Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολα οσα ειναι εκτος ευρωπαικης ενωσης περνανε τελωνείο. Μη κοιτας που δε πληρωναμε.

Τωρα αλλαξαν τα πραγματα. Οποτε ή αγοραζεις από Ελλάδα ή απο ευρωπαικες αποθηκες κινεζοκαταστηματων. Εκτός αν θες να εισαι υπο τον φοβο να πληρωσεις δασμους, οποτε συνεχιζεις κανονικά τις αγορες σου

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η μόνη επιλογή για αποφυγή τελωνείου είναι η αποστολή με απλό ταχυδρομείο. Οι γρήγορες αποστολές (courrier) περνάνε σχεδόν όλες τελωνείο. Είτε γράφει μικρότερη τιμή ή δώρο ο τελωνης έχει το δικαίωμα να τα ανοίξει. Τα απλά δέματα τα διαχειριζονται οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ που δεν "καίγονται" ιδιαίτερα για τον τελωνειακό έλεγχο. Δεν ξέρω με τι τρόπο κάνετε τις παραγγελίες, εμένα ρε παιδιά και οι 5 παραγγελίες που έχω κάνει και όσες έχουν κάνει γνωστοί και φίλοι μου (με απλό ταχυδρομείο πάντα) δεν έχουν περάσει τελωνείο. Τι να πω μπορεί να είναι και σύμπτωση :) Εγώ μένω νότια Ελλάδα αλλά λένε εδώ στο φόρουμ, ότι οι έλεγχοι στο τελωνείο της Θεσσαλονίκης είναι αυστηροτερος.
Link to comment
Share on other sites

Καλα με κουριερ δε το συζηταμε. Γδαρσιμο κανονικο.

Οσο για τα ελτα, αλλαζουν τα πράγματα και υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που πληρώνουν δασμους

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη επιλογή για αποφυγή τελωνείου είναι η αποστολή με απλό ταχυδρομείο. Οι γρήγορες αποστολές (courrier) περνάνε σχεδόν όλες τελωνείο. Είτε γράφει μικρότερη τιμή ή δώρο ο τελωνης έχει το δικαίωμα να τα ανοίξει. Τα απλά δέματα τα διαχειριζονται οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ που δεν "καίγονται" ιδιαίτερα για τον τελωνειακό έλεγχο. Δεν ξέρω με τι τρόπο κάνετε τις παραγγελίες, εμένα ρε παιδιά και οι 5 παραγγελίες που έχω κάνει και όσες έχουν κάνει γνωστοί και φίλοι μου (με απλό ταχυδρομείο πάντα) δεν έχουν περάσει τελωνείο. Τι να πω μπορεί να είναι και σύμπτωση :) Εγώ μένω νότια Ελλάδα αλλά λένε εδώ στο φόρουμ, ότι οι έλεγχοι στο τελωνείο της Θεσσαλονίκης είναι αυστηροτερος.

 

Ναι ειναι αυστηροτερος. Επιβεβαιωνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλα με κουριερ δε το συζηταμε. Γδαρσιμο κανονικο.

Οσο για τα ελτα, αλλαζουν τα πράγματα και υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που πληρώνουν δασμους

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

τριγωνικες αποστολες φιλε μου με κουριερ, 20$ μεγιστο κοστος αποστολης, ταχυτατη παραδοση και με ασφαλεια (οχι ελτα). Εαν τα ελτα σου σταματησουν ενα mi5s plus ή ενα meizu 6pro ξερεις ποσα θα πληρωσεις?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση :

Στην τριγωνικη αποστολη αφου μπαινει πρωτα σε καποια χωρα της ΕΕ και μετα απο εκει στελνεται εδω, πως και δεν μπαινουν τελη και φοροι στην πρωτη χωρα εισαγωγης μιας και η νομοθεσια για τετοια πραγματα ειναι περιπου ιδια σε ολη την ΕΕ? (ισως αλλαζουν μονο καποια ποσοστα οπως αυτο του ΦΠΑ για παράδειγμα)

