Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες "αρχάριων" χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ τα έχω βρει μπαστούνια με το Itunes.Tα μόνα που καταφέρνω είναι επαναφορές συσκευής ,συγχρονισμός φωτό και backup καθώς και ηχους κλήσεων.Αλλά έχω ψιλοκαταλάβει το icloud το οποιο για εμενα είναι εξαιρετικό μιας και δεν έχω χάσει ποτε τίποτα αν και έχω κάνει πόσες επαναφορές και όλα ξαναήρθανε στη συσκευή αμέσως,φτανει να έχεις κάνει τις σωστές ρυθμίσεις....Παντως στο android δεν ξαναγυρνάω με τίποτα

 

Once you go mac you never go back δηλαδή;

Είναι να βρεις το iTunes. Όλα απο εκεί γίνονται. Δεν ειναι και δύσκολο όμως

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 531
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Κατάφερα να εμφάνισω τις επαφές του gmail, ωστόσο θέλω να τις μεταφέρω πλεον στο λογαριασμό του icloud, έτσι ώστε να καταργησω από τις ρυθμίσεις το λογαριασμό του gmail. Πως επιτυγχάνεται αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κατάφερα να εμφάνισω τις επαφές του gmail, ωστόσο θέλω να τις μεταφέρω πλεον στο λογαριασμό του icloud, έτσι ώστε να καταργησω από τις ρυθμίσεις το λογαριασμό του gmail. Πως επιτυγχάνεται αυτό;

 

Καλησπέρα σας φίλε μου, μπορείς να κάνεις εξαγωγή τις επαφές από το Gmail σου.. σε Vcard και εισαγωγή στο λογαριασμό σας iCloud.com.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα. Κατάφερα να εμφάνισω τις επαφές του gmail, ωστόσο θέλω να τις μεταφέρω πλεον στο λογαριασμό του icloud, έτσι ώστε να καταργησω από τις ρυθμίσεις το λογαριασμό του gmail. Πως επιτυγχάνεται αυτό;

 

Για ποιο λόγο να το κάνεις; Δεν σε περιορίζει κάτι το να τις εχεις στο gmail, άσε που έτσι θα εχεις πρόσβαση στις επαφές σου από όλες τις πλατφόρμες. Εννοείται οτι κάνεις οτι θέλεις, απλα μια πρόταση κάνω...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να το κάνεις; Δεν σε περιορίζει κάτι το να τις εχεις στο gmail, άσε που έτσι θα εχεις πρόσβαση στις επαφές σου από όλες τις πλατφόρμες. Εννοείται οτι κάνεις οτι θέλεις, απλα μια πρόταση κάνω...

 

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας. Εξαιρετικά χρήσιμες οι προτάσεις σας. Τελικά θα αφήσω και το gmail. Δεν κάνει κακό

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα

Μπορεί κάποιος να πει τι πρέπει να κάνω ώστε να πουλήσω το iPhone μου με ασφάλεια και δικιά μου αλλά και του αγοραστή;

Εννοώ αύριο που λογικά θα το δώσω θα κάνω επαναφορά ρυθμίσεων και περιεχομένου και τέλος; πως το αποδεσμευω από το Apple ID μου;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μπορεί κάποιος να πει τι πρέπει να κάνω ώστε να πουλήσω το iPhone μου με ασφάλεια και δικιά μου αλλά και του αγοραστή;

Εννοώ αύριο που λογικά θα το δώσω θα κάνω επαναφορά ρυθμίσεων και περιεχομένου και τέλος; πως το αποδεσμευω από το Apple ID μου;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πας ρυθμίσεις- γενικές ρυθμίσεις

Επαναφορά-Περιεχόμενο και ρυθμίσεις

Έτσι σβηνεις τα παντα και apple ID σου γυρίζει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Αυτός που θα το πάρει θα τα κανει όλα απο την αρχή. ID γλώσσα κλπ.

