Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, θα του κόβουν το πρόστιμο και μετά ο ταλαίπωρος πολίτης θα τρέχει στα δικαστήρια για να αποδείξει ότι το παιδί είναι 12 ετών και 2 μηνών.;)

Πάντως, από την τιμολογιακή πολιτική, είναι φανερό ότι οι άνθρωποι θέλουν να μαζέψουν λεφτά και τίποτα άλλο.

Mήπως γίνει όπως με τα διπλώματα;

 

Δηλαδή το παιδί τώρα είναι 10 και μέχρι να βγει το δικαστήριο το παιδί θα έχει γίνει 20!

 

Πάντως τα λεφτά είναι ενα καλό κίνητρο για να πέσουν μερικά πρόστιμα, αν και δεν αμφιβάλω οτι θα γίνουν και στραβά μάτια σε αρκετές περιπτώσεις...

 

Όπως γίνεται με τη δυνατή μουσική. Που μόλις έρχεται η αστυνομία η μουσική χαμηλώνει και ο ιδιοκτήτης πάει έξω, χαιρετάει δια χειραψίας τους αστυνομικούς, γελάνε, συζητάνε, χτυπάει ο ένας την πλάτη του άλλου, και μετά ο ιδιοκτήτης μπαινει πάλι στο μαγαζί με ενα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά...:rolleyes:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:offtopic:

 

 

Starenios το ποστ σου είναι εντελώς άσχετο με το θέμα του τόπικ...και είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσες να το βάλεις σε κάποιο άλλο πιο σχετικό τόπικ...

anyway συνεχίζουμε ontopic please..:)

 

 

Mα πως είναι άσχετο μια απάντηση σε σχετική "ερώτηση" περί εφαρμογής νόμου ; :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3341968#post3341968

Την απαγόρευση καπνίσματος δεν αφορά και ότι γίνεται ,πώς γίνεται (ή όχι) ;

Link to comment
Share on other sites

@Starenios :

1) μη χαλιέσαι! έκανες quote ποστ για τα πρόστιμα περί καπνίσματος σε αυτοκίνητο , αλλά οκ, το ποστ σου δεν διαγράφηκε καν :)

2) να σου θυμίσω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις στέλνουμε pm..;)

 

και για να μείνουμε στην κουβέντα, υπόψιν ότι η ''ελαστικότητα'' των οργάνων του νόμου έχει μικρύνει πάαααρα πολύ, ελέω έλλειψης χρημάτων..;) οπότε μην υπολογίζεται ότι θα γλυτώσετε εύκολα τέτοιο πρόστιμο..:worry:

Link to comment
Share on other sites

Mήπως γίνει όπως με τα διπλώματα;

 

Δηλαδή το παιδί τώρα είναι 10 και μέχρι να βγει το δικαστήριο το παιδί θα έχει γίνει 20!

 

Δεν το νομίζω. Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα πως το πρόστιμο που πέφτει για το κάπνισμα στα μαγαζιά, δεν ξεπερνά τα 500 ευρώ και ο πελάτης δεν έχει καμιά επιβάρυνση. Ισχύει;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα πως το πρόστιμο που πέφτει για το κάπνισμα στα μαγαζιά, δεν ξεπερνά τα 500 ευρώ και ο πελάτης δεν έχει καμιά επιβάρυνση. Ισχύει;

 

Όχι όσον αφορά τον πελάτη, στον Πειραιά που έπεσε πρόστιμο και ήμουν κοντά (μου έκανε και τρομερή εντύπωση) ο πελάτης τσίμπησε ένα 50αρικάκι ενώ το κατάστημα μόλις 500 όπως έγραψες και εσύ. Βέβαια σε αντίστοιχες περιπτώσεις έχω δεί αντιδράσεις πολιτών με καυγάδες όπου λένε πως η δημοτική αστυνομία δεν έχει καμία αρμοδιότητα να τους πει τι θα κάνουν και μετά από λίγο η αστυνόμοι αποχωρούν χωρίς καν να προβούν σε πρόστιμα η συστάσεις. Γενικά πιστεύω ότι η γενικότερη αντιμετώπιση πάει ανάλογα την περιοχή, αλλού δηλαδή είναι φλου και αλλού ρίχνουν και κανα πρόστιμο για την ιστορία...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Eιμαστε κατωτερος λαος, και σε νοημοσυνη και ως προς το ενδιαφερον για το συνανθρωπο μας (μη καπνιστες, παιδια).

 

Η εφαρμογη ΚΑΙ αυτου του νομου παει περιπατο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ένας απλός νόμος που δεν μπορεί για ακόμη μία φορά να τηρήσει ο Έλληνας γιατί τον θεωρεί ασήμαντο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένας απλός νόμος που δεν μπορεί για ακόμη μία φορά να τηρήσει ο Έλληνας γιατί τον θεωρεί ασήμαντο.

