Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες "αρχάριων" χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 531
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά γεια σας,

 

Αν αγοράσω απο Αμερική το iPhone 4 (θα μου το φέρει συγγενής), μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε ελληνικο δίκτυο (Vodafone) με κάποιο τρόπο? Πήρα χθες την εξ. πελατών και με συνέδεσαν στο τμήμα (!) του iPhone, αλλά με ενημέρωσαν οτι δεν μπορούν να μου το ξεκλειδωσουν. Μου είπαν μάλιστα να αποτανθώ στον πωλητή της συσκευής!!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας,

 

Αν αγοράσω απο Αμερική το iPhone 4 (θα μου το φέρει συγγενής), μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε ελληνικο δίκτυο (Vodafone) με κάποιο τρόπο? Πήρα χθες την εξ. πελατών και με συνέδεσαν στο τμήμα (!) του iPhone, αλλά με ενημέρωσαν οτι δεν μπορούν να μου το ξεκλειδωσουν. Μου είπαν μάλιστα να αποτανθώ στον πωλητή της συσκευής!!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιάννης

 

Φίλε καλύτερα να πάρεις Ελληνικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... Πόσα φράγκα νομίζεις θα γλιτώσεις από εκεί;

Και άντε να μπλέξεις με baseband και Gevey Sim ...

 

Αυτό που λέει η vodafone δεν το ξέρω... λογικά αν γίνεται θα πρέπει να τους τα ακουμπήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλύτερα να πάρεις Ελληνικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... Πόσα φράγκα νομίζεις θα γλιτώσεις από εκεί;

Και άντε να μπλέξεις με baseband και Gevey Sim ...

 

Αυτό που λέει η vodafone δεν το ξέρω... λογικά αν γίνεται θα πρέπει να τους τα ακουμπήσεις...

Φίλε hackertom σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Σχετικά με τη διαφορά του κόστους, θα μου στοιχίσει τουλάχιστον 150 ευρώ φθηνότερα (699$=499 ευρώ με ισοτιμία στο 1.40). Η Vodafone δεν το ξεκλειδώνει, ούτε πιστεύω οτι θα μπορούσα να τους τα ακουμπήσω και να το ξεκλειδώσουν κάνοντας τα "στραβά ματια".

 

Όταν λες να πάρω ελληνικό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, τι εννοείς? Τι πρόβλημα θα έχω αν το ξεκλειδώσω? Τι εστί baseband & Gevey Sim? Αυτά θέλω να μάθω για να δω αν αξίζει τον κόπο η διαφορά τιμής. Αν είναι να μπλέξω με ιστορίες και προβλήματα, τότε μακριά!

 

Σ'ευχαριστώ κα πάλι

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε hackertom σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Σχετικά με τη διαφορά του κόστους, θα μου στοιχίσει τουλάχιστον 150 ευρώ φθηνότερα (699$=499 ευρώ με ισοτιμία στο 1.40). Η Vodafone δεν το ξεκλειδώνει, ούτε πιστεύω οτι θα μπορούσα να τους τα ακουμπήσω και να το ξεκλειδώσουν κάνοντας τα "στραβά ματια".

 

Όταν λες να πάρω ελληνικό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, τι εννοείς? Τι πρόβλημα θα έχω αν το ξεκλειδώσω? Τι εστί baseband & Gevey Sim? Αυτά θέλω να μάθω για να δω αν αξίζει τον κόπο η διαφορά τιμής. Αν είναι να μπλέξω με ιστορίες και προβλήματα, τότε μακριά!

 

Σ'ευχαριστώ κα πάλι

Γιάννης

 

Φίλε μου πρέπει να έχεις συγκεκριμένο baseband για να ξεκλειδώσεις iPhone 4 με λογισμικό και J/B συσκευή (αν δεν κάνω λάθος)

-H baseband που θα έχει το τηλέφωνό σου θα πρέπει να την ξέρεις από πριν εσύ γιατί ξεκλειδώνει μέχρι μια συγκεκριμένη (πράγμα λιγάκι δύσκολο για σφραγισμένο)

- Η gevey sim είναι ένα κυκλοματάκι που στο ξεκλειδώνει μπαίνει στην sim απο κάτω βέβαια κυκλοφορεί πολύ απομίμησή και έχουν ακουστεί πολλά γιατην λειτουργικότητά της ... ( έχει βγεί και μια καινούργια νομίζω η gevey pro)

Δες εδώ την λειτουργία της βήμα βήμα -->

 

Καλά είναι να το πάρεις Ελληνικό ! Αν ψάξεις σε αγγελίες και όχι σε καταστήματα πολύ πουλάνε σφραγισμένα με 500 ευρό και απόδειξη...