Καλη πώληση.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός των αποπάνω προτάσεων, καλό θα ήταν να πας στο My Support Profile και να διαγράψεις της συσκευή, εφόσον αυτή εμφανίζεται στη λίστα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Και μετά από αυτό δεν θα είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο στο Apple ID μου έτσι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε θα είναι.

Ο λόγος είναι πως πριν ξεκινήσει η διαδικασία επαναφοράς της συσκευής (Διαγραφή ρυθμίσεων & περιεχομένου), θα σου ζητηθεί να απενεργοποιήσεις το Activation Lock (Find my iPhone). Αυτό το χαρακτηριστικό είναι που ουσιαστικά κλειδώνει μια συσκευή σε ένα συγκεκριμένο Apple ID.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

 

Ξέρει κανείς να μου πει πως γίνεται στο iOS να ρυθμίσω μια ημερομηνία που ανανεώνονται τα ΜΒ δεδομένων μου , και έναν συγκεκριμένο όγκο ΜΒ για κάθε μήνα απο την Vodafone και να μου λέει πόσα καταναλώνω, και όταν φτάνω ένα όριο να μου αποκλείει την χρήση δεδομένων; Κάτι σαν αυτόματη φραγή…

 

Ευχαριστώ

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Ξέρει κανείς να μου πει πως γίνεται στο iOS να ρυθμίσω μια ημερομηνία που ανανεώνονται τα ΜΒ δεδομένων μου , και έναν συγκεκριμένο όγκο ΜΒ για κάθε μήνα απο την Vodafone και να μου λέει πόσα καταναλώνω, και όταν φτάνω ένα όριο να μου αποκλείει την χρήση δεδομένων; Κάτι σαν αυτόματη φραγή…

 

Ευχαριστώ

Δεν μπορείς γιατί δεν το έχει. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μηδενίζεις κάθε μήνα τον μετρηρή των data.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι ή να κατεβάζεις την εφαρμογή της vodafone και να παρακολουθείς από εκεί την κατανάλωση που έχεις ή κατεβάζεις κάποια άλλη εφαρμογή data manager και την ρυθμίζεις να σε ειδοποιεί όταν υπερβαίνεις κάποιο ποσοστό που έχεις επιλέξει εσύ, πχ 50%, 60%, κτλ.

 

Από την στιγμή όμως που υπάρχουν οι εφαρμογές των παρόχων με επιτόπου ενημέρωση υπολοίπου τότε καλύπτεσαι 100%. Και φυσικά όταν ξεπεράσεις το 80% δέχεσαι και μήνυμα από τον πάροχο που σε ενημερώνει ότι έχεις καταναλώσει το 80% των δεδομένων σου.

 

Εγώ πχ έχω την εφαρμογή smartapp η οποία μου δείχνει την ημέρα πόσο όριο έχω διαθέσιμο για κατανάλωση και έχω και την εφαρμογή της cosmote για να τσεκάρω το υπόλοιπο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς γιατί δεν το έχει. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μηδενίζεις κάθε μήνα τον μετρηρή των data.

 

 

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι ή να κατεβάζεις την εφαρμογή της vodafone και να παρακολουθείς από εκεί την κατανάλωση που έχεις ή κατεβάζεις κάποια άλλη εφαρμογή data manager και την ρυθμίζεις να σε ειδοποιεί όταν υπερβαίνεις κάποιο ποσοστό που έχεις επιλέξει εσύ, πχ 50%, 60%, κτλ.

 

 

 

Από την στιγμή όμως που υπάρχουν οι εφαρμογές των παρόχων με επιτόπου ενημέρωση υπολοίπου τότε καλύπτεσαι 100%. Και φυσικά όταν ξεπεράσεις το 80% δέχεσαι και μήνυμα από τον πάροχο που σε ενημερώνει ότι έχεις καταναλώσει το 80% των δεδομένων σου.

 

 

 

Εγώ πχ έχω την εφαρμογή smartapp η οποία μου δείχνει την ημέρα πόσο όριο έχω διαθέσιμο για κατανάλωση και έχω και την εφαρμογή της cosmote για να τσεκάρω το υπόλοιπο.