 

Οχι μονο γιατι τον θεωρει ασημαντο, αλλα γιατι εχει μαθει ετσι ...την παρτη του μονο.

 

Στον λουτσο του για τους υπολοιπους;)

 

Και δεν το παιζω "μητερα Τερέζα"... και εγω Ελληνας ειμαι και εχω κατα καιρους κανει τις "ελληνιες" μου. Αλλαμε αυτο το θεμα δεν πρεπει να παιζουμε...και ξαναλεω ειμαι καπνιστης απο τα 20 μου

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο γιατι τον θεωρει ασημαντο, αλλα γιατι εχει μαθει ετσι ...την παρτη του μονο.

 

Στον λουτσο του για τους υπολοιπους;)

 

Και δεν το παιζω "μητερα Τερέζα"... και εγω Ελληνας ειμαι και εχω κατα καιρους κανει τις "ελληνιες" μου. Αλλαμε αυτο το θεμα δεν πρεπει να παιζουμε...και ξαναλεω ειμαι καπνιστης απο τα 20 μου

 

Το τσιγαρο θα το κοψω επειδη το θελω εγω,οχι αυτοι,ουτε κανενας.Εγω π.χ αν πιω καφε χωρις τσιγαρο,καλυτερα μην πιω καφε.Δηλαδη δε μπορω ποτε να παω σε μαγαζι;ας κανουν κ εναν χωρο για τους καπνιζοντες.

Link to comment
Share on other sites

Το τσιγαρο θα το κοψω επειδη το θελω εγω,οχι αυτοι,ουτε κανενας.Εγω π.χ αν πιω καφε χωρις τσιγαρο,καλυτερα μην πιω καφε.Δηλαδη δε μπορω ποτε να παω σε μαγαζι;ας κανουν κ εναν χωρο για τους καπνιζοντες.
Δίκιο έχεις φίλε μου.

Μαζί σου. Δεν καταλαβαίνετε τι αναστάστωση φέρνει αυτός ο νόμος στους καπνιστές???

Και πόσο δύσκολο είναι για έναν καπνιστή να μην καπνίσει?

Αν μπορούσε να πιεί τον καφέ του χωρίς τσιγάρο, να φάει χωρίς τσιγάρο και να διασκεδάσει χωρίς τσιγάρο, θα το είχε κόψει ρε!!!

 

Δεν είναι ότι σκέφτεται την πάρτη του, δεν μπορεί να κάνει αλλιώς.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εξίσου δύσκολο είναι να εισπνέω εγώ τον καπνό σου που δεν καπνίζω και να μυρίζουν μετά άσχημα από τον καπνό και τα ρούχα μου.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις φίλε μου.

Μαζί σου. Δεν καταλαβαίνετε τι αναστάστωση φέρνει αυτός ο νόμος στους καπνιστές???

Και πόσο δύσκολο είναι για έναν καπνιστή να μην καπνίσει?

Αν μπορούσε να πιεί τον καφέ του χωρίς τσιγάρο, να φάει χωρίς τσιγάρο και να διασκεδάσει χωρίς τσιγάρο, θα το είχε κόψει ρε!!!

Δεν είναι ότι σκέφτεται την πάρτη του, δεν μπορεί να κάνει αλλιώς.

Φίλε,είναι τραγικό να λες ότι δεν μπορείς να διασκεδάσεις χωρίς τσιγάρο.Είναι σαν να λες ότι έχεις χτίσει μια ζωή που στο κέντρο της είναι το τσιγάρο,μια ζωή που περιστρέφεται γύρω από καπνό.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις φίλε μου.

Μαζί σου. Δεν καταλαβαίνετε τι αναστάστωση φέρνει αυτός ο νόμος στους καπνιστές???

Και πόσο δύσκολο είναι για έναν καπνιστή να μην καπνίσει?

Αν μπορούσε να πιεί τον καφέ του χωρίς τσιγάρο, να φάει χωρίς τσιγάρο και να διασκεδάσει χωρίς τσιγάρο, θα το είχε κόψει ρε!!!

 

Δεν είναι ότι σκέφτεται την πάρτη του, δεν μπορεί να κάνει αλλιώς.

Ελπίζω να κάνεις πλάκα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να κάνεις πλάκα:rolleyes:

 

Φίλε,είναι τραγικό να λες ότι δεν μπορείς να διασκεδάσεις χωρίς τσιγάρο.Είναι σαν να λες ότι έχεις χτίσει μια ζωή που στο κέντρο της είναι το τσιγάρο,μια ζωή που περιστρέφεται γύρω από καπνό.