Link to comment
Share on other sites

όταν κάνεις συμβόλαιο αρχικα για 2 ή 1,5 χρόνια και έρχεται η περίοδος ανανέωσης, τότε η ανανέωση είναι πάλι 2 ή 1,5 χρόνια ή ετήσια ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξερω αν ειμαι σωστα εδω που ρωταω αλλα εχω καποιες ερωτησουλες.

 

1)Εχω το 3Gs σε 4.2.1 jailbroken(με το προγραμματακι που οταν ανοιγεις το τηλεφωνο γυριζει το μηλαρακι σε νεκροκεφαλη..???) και θελω να κανω ενα update σε 4.3.3. Εχει βγει jailbreak για αυτη? Αμα κανω ανανεωση και ξανα jailbreak τα χανω ολα και παλι απο την αρχη? Υπαρχει τροπος να κρατησω τις εφαρμογες που εχω κατεβασει και με το περιεχομενο τους μεσα?

 

2) Σε ιδιο λαπτοπ μπορω να εχω δυο iphone registered και να δουλευω ξεχωριστα το καθενα μεσω itunes??Τι ρυθμιση χρειαζεται?

 

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

 

2) Σε ιδιο λαπτοπ μπορω να εχω δυο iphone registered και να δουλευω ξεχωριστα το καθενα μεσω itunes??Τι ρυθμιση χρειαζεται?

 

 

Σε ένα iTunes, μπορείς να έχεις όσα iDevices θέλεις. Τα αναγνωρίζει κανονικά και συγχρονίζει το καθένα όπως το έχεις ρυθμίσει.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβληματακι με το app store...μεχρι χθες οταν ανοιγα την εφαρμογη app store απο το iphone και κατεβαζα η free η με πληρωμη μου ζηταγε τον password και επειτα κατεβαινε...μπηκε ενα φιλαρακι μου με το δικο του λογαριασμο στο iphone μου και οταν πηγα να ξαναμπω εγω δεν μου ζηταγε password για να κατεβασω, δηλαδη σαν να ειναι καταχωρημενο και δεν θελω να ειναι ετσι, διοτι αμα το παρει καποιος στα χερια του θα κατεβαζει ελευθερα....ξερεις κανεις πως αλλαζει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
όταν κάνεις συμβόλαιο αρχικα για 2 ή 1,5 χρόνια και έρχεται η περίοδος ανανέωσης, τότε η ανανέωση είναι πάλι 2 ή 1,5 χρόνια ή ετήσια ?

 

Όχι. Δεν είναι απαραίτητο. Μπορείς να το γυρίσεις σε 1 χρόνο ή να το σταματήσεις.

 

Ένας γνωστός μου έχει το 4αρι από Αγγλία. Για να λειτουργήσει με την κάρτα της WIND τι πρέπει να κάνουμε?

 

Επίσης, στην προηγούμενη σελίδα είχαμε αναφέρει για ένα πρόγραμμά που εκφωνεί το όνομα της επαφής. Ποιο είναι? Μέσω cydia φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Αν κατεβάσω την εφαρμογή "Ραδιόφωνο", προκειμένου να ακούω ραδιοφωνικούς σταθμούς θα έχω σύνδεση με internet και αν ναι, ο όγκος δεδομένων θα είναι μεγάλος;

Ευχαριστώ

 

EDIT : Μόνο WIFI

Edited by KLEO67
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πως μπορώ να περάσω τις επαφές απο τον υπολογιστή μου κατευθείαν στο IPHONE????Μόλις το πήρα και ψάχνω τρόπο να το κάνω γρήγορα και απλά και να μην παιδευτώ στέλνοντας τες μία-μία

 

Υγ. Εντάξει το κατάφερα τελικα μετά από πολύ ώρα

Link to comment
Share on other sites

Επαφές iphone 4s - Itunes – icloud - outlook..και κάτι σαν το ovi contacts???

 

Γεια σας,

Θα κάνω το μεγάλο βήμα και θα πάρω iphone μετά από χρόνια με BB και Nokia. Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα:

1) αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο iphone σαν αυτό που έχει η nokia με το ovi contacts. Κάνω συγχρονισμό των επαφών μου από το Outllok στο κινητό και μετά μέσω wifi κάνω από το κινητό στο ovi contacts. Είναι πολύ χρήσιμο διότι και να μου κλέψουν το κινητό απλά παίρνω ένα καινούργιο nokia και παρόλο που δεν θα είμαι σε pc θα κάνω συγχρονισμό και θα έχω άμεσα όπου και αν είμαι τις επαφές μου.

