Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τωρα τι μου λες

Ξερεις πολλους που σου δινουν τα χρηματα πισω αν εχουν αδικο;

Οπωσδηποτε η καρτα δεν ηταν γνησια

Αν ηταν θα μου ζητουσαν και επιστροφη της καρτας ουτε καν αμφισβητησαν την εφαρμογη

Επικοινωνησα και με την kingston και εκρεμει απαντηση αν και το θεμα εληξε

Η phison φτιαχνει oem προιοντα για διαφορους κατασκευαστες

Παρ ολα αυτα η συγκεκριμενη δεν μπορει να φερει το λογοτυπο kingston και την εγγυηση και

υποστηριξη της

Δεν κατηγορησα το gearbest αδικα οπως και ενημερωσα για τον καλο τροπο αντιμετωπισης του

Αλλα αλλο αυτο αλλο η γνησιοτητα της καρτας

Εκτος αν πιστευεις οτι επειδη δεν υπαρχουν γνησιες καρτες και σε Ελληνικα καταστηματα δικαιολογειται το gearbest ή αλλα μεγαλα καταστηματα να πουλαει οτιδηποτε χωρις ελεγχο

 

Καλά τι λογική είναι αυτή;

Επειδή αποζημιώθηκες, αυτόματα το gearbest "έχει λερωμένη την φωλιά του" και πουλάει fake sd cards;

Δηλαδή όταν κάποιος τελικώς δεν αποζημιωθεί απο κάποιο κατάστημα, σημαίνει ότι έχει άδικο;

Ναι ξέρω πολλούς να δίνουν τα χρήματα πίσω για να έχουν "ευχαριστημένους" πελάτες και να αποφύγουν άλλα "παρατράγουδα".

Ειδικά όταν πρόκειται για μικροποσά. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Υποστήριξες ότι η κάρτα που πήρες δεν είναι γνήσια, ελέγχοντάς την με third party app αμφιβόλου αξιοπιστίας.

Το point μου ήταν, να μην παίρνεις ως δεδομένο το τι σου είπε το app ειδικά όταν εσύ ο ίδιος λες οτι τις περισσότερες στις έβγαλε "fake", και θα έπρεπε να το ψάξεις καλύτερα.

 

Στο τελευταίο, όχι σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται.

Αλλά ο "έλεγχος" και τα "πειστήρια" πρέπει να έχουν και μια βάση.

 

Εγώ πάντως έχω τις αμφιβολίες για το app. Σε κάρτα Kingston, το app μου έβγαζε ότι είναι Samsung. Ότι να ναι...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ακριβώς αυτό ήθελα να πω και πριν.

Έχω πάρει samsung sd και ssd πολλές φορές απο gearbest και δεν υπήρχε ποτέ θέμα αυθεντικότητας.

Συνήθως οι "ταρζανιές" γίνονται στο ebay με τις χωρητικότητες, κάτι που μπορεί να τσεκάρει ο καθένας με το H2testw.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά είναι ο τίτλος του topic εδώ. Τα εκτός θέματος ποστ διαγράφηκαν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Thanks παιδιά.

Την έκανα χθες αμέσως την παραγγελία απλά μέχρι στιγμής καμία αντίδραση από το GB.

Shipping: in 2-7 business days, λέει, οπότε αναμένουμε κινητικότητα από αύριο-μεθαύριο.

To GeekBuying μου έστειλε μήνυμα οτι επειδή παρήγγειλα το κινητό από το HK Warehouse, θα το στείλουν με SG post!

Τους απάντησα οτι λόγω των γνωστών προβλημάτων της SG post, αν γίνεται να το στείλουν με CN ή LA post όπως κάνει τελευταία το Banggood.

Διορθώθηκε καθόλου η κατάσταση στην SG ή θα περιμένουμε 2 μήνες και μετά dispute??

Link to comment
Share on other sites

To GeekBuying μου έστειλε μήνυμα οτι επειδή παρήγγειλα το κινητό από το HK Warehouse, θα το στείλουν με SG post!

Τους απάντησα οτι λόγω των γνωστών προβλημάτων της SG post, αν γίνεται να το στείλουν με CN ή LA post όπως κάνει τελευταία το Banggood.