 

Δεν ξέρω ποιοι από εσάς είστε καπνιστές, αλλά φυσικά και δεν κάνω πλάκα, φυσικά και είναι τραγικό. Μόνο που αυτό μπορούν να το καταλάβουν όσοι είναι τακτικοί καπνιστές (ή πρώην καπνιστές σαν εμένα).

 

 

 

Ναι αλλά εξίσου δύσκολο είναι να εισπνέω εγώ τον καπνό σου που δεν καπνίζω και να μυρίζουν μετά άσχημα από τον καπνό και τα ρούχα μου.

 

Καμία απολύτως σχέση....

Το ζόρι του καπνιστή που θέλει να καπνίσει είναι πολύ πολύ μεγαλύτερο!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιοι από εσάς είστε καπνιστές, αλλά φυσικά και δεν κάνω πλάκα, φυσικά και είναι τραγικό. Μόνο που αυτό μπορούν να το καταλάβουν όσοι είναι τακτικοί καπνιστές (ή πρώην καπνιστές σαν εμένα).

 

 

 

 

 

Καμία απολύτως σχέση....

Το ζόρι του καπνιστή που θέλει να καπνίσει είναι πολύ πολύ μεγαλύτερο!

Ο καπνιστής μπορεί να βγει έξω να καπνίσει ή να κάνει την μεγάλη προσπάθεια να μην καπνίσει 2-3 ώρες που θα βγει έξω.Δεν καταλαβαίνω γιατί οι Έλληνες καπνιστές να μην μπορούν να προσαρμοστούν όταν σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο το δέχτηκαν.

Οι Έλληνες καπνιστές τραβάνε περισσότερο ζόρι?

 

 

Πρέπει κάποιοι να καταλάβουν την ιεραρχία.

Είναι αστείο να συγκρίνουμε το ζόρι του καπνιστή με την υγεία των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, θεωρητικά, μπορώ κι εγώ να αρχίσω το κάπνισμα, και μάλιστα να καπνίζω μπάφους, στις καφετέριες χωρίς κανείς να μπορεί να μου πεί κουβέντα!
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φίλε,είναι τραγικό να λες ότι δεν μπορείς να διασκεδάσεις χωρίς τσιγάρο.Είναι σαν να λες ότι έχεις χτίσει μια ζωή που στο κέντρο της είναι το τσιγάρο,μια ζωή που περιστρέφεται γύρω από καπνό.

 

 

O καθενας κοιταει την ζωη του.Το πως περναω καλα το ξερω μονο εγω.Εγω οταν κανω σεξ μπορει να καπνιζω πουρα σαν αραπης....Δικαιωμα μου......Σορυ για τον τονο μου.Δεν εχω να χωρισω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Καμία απολύτως σχέση....

Το ζόρι του καπνιστή που θέλει να καπνίσει είναι πολύ πολύ μεγαλύτερο!

 

ωραία και το ζόρι του ναρκομανή είναι μεγαλύτερο από του καπνιστή. το ζόρι πολύ απλά είναι μια ψευδαίσθηση. παθαίνεις εξάρτηση από το τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ο καπνιστής μπορεί να βγει έξω να καπνίσει ή να κάνει την μεγάλη προσπάθεια να μην καπνίσει 2-3 ώρες που θα βγει έξω.Δεν καταλαβαίνω γιατί οι Έλληνες καπνιστές να μην μπορούν να προσαρμοστούν όταν σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο το δέχτηκαν.

Οι Έλληνες καπνιστές τραβάνε περισσότερο ζόρι?

 

 

Πρέπει κάποιοι να καταλάβουν την ιεραρχία.

Είναι αστείο να συγκρίνουμε το ζόρι του καπνιστή με την υγεία των υπολοίπων.

 

Θεωρώ το τελευταίο σχόλιό σου από τα πιο εύστοχα που διαβάσει για το συγκεκριμένο θέμα. Το θέμα της ιεραρχίας και του σεβασμού του συνανθρώπου είναι κάτι άγνωστο για τον σύγχρονο νεοέλληνα. Γι' αυτό έχουμε καταντήσει εκεί που έχουμε καταντήσει σαν λαός. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ο καπνιστής μπορεί να βγει έξω να καπνίσει ή να κάνει την μεγάλη προσπάθεια να μην καπνίσει 2-3 ώρες που θα βγει έξω.Δεν καταλαβαίνω γιατί οι Έλληνες καπνιστές να μην μπορούν να προσαρμοστούν όταν σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο το δέχτηκαν.

Οι Έλληνες καπνιστές τραβάνε περισσότερο ζόρι?

 

 

Πρέπει κάποιοι να καταλάβουν την ιεραρχία.

Είναι αστείο να συγκρίνουμε το ζόρι του καπνιστή με την υγεία των υπολοίπων.

