Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κ το τσιγάρο γίνεται εν δυνάμει δολοφόνος όταν το καπνίσω.....τι εννοείς με αυτό?

 

Το τσιγάρο "δολοφονεί" εκτός από εσένα και τους άλλους γύρω σου. Το ποτό μόνο εσένα.

 

Τι στο καλό δεν καταλαβαίνεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το τσιγάρο "δολοφονεί" εκτός από εσένα και τους άλλους γύρω σου. Το ποτό μόνο εσένα.

 

Τι στο καλό δεν καταλαβαίνεις;

μαζί μιλάμε,χώρια καταλαβαίνουμε

άλλο είπα κ εννόησα ,άλλο σε ρώτησα ,άλλα εσύ απαντάς.

το πότο εκτός απο εμένα ,μπορεί να σκοτώσει κ οτιδήποτε υπάρχει γύρω μου.αλλά δεν είναι αυτο το θέμα μας.μπορεί να σου παραθέσει κ έρευνες αν τις χρειάζεσαι ο φίλατος snowball.

εσύ δείχνεις να μην καταλαβαίνεις τα γραφόμενα μου,κ με εκπλήσσει αυτό που διαπιστώνω.

 

p.s. μην αγχώνεσαι κ μην εκνευρίζεσαι.

το κακό τσιγάρο κ οι καπνιστές δεν θα κερδίσουν,προκειμένου να παραμείνεις ήρεμος.

 

p.s. 2 διάβασε καλύτερα τον σχολιασμό απο την αγαπητή συνφορουμίτισα ως προς το τι έγραψε κ εννοεί για το ποτό,τι σχολίασα εγώ κ δες κ τον τελευταίο σχολιασμό σου οτι το ποτό σκοτώνει μόνο εμένα,γιατί φαίνεται σε επηρρέασε ο καπνός κι εσένα (όπως κι εμένα) απο εδώ που καπνίζω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναπώ όσο πιο απλά και ήρεμα μπορώ και όπως το καταλαβαίνει ακόμα και η μικρή ανηψιά μου που όντως πηγαίνει στο δημοτικό. Περισσότερο δε μπορώ να το απλοποιήσω, λυπάμαι.

 

Τσιγάρο: βλάπτει τον καπνιστή άμεσα. Βλάπτει τον παθητικό καπνιστή άμεσα. Για αυτό και ζητάμε την απαγόρευσή του εκεί που βλάπτει τον μη καπνιστή (κλειστοί δημόσιοι χώροι). Όχι τη γενική απαγόρευση του τσιγάρου, μόνο εκεί που βλάπτει άμεσα τους άλλους.

 

Ποτό: βλάπτει αυτόν που πίνει (σε μεγάλες ποσότητες και όχι πάντα - το γνωστό ιατρικό κλισέ ότι ένα ποτηράκι κρασί κάνει καλό στην καρδιά). ΔΕΝ βλάπτει τους γύρω του πότη, εκτός αν αυτός πιει πάνω από το όριο και οδηγήσει (το οποίο και απαγορεύεται) ή αν γίνει πολύ ντέφι και αρχίσει να φέρεται επικίνδυνα για τους γύρω του (στην οποία περίπτωση μπορείς να φωνάξεις την αστυνομία να τον μαζέψει). Για αυτό και δεν απαγορεύεται το ποτό γενικά, μόνο το ποτό εκεί που μπορει να βλάψει τους άλλους, πχ αν είσαι οδηγός.

 

Καταλαβαίνεις/συμφωνείς γιατί οι καπνιστές και αυτοί που πίνουν ποτό/αλκοόλ δεν είναι το ίδιο;

 

Άρα το σκεπτικό σου εξ αρχής ("άρα να απαγορευτεί κ το ποτό-αλκοόλ στους δημόσιους χώρους (ή κ οπουδήποτε αλλού)αφού είναι εν δυνάμει δολοφόνοι ,όπως κ οι καπνιστές?") είναι άκυρο γιατί ο καπνιστής βλάπτει τον διπλανό του άμεσα. Ο πότης όχι.

 

PS: Στα υπόλοιπα χαζά θα μου επιτρέπεις να μην απαντήσω. Εσένα μπορεί να σε βολεύει το να γίνεται η κουβέντα μια αρλούμπα, αφού ούτως ή άλλως η σκέψη σου δεν έχει καμία συνοχή. Εμάς τους υπόλοιπους όμως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Πφ..πόσους κύκλους θα κάνετε.; εδώ και 10 σελίδες λέτε τα ίδια πράγματα. αφού den καταλαβαίνουν κάποιοι 5 απλά πράγματα γιατί προσπαθείτε να τους πείσετε..αν και πιστεύω οτι den τίθεται θέμα αν καταλαβαίνουν αλλά οτι αντιδρούν μόνο και μόνο για να αντιδράσουν..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναπώ όσο πιο απλά και ήρεμα μπορώ και όπως το καταλαβαίνει ακόμα και η μικρή ανηψιά μου που όντως πηγαίνει στο δημοτικό. Περισσότερο δε μπορώ να το απλοποιήσω, λυπάμαι.

