Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aπλα λεω οτι με ολα τα γεγοντα που γινονται τωρα πια δεν λειτουργει τιποτα κ κανενα Υπουργειο..αυτο θα επρεπε να το ειχαν εφαρμοσει καιρο πριν..επισης πρωτα θα επρεπε να εφαρμοσουν τοσους αλλους νομους που εχουν οι αλλες Ευρωαικες χωρες κ μετα να "εισαγουν" κιαυτον..
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για πες μας λοιπόν ποιοι είναι αυτοί οι άλλοι νόμοι που η εφαρμογή τους αποτελεί προϋπόθεση "εισαγωγής" της απαγόρευσης του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους;
Link to comment
Share on other sites

Aπλα λεω οτι θα μπορουσαν να παρουν αρχικα νομους που αφορουν αλλα πραγματα,πιο ουσιαστικα..κ σταματα να ειρωνευεσαι ...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειρωνεύομαι καθόλου. Η ερώτηση δεν ήταν ούτε ειρωνική ούτε ρητορική.

 

Ποια είναι αυτά τα πιο ουσιώδη και γιατί πρέπει να γίνουν πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

Ε τωρα πραγματικα πιστευεις οτι η Ελλαδα ειναι τοσο καλη σε ολα που το μονο π τις λειπει ειναι ο νομος για το καπνισμα??η παιδεια,η δικαιοσυνη κ τοσα αλλα πιο σημαντικα που χρειαζεται επιγωντος η Ελλαδα..
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μα το λέω εδώ και τόση ώρα ότι το θέμα που συζητάμε εδώ δεν είναι ούτε το μοναδικό ούτε το πιο σημαντικό της ζωής μας.

 

Αλλά γιατί θέτεις ως προϋπόθεση να λυθούν τα προβλήματα της παιδείας και της δικαιοσύνης πρώτα ώστε μετά να αγγίξουμε το τσιγάρο; Αυτό το ρώτησα 3 φορές αλλά δεν το έχεις απαντήσει.

 

Ας ασχοληθεί με την Παιδεία το Υπουργείο Παιδείας (και όλοι εμείς), με τη Δικαιοσύνη το Υπουργείο Δικαιοσύνης και με την Υγεία το Υπουργείο Παιδείας. Γιατί πρέπει δλδ να τα βάλουμε σε σειρά χρονικής προτεραιότητας;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτα ειναι τα σημαντικα ζητηματα για τη σωστη λειτουργεια της χωρας,,,δεν ειναι το καπνισμα...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτα ειναι τα σημαντικα ζητηματα για τη σωστη λειτουργεια της χωρας,,,δεν ειναι το καπνισμα...

 

Σύμφωνοι. Θα το ρωτήσω όμως για 4η φορά και (ευελπιστώ) τελευταία. Το ότι αυτά τα προβλήματα είναι πιο σημαντικά, σημαίνει ότι όλα τα άλλα θα πρέπει να μπουν στον πάγο και να περιμένουν καρτερικά τη σειρά τους;

Link to comment
Share on other sites

Aπλα το σωστο κρατος θα επρεπε να αναζητησει πρωτα τουσ σημαντικυς νομους κ μετα τους "δευτερευοντες"..τωρα αυτο που λες εσυ....μαλλον το Υπουργειο Υγειας εκανα σωστα τη δουλεια του..
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Aπλα θα μπορουσε ο κρατος να αναζητησει πρωτα τουσ σημαντικυς νομους..

 

Το κράτος δεν είναι ένας άνθρωπος που μπορεί να ασχοληθεί μόνο με ένα θέμα τη φορά. Το ότι τα θέματα της Παιδείας δεν προχωράνε (επειδή το Υπουργείο Παιδείας δεν έχει την πολιτική βούληση, επειδή οι φοιτητές αντιδρούν, επειδή 1002 πράγματα) δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να προχωρήσουν και κάποια άλλα θέματα, έστω δευτερευούσης σημασίας.

 

Aν θες να παραπονεθείς για κάτι παραπονέσου που δεν προχωράει το θέμα της παιδείας. Όχι που κάποια άλλα θέματα (πχ απαγόρευση καπνίσματος σε δημόσιους χώρους) προχωράνε. Νομίζω η διαφορά είναι κατανοητή (; ).

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι κατανοητη άλλα...αν συνεχιοσυμε ετσι...να εφαρμοζει το κρατος οχι κ τοσο σημαντικους νομους κ να αφηνει τα ζηηματα που καινε χωρις να κανει τιποτα..καταστραφηκαμε..
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς λοιπόν να ανοίξεις ένα νέο θέμα αν θες να συζητήσεις για όλα αυτά τα "σημαντικότερα προβλήματα". Γιατί με το παρόν θέμα είναι επιεικώς άσχετα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως αυτό το στυλάκι του τύπου "ας λυθούν πρώτα όλα τα σημαντικά προβλήματα και ύστερα η απαγόρευση του καπνίσματος" λίγο προσχηματικό και υποκριτικό φαντάζει. Δηλαδή το κράτος δεν μπορεί να αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα ταυτόχρονα και πρέπει να τα πιάσει ένα-ένα, ή μήπως το να ρίχνουμε τα πάντα στις καλένδες εξυπηρετεί τα προσωπικά μας συμφέροντα;... ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αλλά γιατί θέτεις ως προϋπόθεση να λυθούν τα προβλήματα της παιδείας και της δικαιοσύνης πρώτα ώστε μετά να αγγίξουμε το τσιγάρο; Αυτό το ρώτησα 3 φορές αλλά δεν το έχεις απαντήσει.