Διορθώθηκε καθόλου η κατάσταση στην SG ή θα περιμένουμε 2 μήνες και μετά dispute??

Πρόσφατη παραγγελία από geekbuying, παρέλαβα με sg post σε λιγότερο από 15 ημέρες. Τώρα δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο το geekbuing αργει παντα στις αποστολες του;

Παραγγελια 6/7 και δεν εχω παρει ακομα tracking μετα απο μια βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο το geekbuing αργει παντα στις αποστολες του;

Παραγγελια 6/7 και δεν εχω παρει ακομα tracking μετα απο μια βδομαδα.

Και σε εμένα στις 2 τελευταίες παραγγελίες έκαναν μια εβδομάδα περίπου να στείλουν tracking και υποτίθεται τα είχαν σε στοκ. Παλαιότερα ήταν πολύ πιο γρήγοροι, σε 2-3 μέρες τα έστελναν.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα στις 2 τελευταίες παραγγελίες έκαναν μια εβδομάδα περίπου να στείλουν tracking και υποτίθεται τα είχαν σε στοκ. Παλαιότερα ήταν πολύ πιο γρήγοροι, σε 2-3 μέρες τα έστελναν.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Είναι ανάλογα το στοκ που έχουν παιδιά, εγώ παρηγγειλα πριν 3 μέρες κ την επόμενη το έστειλαν με t/n

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση.θελω να παραγγειλω τηλεφωνο απο κινεζομαγαζο αλλα το bangood που ψωνιζω μου βαζει μεταφορικα.τα αλλα σαιτ το εχει freesiping.αλλα δεν ξερω αν δεχονται προπληρωμενη.ξερει καποιος ποι απο τα γνωστα σαιτ δεχεται καρτα?πχ vicmail,gearbest κλπ?
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση.θελω να παραγγειλω τηλεφωνο απο κινεζομαγαζο αλλα το bangood που ψωνιζω μου βαζει μεταφορικα.τα αλλα σαιτ το εχει freesiping.αλλα δεν ξερω αν δεχονται προπληρωμενη.ξερει καποιος ποι απο τα γνωστα σαιτ δεχεται καρτα?πχ vicmail,gearbest κλπ?

Από που θα το στείλει και βάζει μεταφορικά;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση.θελω να παραγγειλω τηλεφωνο απο κινεζομαγαζο αλλα το bangood που ψωνιζω μου βαζει μεταφορικα.τα αλλα σαιτ το εχει freesiping.αλλα δεν ξερω αν δεχονται προπληρωμενη.ξερει καποιος ποι απο τα γνωστα σαιτ δεχεται καρτα?πχ vicmail,gearbest κλπ?

Το vickmall δέχεται κανονικά καρτες μέσω paypal νομιζω. Το gearbest αν ήμουν στην θέση σου θα το αποφευγα

 

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από που θα το στείλει και βάζει μεταφορικά;;

 

απο γαλλια αν καταλαβα καλα

France express(Colissimo

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

@zananiro, @biller, @sakkouk...

Πριν λίγο πήρα t/n με SG post τελικά από GeekBuying.

Shipping: 2-7 days έλεγε, οπότε μια χαρά, το έστειλαν στο τελείωμα της 2ης μέρας.

Εις αναμονή λοιπόν να δούμε τί θα γίνει με την SG.

Link to comment
Share on other sites

εγώ κατέληξα στο xiaomi mi max (32gb - 3gb ram) και τώρα πλέον είμαι στην αναζήτηση αξιόπιστου site για την αγορά του. Προς το παρόν και με την έρευνα που έχω κάνει κατέληξα σε honorbuy και vickmall. Και στα δύο θα έρθει από european warehouse (άρα σχετικά γρηγορότερα από το να περίμενα από Κίνα!) και η τιμή του είναι 249€ και 238€ αντίστοιχα. Βασικά με νοιάζει να μην έχω προβλήματα με τελωνεία όπως επίσης και το afterservice σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά! Επιπλέον θέλω να πληρώσω με κάρτα μέσω paypal που νομίζω δέχονται και τα 2. Ποιά είναι η άποψή σας??
Link to comment
Share on other sites

εγώ κατέληξα στο xiaomi mi max (32gb - 3gb ram) και τώρα πλέον είμαι στην αναζήτηση αξιόπιστου site για την αγορά του. Προς το παρόν και με την έρευνα που έχω κάνει κατέληξα σε honorbuy και vickmall. Και στα δύο θα έρθει από european warehouse (άρα σχετικά γρηγορότερα από το να περίμενα από Κίνα!) και η τιμή του είναι 249€ και 238€ αντίστοιχα. Βασικά με νοιάζει να μην έχω προβλήματα με τελωνεία όπως επίσης και το afterservice σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά! Επιπλέον θέλω να πληρώσω με κάρτα μέσω paypal που νομίζω δέχονται και τα 2. Ποιά είναι η άποψή σας??