Αρα μηπως δεν μιλαμε για 100% ασφαλη μεθοδο αλλα απλα για ασφαλέστερη απ’οτι εδω με τα τωρινα δεδομενα? (που σφιξανε τωρα οι ελεγχοι)

 

Maktheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση :

Στην τριγωνικη αποστολη αφου μπαινει πρωτα σε καποια χωρα της ΕΕ και μετα απο εκει στελνεται εδω, πως και δεν μπαινουν τελη και φοροι στην πρωτη χωρα εισαγωγης μιας και η νομοθεσια για τετοια πραγματα ειναι περιπου ιδια σε ολη την ΕΕ? (ισως αλλαζουν μονο καποια ποσοστα οπως αυτο του ΦΠΑ για παράδειγμα)

Αρα μηπως δεν μιλαμε για 100% ασφαλη μεθοδο αλλα απλα για ασφαλέστερη απ’οτι εδω με τα τωρινα δεδομενα? (που σφιξανε τωρα οι ελεγχοι)

 

Maktheo

 

Όπως τα λες είναι, δεν εγγυάται κανένας 100% ότι δεν θα εισαχθεί σε τελωνείο στην πρώτη χώρα εισαγωγής.

 

Sent from my TbooK 16 Pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκεφτομαι να αγορασω 2 κινητα απο dx.com

Αλλα με προβληματιζει λιγο η αξιοπιστια του.

Δεν εχω ξανααγορασει απο εκει και οι αποψεις στο web ειναι συγκεχυμενες.

Μηπως υπαρχει σχετικη εμπειρια απο τα μελη του forum.

Εχει και μια επιλογη no tax no duties insurance οπου με 2 ευρο επιπλεον σου επιστρεφουν τυχον φορους κατα την εισαγωγη. Ισχυει κατι τετοιο?? Υπαρχει καποιος που να εχει κανει αγορα και να του επιστραφηκαν οι φοροι που πληρωσε στο τελωνειο???

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω το uhans Α101S σε ευρωπαικη αποθηκη ή στο σκρουτζ και δεν υπαρχει πουθενα στην ευρωπη παρα μόνο κίνα. Ειναι δυνατόν? Edited by pantoflakias
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω το uhans Α101S σε ευρωπαικη αποθηκη ή στο σκρουτζ και δεν υπαρχει πουθενα στην ευρωπη παρα μόνο κίνα. Ειναι δυνατόν?

Προφανως και ειναι,εαν δεν το φερνει κανενα καταστημα.Για ποιο λογο θες αυτο ακριβως/

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και ειναι,εαν δεν το φερνει κανενα καταστημα.Για ποιο λογο θες αυτο ακριβως/

Γιατι θελω κατι πολυ φθηνο με 2Gb ram 16 rom και οχι 8, δεν βολευομαι οτιδηποτε μεγαλύτερο απο 5'' και θελω και λιγο βασικως αξιοπρεπη καμερα τη μερα και αυτο το κινητο μετα απο μια βδομαδα ψαξιμο ειναι το μονο που προσωπικα με καλυπτει σε ολα.

Μαλλον ατυχησαμε δηλαδη. Αγορα απο κινα παντως δε ρισκαρω για κανενα λόγο. Δεν ειμαι και ο ποιο τυχερος ανθρωπος στη γη. :confused:

Σε ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θελω κατι πολυ φθηνο με 2Gb ram 16 rom και οχι 8, δεν βολευομαι οτιδηποτε μεγαλύτερο απο 5'' και θελω και λιγο βασικως αξιοπρεπη καμερα τη μερα και αυτο το κινητο μετα απο μια βδομαδα ψαξιμο ειναι το μονο που προσωπικα με καλυπτει σε ολα.

Μαλλον ατυχησαμε δηλαδη. Αγορα απο κινα παντως δε ρισκαρω για κανενα λόγο. Δεν ειμαι και ο ποιο τυχερος ανθρωπος στη γη. :confused:

Σε ευχαριστω για την απαντηση

Αν και εκτος θεματος.

