Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα για να ζητήσω κάτι. Υπάρχει σελίδα με ελληνικά audio books;

Ακόμη κ αν κάποιος έχει κατεβάσει κάποιο ας στείλει π.μ. .

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις τελείωσα το "Η Μάγισσα του Πορτομπέλλο"

κλασικό coelho, πολύ φιλοσοφία για το νόημα της ζωής κλπ

αλλά το διάβασα ευχάριστα και χαλαρά ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
τελειωσα το περι του κοινωνικου στατους του αλεν ντε μποττον απλα υπεροχο. και αρχισα πριν λιγες μερες του ιρβιν γιαλομ, το ντιβανι
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1. Logicomix των Απόστολου Δοξιαδη και Χρήστου Παπαδημητρίου

 

2. Ο πύργος των καρπαθιων του Ιουλίου βερν

 

3. Νυχτερίτες του Στεφεν Κινγκ

Link to comment
Share on other sites

1. Logicomix των Απόστολου Δοξιαδη και Χρήστου Παπαδημητρίου

 

2. Ο πύργος των καρπαθιων του Ιουλίου βερν

 

3. Νυχτερίτες του Στεφεν Κινγκ

 

Δοξιάδης έχει πολύ ωραία βιβλία. Ο θείος Πέτρος και η εικασία του γκολντμπαχ είναι πολύ καλό και το από την παράνοια στους αλγόριθμους είναι καλό, αλλά πιο επιστημονικό-φιλοσοφικό..

Link to comment
Share on other sites

ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΝΤΙΟ

φοβερό βιβλίο,σαν βάση του έχει τον έρωτα μιας ελληνίδας με έναν τούρκο,που όμως δεν ευδοκιμεί καθώς η μικρασιατική καταστροφή τους χωρίζει. μπλέκονται και άλλα πρόσωπα,καθώς το βιβλίο είναι αφήγηση της γιαγιάς αλλά μας φέρνει και στο τώρα στην ζωή της συνονόματης εγγονής.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας.

Ψάχνω εδώ και χρόνια ένα βιβλίο που είχα διαβάσει ένα απόσπασμά του όταν ήμουν μικρός και δε θυμάμαι τον τίτλο. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα σας είμαι υπόχρεος.

Είχα διαβάσει μόνο την αρχή. Ήταν κάποιος που είχε μείνει σε ένα ξενοδοχείο ή σε ένα τυχαίο σπίτι για μία μέρα. Την άλλη μέρα ευχαρίστησε τον ιδιοκτήτη και άφησε ένα κέρμα πάνω σε ένα τραπέζι. Προχορώντας σκέφτηκε ότι είχε ξεχάσει να ρωτήσει πώς τον λένε, γι'αυτό πήγε σε ένα μαγαζί και ρώτησε κάποιον. Αυτός όμως του είπε ότι εκείνο το σπίτι είχε καεί πριν χρόνια και ήταν ερειπωμένο. Τότε ο πρωταγωνιστής γεμάτος περιέργεια επέστρεψε σε εκείνο το σπίτι και είδε ότι ήταν όντως ακατοίκητο και σε άθλια κατάσταση. Μπαίνοντας όμως μέσα είδε πάνω στην τραπεζαρία το κέρμα που είχε αφήσει....

Είχα διαβάσει το απόσπασμα σε ένα βιβλίο αγγλικών στο δημοτικό γι'αυτό δεν είμαι σίγουρος αν το βιβλίο έχει μεταφραστεί στα ελληνικά ή ήταν όντως βιβλίο ή ένα κείμενο που σκέφτηκαν οι συγγραφείς.

Όποιος μπορει ας βοηθήσει

 

Ευχαριστώ για την προσοχή σας

Link to comment
Share on other sites

The Great Gatsby, το έχει διαβάσει κάποιος; Γνώμες;
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το αγαπημένο σας βιβλίο του Ι. Βερν;

 

Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες!:cool:

Ποτέ δεν βαριέμαι να το ξαναδιαβάσω!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διάβασα πριν λίγο καιρό τον πύργο των Καρπαθίων. Απλά τέλειο. Είναι κάτι σαν θρίλερ μυστηρίου. Φανταστείτε τώρα βιβλίο του Ι. Βερν με μυστήρια, ανατροπές, τρόμο κτλ. ΑΠΛΑ ΤΡΟΜΕΡΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
υπαρχει καποιο βιβλιο στα ελληνικα κατα προτιμηση που να καταπιανεται με το θεμα της βιας στα σχολεια;π.χ με το περιστατικο στο λύκειο Κολουμπάιν κλπ;
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο βιβλιο στα ελληνικα κατα προτιμηση που να καταπιανεται με το θεμα της βιας στα σχολεια;π.χ με το περιστατικο στο λύκειο Κολουμπάιν κλπ;

 

http://www.0-18.gr/gia-megaloys/nea/paroysiasi-toy-biblioy-omadiki-bia-kai-epithetikotita-sta-scholeia

http://www.psichogios.gr/site/Books/show?cid=1000546

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Προσφατα μου προτειναν αυτο το βιβλιο, εψαξα λιγο και με ψηνει αβερτα! Διλημμα : Στα Αγγλικα η στα Ελληνικα; Διαβασα οτι στη μεταφραση χανει! Το χει διαβασει καποιος κι αν ναι σε ποια γλωσσα; Εντυπωσεις; Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα μου προτειναν αυτο το βιβλιο, εψαξα λιγο και με ψηνει αβερτα! Διλημμα : Στα Αγγλικα η στα Ελληνικα; Διαβασα οτι στη μεταφραση χανει! Το χει διαβασει καποιος κι αν ναι σε ποια γλωσσα; Εντυπωσεις; Ευχαριστω!

