Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εισαγωγή :p: Επειδή έφαγα το myPhone σε αναζητήσεις μέσα από αυτό και σε αναζητήσεις με το Google σε αυτό και δεν βρίσκω το θέμα με τον ομώνυμο τίτλο, ανοίγω καινούργιο θέμα. Αν τυχόν υπάρχει ακόμα και δεν το βρίσκω, συγνώμη και μεταφέρετε σας παρακαλώ το μήνυμα εκεί.

 

Επι του θέματος τώρα:

Επισπεύδεται κατά έξι μήνες η απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους.

 

Νωρίτερα κατά έξι μήνες θα απαγορευτεί το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους, όπως ανακοίνωσε στη Βουλή ο υπουργός Υγείας Δημήτρης Αβραμόπουλος.

Η συνέχεια εδώ...

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΕΥΓΕ και ΜΠΡΑΒΟ θα πρόσθετα εγώ.

 

ΥΓ: Ναι, είδα το σχετικό post στο θέμα των ειδήσεων, αλλά πρώτον θα γίνει μπάχαλο αν αρχίσει ο σχολιασμός εκεί μέσα και δεύτερον νομίζω ότι ένα τόσο σοβαρό θέμα αξίζει δικό του topic.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομίζετε πραγματικά ότι θα εφαρμοστεί αυτή η απαγορευση στην Ελλάδα...? Λίγο απίθανο το βρίσκω να πηγαίνει κάποιος για καφε και να μην καπνίζει...
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με το μετρο, αλλα δεν ξερω αν θα ισχυσει στην ελλαδα.

και στις δημοσιες υπηρεσιες λενε απαγορευεται το καπνισμα και καπνιζουν οι περισσοτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η ιδεα να εφαρμοστει Ιουλιο βαηθαει με τον εξης τροπο. Οταν καποιος θελει να καπνισει θα μπορει να παει εξω ή να κατσει εξ'αρχης στα εξω τραπεζακια μιας καφετεριας για να καπνισει. Ετσι ισως να μπει πιο ευκολα στο υποσυνειδητο του καπνιστη οτι το καπνισμα πια συνδεεται με το εξω. Αν εφαρμοζονταν το μετρο απο 1/1/2009 νομιζω θα ηταν πιο δυσκολο στην εφαρμογη.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Στην Ιταλία και την Γαλλία πως ίσχυσε δηλαδή; Δεν ξέρω Γάλλο ή Ιταλό καπνιστή που να μην σέβεται και συμφωνεί με το μέτρο, γιατί άλλωστε κανείς δεν θέλει να βγει το βράδυ σε μπαρ ή καφέ για να μην μπορεί να αναπνεύσει και να βρωμάει μετά (εκτός αν πιστεύετε ότι έχουμε χαμηλότερο επίπεδο σαν άνθρωποι).
http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το ποσοστό καπνιστών στην Ιταλία και στην Γαλλία είναι το ίδιο με την Ελλάδα..

Κ δεν νομίζω ότι είμαστε και τόσο πειθαρχημένοι σαν άνθρωποι.. Τώρα η συνέχεια θα δείξει..Πάντως την αρχή την βλέπω λίγο δύσκολη...

Link to comment
Share on other sites

Θα εφαρμοστεί είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι.

Μπορεί σαν Έλληνες να αργήσουμε να το εφαρμόσουμε αλλά κάποια στιγμή θα γίνει γιατί είναι οδηγία από Ε.Ε.

Και όσοι δεν το κάνουν,τα πρόστιμα θα τους πείσουν.

Δεν τα λέω εγώ αυτά.

Πρίν δύο μήνες είχα δεί στην ΝΕΤ ένα αναλυτικό ρεπορτάζ τι έγινε στις ξένες χώρες και πως το δέχτηκαν.Και εκεί υπήρχαν αντιδράσεις από πολλούς αλλά μέσα σε ένα τρίμηνο το δέχτηκαν και το τηρούσαν ΟΛΟΙ.

Επιτέλους να ησυχάσουμε από αυτούς που δεν μας σέβονται.

Link to comment
Share on other sites

Παντως πρόσφατα απαγορεύτηκε το κάπνισμα στους 2-3 χώρους καπνίσματος στην εταιρεία που δουλεύω, οπότε πλέον εμείς δεν έχουμε καθόλου κάπνισμα σε εσωτερικό χώρο.