 

Vickmall παντα

Link to comment
Share on other sites

εγώ κατέληξα στο xiaomi mi max (32gb - 3gb ram) και τώρα πλέον είμαι στην αναζήτηση αξιόπιστου site για την αγορά του. Προς το παρόν και με την έρευνα που έχω κάνει κατέληξα σε honorbuy και vickmall. Και στα δύο θα έρθει από european warehouse (άρα σχετικά γρηγορότερα από το να περίμενα από Κίνα!) και η τιμή του είναι 249€ και 238€ αντίστοιχα. Βασικά με νοιάζει να μην έχω προβλήματα με τελωνεία όπως επίσης και το afterservice σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά! Επιπλέον θέλω να πληρώσω με κάρτα μέσω paypal που νομίζω δέχονται και τα 2. Ποιά είναι η άποψή σας??

 

Vickmall / Banggood / Fasttech ( αν και δεν έχει και τόσες επιλογές ) για after-sale support

Link to comment
Share on other sites

Vickmall / Banggood / Fasttech ( αν και δεν έχει και τόσες επιλογές ) για after-sale support

 

Εγω παντως δε θα προτεινα το banggood για after sales support πολυ μου τα μασαει εδω και μια βδομαδα για εμφανεστατο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολλες αγορες απο Κινα την πάτησα και εγω.

 

1)Πρωτο λαθος. Αγορά κινητού απο gearbest μεσω καρτας απευθείας!(δεν λειτουργούσε η επιλογη μεσω paypal και βιαζόμουν!)

2)Επέλεξα με μικρο επιπλεον κοστος(4-5 ευρω) να ερθει νωρίτερα και το έστειλαν με DHL!(************** και δεν ηξερα οτι θα το στείλουν με DHL).

 

Αποτέλεσμα να ζητα η DHL 95€ εξτρα.

 

Για αρχη έστειλα στην gearbest email οτι δεν πρόκειται να το δεχτω και να πληρώσω εχτρα 100ευρω και να μου το στείλουν πισω με απλο ταχυδρομείο. Περιμένω απάντηση τους.

 

Καμία συμβουλή ?(ειτε μεσω DHL είτε μέσω gearbest)

Κανένας με παρόμοιο περιστατικό?

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου

Xperia NEO V

ZOPO 980 2/32

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από BANGGOOD το xiaomi redmi note 3 pro 16/2GB στα 135 ευρώ στις 7/7/2016, αποστολή από Λάος στις 8/7/2016, παρέλαβα σήμερα (σε νησί) 15/7/2016... :blink:

 

8 μέρες!! Από Ελλάδα να ερχόταν, πιο πολύ θα έκανε.. :X

 

Έπρεπε κάπου να το "πω".... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολλες αγορες απο Κινα την πάτησα και εγω.

 

1)Πρωτο λαθος. Αγορά κινητού απο gearbest μεσω καρτας απευθείας!(δεν λειτουργούσε η επιλογη μεσω paypal και βιαζόμουν!)

2)Επέλεξα με μικρο επιπλεον κοστος(4-5 ευρω) να ερθει νωρίτερα και το έστειλαν με DHL!(************** και δεν ηξερα οτι θα το στείλουν με DHL).

 

Αποτέλεσμα να ζητα η DHL 95€ εξτρα.

 

Για αρχη έστειλα στην gearbest email οτι δεν πρόκειται να το δεχτω και να πληρώσω εχτρα 100ευρω και να μου το στείλουν πισω με απλο ταχυδρομείο. Περιμένω απάντηση τους.

 

Καμία συμβουλή ?(ειτε μεσω DHL είτε μέσω gearbest)

Κανένας με παρόμοιο περιστατικό?

