Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτόν τον καιρό διαβάζω την Ονειροπαγίδα του Κινγκ.Αρκετά καλό βιβλίο με τρομερή αγωνία.Κλασσικός King.
Link to comment
Share on other sites

Στα Τρίκαλα και για 10 μερες περιπου εχει Εκθεση βιβλιου. Πολυ καλα βιβλιο και θεματα να δεις. Τέλεια!!!
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

loipon exo na protino ta forgotten realms opos kai tin exalogia dark elf .ine erga pou kinountai se stil LORD OF THE RINGS ,ostoso ine arketa oraia .Episis protino tin 5 logia earthsea :) pola protina ?

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση για όλα του Patrick Leigh Fermor, ειδικά τα Μάνη, Ρούμελη και Εποχή της δωρεάς. Αυτοβιογραφικά και ταξιδιωτικά με πολλές ιστορικές και καλλιτεχνικές παρεκβάσεις. Τα δύο πρώτα παρουσιάζουν όψεις της Ελλάδας του 50 που έχουν πλέον χαθεί ενώ το τελευταίο δίνει μια συγκλονιστική περιγραφή της Δυτικής Ευρώπης στα μέσα του 30, όταν ο συγγραφέας έκανε έναν "περίπατο" από την Ολλανδία στην Κωνσταντινούπολη με τα πόδια...
Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας παρακαλώ.:)

Μου έφεραν να διαβάσω το Κώδικας Da Vinci. Συζητώντας με αδερφική φιλη, μολις το άκουσε, έφριξε, μου ειπε το αφοριστικό "διαβασε το αν θες, δεν εχει όμως καμμία λογοτεχνικη αξία" και το ιδιο απογευμα κατέφτασε σπιτι μου κρατώντας μια στιβα βιβλία, όπως το Η Δεσποινις Σμιλλα Διαβάζει Το Χιονι του Πετερ Χοε, ή Το Ποδηλατο Του Λεοναρντο του Paco Ignatio Taibo και μερικά άλλα, που δε θυμαμαι να σας πω. "Tουλάχιστον πάρε και κάτι καλό, μετα τις αηδίες που καταντησες να διαβάζεις", μου ειπε ριχνοντας μου μια περιφρονητική ματιά.

Και έρχομαι να σας ρωτήσω, όντως δεν πολυαξιζει, χάνω τον (πολυτιμο ομολογουμενως) χρονο μου ή το ξεκινάω αποψε κιολας? (και στέλνω βολτα τον Λεονάρντο με το ποδηλατο του) :)

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα διαβάσεις κάποιο βιβλίο είναι υποκειμενικό. Σαν λογοτεχνικό κείμενο δεν λέει τίποτα αυτό είναι αλήθεια. Το αν θα το διαβάσεις όμως είναι δικό σου θέμα. Σε τραβάει η υπόθεση, απ' όσο ξέρεις; Διάβασες το κειμενάκι στο οπισθόφυλλο και σου κίνησε την περιέργεια; Εγώ έτσι επιλέγω τα βιβλία που διαβάζω. Από κει και πέρα αν θα μου αρέσουν άλλο θέμα. Σίγουρα όμως δεν ασχολούμαι με το αν αποτελούν αριστούργημα της παγκόσμιας λογοτεχνίας...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Me απενοχοποιησες πλήρως. Ναι, το βρισκω ενδιαφερον και θα το διαβάσω. Ξεκινάω απο σημερα και θα σας πω τη γνωμη μου, όταν το τελειώσω :)
Link to comment
Share on other sites

Καλοδιάβαστο! :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, το DaVinci ειναι παρα πολυ καλογραμμενο βιβλιο, με αγωνια-σασπενς και γενικα ολα τα στοιχεια για να αποτελει πολυ καλη επιλογη (ασχετα με το αν συμφωνεις ή οχι με τις αντιληψεις του συγγραφεα...

 

μια δικη μου παντως προταση για διαβασμα ειναι το "οι πυλες τις φωτιας"..πασιγνωστο πια, με ελληνικοτατο θεμα(αρχαια Σπαρτη και Θερμοπυλες) και απλα τελειο...τι πιστευετε οσοι το εχετε διαβασει?

 

η τελευταια μου παντως ηρωικη προσπαθεια ηταν το διαβασμα του αρχοντα των δαχτυλιδιων (το 1ο μερος)...με γονατισε παιδια...πολυ καλο αλλα δυσκολο βιβλιο (αν και φαν της κινηματογραφικης τριλογιας)...