Τώρα όλοι οι καπνιστές βγαίνουν έξω από το κτίριο (εντάξει, υπάρχουν εξωτερικοί χώροι γύρω από το κτίριο, δεν βγαίνουν στον δρόμο) και πλέον οι διάδρομοι έχουν αδειάσει. :p

Link to comment
Share on other sites

Eγώ αυτό πιστεύω πάντως :p

 

+1

 

(ισως οχι τοσο με τους ιταλους, αλλα και παλι...)

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το ποσοστό καπνιστών στην Ιταλία και στην Γαλλία είναι το ίδιο με την Ελλάδα..

Κ δεν νομίζω ότι είμαστε και τόσο πειθαρχημένοι σαν άνθρωποι.. Τώρα η συνέχεια θα δείξει..Πάντως την αρχή την βλέπω λίγο δύσκολη...

 

Bρε αμα δουν τα προστιμα,μια χαρα θα συμμορφωθουν κ θα το εφαρμοσουν ολοι.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bρε αμα δουν τα προστιμα,μια χαρα θα συμμορφωθουν κ θα το εφαρμοσουν ολοι.

Δηλαδή εαν σε ένα μαγαζί καπνίζουν 200 ατομα θα πάρουν έναν έναν κ θα αρχίζουν να κόβουν πρόστιμο...?

Link to comment
Share on other sites

Αφού πολλά μαγαζιά έχουν χώρους καπνιστών κ μη , δηλαδή αυτά θα καταργηθούν τελείως...?

Είναι άδικο πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Αφού πολλά μαγαζιά έχουν χώρους καπνιστών κ μη , δηλαδή αυτά θα καταργηθούν τελείως...?

Είναι άδικο πάντως...

 

Ναι, πάνε αυτά. και που υπάρχουν για το τυπικό της υπόθεσης είναι, παντού βλέπω να καπνίζουν. :down:

Link to comment
Share on other sites

Εισαγωγή :p: Επειδή έφαγα το myPhone σε αναζητήσεις μέσα από αυτό και σε αναζητήσεις με το Google σε αυτό και δεν βρίσκω το θέμα με τον ομώνυμο τίτλο, ανοίγω καινούργιο θέμα. Αν τυχόν υπάρχει ακόμα και δεν το βρίσκω, συγνώμη και μεταφέρετε σας παρακαλώ το μήνυμα εκεί.

 

Με ομώνυμο τίτλο δεν υπάρχει θέμα.

Υπήρχε ένα θέμα με τίτλο "Απαγόρευση καπνίσματος σε δημόσιους χώρους στην Γαλλία" το οποίο διεγράφη και τα posts το μεταφέρθηκαν στο θέμα, αν δεν με απατά η μνήμη μου Τι μάρκα τσιγάρα καπνίζετε? (:confused::wacko::blink:)το οποίο μετονομάστηκε σε: "Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα κ.α." κι έγινε ένας αχταρμάς, η συζήτηση. :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Αφού πολλά μαγαζιά έχουν χώρους καπνιστών κ μη , δηλαδή αυτά θα καταργηθούν τελείως...?

Είναι άδικο πάντως...

 

Ναι ειναι αδικο καποιος να πεθανει απο το τσιγαρο σου,και δεν θα κυνηγανε τους καπνιστες,τον μαγαζατορα θα βαζουν προστιμο.Άντε εδω με τους πρωτογονους,μια βδομαδα πηγαμε εξω τσιγαρο δεν ειδα πουθενα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι άδικο πάντως...

 

:cold:

 

 

Ναι ειναι αδικο καποιος να πεθανει απο το τσιγαρο σου,και δεν θα κυνηγανε τους καπνιστες,τον μαγαζατορα θα βαζουν προστιμο.Άντε εδω με τους πρωτογονους,μια βδομαδα πηγαμε εξω τσιγαρο δεν ειδα πουθενα.

 

εχεις δικιο σε αυτο που λες.μου πηρες την απαντηση μεσα απο το στομα μου.

ασε το κακο εχει παραγινει :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι αδικο καποιος να πεθανει απο το τσιγαρο σου,και δεν θα κυνηγανε τους καπνιστες,τον μαγαζατορα θα βαζουν προστιμο.Άντε εδω με τους πρωτογονους,μια βδομαδα πηγαμε εξω τσιγαρο δεν ειδα πουθενα.

Ναι από το τσιγάρο μου θα πεθάνει κάποιος, δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι για να πεθάνει.. Αν το πάμε έτσι ακόμα και στο σπίτι του ή στον οικογενειακο του περίγυρο θα υπάρχει κάποιος που θα καπνίζει...