Προσφέρει κάτι αντίστοιχο η apple για τα iphone??? Και

2) Επίσης στο itunes δεν είδα επιλογή , αν υπάρχει conflict σε κάποια επαφή μεταξύ outlook και iphone , να μπορείς να ορίζεις πιο να υπερισχύει ή τι να γίνεται. Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Θελω να μου λυσετε 2-3 αποριες που εχω..Ψαχνω για iphone το 3G μεταχειρισμενο απο Αμερικη ή Αγγλια..

Και θα ηθελα να μου πειτε αν το παρω θα δουλευει κανονικα εδω στην Ελλαδαμε την Sim της Cosmote??τι αλλαγες στο softwear θα δω εγω??δεν θα εχω ας πουμε update απο την Apple...??για ελληνικα μενου δεν το συζητω νομιζω οτι εννοουνται...:X

Link to comment
Share on other sites

Θελω να μου λυσετε 2-3 αποριες που εχω..Ψαχνω για iphone το 3G μεταχειρισμενο απο Αμερικη ή Αγγλια..

Και θα ηθελα να μου πειτε αν το παρω θα δουλευει κανονικα εδω στην Ελλαδαμε την Sim της Cosmote??τι αλλαγες στο softwear θα δω εγω??δεν θα εχω ας πουμε update απο την Apple...??για ελληνικα μενου δεν το συζητω νομιζω οτι εννοουνται...:X

 

Το 3G θα είναι κλειδωμένο για να δεχτεί άλλη κάρτα εκτός του ξένου παρόχου. Θα πρέπει να το κάνεις unlock και μετά ξανά σε κάθε αναβάθμιση λογισμικού. Το 3G βέβαια δεν δέχεται πλέον αναβαθμίσεις. Έχει σταματήσει σε συγκεκριμένη έκδοση του iOS 4.x αν δεν κάνω λάθος. Θα έλεγα να ψάξεις στην Ελλάδα για μεταχειρισμένο.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω buck up,μπορω μετα να κανω restore σε διαφορετικο μοντελο?

 

Λιγο καθυστερημενα αλλα ναι.. Και απο το pc και απο iCloud.. Σημερα μ επιασε μανια να απανταω :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αντιστοιχησω τις επαφές του κινητού με αυτές του Facebook ;

Δοκίμασα απο το κινητό αλλά επρεπε να έχει ακριβώς το ίδιο όνομα η επαφή με το Facebook

Και κάτι άλλο υπάρχει τροπο ηχογράφησης μια συνομιλίας;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Kαλησπερα παιδια! Υπαρχει καποια καλη εφαρμογη για να ανοιγω αρχεια office(word, excel, power point) στο iphone? Εχω δοκιμασει καποιες εφαρμογες αλλα ολες εχουν θεματακια ασυμβατοτητας... Καποια αρχεια δηλαδη δεν μου τα ανοιγουν σωστα....
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια! Υπαρχει καποια καλη εφαρμογη για να ανοιγω αρχεια office(word, excel, power point) στο iphone? Εχω δοκιμασει καποιες εφαρμογες αλλα ολες εχουν θεματακια ασυμβατοτητας... Καποια αρχεια δηλαδη δεν μου τα ανοιγουν σωστα....

 

Ενα φιλος μου δουλευει αυτην χωρις προβλημα http://www.dataviz.com/DTG_iphone.html

δεν ξερω αν ειναι αυτο που ψαχνεις

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Την εχω χρησιμοποιησει ειναι η αληθεια αλλα και παλι στα word files ας πουμε πολλες φορες μου εβγαζε τις φωτογραφιες πανω στο κειμενο.. Μαλλον δεν ψαχνει κατι τετοιο :Ρ

 

Edit. karn, την files την εχεις δοκιμασει?

Edited by Leon_G
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω το iphone 3g, και θελω να δηλσωσω τη μ@λ@κια ειναι αυτο το itunes. ειχα κατεβασει καποιες εφαρμογες και πληρωμενες και φρεε και απο το cydia

εκανα φορματ τον υπολογιστη μου το συνδεω ξανα, και δεν με αφηνε να κανω τπτ. οτι και να πηγαινα να κανω που ελεγε να κανω sync. πηγα για παραδειγμα να βαλω ενα καινουργιο τραγουδι μεσα, μ ελεγε πρεπει πρωτα να κανεις sync. το ιδιο και με τιε εφαρμογες και με τις φωτογραφιες.

το αποτελεσμα? να χαθουν ΟΛΑ απο μεσα και να εκανα κανενα 30λεπτο παλι να τα ρυθμισω. Οσο για εφαρμογες ακμ δεν μπορω να βρω που εχουν παει αυτες που ηδη εχω πληρωσει ουτε τις φρεε ουτε αυτες που εχω απο το cydia και πως τις περναω..

Οπως δεν βαριεται παρακαλω να μου εξηγησει λιγο τη παιζει, γτ σκεφτομαι για ipad 3 και δεν θελω να εχω τρεχαματα

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...