 

Τσιγάρο: βλάπτει τον καπνιστή άμεσα. Βλάπτει τον παθητικό καπνιστή άμεσα. Για αυτό και ζητάμε την απαγόρευσή του εκεί που βλάπτει τον μη καπνιστή (κλειστοί δημόσιοι χώροι). Όχι τη γενική απαγόρευση του τσιγάρου, μόνο εκεί που βλάπτει άμεσα τους άλλους.

 

Ποτό: βλάπτει αυτόν που πίνει (σε μεγάλες ποσότητες και όχι πάντα - το γνωστό ιατρικό κλισέ ότι ένα ποτηράκι κρασί κάνει καλό στην καρδιά). ΔΕΝ βλάπτει τους γύρω του πότη, εκτός αν αυτός πιει πάνω από το όριο και οδηγήσει (το οποίο και απαγορεύεται) ή αν γίνει πολύ ντέφι και αρχίσει να φέρεται επικίνδυνα για τους γύρω του (στην οποία περίπτωση μπορείς να φωνάξεις την αστυνομία να τον μαζέψει). Για αυτό και δεν απαγορεύεται το ποτό γενικά, μόνο το ποτό εκεί που μπορει να βλάψει τους άλλους, πχ αν είσαι οδηγός.

 

Καταλαβαίνεις/συμφωνείς γιατί οι καπνιστές και αυτοί που πίνουν ποτό/αλκοόλ δεν είναι το ίδιο;

 

Άρα το σκεπτικό σου εξ αρχής ("άρα να απαγορευτεί κ το ποτό-αλκοόλ στους δημόσιους χώρους (ή κ οπουδήποτε αλλού)αφού είναι εν δυνάμει δολοφόνοι ,όπως κ οι καπνιστές?") είναι άκυρο γιατί ο καπνιστής βλάπτει τον διπλανό του άμεσα. Ο πότης όχι.

 

PS: Στα υπόλοιπα χαζά θα μου επιτρέπεις να μην απαντήσω. Εσένα μπορεί να σε βολεύει το να γίνεται η κουβέντα μια αρλούμπα, αφού ούτως ή άλλως η σκέψη σου δεν έχει καμία συνοχή. Εμάς τους υπόλοιπους όμως όχι.

εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις (αυτή τη φορά ) οτι η διαφωνία προέκυψε απο τον σχολιασμό της αγαπητής συνφορουμίτισας ,και την δική μου απάντηση στο αν συμφωνεί ή όχι με την απαγόρευση κ του αλκοόλ ,καθώς έτσι όπως έθεσε το συγκεκριμένο παράδειγμα υποκαθιστώντας τον καπνό με το αλκοόλ ,εξάγονται συμπεράσματα καθώς τα τοποθετεί ακριβώς στην ίδια κατηγορία επικινδυνότητας.(πάντα με τα δικά της λεγόμενα)

οπότε γιατί μου εξηγείς την διαφορά κατ εσέ πάντοτε ανάμεσα στον πότη κ στον καπνιστή?

ζήτησα εγώ ποτέ κάτι τέτοιο?εσύ υποστήριξες οτι δεν εξάγονται λογικά συμπεράσματα απο τον παραλληλισμό που έγινε.

να στο πώ κ εγώ απλά ,ανέπτυξα επιχειρηματολογία βασιζόμενος στην άποψη κάποιου άλλου,πράγμα που δεν σημαίνει ταυτόχρονα οτι ενστερνίζομαι κ πλήρως τα γραφόμενα της.

για να μην μπερδεύεσαι στο λέω.

 

μπορεί κ να έχω υποστηρίξει στο παρελθόν περι ταυτίσεως αλκοόλ-καπνού,αλλά δεν το έπραξα τώρα.

 

p.s. εννοείται οτι δεν συμφωνώ στα γραφόμενα σου.

έτσι απλοποιημένα όπως τα γράφεις ,όντως είναι σαν να απευθύνονται σε παιδάκια.

ειδικά στα σημεία που αναφέρεις για κακούς πότες,καλή αστυνομία,κακούς καπνιστές,παρανομίες κ λοιπές γραφικότητες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Έλεος... οι τελευταίες σελίδες γράφουν τα ίδια και τα ίδια.

 

Από τη μία έχουμε καπνιστές που είναι υπέρ του μέτρου και σχολιάζουν εύστοχα πως έτσι κι αλλιώς δεν είναι το μεγάλο πρόβλημα της Ελλάδας το παθητικό κάπνισμα. Από την άλλη έχουμε άκαπνους (αφού το αντικαπνιστές δε στέκει και πολύ) που είναι υπέρ του μέτρου και πιστεύουν ότι θα κερδίσουν έτσι και 10 χρόνια από τη ζωή τους :blink:

 

Τι συμπέρασμα βγαίνει; Αφού και οι 2 πλευρές είναι υπέρ του μέτρου, τι σκατά τρώγεστε μεταξύ σας;

 

 

Υ.Γ gmac, παραδίδεις μαθήματα υπομονής; Έχω πρόβλημα :p

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Αν σου ζητήσει κάποιος να σβήσεις το τσιγάρο σου επειδή τον ενοχλεί, θα το κάνεις;

 

Έκανα μια ερώτηση πριν λίγες μέρες, αλλά απάντηση δεν πήρα... Δίνω μόνος μου απάντηση λοιπόν:

