Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97 (Pre-Release)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα, όλοι όσοι γκρινιάζουν για το hardware του Ν97, ας μου πουν τι δεν μπορεί να κάνει το ταπεινό 5800 με τον 369άρη και αν παρατήρησαν ποτέ το παραμικρό lag σε αυτό.

 

θα σου πω εγω που εχω τον ιδιο επεξεργαστη με το 5800. για δοκιμασε να τρεξεις το myRMX και πες μου τι κανει

 

http://www.getjar.com/products/26384/myRMXPublicPreviewRock

 

αν μου πεις οτι δε laggarei του κολου θα σπασω το κινητο μου :p

 

και δεν ειναι θεμα μνημης γιατι εχω αρκετη ελευθερη μετα το φορτωμα της εφαρμογης

 

για να λεμε τωρα την αληθεια και να μην κοροιδευομαστε δεν ειναι τοσο γρηγορο οσο θα περιμενε κανεις και αυτο κανει μπαμ.

 

Μην ξεχνας όμως οτι η samsung εχει μονο ενα κινητο που να τρεχει symbian , ενω η NOKIA δεκαδες. Ειναι λογικο λοιπον οι developers να βγαζουν προγραμματα και παιχνιδια , που ειναι συμβατα με τα δεκαδες κινητα τις NOKIA και όχι με το ενα της SAMSUNG. Με λιγα λογια ο μεγαλυτερος επεξεργαστης θα ειναι αχρηστος απο την στιγμη που δεν θα υπαρχουν προγραμματα να τον αξιοποιησουν.

 

σε αυτο που λες εχεις ενα δικιο γιατι πρεπει να ειναι ειδικα γραμμενο πανω στην νεα αρχιτεκτονικη ωστε να ειναι και optimise......

 

τωρα δε ξερω περισσοτερα. ακομα και το ιδιο το symbian δε ξερω αν θα εκμεταλευεται τις δυνατοτητες του νεου επεξεργαστη.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα σου πω εγω που εχω τον ιδιο επεξεργαστη με το 5800. για δοκιμασε να τρεξεις το myRMX και πες μου τι κανει

 

και δεν ειναι θεμα μνημης γιατι εχω αρκετη ελευθερη μετα το φορτωμα της εφαρμογης

 

για να λεμε τωρα την αληθεια και να μην κοροιδευομαστε δεν ειναι τοσο γρηγορο οσο θα περιμενε κανεις και αυτο κανει μπαμ.

Καταρχήν δεν υπάρχει έκδοση της συγκεκριμένης εφαρμογής για 5th edition. Όμως για να διαπιστώσω αν όντως τρέχει, κολλάει κτλ, την έβαλα (symbian 9.3 w accelemtr - ότι πιο κοντινό δηλαδή στο 5800). Άνοιξε κανονικά αλλά παίζει στο 1/3 της οθόνης και δεν υπάρχει τρόπος να την χειριστείς (χρειάζονται hardware keys).

 

http://img80.imageshack.us/img80/8150/scr000003.jpg

 

Μιλώντας για το Ν97 και 5800, αναφερόμαστε σε αυτά (symbian 9.4) και όχι σε δύο εκδόσεις του symbian πίσω. Το οτι δύο συσκευές έχουν το ίδιο hardware (που δεν είναι εντελώς ίδιο), σημαίνει οτι έχουν και την ίδια συμπεριφορά, απόκριση δυνατότητες; Μέγα λάθος. Φυσικά και δεν ισχύει αυτό.

 

Η Nokia στο 5800 έχει κάνει τρομερή δουλειά και το απέδειξε με την έκδοση 21 η οποία με μικρές αλλαγές μεταμόρφωσε την συσκευή. Το ίδιο ακριβώς θα γίνει και με το Ν97 το οποίο η Nokia το εξελίσει τουλάχιστον 7 μήνες τώρα.