Εάν δεχθούν να το πάρουν πίσω έχει καλώς, αλλά δεν δικαολογείσαι να μην ξέρεις ότι εάν πληρώσεις θα σου το στείλουν με courier εφ'όσον έκανες πολλές αγορές ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολλες αγορες απο Κινα την πάτησα και εγω.

 

1)Πρωτο λαθος. Αγορά κινητού απο gearbest μεσω καρτας απευθείας!(δεν λειτουργούσε η επιλογη μεσω paypal και βιαζόμουν!)

2)Επέλεξα με μικρο επιπλεον κοστος(4-5 ευρω) να ερθει νωρίτερα και το έστειλαν με DHL!(************** και δεν ηξερα οτι θα το στείλουν με DHL).

 

Αποτέλεσμα να ζητα η DHL 95€ εξτρα.

 

Για αρχη έστειλα στην gearbest email οτι δεν πρόκειται να το δεχτω και να πληρώσω εχτρα 100ευρω και να μου το στείλουν πισω με απλο ταχυδρομείο. Περιμένω απάντηση τους.

 

Καμία συμβουλή ?(ειτε μεσω DHL είτε μέσω gearbest)

Κανένας με παρόμοιο περιστατικό?

Εχουν αναφερθει τα παμπολλα για το οτι ναι μπεστ, και ακομη αγοραζεται απο αυτους.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω προσφατα προβλημα με παραγγελια με το gearbest ομως σποζημιωθηκα πληρως

Να μην τα ριχνουμε ομως ολα και στο καταστημα

Οταν γραφει γρηγορη αποστολη πως γινεται να μην εμπλακει κουριερ εταιρεια η οποια εχει τον κινδυνο του τελωνειου

Οταν βιαζομαστε (κακως βεβαια) ή παιρνουμε απο Ελλαδα ή ευρωπαικη αποθηκη

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από BANGGOOD το xiaomi redmi note 3 pro 16/2GB στα 135 ευρώ στις 7/7/2016, αποστολή από Λάος στις 8/7/2016, παρέλαβα σήμερα (σε νησί) 15/7/2016... :blink:

 

8 μέρες!! Από Ελλάδα να ερχόταν, πιο πολύ θα έκανε.. :X

 

Έπρεπε κάπου να το "πω".... :lol:

:respect: :bow:

Έχω αντικαταστήσει το Vickmall με το Banggood το τελευταίο 5μηνο.

13 παραγγελίες σε 2,5 μήνες, όλες άψογες, ειδικά το πακετάρισμα τους δεν φοβάται ούτε πτώση αεροπλάνου!

Η τελευταία όμως έγινε από GeekBuying λόγω μεγάλης προσφοράς σε ακριβό κινητό, το αναμένω με SG post.

Και τώρα θέλω να παραγγείλω από Everbuying αλλά δεν ξέρω τί παίζει πλέον με αυτό το κατάστημα.

Τελευταία φορά που παρήγγειλα από EB ήταν πριν 1,5 χρόνο.

Είναι αξιόπιστο σήμερα? Με τί post στέλνει τα κινητά? Το έχουν όντως σε στοκ ή έτσι λένε στο site τους και θα περιμένουμε βδομάδες?

Edited by LarryAn
Link to comment
Share on other sites

Εχουν αναφερθει τα παμπολλα για το οτι ναι μπεστ, και ακομη αγοραζεται απο αυτους.

Τι σχέση έχει το κατάστημα εάν έκανε πατάτα ο αγοραστής;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Το Banggood είναι καλό μαγαζάκι, με γρήγορο processing, με αληθινό stock και γρήγορο Chat. Αρκεί να φτιάξει αυτή τη χαζομάρα που θέλει διαφορετικό Tracking number για κάθε αποθήκη και θα είναι κορυφή...

 

Όσο για το Gearbest, μπορεί να κάνει μερικές γκάφες, μπορεί να νιώθεις σαν να παίζεις χαλασμένο τηλέφωνο με τους υπαλλήλους στα μηνύματα, αλλά δεν είναι κακό. Φυσικά και δεν ευθύνεται το μαγαζί, αν ο αγοραστής επέλεξε να έρθει με DHL το δέμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...