 

Το απόλυτα σωστό θα ήταν οι καπνιστές να μην καπνίζουν εκεί που ενοχλούν. (Δε θα αναλύσω τι εννοώ με τη λέξη "ενοχλούν", πιστεύω πως όλοι το καταλαβαίνουμε.) Από τη στιγμή που οι καπνιστές (ως άνθρωποι) δεν αντιλαμβάνονται πάντα το σωστό, έρχεται ο νόμος να τους το επιβάλει.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Άρα το σκεπτικό σου εξ αρχής ("άρα να απαγορευτεί κ το ποτό-αλκοόλ στους δημόσιους χώρους (ή κ οπουδήποτε αλλού)αφού είναι εν δυνάμει δολοφόνοι ,όπως κ οι καπνιστές?") είναι άκυρο γιατί ο καπνιστής βλάπτει τον διπλανό του άμεσα. ο πότης όχι.

 

Μπερδεύτηκες μαλλον !

ο πότης αν πεσει πανω σου , ενω οδηγαει , θα σε σκοτώσει ! αρα αμεσα

ο καπνιστης αν πεσει πανω σου , το πολυ-πολυ να σε καψει καμια μπλουζα

, η στην χειροτερη αν εισαι μερα-νυχτα μαζι του ΜΠΟΡΕΙ να πάθεις κατι με την υγεια σου (οχι ομως σιγουρα , γιατι αν ηταν ετσι ολοι οι καπνιστες θα πεθάναν στα 20-30 χρονια νωριτερα αρα αντε μετα απο πολλα χρονια

Για να μην σε πω να πας εξω απο το θειαγενιο και ρωτα τι καρκινο εχουν !

Απο τσιγαρο δεν πεθανε κανενας ,

αλλα απο ποτο,ουσιες και συμπεριφορα λογω αυτων πολλοι !!

 

ΤΟ ΣΩΣΤΟ για μενα ειναι να υπαρχουν χωροι με καλους εξαερισμους και υποδομες διαχωρισμου !

αλλα οχι να επιβαλεις οτι σε αυτο το μαζαζι ναι και στο απέναντι οχι !

Link to comment
Share on other sites

Απο τσιγαρο δεν πεθανε κανενας ,

 

Πράγματι. Ακαριαίος θάνατος από το τσιγάρο δεν έχει αναφερθεί. Ελπίζω να εννοείς αυτό. :worry:

 

ΤΟ ΣΩΣΤΟ για μενα ειναι να υπαρχουν χωροι με καλους εξαερισμους

 

Ο αερισμός ενός δωματίου γεμάτο καπνό ελαχιστοποιεί τη μυρωδιά του καπνού, αλλά μόνον μερικώς εξαλείφει τα χημικά συστατικά από τα οποία αποτελείται ο καπνός. Η ποιότητα του αέρα σε ένα δωμάτιο στο οποίο βρισκόταν ένας καπνιστής, παραμένει κακή για πολύ χρόνο μετά την αναχώρηση του καπνιστή.

 

και υποδομες διαχωρισμου !

 

Φαντάσου μπουζούκια ή γήπεδα μπάσκετ με διαχωριστικά καπνιστών - μη καπνιστών. Πέρα από τα πρακτικά ζητήματα, τίθεται και θέμα διακρίσεων.

 

αλλα οχι να επιβαλεις οτι σε αυτο το μαζαζι ναι και στο απέναντι οχι !

 

Ο νόμος αναφέρεται σε καθολική απαγόρευση (αφήνοντας βέβαια το παραθυράκι των 70 τ.μ.).

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

ο πότης αν πεσει πανω σου , ενω οδηγαει , θα σε σκοτώσει !

 

Σύμφωνοι. And your point is?? Για αυτό και απαγορεύεται να πίνεις και να οδηγάς. Σε παραπέμπω σε αυτό που έγραψα πριν γιατί μάλλον δεν το διάβασες καλά.

 

Τσιγάρο: βλάπτει τον καπνιστή άμεσα. Βλάπτει τον παθητικό καπνιστή άμεσα. Για αυτό και ζητάμε την απαγόρευσή του εκεί που βλάπτει τον μη καπνιστή (κλειστοί δημόσιοι χώροι). Όχι τη γενική απαγόρευση του τσιγάρου, μόνο εκεί που βλάπτει άμεσα τους άλλους.

 

Ποτό: βλάπτει αυτόν που πίνει (σε μεγάλες ποσότητες και όχι πάντα - το γνωστό ιατρικό κλισέ ότι ένα ποτηράκι κρασί κάνει καλό στην καρδιά). ΔΕΝ βλάπτει τους γύρω του πότη, εκτός αν αυτός πιει πάνω από το όριο και οδηγήσει (το οποίο και απαγορεύεται) ή αν γίνει πολύ ντέφι και αρχίσει να φέρεται επικίνδυνα για τους γύρω του (στην οποία περίπτωση μπορείς να φωνάξεις την αστυνομία να τον μαζέψει). Για αυτό και δεν απαγορεύεται το ποτό γενικά, μόνο το ποτό εκεί που μπορει να βλάψει τους άλλους, πχ αν είσαι οδηγός.