Κ στην τελική όλα τα είχαμε λυμένα και τακτοποιημένα όπως έξω κ αυτός ο νόμος ήταν μόνο που μας έλειπε...

Τεσπα, λιγο δυσκολο να εφαρμοστει το ΄βλέπω όπως κ πολλα αλλα που δεν τηρούνται...

Link to comment
Share on other sites

+100 κι εγώ στον Τσάτσο.

 

Ναι ειναι αδικο καποιος να πεθανει απο το τσιγαρο σου,και δεν θα κυνηγανε τους καπνιστες,τον μαγαζατορα θα βαζουν προστιμο

 

Εγώ γιατί νόμιζα και τον καπνιστή και τον μαγαζάτορα;

Link to comment
Share on other sites

Diavolin,μιλαει η νικοτινη τωρα.Και ναι και αυτο πρεπει να σταματησει,δεν φταιει σε τιποτα το παιδακι που η μανα του ειναι ο καουμποης της malboro,που αργοτερα θα αρρωστησει και θα επικαλεστει τα θεια.Πολλα πρεπει να σταματησουν,πρεπει να γιουχαρουμε και να χουχουίζουμε καθε εθισμενο που καταπατα τα δικα μας δικαιωματα,απο την γκομενα που κραδαινει το τσιγαρο στον καφε σαν σπαθι μεχρι τον νταλαρα φοιτητη που καπνιζει στα αμφιθεατρα και στις συνελευσεις,ολα εχουν το τελος τους.

 

gmac εχεις δικιο,και τους δυο,ποιον κυνηγας ομως πιο ευκολα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το ποσοστό καπνιστών στην Ιταλία και στην Γαλλία είναι το ίδιο με την Ελλάδα..

 

Από πού προκύπτει τώρα αυτό?

Ειδικά οι Γάλλοι έχουν μεγάλη "παράδοση" ως καπνιστές και ήμουν πρόσφατα στο Παρίσι, αλλά δεν είδα πουθενά να καπνίζουν σε μπιστρό κλπ.

Επίσης σε κάτι Σουηδίες κλπ, μια χαρά καπνίζει ο κόσμος, απλώς βγαίνει έξω στους

-10 να καπνίσει.

Έτσι έκανα κι εγώ εκεί πάνω ως καπνίστρια-φοιτήτρια, και μιλάμε πριν από μια δεκαετία, όχι φέτος.

 

Τώρα για το τι κάνουμε εδώ στην Ελλάδα και τι όχι, είναι γνωστό.

Εδώ μέσα σ'αυτό το φόρουμ θεωρείται απολύτως δεδομένο (και αποδεκτό μερικές φορές αν έχω καταλάβει καλά?) να μην τηρηθεί το μέτρο, όπως πολλά άλλα.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Diavolin,μιλαει η νικοτινη τωρα.Και ναι και αυτο πρεπει να σταματησει,δεν φταιει σε τιποτα το παιδακι που η μανα του ειναι ο καουμποης της malboro,που αργοτερα θα αρρωστησει και θα επικαλεστει τα θεια.Πολλα πρεπει να σταματησουν,πρεπει να γιουχαρουμε και να χουχουίζουμε καθε εθισμενο που καταπατα τα δικα μας δικαιωματα,απο την γκομενα που κραδαινει το τσιγαρο στον καφε σαν σπαθι μεχρι τον νταλαρα φοιτητη που καπνιζει στα αμφιθεατρα και στις συνελευσεις,ολα εχουν το τελος τους.

 

gmac εχεις δικιο,και τους δυο,ποιον κυνηγας ομως πιο ευκολα?

Οκ αν είναι έτσι οπως τα λες να θεωρήσουνε τα τσιγάρα το ίδιο με τα ναρκωτικά κ να τα βγάλουνε κ απ'την αγορά ρε τσατσε...

Τεσπα εγω ως καπνιστρια είμαι υπερ της απαγορευσης αυτης αλλά αυτό που είπα και θα ξαναπώ είναι ότι λόγο της νοοτροπίας που επικρατεί εδω, δυσκολο το βλέπω να εφαρμοστεί με επιτυχία...Όπως και στην απαγορευση του αλκοολ σε ανηλικους...Μην μου πεις οτι εφαρμοστηκε αυτη η απαγορευση!Που την απαγορευση του αλκοολ σε ανηλικους την θεωρω πιο σημαντικη απαγορευση γιατι μετα βγαίνουν στους δρόμους με τα μηχανάκια βάζωντας σε κίνδυνο τις ζωες τους αλλα κ τις ζωες άλλων..Αλλα ουτε αυτο εφαρμοστηκε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...