Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μια σκέψη πέρασε απο το μυαλό μου και είπα να την εκφράσω. Τα κινέζικα καταστήματα που όλοι ψωνίζουμε (tinydeal, vickmall,minideal) δεν είναι όπως τα αντίστοιχα ελληνικά (κωτσόβολος, γερμανός, public κλπ); Δεν υπάρχει κάποια έμπιστη κινέζικη ιστοσελίδα (τύπου σκρούτζ) όπου οι τιμές θα είναι χαμηλότερες;
Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Μια σκέψη πέρασε απο το μυαλό μου και είπα να την εκφράσω. Τα κινέζικα καταστήματα που όλοι ψωνίζουμε (tinydeal, vickmall,minideal) δεν είναι όπως τα αντίστοιχα ελληνικά (κωτσόβολος, γερμανός, public κλπ); Δεν υπάρχει κάποια έμπιστη κινέζικη ιστοσελίδα (τύπου σκρούτζ) όπου οι τιμές θα είναι χαμηλότερες;

Τώρα από που κρατάει σκούφια του δεν ξέρω αλλά είναι σε στυλ skroutz περίπου

http://www.kimovil.com/en/

 

κι όχι δεν είναι όλα τα κινέζικα ,φυσικά καταστήματα.

Έχει και μόνο ιντερνετικά

Link to comment
Share on other sites

Tο JD είναι μεγάλο κινέζικο διαδικτυακό κατάστημα, το γνωρίζω και σας το επαληθεύω. Δεν ήξερα ότι έχουν και αγγλικό site. Κάτι μαθαίνω. :)

Κάποια ακόμη είναι τα Taobao, Tmall και φυσικά το Alibaba.

 

Eχμ...τι ράτσα είναι??? :)

ZTE. Μάλλον παραεισαγωγή έκανε το CentralShop και εκεί κάπου στράβωσε η υπόθεση. Όταν με το καλό έρθει η ιδιοκτήτρια στην Θεσσαλονίκη, θα μου εξηγήσει καλύτερα και θα κοιτάξω κι εγώ το κινητό.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

στο gearbest εχει Warehouse Options: CHINA και HK

τι σημαινει HK?

Edited by Bayern4
Link to comment
Share on other sites

Eιναι περιοχη της Κινας, High Kolokotronisi (Ανω Κολοκοτρωνιτσι)..

Αμα ειναι Κινα, τι σε απασχολει....;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

στο gearbest εχει Warehouse Options: CHINA και HK

τι σημαινει HK?

Ηong Kong.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το καλοκαίρι (2014) αγόρασα ένα τηλ από merimobiles ήρθε ελαττωματικό το έστειλα το επισκεύασαν και όλα καλά..

 

Για κακή μου τύχη χάλασε πάλι και τους το έστειλα για επισκευή. Στα χέρια τους ήταν στης 24/12/14 και το έστειλαν στον κατασκευαστή.

 

Για να το πάρουμε από την αρχή: 1-τους στέλνω το τηλέφωνο μου λένε πρέπει να πάει κατασκευαστή. (κατανοητό)

2-το βλέπει ο κατασκευαστής και λέει καμένη πλακέτα (δεν έχει ανταλλακτικό και μου λένε θα σου στείλουμε άλλο όταν μπορέσουμε)

3-Με ενημερώνουν πως το έχουν στείλει σε μένα και δεν έχουν αριθμό παρακολουθησης. (μουφα)

4-μετά από ένα μήνα ρωτάω και μου λένε πως πρέπει να καταβάλω 110$ για να μου φτιάξουν εκείνο η για να μου δώσουν το Huawei Ascend P6S. (ούτε κουβέντα για εκείνο που υποτίθεται έστειλαν..