 

Απο τσιγαρο δεν πεθανε κανενας

 

:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

έτσι απλοποιημένα όπως τα γράφεις ,όντως είναι σαν να απευθύνονται σε παιδάκια.

 

Συ είπας.

 

ειδικά στα σημεία που αναφέρεις για κακούς πότες,καλή αστυνομία,κακούς καπνιστές,παρανομίες κ λοιπές γραφικότητες.

 

Όχι ότι δεν το είχα ήδη καταλάβει, αλλά για πολλοστή φορά μου αποδεικνύεις ότι διαβάζεις άλλα από αυτά τα οποία γράφω/γράφουμε. Για παράδειγμα μου λες ότι ανέφερα κάπου για "καλή αστυνομία".

 

Όχι ότι δεν ήταν διασκεδαστικό, αλλά θεωρώ ότι δεν έχει πλέον νόημα να συζητάμε όταν ακόμα και όπως έτσι "απλοποιημένα" που τα γράφω πάλι αδυνατείς να τα καταλάβεις και/ή σκοπίμως τα παρερμηνεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση με το ποτό γίνεται για να δείξω πως οι επιλογές κάποιου μπορούν να επηρεάσουν την ζωή όχι μόνο την δική του αλλά και των άλλων.

Η νικοτίνη και οτι άλλο εξάγεται από ένα τσιγάρο επηρεάζει την ζωή όχι μόνο την δική σου αλλά και την δική μου.

Αφού λοιπόν ορίζουμε (και πολύ σωστά) όρια στο αλκοόλ για να μην βλάψουμε την δική μας ζωή αλλά και των γύρω μας ορθώς απαγορεύουμε και το κάπνισμα (αφου η φύση της συνήθειας δεν επιτρέπει να βάλουμε όρια στα τσιγάρα που θα καπνίσουμε) σε ΄χωρους όπου κυκλοφορούν και όσοι δεν καπνίζουν

Πολύ απλά όταν οι προσωπικές σου επιλογές επηρεάζουν άμεσα ή έμμεσα την υγεία άλλων πρέπει να τους υπολογίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Χαζεύοντας πριν από λίγο κάποια sites πέτυχα αυτό

 

"Η επίδραση της απαγόρευσης του καπνίσματος στην υγεία της καρδιάς"

 

 

πηγή: http://www.men24.gr/html/ent/412/ent.73412.asp

 

 

Το άρθρο χρησιμοποιεί ως πηγή το Reuters....

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Πφ..πόσους κύκλους θα κάνετε.; εδώ και 10 σελίδες λέτε τα ίδια πράγματα. αφού den καταλαβαίνουν κάποιοι 5 απλά πράγματα γιατί προσπαθείτε να τους πείσετε..αν και πιστεύω οτι den τίθεται θέμα αν καταλαβαίνουν αλλά οτι αντιδρούν μόνο και μόνο για να αντιδράσουν..

Ακριβώς!!! Οποτε ισχύει ο νόμος και τελειώνουμε. Στην τελική καθένας δικαιούται να επιλέγει τον τρόπο αυτοκαταστροφής του, όχι όμως να τον "επιβαλλει" ως σωστό και στους άλλους!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο siciliano ξεχναει κατι: Οι βαφες πχ ειναι αναγκαιο εργαλειο για να βαψεις μαλλια. Αλλιως δεν εισαι κομμωτης. Ο καπνος δεν ειναι απαραιτητο στοιχειο για να φτιαξεις καφε ουτε για να τραγουδησεις. Αρα δεν μπορεις να αναγκασεις εναν υπαλληλο να υποκειται κατι το οποιο δεν ειναι απαραιτητο στη δουλεια του. Δεν υποχρεωνει κανεις κανεναν να δουλευει σε μαγαζι οπου επιτρεπεται το καπνισμα, αλλα σαφεστατα του δινει το δικαιωμα να δουλεψει και αυτος σε ενα τετοιο μαγαζι, χωρις να προκαλουνται βλαβες στην υγεια του. Και να προσλαμβανεις μονο καπνιστες ειναι προφανως παρανομο, ισως και αντισυνταγματικο (δεν γνωριζω).

Οι βαφές είναι αναγκαίο εργαλείο για να βάψεις μαλλιά, το βάψιμο είναι όμως αναγκαίο? Όποια θέλει να βάψει τα μαλλιά της ας το κάνει σπίτι μόνη της, γιατί να αναπνέει χημικά η κομμώτρια, ποιος θα την προστατέψει;

 

Έτσι και ο καπνός, μπορεί να μην χρειάζεται για να φτιάξεις καφέ, χρειάζεται όμως για να δουλέψει το μαγαζί, από την στιγμή που επιτρέπεται να έχει πελάτες καπνιστές.;)

 

Μου κάνει εντύπωση που το λες αυτό. Οπότε αν σε μια δουλειά υπάρχει (πχ) κακομεταχείριση των εργαζομένων ή ανασφάλιστη εργασία ή ο μισθός είναι κάτω από τον ελάχιστο μισθό δεν πρέπει να υπάρχει παρέμβαση του κράτους; Τι θα έλεγες λοιπόν να καταργηθούν οι σχετικοί νόμοι που προστατεύουν (όταν και όπως το κάνουν) τους εργαζόμενους και σε όποιον δεν αρέσει απλά θα βρίσκει αλλη δουλειά.