Για τσεκαρε το-τα παρακατω.

http://www.skroutz.gr/s/9572084/Doogee-X5-Max-Pro-16GB.html

http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/f/6282_353376_355542_355566_473721_516988/Android-%CE%9C%CE%B5%CF%83%CE%B1%CE%AF%CE%BF-4-6-5-3-4G-LTE-Dual-SIM-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-16GB-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-2GB.html?keyphrase=smartphone&order_by=pricevat&order_dir=asc

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

 

Σε καμια περιπτωση το Χ5 ΜΑΧ δεν εχει καλυτερη καμερα απο το Uhans

Eδωσα και τα δυο, και μπορω να πω με σιγουρια οτι του Uhans ειναι σαφως καλυττερη

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω 2 κινητα απο dx.com

Αλλα με προβληματιζει λιγο η αξιοπιστια του.

Δεν εχω ξανααγορασει απο εκει και οι αποψεις στο web ειναι συγκεχυμενες.

Μηπως υπαρχει σχετικη εμπειρια απο τα μελη του forum.

Εχει και μια επιλογη no tax no duties insurance οπου με 2 ευρο επιπλεον σου επιστρεφουν τυχον φορους κατα την εισαγωγη. Ισχυει κατι τετοιο?? Υπαρχει καποιος που να εχει κανει αγορα και να του επιστραφηκαν οι φοροι που πληρωσε στο τελωνειο???

 

 

 

 

Παλια που είχα αγορασει αρκετά ψιλοπραματακια αλλα και κινητό απο dx δεν ειχα προβλημα, παντα γρηγοροι και αξιοπιστοι.. αλλα μιλαμε για πριν 3 με 7 χρονια..

 

Maktheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πολλά μαγαζία που έχουν βάλει μέσα ασφάλεια τελωνείου, μπορεί κάποιος να αναφέρει ποια είναι αυτά και τι επιλέγουμε;

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μία αγορά από aliexpress και από ότι βλέπω δεν έχει paypal, εσείς πως κάνετε αγορές από το ali;
Link to comment
Share on other sites

Το aliexpress έχει καλύτερο σύστημα για πληρωμή προχώρα άφοβα

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με πιστωτική της εθνικής ψωνίζω από aliexpress.com πολλά χρόνια και πότε δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Pay Pal δεν έχει?

Όχι δεν έχει από ότι είδα, θα δοκιμάσω πιστωτική, αν και θα προτιμούσα να μη την δώσω..

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και εγω το πονο μου.

Αγορασα κατι απο το Gearbest και μου ηρθε ελλατωματικο. Μετα απο ενα μικρο σεντονι στο ticket τους μου συμφωνησαν οτι θα με επιστρεχουν 14 δολλαρια καθως και μερικους ποντους. Βλεπω περασαν ηδη δυο μερες και δεν εκαναν τιποτα. Τους ενοχλησα ξανα και με απαντησαν τυπου κονσερβα, οτι και καλα το εξεταζουν οι ειδικοι μας.

Αν δω οτι με αγνοουν να ενοχλησω το paypal ?

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και εγω το πονο μου.

Αγορασα κατι απο το Gearbest και μου ηρθε ελλατωματικο. Μετα απο ενα μικρο σεντονι στο ticket τους μου συμφωνησαν οτι θα με επιστρεχουν 14 δολλαρια καθως και μερικους ποντους. Βλεπω περασαν ηδη δυο μερες και δεν εκαναν τιποτα. Τους ενοχλησα ξανα και με απαντησαν τυπου κονσερβα, οτι και καλα το εξεταζουν οι ειδικοι μας.

Αν δω οτι με αγνοουν να ενοχλησω το paypal ?

 

Δεν ξέρω αν έχεις όπως στο ebay 30 μέρες για αρνητική και επιστροφή χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...