 

Έχω δει την ταινία. Η καλύτερη σκηνή ήταν αυτή:

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα μου προτειναν αυτο το βιβλιο, εψαξα λιγο και με ψηνει αβερτα! Διλημμα : Στα Αγγλικα η στα Ελληνικα; Διαβασα οτι στη μεταφραση χανει! Το χει διαβασει καποιος κι αν ναι σε ποια γλωσσα; Εντυπωσεις; Ευχαριστω!

 

Το διαβασα στα αγγλικα.

Δε μου αρεσε και με κουρασε. Δεν καταφερα να μπω ποτε στο κλιμα του.

Ουτε και η ταινια μου αρεσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για αγγλοφωνα βιβλία προτείνω την σειρά "δισκόκοσμος" του Τερυ Πράτσετ. ( terry Pratchett's discworld) πολυ εξυπνο και επίκαιρο χιούμορ.

At the edge of infinity a true man stands alone

Huawei Honor 8 64/4 - Xiaomi Note 3 Special Edition - Sony xperia Z3

Asus Nexus 7 3G 32GB - Cube iWork8 Ultimate

Link to comment
Share on other sites

Το Casual Vacancy της Rowling το έχει διαβάσει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το τελευταίο που διάβασα, ειναι το ποτέ μην πας μονος στο ταχυδρομείο, που ήταν πολύ καλογραμμένο.

τωρα θα ξεκινησω (παλι ελληνα δημοσιογραφου) , του βαξεβάνη, με παρόμοιο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είμαι 23 και ντρέπομαι να πω πως δεν έχω διαβάσει ποτέ μου.

 

Έτσι αποφάσισα να ξεκινήσω το διάβασμα, μετά από κάποια γεγονότα που συνάντησα.

Πήρα για πρώτο βιβλίο κάτι εύκολο και μικρο, τον Αλχημιστή του Paulo Coelho.

 

Το τελείωσα σε 3 μέρες και είμαι μες στις σκέψεις.

Μου άρεσε πολύ και με ταξιδεψε μπορώ να πω .

 

Δεν έχω ν προτείνω κάτι άλλο.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
επισης διαβασα το ο ανθρωπος που ετρωγε πολλα, (πολύ καλό) , και ξεκινησα το περασμα, justin cronin (στη 250η σελιδα ειμαι, επισης πολυ καλο ως τωρα)!
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 23 και ντρέπομαι να πω πως δεν έχω διαβάσει ποτέ μου.

 

Έτσι αποφάσισα να ξεκινήσω το διάβασμα, μετά από κάποια γεγονότα που συνάντησα.

Πήρα για πρώτο βιβλίο κάτι εύκολο και μικρο, τον Αλχημιστή του Paulo Coelho.

 

Το τελείωσα σε 3 μέρες και είμαι μες στις σκέψεις.

Μου άρεσε πολύ και με ταξιδεψε μπορώ να πω .

 

Δεν έχω ν προτείνω κάτι άλλο.

 

Eξαιτιας σου εψαξα να βρω τι ειναι αυτος ο αλχημιστης, και συμφωνα με τη βικιπαιδεια..

Ο Αλχημιστής είναι ένα μυθιστόρημα γραμμένο από τον Πάουλο Κοέλιο (Paulo Coelho), το οποίο δημοσιεύτηκε πρώτη φορά το 1988. Αρχικά γράφτηκε στα Πορτογαλικά, αλλά μέχρι το 2009 έχει μεταφραστεί σε 67 γλώσσες. Το αλληγορικό αυτό μυθιστόρημα, ακολουθεί έναν νεαρό βοσκό από την Ανδαλουσία, τον Σαντιάγκο, στο ταξίδι του στην Αίγυπτο μετά από επαναλαμβανόμενα όνειρα που είχε πως θα βρει εκεί κάποιον θησαυρό.

 

Eγω κραταω μονο οτι εχει μεταφραστει σε 67 γλωσσες, πραγμα που σημαινει οτι ειναι πασιγνωστο και εχει κανει επιτυχια. Κραταω επισης το οτι ειναι μυθιστορημα!

Μυθος- παραμυθι..

 

Ο λογος που γραφω ειναι οτι δεν μπορω με τιποτα να καταλαβω ανθρωπους που διαβαζουν φανταστικες ιστοριες. Δεν αναφερομαι προσωπικα σε καποιον εδω μεσα, αλλα ακομα και απο συγγενεις μου..

 

Δεν διαβαζω γενικα βιβλια, αλλα οποτε με πιανει η ορεξη διαβαζω επιστημονικα περιοδικα, ιστορια, ιστοριες ανθρωπων που δινουν εφαρμογη σε διαφορες καταστασεις που μπορουν να συμβουν στον καθενα, και γενικα βιβλια που βοηθουν να μαθουμε καποια πραγματα και οχι.. να διασκεδασουμε εναλλακτικως. (αντι να δεις την ταινια στο σινεμα την διαβαζεις πιο πριν πχ)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...