 

Τι λες;

Τι να πω, μένω άναυδος.:eek:

Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?

 

Δηλαδή στην περίπτωση της κομμώτριας που εισπνέει τις βαφές των μαλλιών είναι υποχρεωτικά κακομεταχειρισμένη και ανασφάλιστη? Εν γνώσει της επέλεξε αυτήν την δουλειά. Υπάρχουν επαγγέλματα που από την φύση τους καταπονούν τον οργανισμό ή είναι επικίνδυνα.:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, μένω άναυδος.:eek:

Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?

 

Το έβγαλα επειδή έγραψες ότι "κανείς δε σε υποχρεώνει να κάνεις κάποιο επάγγελμα". Άρα αν ήταν ελεύθερος ο εργοδότης να μη σε ασφαλίζει, επεκτείνοντας τη λογική σου*, ο υπάλληλος δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει κάποιο επάγγελμα άρα θα διαλέξει άλλον εργοδότη. Kαι ο εργοδότης δε θα βρίσκει εργαζόμενους άρα θα αναγκαστεί να τους ασφαλίσει.

 

*Oρίστε και το quote στο οποίο αναφέρομαι:

 

Το επάγγελμα είναι και επιλογή του καθενός, δεν τον υποχρεώνει κανένας να δουλέψει σε μαγαζί όπου επιτρέπεται το κάπνισμα. Αν ο ιδιοκτήτης δεν θα βρίσκει μη καπνιστές για προσωπικό, ή θα το κλείσει ή θα αλλάξει ρότα. ;)

 

Δηλαδή στην περίπτωση της κομμώτριας που εισπνέει τις βαφές των μαλλιών είναι υποχρεωτικά κακομεταχειρισμένη και ανασφάλιστη? Εν γνώσει της επέλεξε αυτήν την δουλειά. Υπάρχουν επαγγέλματα που από την φύση τους καταπονούν τον οργανισμό ή είναι επικίνδυνα.:rolleyes:

 

Και αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να παίρνει το κράτος μέτρα για να προστατεύει τους εργαζόμενους, όπου αυτό είναι δυνατό;

Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλα επειδή έγραψες ότι "κανείς δε σε υποχρεώνει να κάνεις κάποιο επάγγελμα". Άρα αν ήταν ελεύθερος ο εργοδότης να μη σε ασφαλίζει, επεκτείνοντας τη λογική σου*, ο υπάλληλος δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει κάποιο επάγγελμα άρα θα διαλέξει άλλον εργοδότη. Kαι ο εργοδότης δε θα βρίσκει εργαζόμενους άρα θα αναγκαστεί να τους ασφαλίσει.

 

Γιατί αν δεν είναι καπνιστών το μαγαζί, γίνεται να είναι ανασφάλιστοι;

Και αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να παίρνει το κράτος μέτρα για να προστατεύει τους εργαζόμενους, όπου αυτό είναι δυνατό;

 

Ναι, αλλά πρέπει να εξυπηρετήσει και πολίτες που καπνίζουν, αυτό λέμε. :)

Ας φορέσουν μάσκες, ποιός ξέρει, ίσως η θέα αυτή προβληματίσει τους καπνιστές θαμώνες και ελαττώσουν ή κόψουν εντελώς την συνήθεια αυτή.;)

Τόσο πολύ αρέσουν τα απόλυτα μέτρα; :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ξερεις την διαφοαρα του αμεσα με του εμεσα !

Δεν πειραζει ετσι και και αλλιως δεν περιμενα να μου πεις μια δικαιολογία για να μου αποδείξεις το άμεσα

 

:wacko::wacko:

 

Οι απαντησεις σου πληρες κατανοητές ! με (αυτο :wacko: ) με επεισες οτι εχω αδικο !

:!:

Για να μιλας , πρεπει τουλάχιστον να σκεφτείς (και ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ)

- Για Αυτον που σου καθαρίζει το λεβητα , που ειναι χειρότερο και απο 10πακετα τσιγαρα την ημερα

- Αυτον που δουλευει στην δεη Πτολεμαΐδας . (και αλλα πολλα επαγκελματα)

 

-Τους κατοικους της πτολεμαιδας (που δεν επελεψαν το που θα χτιζόταν το εργοστασιο της δεη)

ΑΛΛΑ αναπνεουν για να καλοπερναμε εμεις και οι γυναικες απο πτολεμαιδα να εχουν τα μεγαλυτερα ποσοστα ΑΠΟΒΟΛΩΝ λογω εγκυμοσύνης.

ΑΥΤΟ ειναι αμεση δολοφονια ! αλλα ποτε κανενας μας δεν το σκέφτηκε !