 

 

 

Πολυ σωστα.

Εγω εχω αυτην της βονταφον και αυτην :Data Widget από Jerry Jee

https://appsto.re/gr/qh3K2.i

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

 

Από την στιγμή όμως που υπάρχουν οι εφαρμογές των παρόχων με επιτόπου ενημέρωση υπολοίπου τότε καλύπτεσαι 100%. Και φυσικά όταν ξεπεράσεις το 80% δέχεσαι και μήνυμα από τον πάροχο που σε ενημερώνει ότι έχεις καταναλώσει το 80% των δεδομένων σου.

 

 

Δεν καλύπτεσαι 100% γιατί εσύ κι εγώ μπορεί να βλέπουμε τα υπόλοιπα διαθέσιμα ΜΒ ή να μηδενίζουμε τα ΜΒ κάθε μήνα (να έχω δηλαδή τον νού μου να κάνω μια χειροκίνητη δουλειά σε ένα "smartphone"!) αλλά αν δώσω το κινητό στον μικρό (4-5 χρονών) να δει youtube παιδικά για να μην βαριέται , πολύ ευκολα ξεφεύγει αν δεν έχει το πολύ απλό αυτόματο ΚΛΕΙΔΩΜΑ . ή γιατί πήρε κάποιος SMARTPHONE για να είναι SMART και να μην μου βάζει ΕΜΕΝΑ να κάνω την δουλειά που έπρεπε να κάνει αυτό.

Αλλου και αλλου το μάρανε το iphone να έχει αυτοματισμούς, εδώ που έχει να κάνει με ένα θέμα σοβαρό ΄(έλεγχο κόστους) επιδεικτικά το αγνοεί.

 

Πρέπει με λίγα λόγια να μάθω εγώ πως θέλει η apple να ελέγχω τα δεδομένα μου και όχι να πω εγω στην apple πως να με προσέχει με τον πιο απλό και αυτονόητο και αυτόματο τρόπο.

 

Τελικά επιβεβαιώνεται ακόμα μια φορά ότι αυτονόητο και apple δεν πάνε μαζι...

Κάθε φορά που θέλω κάτι απλό και αυτονόητο απο την apple πάντα έχω θέματα...

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Δεν καλύπτεσαι 100% γιατί εσύ κι εγώ μπορεί να βλέπουμε τα υπόλοιπα διαθέσιμα ΜΒ ή να μηδενίζουμε τα ΜΒ κάθε μήνα (να έχω δηλαδή τον νού μου να κάνω μια χειροκίνητη δουλειά σε ένα "smartphone"!) αλλά αν δώσω το κινητό στον μικρό (4-5 χρονών) να δει youtube παιδικά για να μην βαριέται , πολύ ευκολα ξεφεύγει αν δεν έχει το πολύ απλό αυτόματο ΚΛΕΙΔΩΜΑ . ή γιατί πήρε κάποιος SMARTPHONE για να είναι SMART και να μην μου βάζει ΕΜΕΝΑ να κάνω την δουλειά που έπρεπε να κάνει αυτό.

Αλλου και αλλου το μάρανε το iphone να έχει αυτοματισμούς, εδώ που έχει να κάνει με ένα θέμα σοβαρό ΄(έλεγχο κόστους) επιδεικτικά το αγνοεί.

 

Πρέπει με λίγα λόγια να μάθω εγώ πως θέλει η apple να ελέγχω τα δεδομένα μου και όχι να πω εγω στην apple πως να με προσέχει με τον πιο απλό και αυτονόητο και αυτόματο τρόπο.

 

Τελικά επιβεβαιώνεται ακόμα μια φορά ότι αυτονόητο και apple δεν πάνε μαζι...

Κάθε φορά που θέλω κάτι απλό και αυτονόητο απο την apple πάντα έχω θέματα...