 

 

 

+ 1

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ το τελευταίο σχόλιό σου από τα πιο εύστοχα που διαβάσει για το συγκεκριμένο θέμα. Το θέμα της ιεραρχίας και του σεβασμού του συνανθρώπου είναι κάτι άγνωστο για τον σύγχρονο νεοέλληνα. Γι' αυτό έχουμε καταντήσει εκεί που έχουμε καταντήσει σαν λαός. ;)

 

Παιδιά, συγγνώμη, αλλά αυτά που λέτε είναι εντελώς παλαβά!!!

Δηλαδή, αυτός που καπνίζει και δεν σκέφτεται το κακό που κάνει στην υγεία του, έχεις απαίτηση να σκεφτεί τον διπλανό του που δεν καπνίζει???

Και δεν μιλάω για τον Έλληνα καπνιστή. Γενικά μιλάω. Ο καπνιστής καπνίζει, αν και ξέρει οτι κάνει κακό στην υγεία του. Άρα, δεν σέβεται τον εαυτό του. Σου φαίνεται επομένως περίεργο να μη σέβετε τον διπλανό του????? Λογικό δεν είναι να σε έχει γραμμένο?

 

Στις άλλες χώρες επιβλήθηκε με αυστηρά πρόστιμα το μέτρο. Δεν είναι πιο "ευγενικοί" οι καπνιστές, ούτε είχαν ανώτερο επίπεδο οι λαοί εκείνοι.

Αν ήταν έτσι, δεν θα χρειαζόντουσαν απαγορευτικά μέτρα.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ε άρα αφού από μόνος του δεν μπορεί να συνετιστεί γιατί είναι κακό να του το απαγορέψει η πολιτεία δια νόμου;
Link to comment
Share on other sites

Ε άρα αφού από μόνος του δεν μπορεί να συνετιστεί γιατί είναι κακό να του το απαγορέψει η πολιτεία δια νόμου;

 

Είναι κακό επί τόσα χρόνια να μην υπάρχει καμία αντικαπνιστική πολιτική, να εισπράτουν τους ωραίους μου φόρους επί 15 χρόνια που κάπνιζα εγώ και τώρα που το θυμήθηκαν, να έρχονται και να το απαγορεύουν.

Αφού δηλαδή άφησαν τόσο κόσμο να εθιστεί, τώρα λένε σε αυτόν τον κόσμο "κόψε το λαιμό σου".

Ε, κάπου είναι άσχημο αυτό...

 

Φυσικά και οι μη καπνιστές έχουν δικαιώματα. Δεν το συζητάμε...

Μια μέση λύση θα ήταν το καλύτερο, αλλά πώς να βρεθεί μέση λύση, αφού οι νόμοι αυτοί επιβάλλονται από την Ε.Ε

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συγγνώμη, αλλά αυτά που λέτε είναι εντελώς παλαβά!!!

Δηλαδή, αυτός που καπνίζει και δεν σκέφτεται το κακό που κάνει στην υγεία του, έχεις απαίτηση να σκεφτεί τον διπλανό του που δεν καπνίζει???

Και δεν μιλάω για τον Έλληνα καπνιστή. Γενικά μιλάω. Ο καπνιστής καπνίζει, αν και ξέρει οτι κάνει κακό στην υγεία του. Άρα, δεν σέβεται τον εαυτό του. Σου φαίνεται επομένως περίεργο να μη σέβετε τον διπλανό του????? Λογικό δεν είναι να σε έχει γραμμένο?

 

Στις άλλες χώρες επιβλήθηκε με αυστηρά πρόστιμα το μέτρο. Δεν είναι πιο "ευγενικοί" οι καπνιστές, ούτε είχαν ανώτερο επίπεδο οι λαοί εκείνοι.

Αν ήταν έτσι, δεν θα χρειαζόντουσαν απαγορευτικά μέτρα.

Είναι σαν να τους βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι.Ποιος σου είπε ότι επειδή ο καπνιστής δεν σέβεται τον εαυτό του δεν σέβεται και τους γύρω του.Εγώ προσωπικά έχω συναντήσει καπνιστές που πριν καπνίσουν δίπλα μου με ρωτάνε πρώτα(στο εξωτερικό βέβαια:p).Εγώ πιστεύω ότι όλα ξεκινάνε από την παιδεία και την αγωγή μας.

 

Δεν μπορούν όλοι οι υπόλοιποι να δείχνουν κατανόηση στον καπνιστή επειδή "τραβάει ζόρι".Είναι γελοίο.Και στο κάτω κάτω δεν τους απαγορέψαμε να καπνίζουν παντού.Είπα και πριν.Ο καπνιστής μπορεί να βγει έξω να καπνίσει ή να κάνει την "μεγάλη προσπάθεια" να μην καπνίσει για 2-3 ώρες που θα πάει βόλτα.Δεν είναι και τραγικό ρε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...