Link to comment
Share on other sites

μια δικη μου παντως προταση για διαβασμα ειναι το "οι πυλες τις φωτιας"..πασιγνωστο πια, με ελληνικοτατο θεμα(αρχαια Σπαρτη και Θερμοπυλες) και απλα τελειο...τι πιστευετε οσοι το εχετε διαβασει?

 

Εμένα από την άλλη, οι περιγραφές του με κούρασαν τόσο πολύ που διάβασα περίπου το 1/3 και μετά το παράτησα.. μ' αρέσει που έχω πάρει και άλλα δύο του Στήβεν Πρέσσφιλντ, 'Οι τελευταίες αμαζόνες' και 'Άνεμοι πολέμου'.. απ' ότι είδα στο ίδιο στυλ είναι κι εκείνα :(. Τι να πω, ίσως να μην είχα τη σωστή ψυχολογία (και υπομονή) να διαβάσω τις "Πύλες της φωτιάς" εκείνον τον καιρό, σίγουρα όμως θα το ξαναπιάσω στα χέρια μου. Προς το παρόν, εκεί που είχα επιλέξει να διαβάσω το Μαγικό κύκλο (από τα 20+ βιβλία που έχω αδιάβαστα :worry:), διάβασα τα σχόλια κάποιου/κάποιας (συγνώμη αλλά δε θυμάμαι nick) για τον Αιρετικό και είπα να πιάσω αυτό τελικά. Διάβασα περίπου 50 σελίδες νωρίτερα, αλλά μπορώ να πω πως με ξενίζει λίγο ο τρόπος γραφής, είναι ελαφρώς κουραστικός. Φαίνεται όμως αρκετά ενδιαφέρον, θα επανέλθω με εντυπώσεις όταν το τελειώσω.

 

Α! Πριν λίγες ημέρες τελείωσα επιτέλους και το τελευταίο βιβλίο της τριλογίας του Υφαντού της Φιόναβαρ. Ένα έχω να σας πω: ο αγαπητός συμφορουμίτης lewton είχε απόλυτο δίκιο που το πρότεινε και επέμενε ότι είναι αριστούργημα :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από την άλλη, οι περιγραφές του με κούρασαν τόσο πολύ που διάβασα περίπου το 1/3 και μετά το παράτησα.. μ' αρέσει που έχω πάρει και άλλα δύο του Στήβεν Πρέσσφιλντ, 'Οι τελευταίες αμαζόνες' και 'Άνεμοι πολέμου'.. απ' ότι είδα στο ίδιο στυλ είναι κι εκείνα :(. Τι να πω, ίσως να μην είχα τη σωστή ψυχολογία (και υπομονή) να διαβάσω τις "Πύλες της φωτιάς" εκείνον τον καιρό, σίγουρα όμως θα το ξαναπιάσω στα χέρια μου.

Συμφωνω ως προς την ψυχολογια και τις συνθηκες την στιγμη που αρχιζουμε ενα βιβλιο...οταν ειχα τις μαυρες μου (μετα απο χωρισμο) βρηκα το να ζεις,να αγαπας, να μαθαινεις πολυ καλο και βαθυ...οταν πηγα να το ξαναδιαβασω αργοτερα με πολυ καλυτερα ψυχολογια δεν με αγγιξε καθολου

 

Α! Πριν λίγες ημέρες τελείωσα επιτέλους και το τελευταίο βιβλίο της τριλογίας του Υφαντού της Φιόναβαρ. Ένα έχω να σας πω: ο αγαπητός συμφορουμίτης lewton είχε απόλυτο δίκιο που το πρότεινε και επέμενε ότι είναι αριστούργημα :)

για πειτε κι αλλα, με ενδιαφερει παντα να ακουω για αριστουργηματα...περι τινος προκειται

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και τα δύο βιβλία του Πρεσσφιλντ, τα βρήκα πολύ καλά και εξαιρετικά ενδιαφέροντα. Δεν έγιναν τα αγαπημένα μου, αλλά σίγουρα δεν δυσκολεύτηκα να τα τελειώσω.

 

Υ.Γ. adam, προσπάθησε να μην κάνεις πολλαπλά συνεχόμενα posts. Μπορείς να "τροποποιείς" το μήνυμα σου εάν έχεις κάτι να προσθέσεις. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προτεινω βιβλια του ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ!!!!!!!!!!!!