 

Οπότε, θέτω πάλι το ερώτημα. Δείξτε μου μια εφαρμογή που να απαιτεί καλύτερο hardware και καλύτερο optimization απο αυτό που διαθέτει το Ν97 (ή ακόμα και το 5800) για να λειτουργήσει απροβλημάτιστα.

 

Εγώ, όσες εφαρμογές έχω υπόψιν μου, όσες εφαρμογές έχω δοκιμάσει, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια. Με απλά λόγια, το Ν97 με το συγκεκριμένο hardware, δεν θα έχει το παραμικρό πρόβλημα να πραγματοποιήσει τις δυσκολότερες διεργασίες. Και αυτό είναι το ζητούμενο.

Link to comment
Share on other sites

ναι ok. ξέχασα ότι δεν υπάρχει αυτή η εφαρμογή για συμβίαν 9.4. τι να πω αν όντως η νεότερη έκδοση του συμβίαν με παλιότερο hardware σαν του E51 κάνει τις εφαρμογές να τρέχουν απροβλημάτιστα παο πάσο.

 

αν και μου φαίνεται κατάτις δύσκολο....θα πρέπει oi προηγούμενες (9.2) να είναι τελείως σκατά τότε. γιατί μιλάμε για τρελό lagging όχι αστεία.

Link to comment
Share on other sites

N97 demo with Julien Fourgeaud at Nokia Developer Summit 09

 

 

Nokia N97 (all about it)

http://www.youtube.com/watch?v=HZFALCLGEJQ

(στα ρωσικα)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο συγκριτικό αν και στα Ρώσικα:lol: και αρκετά γρήγορο μου φάνηκε. Τώρα δεν ξέρουμε εάν φορτωθεί με διάφορες εφαρμογές τη θα γίνει:)
TOMMIS RODOS ;)
Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό που φαίνεται στο βιντεάκι στα ρώσικα, είναι η συσκευή σε πολλά αγγίγματα να μην ανταποκρίνεται, αν δούμε το "αντίστοιχο" όταν πρωτοπαρουσιάστηκε το iphone δεν είχε τέτοια ζόρια. δεν ξέρω αν αυτή η οπτική σύγκριση λέει κάτι ή είναι σωστή, αλλά ας είμαστε επιφυλακτικοί και όσον αφορά στον επεξεργαστή αλλά και την πλατφόρμα ως νεα που είναι...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Ωραίο συγκριτικό αν και στα Ρώσικα:lol: και αρκετά γρήγορο μου φάνηκε. Τώρα δεν ξέρουμε εάν φορτωθεί με διάφορες εφαρμογές τη θα γίνει:)

 

Ρε παιδιά τώρα κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας??? Όχι και γρήγορο το μενού σε αυτή την παρουσίαση!!! Το 5800 φαίνεται πιο γρήγορο και μιλάμε για τη "Ναυαρχίδα" -και καλά- της ΝΟΚΙΑ!

;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπετε ότι κολλάει και αναβοσβήνει η οθόνη; Ότι όταν το βάζει στο πλάι δεν γίνεται γραφικά η αλλαγή της οθόνης, αλλά σβήνει και ανάβει;

 

Είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ ότι ειναι πολύ πρώιμη η έκδοση λογισμικού που είναι εγκατεστημένη!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν παραγγελίες pre order στην νοκια για το Ν97.

http://shop.nokia.com/n97

 

"Οι πρώτοι που θα το αποκτήσουν είναι όσοι ζουν σε μια από τις χώρες Γερμανία, Ιταλία, Σουηδία ή στην άλλη μεριά του Ατλαντικού, στην Αμερική. Η τιμή του είναι 599 ευρώ με τα 32GB ενσωματωμένη μνήμη και είναι διαθέσιμο σε λευκό και μαύρο χρώμα."

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό που φαίνεται στο βιντεάκι στα ρώσικα, είναι η συσκευή σε πολλά αγγίγματα να μην ανταποκρίνεται...