Δεν περιμενω απαντηση gmac ουτε απο τον odontiatros1986

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πρέπει να εξυπηρετήσει και πολίτες που καπνίζουν, αυτό λέμε. :)

Ας φορέσουν μάσκες, ποιός ξέρει, ίσως η θέα αυτή προβληματίσει τους καπνιστές θαμώνες και ελαττώσουν ή κόψουν εντελώς την συνήθεια αυτή.;)

Τόσο πολύ αρέσουν τα απόλυτα μέτρα; :(

 

Καθόλου δε μου αρέσουν τα απόλυτα μέτρα, για αυτό και είμαι υπέρ της απαγόρευσης σε δημόσιους χώρους, ώστε να μη χρειάζεται οι εργαζόμενοι να φορούν μάσκες, αλλά ούτε και οι πελάτες μη καπνιστές.

 

Μαλλον δεν ξερεις την διαφοαρα του αμεσα με του εμεσα !

Δεν πειραζει ετσι και και αλλιως δεν περιμενα να μου πεις μια δικαιολογία για να μου αποδείξεις το άμεσα

 

Με όλη την καλή διάθεση, δεν έχω σκοπό να ακολουθήσω έναν δρόμο που δεν οδηγεί πουθενά. Έκανες μια σύγκριση του πως το ποτό βλάπτει τους γύρω σου (πίνεις και οδηγάς και άρα σκοτώνεις) σε σχέση με το τσιγάρο.

 

Και σου έγραψα και σου ξαναγράφω. Αν πίνεις και οδηγάς (οπότε είσαι κίνδυνος) είσαι παράνομος. Ο νομοθέτης έχει ήδη προνοήσει για αυτό.

 

Αν καπνίζεις σε δημόσιο χώρο είσαι κίνδυνος για όσους δεν καπνίζουν, οπότε ο νομοθέτης προστατευει τους παθητικούς καπνιστές με το μέτρο που συζητάμε εδώ και 10άδες σελίδες.

 

Άρα τι ακριβώς επιχείρημα υποστηρίζεις με τη σύγκριση ποτού / τσιγάρου;

 

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ και άσε τα παιχνίδια με τις λέξεις. Μια χαρά γνωριζω τη διαφορά αλλά υποθέτω ότι κι εσύ γνωρίζεις ότι αν πιεις αλκοόλ δε γίνεσαι αυτόματα κίνδυνος για τους γύρω σου. Μόνο αν οδηγήσεις. Που απαγορεύεται. Το ίδιο ζητάμε και για το τσιγάρο. Να απαγορεύεται όχι γενικώς αλλά μόνο εκεί που βλάπτει και άλλους.

 

Οι απαντησεις σου πληρες κατανοητές ! με (αυτο :wacko: ) με επεισες οτι εχω αδικο !

:!:

 

Μα δε χρειάζεται να σε πείσω. Υπάρχουν άπειρες έρευνες που δείχνουν ότι το τσιγάρο σκοτώνει τόσο τους καπνιστές (δικαίωμά τους και επιλογή τους) όσο και τους παθητικούς μη-καπνιστές (καθόλου δικαίωμα των καπνιστών να προκαλούν βλάβη σε 3ους). Έχουν παρατεθεί σε προηγούμενα ποστς και δεν αμφισβητούνται από κανέναν επιστήμονα ούτε καν από τις τσιγαροβιομηχανίες.

 

Οπότε για ποιο πράγμα να σε πείσω.

 

Για να μιλας , πρεπει τουλάχιστον να σκεφτείς (και ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ)

- Για Αυτον που σου καθαρίζει το λεβητα , που ειναι χειρότερο και απο 10πακετα τσιγαρα την ημερα

- Αυτον που δουλευει στην δεη Πτολεμαΐδας . (και αλλα πολλα επαγκελματα)

 

-Τους κατοικους της πτολεμαιδας (που δεν επελεψαν το που θα χτιζόταν το εργοστασιο της δεη)

ΑΛΛΑ αναπνεουν για να καλοπερναμε εμεις και οι γυναικες απο πτολεμαιδα να εχουν τα μεγαλυτερα ποσοστα ΑΠΟΒΟΛΩΝ λογω εγκυμοσύνης.

ΑΥΤΟ ειναι αμεση δολοφονια ! αλλα ποτε κανενας μας δεν το σκέφτηκε !

Δεν περιμενω απαντηση gmac ουτε απο τον odontiatros1986

 

Τα σκέφτηκα και τα σκέπτομαι, απλά είναι επιεικώς άσχετα με το θέμα. Τι ακριβώς θέλεις να σου απαντήσω; Άνοιξε ένα θέμα σχετικά με την περιβαλλοντική μόλυνση από τον λιγνίτη και θα είμαι πρώτος μαζί σου. Με την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους όμως δεν έχουν ουδεμία σχέση.

 

PS: Γιατί δε ρίχνεις μια ματιά και στις προηγούμενες σελίδες προτού ξαναθεσεις τα ίδια ακριβώς ερωτήματα; Δεν προάγεται η κουβέντα έτσι ...

Link to comment
Share on other sites

Χαζεύοντας πριν από λίγο κάποια sites πέτυχα αυτό

"Η επίδραση της απαγόρευσης του καπνίσματος στην υγεία της καρδιάς"

πηγή: http://www.men24.gr/html/ent/412/ent.73412.asp

Το άρθρο χρησιμοποιεί ως πηγή το Reuters....

μαλλον θα λες ερευνες και αρθρα σαν και αυτο !!!