 

Αυτονόητο είναι στην Ελλάδα που πληρώνουμε 40€ πάγιο και έχουμε 500mb internet

Στην Αμερική δεν έχουν πρόβλημα με τα mb

Και επίσης το να δίνεις το κινητό στο παιδί να μπαίνει YouTube και να έχει πρόσβαση σε όλου του κόσμου την βρωμια δεν το θεωρώ τόσο smart από εσένα τουλάχιστον

 

Αν δεν έχεις πολλά δεδομένα δεν μπαίνεις καθόλου YouTube

Δεν πάνε μαζί αυτά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν καλύπτεσαι 100% γιατί εσύ κι εγώ μπορεί να βλέπουμε τα υπόλοιπα διαθέσιμα ΜΒ ή να μηδενίζουμε τα ΜΒ κάθε μήνα (να έχω δηλαδή τον νού μου να κάνω μια χειροκίνητη δουλειά σε ένα "smartphone"!) αλλά αν δώσω το κινητό στον μικρό (4-5 χρονών) να δει youtube παιδικά για να μην βαριέται , πολύ ευκολα ξεφεύγει αν δεν έχει το πολύ απλό αυτόματο ΚΛΕΙΔΩΜΑ . ή γιατί πήρε κάποιος SMARTPHONE για να είναι SMART και να μην μου βάζει ΕΜΕΝΑ να κάνω την δουλειά που έπρεπε να κάνει αυτό.

Αλλου και αλλου το μάρανε το iphone να έχει αυτοματισμούς, εδώ που έχει να κάνει με ένα θέμα σοβαρό ΄(έλεγχο κόστους) επιδεικτικά το αγνοεί.

 

Πρέπει με λίγα λόγια να μάθω εγώ πως θέλει η apple να ελέγχω τα δεδομένα μου και όχι να πω εγω στην apple πως να με προσέχει με τον πιο απλό και αυτονόητο και αυτόματο τρόπο.

 

Τελικά επιβεβαιώνεται ακόμα μια φορά ότι αυτονόητο και apple δεν πάνε μαζι...

Κάθε φορά που θέλω κάτι απλό και αυτονόητο απο την apple πάντα έχω θέματα...

Αν δώσεις το κινητό σου στον γιο σου, όπως το δίνω και εγώ στην κόρη μου, τότε θα ξέρω πως θα την αφήσω να έχει πρόσβαση μόνο μέσω wifi και τα δεδομένα για τις εφαρμογές που χρησιμοποιεί θα είναι κλειστά. Δεν θα της το δώσω έτσι να κάνει ότι θέλει και να μπαίνει όπου θέλει.

 

Είναι γνωστό εδώ και χρόνια αυτό, αν θέλει κάποιος να έχει ios θα μπει στην δική της λογική, είτε το θεωρεί σωστό είτε όχι. Δεν άλλαξε ούτε θα αλλάξει ποτέ. Αν το δεχτεί τότε συνεχίζει να έχει apple αν όχι τότε πάει αλλού.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αυτονόητο είναι στην Ελλάδα που πληρώνουμε 40€ πάγιο και έχουμε 500mb internet

Στην Αμερική δεν έχουν πρόβλημα με τα mb

Και επίσης το να δίνεις το κινητό στο παιδί να μπαίνει YouTube και να έχει πρόσβαση σε όλου του κόσμου την βρωμια δεν το θεωρώ τόσο smart από εσένα τουλάχιστον

 

Αν δεν έχεις πολλά δεδομένα δεν μπαίνεις καθόλου YouTube

Δεν πάνε μαζί αυτά

 

Τότε όλες οι άλλες εταιρίες κινητών είναι είτε χαζές που παρέχουν αυτό το αυτονόητο πράγμα, είτε το κάνουν γιατί σκεφτήκανε την Ελλάδα με τα 40€ πάγιο . Τι λογική είναι αυτή; Στην Αμερική που δεν έχουν πρόβλημα με τα ΜΒ που λες αν δεν έχουν πρόβλημα, τότε γιατί ψάχνοντας να βρω λύση χάθηκα στις χιλιάδες σελίδες που προτείνουν τρόπους και πατέντες για περιορισμό δεδομένων; Μάλιστα οι περισσότερες καλές λύσεις απαιτούν πληρωτέες εφαρμογές και άλλες jailbreak.