 

Symfono kai ego... zito ta Liakopoulakia!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, το DaVinci ειναι παρα πολυ καλογραμμενο βιβλιο, με αγωνια-σασπενς και γενικα ολα τα στοιχεια για να αποτελει πολυ καλη επιλογη (ασχετα με το αν συμφωνεις ή οχι με τις αντιληψεις του συγγραφεα...

 

μια δικη μου παντως προταση για διαβασμα ειναι το "οι πυλες τις φωτιας"..πασιγνωστο πια, με ελληνικοτατο θεμα(αρχαια Σπαρτη και Θερμοπυλες) και απλα τελειο...τι πιστευετε οσοι το εχετε διαβασει?

 

η τελευταια μου παντως ηρωικη προσπαθεια ηταν το διαβασμα του αρχοντα των δαχτυλιδιων (το 1ο μερος)...με γονατισε παιδια...πολυ καλο αλλα δυσκολο βιβλιο (αν και φαν της κινηματογραφικης τριλογιας)...

Στην αρχή ο άρχοντας ειναι συσκολος αλλα μετά....

smallville for ever :cool: :cool: :cool:
Link to comment
Share on other sites

άργησα να το γράψω, αλλά δεν είανιαργά.

κάθε σάββατο η εφημερίδα "Καθημερινή" θα έχει ένα βιβλίο από μεγάλλους καλλιτέχνες ζωγράφους! Το πρώτο ήτανε χθες με τα αριστουργήματα του μιχαήλ άγγελου!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οι εκδόσεις της "ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ" είναι καλύτερες και πιο προσεγμένες...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ενα βιβλιο που προτεινω λοιπον ειναι "ΙΠΤΑΜΕΝΟΙ ΔΙΣΚΟΙ" ΛΕΟΝΑΡΝΤ ΣΤΡΙΓΚΦΛΙΝΤ ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΤΑΙ ΚΟΛΙΜΑ ΜΕ ΤΑ ΑΤΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΑΥΤ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ...
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:p

Me απενοχοποιησες πλήρως. Ναι, το βρισκω ενδιαφερον και θα το διαβάσω. Ξεκινάω απο σημερα και θα σας πω τη γνωμη μου, όταν το τελειώσω :)

 

Λοιπον, τι γνωμη εχεις εως τωρα για τον κωδικα; Εγω παντως προσπαθησα να το ξεκινησω προσφατα και σταματησα στις πρωτες 50 σελιδες. Σε καποια σημεια ειναι 'cringeworthy', ειδικα εκει που περιγραφει τον Ρομπερτ Λανγκτον να δινει διαλεξη στο Χαρβαρντ για το 'divine proportion'...

 

Το Angels & Demons το βρηκα εξισου χαμηλου επιπεδου (συμφωνω απολυτως με την φιλη σου...), αλλα καταφερα να το τελειωσω (ειχα συγκεκριμενο ενδιαφερον για το βιβλιο, αλλιως θα ειχε γινει κι αυτο paper weight οπως τον Κωδικα :p ).

 

Τωρα ειμαι στην αναζητηση καποιου αλλου βιβλιου που θα μου αποσπαει την προσοχη απο την δουλεια!

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Ο Dan Brown είναι τρισάθλιος στις περιγραφές χαρακτήρων.Θεληματικό πιγούνι,εκφραστικά μάτια και άλλες π@π@ριές.

Ο τρόπος γραφής του είναι πολύ χαμηλός δυστυχώς,ενώ οι υποθέσεις των βιβλίων του,αρκετά ενδιαφέρουσες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δα διαφωνήσω. Η γραφή του Μπράουν είναι το λιγότερο παιδική, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα βιβλία του δεν διαβάζονται ευχάριστα. Είμαι σίγουρος ότι αν είχε καλύτερη γραφή τα βιβλία του δεν θα είχαν την επιτυχία που έχουν, αφού αυτή βασίζεται στην ευκολία ανάγνωσης του από το ευρύ κοινό.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

"""Τωρα ειμαι στην αναζητηση καποιου αλλου βιβλιου που θα μου αποσπαει την προσοχη απο την δουλεια!""""

 

 

Μια πρόταση που μπορεί να σου αρέσει και να σε αποσπάσει από τη δουλειά...

 

" Ο άνθρωπος που έγινε Θεός" του Gerald Messadie, ιστορικό μυθιστόρημα από τις εκδόσεις 'Νέα Σύνορα'

 

Παραθέτω το οπισθόφυλλο για να έχεις και κάποια σημεία αναφοράς επί του θέματος συγκεκριμένα :

 

Ένας συγγραφέας ξαναδιαβάζει τα Κανονικά Ευαγγέλια. Με μεγάλη του έκπληξη ανακαλύπτει κενά, αντιφάσεις και ιστορικές αναλήθειες.