 

Εμένα πάντως αυτό το στυλάκι του τύπου "ας λυθούν πρώτα όλα τα σημαντικά προβλήματα και ύστερα η απαγόρευση του καπνίσματος" λίγο προσχηματικό και υποκριτικό φαντάζει. Δηλαδή το κράτος δεν μπορεί να αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα ταυτόχρονα και πρέπει να τα πιάσει ένα-ένα, ή μήπως το να ρίχνουμε τα πάντα στις καλένδες εξυπηρετεί τα προσωπικά μας συμφέροντα;... ;)

Γιατί εξυπηρετεί τις ωχαδερφικές αναστολές που έχουμε στην κουλτούρα μας ως λαός να μην κάνουμε τπτ. :mad:

Και επειδή πιθανότατα να μην λύσουμε ποτέ τα προβλήματα αυτής της χώρας, ας τα θέσουμε ως ψευτο-προϋποθέσεις για την λύση προβλημάτων όπως το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, έτσι ώστε να έχουμε δικαιολογία να καπνίζουμε ελεύθερα (αφού θα έπρεπε να μας απασχολούν άλλα σημαντικότερα προβλήματα). :mad:

Link to comment
Share on other sites

Περίπου οι μισοί, σε προηγούμενο ποστ μου σε αυτό το θέμα έδωσα (νομίζω) και link προς το skai.gr για του λόγου το αληθές. Αν ψάξεις λίγο τα μηνύματά μου σε αυτό το thread θα το βρεις.
Link to comment
Share on other sites

αληθεια τι ποσοστο των ελληνων καπνιζει περιπου, πανω απο τα 15 ?

 

Συνολικά είναι περίπου 35%. Λογικά οι περισσότεροι είναι πάνω απο 15.

 

(edit) gmac: Οι μισοί; Είχα δει μία έρευνα που έλεγε 35 αν θυμάμαι καλά... Ψ'αχνω τώρα...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα: 49% (αναφέρεται σε ενήκικες άρα άνω των 18).

 

http://www.skai.gr/master_story.php?id=102550

 

OK, έχεις δίκιο. Σε άλλες έρευνες που βρήκα είδα 42-45% (http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/2288121.stm και http://grhomeboy.wordpress.com/2007/05/23/greece-tops-eu-smokers-list/).

 

Και για τους μπετοβλακες που επιμένουν, ιδού τα αποτελέσματα:

 

Greece faces lung cancer 'epidemic'

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να αντιμετωπιστούν πρώτα η διεθνής οικονομική κατάσταση, η λιμοκτονία στην Αφρική, το τεχνικό πρόβλημα στο CERN, η πειρατεία στα πλοία ανοικτά της Σομαλίας, η έλλειψη ηλεκτρισμού στις χτυπημένες από τον χιονία πολιτείες των ΗΠΑ και όλα τα προβλήματα παγκοσμίως, πρίν προχωρήσουμε σε οποιοδήποτε μέτρο κατά του ΠΑΘΗΤΙΚΟΥ καπνίσματος στην Ελλάδα (και όχι μόνο)... :wacko: :rolleyes:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να αντιμετωπιστούν πρώτα η διεθνής οικονομική κατάσταση, η λιμοκτονία στην Αφρική, το τεχνικό πρόβλημα στο CERN, η πειρατεία στα πλοία ανοικτά της Σομαλίας, η έλλειψη ηλεκτρισμού στις χτυπημένες από τον χιονία πολιτείες των ΗΠΑ και όλα τα προβλήματα παγκοσμίως, πρίν προχωρήσουμε σε οποιοδήποτε μέτρο κατά του ΠΑΘΗΤΙΚΟΥ καπνίσματος στην Ελλάδα (και όχι μόνο)... :wacko: :rolleyes:

 

καπνιζεις να φανταστω?

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Eίναι δυνατόν να μην κατάλαβες ότι το έλεγε ειρωνικά;

 

η αληθεια ειναι οτι δεν το καταλαβα.

Ναι, τωρα που το ξαναδιαβαζω δικιο εχεις :ninja:

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε βρε.. στην Ελλάδα ζούμε.. θεωρητικά το μέτρο θα εφαρμοσθεί ..πρακτικά τώρα .. α! καλά .. αφού το ξέρετε ρε παιδιά όλοι ότι ως γνήσιοι Έλληνες θα συνεχίσουμε να κάνουμε ότι θέλουμε (btw δεν καπνίζω - αλλά ούτε με πιάνει υστερία αν ο διπλανός μου καπνίζει) οπότε κουβέντα να γίνεται :D

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε βρε.. στην Ελλάδα ζούμε.. θεωρητικά το μέτρο θα εφαρμοσθεί ..πρακτικά τώρα .. α! καλά .. αφού το ξέρετε ρε παιδιά όλοι ότι ως γνήσιοι Έλληνες θα συνεχίσουμε να κάνουμε ότι θέλουμε (btw δεν καπνίζω - αλλά ούτε με πιάνει υστερία αν ο διπλανός μου καπνίζει) οπότε κουβέντα να γίνεται :D

Μόνο που εγώ από τη μέρα που θα εφαρμοστεί ο νόμος δω κάποιον να καπνίζει δίπλα μου και με ενοχλήσει ο καπνός θα απαιτήσω να το σβήσει.Αν μέχρι σήμερα το ζήτουσα ευγενικά να το σβήσει από εκείνη τη μέρα θα το απαιτώ.Και αν θέλει ας το αρνηθεί.Είμαι και από τη φύση μου λίγο τσαμπουκαλής:p και θα πλακωθούμε στο τέλος:chair:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...