που λές με μαυρισμένα γράμματα, είναι αυτονόητη η απάντηση....

...................................

 

 

 

Η πόρτα ξέρεις κατά που πέφτει:lol::p:lol::p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και δεν διαφωνείς, γιατί έχω δίκιο. Έχω υπάρξει και στις 2 πλευρές και ξέρω τι σου λέω.

 

Εγω δεν διαφωνησα γιατι θεωρω οτι το ζητημα ειναι υποκειμενικο. Ο καθενας κρινει αναλογα με τον εθισμο του και το ποσο ενοχλειται οργανισμος του (καπνιστες/ μη καπνιστες αντιστοιχα)

 

Αλλωστε ο ANTONIS1978 που επισης εχει υπαρξει και στις 2 πλευρες διαφωνει μαζι σου, οποτε προφανως δεν εχεις δικιο (οχι οτι προφανως εχεις αδικο, απλα λεω οτι ειναι υποκειμενικο)

 

Εγω ημουν καπνιστης 12 χρονια και το εχω κοψει εδω και 2,5.

 

Σε διαβεβαιω οτι τωρα που δεν καπνιζω, εχω προβλημα να αναγκαζομαι εισπνεω

το καπνο. Πιο πολυ με πειραζει τωρα παρα τοτε να μην καπνιζα για 2 ωρες.

 

Το πιο σωστο θα ηταν να μπορεσει να γινεται διαχωρισμος ενος μαγαζιου σε καπνιστες και μη, γιατι πραγματικα ειναι δυσκολο να βγαινει εξω ο αλλος την

βολτα του μετα απο μια δυσκολη βδομαδα και να μην μπορει να καπνισει.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

http://trelokouneli.blogspot.com/2010/10/blog-post_9731.html

 

τετοια να ακουω....:rolleyes::)

 

Aυτό είναι απλά ηλίθιο...

Θα ξαναβάλουν τα τασάκια στα τραπέζια (κάποιοι γιατί οι περισσότεροι θα φοβούνται) και τι θα καταφέρουν;;

Το θέμα είναι να επανεξεταστεί ή να τροποποιηθεί αυτός ο ηλίθιος νόμος, όχι να ξαναγίνουν όλα τα εστιατόρια ένα τεράστιο τασάκι.

 

Δε συμφωνώ με το νόμο και είμαι ο πρώτος που τον καταδικάζει και τον θεωρεί ηλίθιο και αντίθετο με τις ελευθερίες που δικαιούμαι να έχω, αλλά πρέπει να βρεθεί μια λύση που να ικανοποιεί και την άλλη πλευρά γιατί οι μη καπνιστές δεν έχουν μόνο το δικαίωμα να μην βρίσκονται συνέχεια σε περιβάλλον τίγκα στον καπνό αλλά και εμείς έχουμε την υποχρέωση να μην τους αναγκάζουμε να "ταλαιπωρούνται" με τις κακές μας συνήθειες.

 

Το είπα και το ξαναλέω. Ο νόμος δε θέλει καταπάτηση, θέλει τροποποίηση. Πώς; Δεν ξέρω και δε με νοιάζει. Γι'αυτό τους πληρώνουμε εκατομμύρια το χρόνο και τους ψηφίζουμε στις εκλογές....για να βρίσκουν λύσεις σε μικρά και μεγάλα θέματα.

 

Για μια φορά, έστω μία...ας κάνουν αυτό για το οποίο πληρώνονται. :mad:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα στην πλάκα και με αφορμή μια "τσάρκα" που έκανα στο νετ, το μέτρο αυτό μου μοιάζει σαν εκείνη την εποχή της ποταπαγόρευσης στην Αμερική. Σίγουρα απέχει αρκετά μιας και δεν έχει σταματήσει η διάθεση του καπνού αλλά ποιος μας λέει ότι δεν θα φτάσουν κάποια μεγάλη μέρα και σε αυτό το σημείο? (Σε επίπεδο καπνίσματος πάντα).

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...