5- μα τους λέω πως ήταν στην εγγύηση και η κορυφαία απάντηση <ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΗ η πλακέτα του κινητού δεν σας το καλύπτουμε>

Πείτε μου μπορώ να κυνηγήσω κάτι?????????????????? ***** την κίνα μου μέσα!!! :angry:

Galaxy SII
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των εκτός θέματος μηνυμάτων που γράφηκαν στο «Εγγύηση κινέζικων καταστημάτων (Εμπειρίες μελών)»:

Θα έλεγα ότι το VickMall δεν έχει πάντα την πιο φθηνή από όλους, φυσικά και δεν γίνεται. Συνήθως έχει καλές τιμές, αλλά φυσικά δεν γίνεται να έχει πάντα την χαμηλότερη τιμή. Επιπλέον, εμείς κάνουμε έρευνα αγοράς, δηλαδή ελέγχουμε τιμές σε πολλά καταστήματα, οπότε όλο και κάποιο θα είναι φθηνότερο. Επιπλέον, το Vickmall είναι μεσαίου μεγέθους (νομίζω οικογενειακή επιχείριση), οπότε δεν μπορεί να πάρει εξίσου μεγάλες ποσότητες, όπως τα μεγάλα καταστήματα ή οι αλυσίδες (π.χ. CooliCool+Antelife+EFox). Προσωπικά, όποτε το σύγκρινα με το GeekBuying ο Βικ είχε καλύτερες τιμές.

Σε εξυπηρέτηση, τους σ-κ-ί-ζ-ε-ι όλους.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Το vickmall έχει δύο αρνητικά μόνο: έλλειψη μεγάλης ποικιλίας και λίγο ακριβότερο από άλλα καταστήματα.

Καλα κανει και εχει περιορισμενη ποικιλια,γιατι φερνοντας μεγαλες μονο μαρκες ελαχιστοποιει την πιθανοτητα να βγουν ελλατωματικα κομματια και ετσι το after sales ειναι σε κορυφαιο επιπεδο.

Και που εφερε τα Elephone ρισκο μεγαλο πηρε και μαλλον λαθος εκανε.Απο ολα τα μοντελα μονο το P6000 που εχει βγει απροβληματιστο επρεπε να φερει.

Βεβαια,σαν επιχειρηση,βλεποντας οτι απο τα Elephone,Cubot,Leagoo κ.α. εχει μεγαλυτερο περιθωριο κερδους απο τα Huawei,Xiaomi,ZTE,Meizu εφερε τις μεσαιες και τις μικρες μαρκες.

Απο το να φερει σαν το Pandawill τα 123phone,blablaphone,feiteng,htm κτλ και να μην προλαβαινει να δεχεται ελλατωματικα και χαλασμενα καλα κανει.

Ειναι κορυφη,με διαφορα απο τα υπολοιπα.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

+1 στα όσα λέει ο arisg90.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο καλές είναι. Την περασμένη εβδομάδα έκανα 2 παραγγελίες, μια με Singapore και μια με Netherland και μου ήρθαν και οι 2 μέσα σε μια βδομάδα!
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο καλές είναι. Την περασμένη εβδομάδα έκανα 2 παραγγελίες, μια με Singapore και μια με Netherland και μου ήρθαν και οι 2 μέσα σε μια βδομάδα!

 

εχουν τρελλαθει οι ταχυδρομικες,κι εγω 2 παραγγελιες 4 μερες συν τον χρονο απο το kαταστημα στο ταχυδρομειο μια βδομαδα,δεν εχει ξαναγινει αυτο 3 χρονια που παραγγελνω,με singpost

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και το θέμα της χαμηλής τιμής είναι λίγο ζάρι (για να συνεχίσω λίγο το οφ τόπικ).

Παραγγέλνω από Vickmall και Banggood και την επομένη της παραγγελίας αυτή αποστέλλεται, έχω παραγγείλει στο Gearbest από τις 23/6 και είναι ακόμα στο processing... και για προϊόντα που υποτίθεται τα είχε όλα στοκ. Τι να την κάνω την καλή του τιμή άμα είναι να με σκάσει για να το στείλει? Η προηγούμενή μου παραγγελία από vickmall έκανε συνολικά να φτάσει 9 ημέρες!!!