Αναζητά περισσότερες πληροφορίες στα άλλα Ευαγγέλια, τα αποκαλούμενα Απόκρυφα, που μέχρι τον 5ο αιώνα θεωρούνταν ισάξια με τα Κανονικά. Ύστερα βρίσκει και διαβάζει το Ευαγγέλιο του Θωμά και στη συνέχεια τα Χειρόγραφα της Νεκρής Θαλάσσης, καθώς και για τις πρόσφατες αρχαιολογικές ανακαλύψεις και μελέτες... Μετά από μια σειρά ετών ανακαλύπτει την ιστορία του Ιησού όπως δεν έχει ποτέ γραφτεί πουθενά και αποφασίζει να τη γράψει ο ίδιος.

Που πέρασε ο Ιησούς τα νεανικά του χρόνια; γιατί η παιδεία του μοιάζει τόσο πολύ με αυτή των Εσσαίων; γιατί δεν αναφέρεται πουθενά τίποτα γι αυτούς; γιατί το Σανχεντρίν τον καταδίκασε σε θάνατο; και γιατί- σκάνδαλο μέγα!- δυο αρχιερείς του Σανχτεντρίν που τον καταδίκασε σε θάνατο πηγαίνουν στον Πιλάτο για να ζητήσουν το πτώμα του; Σε αυτά και πολλά άλλα ερωτήματα απαντά ο Μεσαντιέ μέσα από μια γλαφυρή αφήγηση. Αναδιπλώνει στα μάτια της φαντασίας του αναγνώστη το πολιτικό σκηνικό της Παλαιστίνης του 1ου αιώνα κάτω από τη ρωμαϊκή κατοχή, την καθημερινή ζωή του λαού, το διαρκή επαναστατικό αναβρασμό, την πληθώρα των μεσσιών, τις συνωμοσίες που χωρίζουν τους Εβραίους σε φατρίες και μέσα από όλα αυτά το δρόμο που χαράζει ο Ιησούς."

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Αν πάλι αυτό είναι πολύ σοβαρό και ψάχνεις κάτι πιο εύπεπτο σου προτείνο το παρακάτω -ανάλογης θεματολογίας-

 

"Το κατά Ιούδαν Ευαγγέλιο υπό Ευφραίμ του Τύρου" των εκδόσεων Απόπειρα , όπου και σου παραθέτω πάλι το οπισθόφυλλο... για να διάλέξεις :

 

" Τω καιρώ εκείνω της Παλαιστίνης γινότανε, να 'ούμε. Μύγα δεν προλάβαινες να χουφτώσεις και σου την πέφτανε δέκα Μεσσίες. Πώς να μη δημιουργηθεί έπειτα Μεσσιανατολικό;... Δεν αντέχει μια των ημερών η κυρά μου και τους περιλαμβάνει, γλωσσικώς εννοείται:' Βρε σεις, τόσους Εβραίους έχει η Διασπορά, εδώ θα μου κουρνιάσετε οι προφητογκόμενες; άντε πάτε να σταυρωθείτε, να ησυχάσει ο κοσμάκης σπίτι του!!...' Ο Γειασού όμως, ήταν περίπτωση, σουπαναλέω! Είχε αυτό το κάτι που καίει, αυτό το ... ναι, το αξυζενεσεκουά..."

 

Ιστορική αραβουρδέλα, αρτιούργημα Συνειρμικής ή μήπως τάχα μου παραλήρημα μνημειώδους βυζοδιαπλοκής; Ερώτημαν πηχτό! Ο Ευφραίμ ο Τύρος, μεγιστάνας της εβραϊκής γαλακτοκομίας, ξεδιπλοτυλίγει ένα αφηγηματικό σπαγκέτι που όμοιό του δεν έχει ρουφήξει ο ντουνιάς. Με σπαθάτη δεξιοτεχνίοα και ιστοριοδιφικό σεβντά κινητοποιεί μνήμες, αλιεύει ενοχές , παρενοχλεί τονμ βολεψηματία αναγνώστη και ταλιμπανίζει μια φαντασμαγορική τοιχογραφία 25 αιώνων. 'Ενα βιβλίο μεσσιανικού τοκετού. Ένας θρίαμβος αταξίας για την παρά φύση τάξη των καιρών μας..."

 

Υγ. Απόλαυσε υπεύθυνα! :shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...