 

λεει το αρθρο :Μία πόλη των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής είδε τα κρούσματα των εμφραγμάτων να μειώνονται κατά 40% όταν απαγόρευσε το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους.

 

δηλαδη οταν πηγαίνεις για καφε μια ωρα σε μια καφετερια και δεν καπνισεις θα μειωθουν 40% τα εμφαγματα ! :lol: τι καλα που θα ηταν !!!

 

αρα εγω σε μια μερα αν παω για 1 καφε και αν παω και σε 2 πελατες (επειδη δεν καπνιζω οταν ο πελατης δεν καπνιζει και ΣΕΒΟΜΑΙ τον ΙΔΙΩΤΙΚΟ του χωρο)

 

θα μειώσω κατα 3ωρες χ 40% = καμια 120% την πιθανοτητα για εμφραγμα !!!!!!

------------------------------------------------------------------------------------

 

δεν θελω να πιασουμε κουβεντα για την περιβαλλοντική μόλυνση , απλα να μου πεις αν κανεις εστω και κατι λιγο για να μειωθει η καταναλωση ρευματος (οικονομικες λαμπες, συσκευες Α κλασης, ανακυκλωση, κ.α)

και αν προσπαθεις να πεισει και τους φιλους σου να κανουν το ιδιο !

 

Εδω ΟΛΟΙ οι αντικαπνιστες γραφετε (αλλα και εμεις) ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ !

Αλλα αν το θεμα ηταν "οχι στην σπαταλη ΝΕΡΟΥ κ ΡΕΥΜΑΤΟΣ"

ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ , επειδη δεν θα απαντουσε ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ !

 

Και αυτο γινεται γιατι ΟΛΟΙ (ακομα και εγω) σκεφτομαστε μονο την πάρτη μας και δεν προσπαθουμε για μια καλυτερη ζωη , ουτε ΚΑΝ των παιδιων μας (ενω μπορουμε)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα λες ερευνες και αρθρα σαν και αυτο !!!

 

Όχι, αναφέρομαι σε νούμερα που έχουν πηγές επιστημονικές μελέτες με links που έχουν δοθεί από τον Snowball και άλλα 3-4 μέλη.

 

Το άρθρο που αναφέρεις δε βασίζεται σε κάποια επιστημονική μεθοδολογία απλά στην παρατήρηση ότι πριν είχαμε τόσα εμφράγματα, τώρα έχουμε τόσα, δεν άλλαξε κάτι άλλο άρα σίγουρα κάποια θετική επίδραση είχε η απαγόρευση. Προσωπικά συμφωνώ, αλλά όταν υπάρχουν επιστημονικές μελέτες δε θέλω να επικεντρωθώ σε ένα άρθρο που βασίζεται σε εμπειρική παρατήρηση.

 

θα μειώσω κατα 3ωρες χ 40% = καμια 120% την πιθανοτητα για εμφραγμα !!!!!!

 

Ελπίζω ότι κάνεις πλάκα στο extrapolation σου αλλά με τόσα άλλα που έχω διαβάσει στο παρόν θέμα (όχι από σένα) κρατάω και μια πισινή :lol:

 

δεν θελω να πιασουμε κουβεντα για την περιβαλλοντική μόλυνση , απλα να μου πεις αν κανεις εστω και κατι λιγο για να μειωθει η καταναλωση ρευματος (οικονομικες λαμπες, συσκευες Α κλασης, ανακυκλωση, κ.α)

και αν προσπαθεις να πεισει και τους φιλους σου να κανουν το ιδιο !

 

Όλα αυτά αλλά προσπαθώ να καταλάβω:

- τι σχέση έχει με το παρόν θέμα (πέρα από το ότι όλα είναι πράγματα με τα οποία θα βελτιώσουμε την ποιότητα ζωής και την υγεία μας)

- ΑΝ δεν το έκανα, πως θα επηρεάζε την ισχύ ή μη των επιχειρημάτων μου στο παρόν θέμα.

 

Εδω ΟΛΟΙ οι αντικαπνιστες γραφετε (αλλα και εμεις) ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ !

Αλλα αν το θεμα ηταν "οχι στην σπαταλη ΝΕΡΟΥ κ ΡΕΥΜΑΤΟΣ"

ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ , επειδη δεν θα απαντουσε ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ !

 

Όπως έχω ξαναπει και πριν, δεν είμαι αντικαπνιστής.

Όντως θα ήταν στην πρώτη σελίδα, αλλά όχι μόνο από έλειψη ενδιαφέροντος από αρκετούς αλλά και επειδή δε θα χρειαζόταν να πείσουμε τον κάθε alfiegen μιας και οι περισσότεροι θα συμφωνούσαμε ότι είναι σημαντικό (άλλο αν θα το κάναμε).

 

Να σε ρωτήσω και κάτι; Αν θεωρείς ότι το παθητικό κάπνισμα δε βλάπτει, τότε να υποθέσω ότι δεν έχεις πρόβλημα να κάνεις κάποια τσιγάρα στον ίδιο χώρο με τα παιδιά σου, όχι;;

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα λες ερευνες και αρθρα σαν και αυτο !!!