Άμα ο άλλος κάνει 9 μόνο για να μου το αποστείλλει... ΕΦόσον παραγγέλνω θέλω και άμεση εξυπηρέτηση.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για το ibuygou τι γνώμη έχετε? Είναι αξιόπιστοι ως προς την γνησιότητα των προϊόντων η σε περίπτωση που χρειαστούμε εγγύηση? Μονο μεχρι στιγμής vickmall παραγγελνω αλλά βρίσκω το mi3 64g σε πολύ καλη τιμή κ σκέφτομαι να το πάρω απο ibuygou
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται έμπιστο μαγαζί αλλά η δημοφιλία του έχει πέσει σε σχέση με πριν 2 χρόνια.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε gearbest ή everbuying ποιο είναι κάπως πιο έμπιστο?

Αλάργα απο gearbest.

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο...

Παραγγελία μου από 23/6 ακόμα είναι στην επεξεργασία.

Άστους καλύτερα...

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο...

Παραγγελία μου από 23/6 ακόμα είναι στην επεξεργασία.

Άστους καλύτερα...

 

Παναγιώτης

Εμένα από 19/6

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από 19/6

 

Απάντησε πριν λίγο πως τα δύο από τα τρία προϊόντα που παράγγειλα δεν τα έχε σε στοκ, αλλά η σελίδα όταν έκανα την παραγγελία δεν έλεγε κάτι τέτοιο. Και ακόμα αναφέρει "Dispatch:Ships within 3-5 business days" χωρίς να ξεκαθαρίζει αν το έχει η όχι το προιόν.

Δεν μου κάνει και τόσο καλή πρακτική πώλησης αυτή.

Αν είχα παραγγείλει από banggood τουλάχιστον τώρα θα είχαν αποσταλεί και θα μου έρχονταν ενώ τώρα ακόμα περιμένω την αποστολή τους. Ας τα στείλει εντός εβδομάδας, (για παραπάνω με βλέπω να ζητάω επιστροφή χρημάτων) και ποτέ ξανά από αυτόν.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των εκτός θέματος μηνυμάτων που γράφηκαν στο «Εγγύηση κινέζικων καταστημάτων (Εμπειρίες μελών)»:

Θα έλεγα ότι το VickMall δεν έχει πάντα την πιο φθηνή από όλους, φυσικά και δεν γίνεται. Συνήθως έχει καλές τιμές, αλλά φυσικά δεν γίνεται να έχει πάντα την χαμηλότερη τιμή. Επιπλέον, εμείς κάνουμε έρευνα αγοράς, δηλαδή ελέγχουμε τιμές σε πολλά καταστήματα, οπότε όλο και κάποιο θα είναι φθηνότερο. Επιπλέον, το Vickmall είναι μεσαίου μεγέθους (νομίζω οικογενειακή επιχείριση), οπότε δεν μπορεί να πάρει εξίσου μεγάλες ποσότητες, όπως τα μεγάλα καταστήματα ή οι αλυσίδες (π.χ. CooliCool+Antelife+EFox). Προσωπικά, όποτε το σύγκρινα με το GeekBuying ο Βικ είχε καλύτερες τιμές.

Σε εξυπηρέτηση, τους σ-κ-ί-ζ-ε-ι όλους.

 

+1 στα όσα λέει ο arisg90.

 

Και εγω Μαζι σας Vickmall και παλι Vickmall :up::up:

Και αν βρισκεται διαφορες σε αλλα σαιτ καντε μια ενημερωση στο καταστημα για κανεναν κωδικο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα την παρασκευή απο το geekbuying και ακόμα δεν το έστειλαν, μου έστειλαν μόνο 2 email, το ένα η καταχώρηση της παραγγελίας και το άλλο η επιβεβαίωση όσων ζήτησα σε ένα δικό μου email. Δηλαδή με όσα διαβάζω εδώ καλό 15αύγουστο;
Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα την παρασκευή απο το geekbuying και ακόμα δεν το έστειλαν, μου έστειλαν μόνο 2 email, το ένα η καταχώρηση της παραγγελίας και το άλλο η επιβεβαίωση όσων ζήτησα σε ένα δικό μου email. Δηλαδή με όσα διαβάζω εδώ καλό 15αύγουστο;

Γιατί, σου είπε κανένας ότι έκλεισαν τα ταχυδρομεία;;; :p

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...