 

όσο για το youtube , δεν σου πεφτει λόγος στο τι είναι έξυπνο να κάνω όσον αφορά ένα παιδί, αλλά ενημερωτικά σου παραθέτω https://kids.youtube.com/

 

έχω 3GB δεδομένων αλλά πολλές φορες ξεφέυγω για διάφορους λόγους, που καλούμε να απολογηθώ για τα δεδομένα που έχω για το youtube που δίνω στο παιδι, και άλλες μαρες πρασινα αλογα, και ότι να ναι , γιατι ; γιατί η μαμα apple δεν παρέχει αυτό το απλό πραγματάκι. Τον έλεγχο Δεδομένων.

 

Αντί να προσπαθούμε να βρούμε μια λύση για το σιχαμένο (για μένα)iphone , μπήκα σε συζήτηση για το αν κάνω καλά η κακα που αφήνω το παιδι να βλέπει youtube..... APPLE logic

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Τότε όλες οι άλλες εταιρίες κινητών είναι είτε χαζές που παρέχουν αυτό το αυτονόητο πράγμα, είτε το κάνουν γιατί σκεφτήκανε την Ελλάδα με τα 40€ πάγιο . Τι λογική είναι αυτή; Στην Αμερική που δεν έχουν πρόβλημα με τα ΜΒ που λες αν δεν έχουν πρόβλημα, τότε γιατί ψάχνοντας να βρω λύση χάθηκα στις χιλιάδες σελίδες που προτείνουν τρόπους και πατέντες για περιορισμό δεδομένων; Μάλιστα οι περισσότερες καλές λύσεις απαιτούν πληρωτέες εφαρμογές και άλλες jailbreak.

 

όσο για το youtube , δεν σου πεφτει λόγος στο τι είναι έξυπνο να κάνω όσον αφορά ένα παιδί, αλλά ενημερωτικά σου παραθέτω https://kids.youtube.com/

 

έχω 3GB δεδομένων αλλά πολλές φορες ξεφέυγω για διάφορους λόγους, που καλούμε να απολογηθώ για τα δεδομένα που έχω για το youtube που δίνω στο παιδι, και άλλες μαρες πρασινα αλογα, και ότι να ναι , γιατι ; γιατί η μαμα apple δεν παρέχει αυτό το απλό πραγματάκι. Τον έλεγχο Δεδομένων.

 

Αντί να προσπαθούμε να βρούμε μια λύση για το σιχαμένο (για μένα)iphone , μπήκα σε συζήτηση για το αν κάνω καλά η κακα που αφήνω το παιδι να βλέπει youtube..... APPLE logic

 

Άμα το θεωρείς σιχαμενο τι το κρατάς;

Έχει τα μειονεκτήματα της η συσκευή.

Ο πάροχος σου γιατί δεν σου κόβει την πρόσβαση μετα από ενα όριο;

Κι αυτός είναι σιχαμένος;

Εδω η Apple δεν έχει βάλει 9 χρόνια ενα απλό εικονίδιο που να καταλαβαίνεις ότι έχεις την συσκευή στο αθόρυβο. Περιμένεις εσύ να βάλει τέτοια πράγματα;

Συμφέρει στους παρόχους να ξεφεύγεις στα δεδομένα σου και μην νομίζεις Apple και πάροχοι τα πάνε μια χαρά. Καταλαβαίνεις

 

Δεν θα σου πω τι να κανεις στο παιδί σου. Απλά νομίζω όλοι έχουν την ίδια άποψη ότι τα κινητά δεν είναι για τα παιδιά. Κανεις όμως δεν το τηρεί άλλο αυτό

 

Το μόνο που μπορείς να κανεις είναι να ενεργοποιήσεις την επιλογή Hd μόνο με wifi στις ρυθμίσεις του YouTube

Έτσι δεν θα σου ξοδεύει αρκετά δεδομένα.

Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον να μείνουμε στο θέμα μας και το θέμα μας είναι ότι αφορά το iOS και δεύτερον να ηρεμήσουν οι τόνοι. Εδώ κάνουμε κουβέντα και όχι πόλεμο. Είμαστε εδώ για να λέμε την άποψη μας και να βοηθάμε.

 

Η λύση είναι αυτή που προτείναμε και πριν. Περνάς κάποια από τις εφαρμογές που βοηθάνε στο να έχεις έλεγχο των δεδομένων σου και από εκεί και πέρα αν θες παραπάνω ασφάλεια για τον περιορισμό έξτρα χρεώσεων τότε περιορίζεις ποιες εφαρμογές θα έχουν πρόσβαση στα δεδομένα. Είμαι χρήστης iPhone και γονιός (στο αναφέρω γιατί εσύ το έφερες ως παράδειγμα) οπότε αυτό κάνω και έχω το κεφάλι μου ήρεμο. Ούτε ταλαιπωρούμαι ούτε κοιτάω κάθε λίγο και λιγάκι την κατανάλωση ούτε τίποτα.

 

Αν αυτός ο τρόπος βολεύει τότε καλώς. Δεν υπάρχει κάτι άλλο δυστυχώς.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Άμα το θεωρείς σιχαμενο τι το κρατάς;

Έχει τα μειονεκτήματα της η συσκευή.

Ο πάροχος σου γιατί δεν σου κόβει την πρόσβαση μετα από ενα όριο;

Κι αυτός είναι σιχαμένος;

Εδω η Apple δεν έχει βάλει 9 χρόνια ενα απλό εικονίδιο που να καταλαβαίνεις ότι έχεις την συσκευή στο αθόρυβο. Περιμένεις εσύ να βάλει τέτοια πράγματα;

Συμφέρει στους παρόχους να ξεφεύγεις στα δεδομένα σου και μην νομίζεις Apple και πάροχοι τα πάνε μια χαρά. Καταλαβαίνεις

 

Δεν θα σου πω τι να κανεις στο παιδί σου. Απλά νομίζω όλοι έχουν την ίδια άποψη ότι τα κινητά δεν είναι για τα παιδιά. Κανεις όμως δεν το τηρεί άλλο αυτό

 

Το μόνο που μπορείς να κανεις είναι να ενεργοποιήσεις την επιλογή Hd μόνο με wifi στις ρυθμίσεις του YouTube

Έτσι δεν θα σου ξοδεύει αρκετά δεδομένα.

Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ

 

 

Κοιτά να δεις που έμπλεξα... να δίνω λογαριασμό γιατί ζήτησα ενα απλό πράγμα, και αντι να συζητάω την λύση,κάθομαι και απολογούμαι και πρέπει τώρα να αναλύω ΟΤΙ:

 

-ΔΕΝ ειναι για μένα αλλά για την αδερφή μου που έχει iphone, και παιδι...

-ΔΕΝ θα ασχοληθώ με τον πάροχο να του ζητάω να μου κόψει την παροχή επειδή η apple δεν με αφήνει να διαχειρίζομαι μόνος μου τα δεδομένα μου με δικά μου όρια. Όλοι το κάνουν , μόνο η apple δεν το κάνει, δεν θα τα ρίξουμε στον πάροχο τώρα...

-Αυτό με το εικονίδιο δεν το ήξερα....

-Και το γάλα αγελάδας δεν είναι για τα παιδιά αλλά όλοι τα ταΐζουν αυτό το δηλητήριο, το youtube KIDS μας μάρανε....

 

Απλά επειδή ξεφεύγει και η αδερφή μου αλλά και ο μικρός καμιά φορά απο τα 3GB, και δεν έχουν το μυαλό τους τον έλεγχο δεδομένων, είπα να βοηθήσω.