 

Κοντεύω να γίνω γραφικός, αλλά δες το post μου. Μετά από αυτό, τι άλλο θες να για να καταλάβεις ότι ΤΟ ΠΑΘΗΤΙΚΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ;

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύω να γίνω γραφικός, αλλά δες το post μου. Μετά από αυτό, τι άλλο θες να για να καταλάβεις ότι ΤΟ ΠΑΘΗΤΙΚΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ;

 

Να επισημάνω ένα κομμάτι - απάντηση στον sicialiano και όσους άλλους προτείνουν λύσεις τύπου "καλός εξαερισμός" κτλ.

 

Ο αερισμός ενός δωματίου γεμάτο καπνό ελαχιστοποιεί τη μυρωδιά του καπνού, αλλά μόνον μερικώς εξαλείφει τα χημικά συστατικά από τα οποία αποτελείται ο καπνός. Η ποιότητα του αέρα σε ένα δωμάτιο στο οποίο βρισκόταν ένας καπνιστής, παραμένει κακή για πολύ χρόνο μετά την αναχώρηση του καπνιστή.

 

http://el.help-eu.com/pages/intro-rub3htc-3-159-HOW_TO_CONVINCE.html

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα λες ερευνες και αρθρα σαν και αυτο !!!

 

λεει το αρθρο :Μία πόλη των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής είδε τα κρούσματα των εμφραγμάτων να μειώνονται κατά 40% όταν απαγόρευσε το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους.

 

δηλαδη οταν πηγαίνεις για καφε μια ωρα σε μια καφετερια και δεν καπνισεις θα μειωθουν 40% τα εμφαγματα ! :lol: τι καλα που θα ηταν !!!

 

αρα εγω σε μια μερα αν παω για 1 καφε και αν παω και σε 2 πελατες (επειδη δεν καπνιζω οταν ο πελατης δεν καπνιζει και ΣΕΒΟΜΑΙ τον ΙΔΙΩΤΙΚΟ του χωρο)

 

θα μειώσω κατα 3ωρες χ 40% = καμια 120% την πιθανοτητα για εμφραγμα !!!!!!

 

 

1ον γιατί απομόνωσες από όλο το άρθρο αυτό το κομμάτι?!?Και όχι αυτό

Ξέρουμε ότι η έκθεση στον καπνό του τσιγάρου έχει άμεσες επιβλαβείς επιπτώσεις στο καρδιαγγειακό σύστημα των ανθρώπων και ότι η μακροχρόνια έκθεση σ’ αυτόν μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στην καρδιά ακόμα και σε ανθρώπους που δεν είναι καπνιστές … σε ποσοστό 25% έως 30%» δήλωσε η Τζάνετ Κόλλινς, διευθύντρια του Εθνικού Κέντρου για την πρόληψη χρόνιων ασθενειών."

 

Μην διαβάζουμε και μεταφέρουμε ότι μας συμφέρει...

2ον δεν μειώνεται ο κίνδυνος για έμφραγμα μέσα σε 3 ώρες που θα παραμείνεις άκαπνος...

 

3ον το έχουν και άλλοι και θα το πω και εγώ..Δεν είμαι αντι-καπνίστρια..Δεν είμαι κατά του καπνίσματος διότι και η αδερφή μου καπνίζει και κατανοώ ότι είναι μια συνήθεια, εξάρτηση, μαγκιά πεστο όπως θες κτλ αλλά είμαι κατά του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους όπως είναι μια καφετέρια..Και να σε προλάβω όταν πηγαίνω για καφέ με την αδερφή μου για 1-2 ώρες θα καπνίσει το πολύ 1 τσιγάρο σεβόμενη το γεγονός ότι δεν καπνίζει κανείς άλλος στο τραπέζι...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

- Για Αυτον που σου καθαρίζει το λεβητα , που ειναι χειρότερο και απο 10πακετα τσιγαρα την ημερα

- Αυτον που δουλευει στην δεη Πτολεμαΐδας . (και αλλα πολλα επαγκελματα)

 

-Τους κατοικους της πτολεμαιδας (που δεν επελεψαν το που θα χτιζόταν το εργοστασιο της δεη)

ΑΛΛΑ αναπνεουν για να καλοπερναμε εμεις και οι γυναικες απο πτολεμαιδα να εχουν τα μεγαλυτερα ποσοστα ΑΠΟΒΟΛΩΝ λογω εγκυμοσύνης.

ΑΥΤΟ ειναι αμεση δολοφονια ! αλλα ποτε κανενας μας δεν το σκέφτηκε !

Δεν περιμενω απαντηση gmac ουτε απο τον odontiatros1986

 

 

Ας κλείσουν και τα λιγνιτο-εργοστάσια της ΔΕΗ, που παράγουν το 75% του ρεύματος που καίμε (άρα 3 μέρες στις 4 δεν θα έχουμε ρεύμα) αν και τους ντόπιους δεν τους ρωτήσαμε και αν έχεις κάνα γνωστό από εκεί κάνε μια συζήτηση, ίσως θα εκπλαγείς από τις απαντήσεις. Hint: Κάθε οικογένεια έχει και εργαζόμενο εκεί...

 

Μας φτάνει η μόλυνση που υπάρχει ήδη στην ατμόσφαιρα, ας μην τρώμε και το κάπνισμα στην μάπα.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...