 

Ρε παιδιά τώρα κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας??? Όχι και γρήγορο το μενού σε αυτή την παρουσίαση!!! Το 5800 φαίνεται πιο γρήγορο και μιλάμε για τη "Ναυαρχίδα" -και καλά- της ΝΟΚΙΑ!

;)

Το βιντεάκι είναι παμπάλαιο. Από τον Δεκέμβρη. Απο τότε, έχουν αλλάξει πάρα πάρα πολλά. Αν δείτε πρόσφατα βίντεο, τα πάντα έχουν αλλάξει, ακόμα και όσον αφορά τον αισθητικό τομέα.

 

Η συσκευή έχει γίνει απίστευτα πιο γρήγορη, έχουν προστεθεί πάμπολλα widgets τα οποία ανανεώνονται real time απο την οθόνη αναμονής και ακόμα περισσότερα αναμένεται να παραουσιάζονται κάθε μέρα.

 

Μόνο και μόνο για τα widgets, θα ήθελα να την αποχτήσω.

Link to comment
Share on other sites

δειτε ενα νεο video με τα εφε των μενου ενεργα , δειτε ποσο ωραια γινετε η μεταβαση απο landscape se portait

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πάρλα και καθόλου ουσία αλλά από τις λίγες επιλογές που έκανε, φαίνεται ΑΨΟΓΟ. Έμεινα άφωνος το πόσο γρήγορα ανταποκρίνεται και πόσο όμορφα και γρήγορα κάνει rotation. Άντε να το δούμε και απο κοντά. :)
Link to comment
Share on other sites

Και εγω οφειλω να ομολογησω οτι παρολο του οτι με ειχε προδιαθεσει αρνητικα, αυτο το βιντεο με εντυπωσιασε!

Η τιμη του ομως παραμενει ενα κατα για εμενα (εκτος εαν ερθει στην τιμη που ειναι ηδη στις αλλες χωρες 600 ευρω δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

Thoughts on The Nokia N97s Processor Specs

http://www.symbian-guru.com/welcome/2009/05/thoughts-on-the-nokia-n97s-processor-specs.html

 

EDIT:oκ το διόρθωσα :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη του ομως παραμενει ενα κατα για εμενα (εκτος εαν ερθει στην τιμη που ειναι ηδη στις αλλες χωρες 600 ευρω δηλαδη)

Η πολύ απλά περιμένεις να πέσει. όσοι έχουν υπομονή βγαίνει διπλά κερδισμένοι. Καταρχήν έχουν μια πλήρη εικόνα της συσκευής τόσο σαν αξιοπιστία όσο και σαν απόδοση. Δεύτερον, την πάιρνεις πολύ φθηνότερα και με νεότερη έκδοση λογισμικού (τους πρώτους μήνες [6μηνο] τα update είναι πολύ πιο συχνά).

Link to comment
Share on other sites

Η πολύ απλά περιμένεις να πέσει. όσοι έχουν υπομονή βγαίνει διπλά κερδισμένοι. Καταρχήν έχουν μια πλήρη εικόνα της συσκευής τόσο σαν αξιοπιστία όσο και σαν απόδοση. Δεύτερον, την πάιρνεις πολύ φθηνότερα και με νεότερη έκδοση λογισμικού (τους πρώτους μήνες [6μηνο] τα update είναι πολύ πιο συχνά).

 

Εδω και 2 μηνες εχω δωσει το Ν82 μου και περιμενει και η επιδοτησουλα απο την Vodafone.

Οποτε, με το SE W810 που "βολευομαι" τωρα, "καιγομαι" θα ελεγα για καλο κινητο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια online υπηρεσία της νοκια. Μπορείς να ανεβάζεις φωτογραφίες, να συγχρονίζεις τα δεδομένα του τηλεφώνου σου με το ovi ώστε να τα έχεις πάντα διαθέσιμα κτλ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και σύντομα περιμένουμε το OVI Store κατά τα πρότυπα του AppStore της Apple.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...