Όπως έκανα στον πατέρα μου σε έμενα και στην μανα μου τον αυτόματο περιορισμό στα δεδομένα απο το κινητό (Android) πίστευα ότι κάτι παρόμοιο θα έχει και το iOS, και τελικά ανακάλυψα άλλον έναν λόγο να το μισώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

... τότε περιορίζεις ποιες εφαρμογές θα έχουν πρόσβαση στα δεδομένα.

 

Αν αυτός ο τρόπος βολεύει τότε καλώς. Δεν υπάρχει κάτι άλλο δυστυχώς.

 

 

Μα δεν θέλω να περιορίσω ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ εφαρμογή απο το να έχει ιντερνετ!

Ξέρω να το κάνω αυτό.

 

Θέλω το κινητό γενικά να έχει ιντερνετ μέχρι ένα όριο.

Θέλω να μπορώ να χρησιμοποιώ όλες τις λειτουργίες του κινητού με ιντερνετ αλλά με κόφτη!

Θα πληρώσω όσο όσο! και 1000€ για ένα τέτοιο κινητό ! :p

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Για να το λήξουμε μια και καλή, γιατί έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Η λύση είναι αυτή που είπαμε πριν πολλά posts. Άλλη λύση είναι όταν θα δίνει το κινητό στο παιδί τότε θα κλείνει τα δεδομένα συγκεκριμένα για το youtube. Κάτι άλλο δεν υπάρχει στο ios.

 

Και εμείς θέλουμε να βοηθήσουμε για αυτό απαντάμε :)

 

Αυτά και τέλος τα offtopic σχόλια αλλιώς θα διαγράφονται.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για να το λήξουμε μια και καλή, γιατί έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Η λύση είναι αυτή που είπαμε πριν πολλά posts. Άλλη λύση είναι όταν θα δίνει το κινητό στο παιδί τότε θα κλείνει τα δεδομένα συγκεκριμένα για το youtube. Κάτι άλλο δεν υπάρχει στο ios.

 

Και εμείς θέλουμε να βοηθήσουμε για αυτό απαντάμε :)

 

Αυτά και τέλος τα offtopic σχόλια αλλιώς θα διαγράφονται.

 

Μα αυτός είναι ο λόγος που δίνει το κινητό στο παιδί... το youtube, αν κλείνει τα δεδομένα τότε τι να το δώσει?

 

Τέλος πάντων Ευχαριστώ πραγματικά για την προσπάθεια σας να με βοηθήσετε και ας ένιωσα λίγο παράξενα-άβολα για τις επιλογές που έχω κάνει στην ζωή μου επειδή δεν "ταιριάζουν" στo apple προιόν. :D

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτός είναι ο λόγος που δίνει το κινητό στο παιδί... το youtube, αν κλείνει τα δεδομένα τότε τι να το δώσει?

 

Τέλος πάντων Ευχαριστώ πραγματικά για την προσπάθεια σας να με βοηθήσετε και ας ένιωσα λίγο παράξενα-άβολα για τις επιλογές που έχω κάνει στην ζωή μου επειδή δεν "ταιριάζουν" στo apple προιόν. :D

 

Γούστα είναι αυτά. Εμείς βολευόμαστε με το iOS

Δυστυχώς δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα σου.

Γενικά το iPhone δεν ενδείκνυται για ανθρώπους που θέλουν να φέρουν την συσκευή στα μέτρα τους.

Αυτό είναι το iPhone είτε αρέσει είτε όχι. Οποίος το έχει εκτός από κάποια μικρή παραμετροποίηση μαθαίνει να ζει με αυτό

 

Μπορεί μετα να αλλάξει συσκευή η αδερφή σου δεν υπάρχει πραγματικά καμια άλλη λύση.

 

 

Μου θυμίζεις το Στάθη Ψάλτη που ήταν σ ενα μαγαζί και λέει οι μισοί από εσάς είστε μ.....ες

Μετα λέει οι μισοί από εσάς δεν είστε μ.....ες

Μην περιμένεις και να συμφωνήσουμε από την στιγμή που μπήκες εδω μέσα και μας λες στο μήνυμα σου για το σιχαμενο iPhone

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...