Jump to content

iPhone 3G / 3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση. Έχει χαραχθεί το πίσω μέρος του iPhone κάτω από το μήλο σε δυο σημεία. Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να αντικατασταθεί και πόσο περίπου στοιχίζει; Που πρέπει να απευθυνθώ; Στον Γερμανό από όπου το αγόρασα ή κάπου αλλού; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

καλά ντάξει,αν το πάς θα σου πάρουν 200+ για να στο αλλάξουν..αν το αλλάξεις μόνο,με ανταλακτικό απο ebay,παίζεται η τιμή

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μία ερώτηση και παρακαλώ εαν μπορείτε απαντήστε μου.. Μπορεί να έχει ξαναειπωθεί αλλά είναι αδύνατον να διαβάσω όλες τις σελίδες...:wacko:

Το GPS είναι δωρεάν; Δηλαδή ανοίγω την εφαρμογή και αμέσως φένεται το στίγμα μου στο χάρτη κλπ;

 

Θα εκτιτιμήσω την απάντηση.. :D

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση και παρακαλώ εαν μπορείτε απαντήστε μου.. Μπορεί να έχει ξαναειπωθεί αλλά είναι αδύνατον να διαβάσω όλες τις σελίδες...:wacko:

Το GPS είναι δωρεάν; Δηλαδή ανοίγω την εφαρμογή και αμέσως φένεται το στίγμα μου στο χάρτη κλπ;

 

Θα εκτιτιμήσω την απάντηση.. :D

 

Το GPS κάνει μια ελάχιστη χρήση δεδομένων όταν προσπαθεί μέσω κεραιών κινητής να ενισχύσει την ταχύτητα εντοπισμού της ακριβούς θέσης σου. Εαν χρησιμοποιείς το google maps ή άλλη εφαρμογή που χρησιμοποιεί onine χάρτες τότε υπάρχει θέμα χρέωσης για το κατέβασμα της εκάστοτε περιοχής του χάρτη που βρίσκεσαι. Εάν χρησιμοποιείς κάποια από τις εφαρμογές πλοήγησης που κυκλοφόρησαν πρόσφατα αυτές ενσωματώνουν (offline) χάρτες για τις περιοχές που τις έχεις αγοράσει επομένως δεν υπάρχει άλλη χρέωση για χρήση χαρτών.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα τελικά σήμερα από ΓΕΡΜΑΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑ (oteshop) δεν είχε, και το αστείο είναι ότι μου λέει δεν έχω 16αρι μόνο 32 και λέω έστω τώρα που το βρήκα... το παίρνω χτυπάει την τιμή και βλέπω μια τιμή πολύ χαμηλή για 32αρι... δεν δίνω σημασία και λέω μια χαρά μου βγήκε, μετά που είδα το κουτί ήταν τελικά το 16αρι.... Άμα λέω ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται γίνομαι κακός μετά....
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση: Χρεώνεται αν χρησιμοποιεί το ίντερνετ της σύνδεσης. Σε περίπτωση που χρησιμοποιεί wifi δεν υπάρχει χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο εχουν ?

Στο oteshop.gr (παρήγγειλα ένα 3gs Πέμπτη και την Τρίτη το είχα στα χέρια μου) ;)

THE MASTURBATION GOES CLOUD
Link to comment
Share on other sites

εγω εψαχνα απεγνωσμενα.ηλπιζα μερα με τη μερα.και η απαντηση ιδια...ητανε να φερουνε αλλα τελικα δεν εφεραν...δοκιμαστε το σαββατο που θα εχει παραλαβη...ε ναι ξερετε το 16αρι εχει ελλειψη...-ωραια τοτε δωστε μου 32αρι...-ναι μισο λεπτο να δω στην αποθηκη...μολις πηρανε την τελευταια συσκευη προ 20 λεπτων...

οποτε χτες λεω ...δεν κοιτας ρε νικο σε μεταχειρω να τελειωνεις?κ μπαμ μου εκατσε ευκαιρια.χτυπησα ενα iphone 3gs 16gb 10 ημερων με αποδειξη αγορας και αψεγαδιαστο(με την αυτοκολλητη ζελατινα ακομη )και με f/w 3.0.1 να κανω j/b χωρις το αγχος (εστω προς το παρον)της 3.1.κ με το navigon αυθεντικο...κωστα σε ευχαριστω.....

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

εγω εψαχνα απεγνωσμενα.ηλπιζα μερα με τη μερα.και η απαντηση ιδια...ητανε να φερουνε αλλα τελικα δεν εφεραν...δοκιμαστε το σαββατο που θα εχει παραλαβη...ε ναι ξερετε το 16αρι εχει ελλειψη...-ωραια τοτε δωστε μου 32αρι...-ναι μισο λεπτο να δω στην αποθηκη...μολις πηρανε την τελευταια συσκευη προ 20 λεπτων...

οποτε χτες λεω ...δεν κοιτας ρε νικο σε μεταχειρω να τελειωνεις?κ μπαμ μου εκατσε ευκαιρια.χτυπησα ενα iphone 3gs 16gb 10 ημερων με αποδειξη αγορας και αψεγαδιαστο(με την αυτοκολλητη ζελατινα ακομη )και με f/w 3.0.1 να κανω j/b χωρις το αγχος (εστω προς το παρον)της 3.1.κ με το navigon αυθεντικο...κωστα σε ευχαριστω.....

 

Καλημέρα ελπίζω Νίκο να το λιώσεις ,εγώ δεν βολεύτηκα τα εσπεριδοειδή ,μπορεί λόγο ηλικίας να έχω βαρεθεί να ψάχνω τα περίεργα του κάθε λειτουργικού .

Κώστας :cool:
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα τελικά σήμερα από ΓΕΡΜΑΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑ (oteshop) δεν είχε, και το αστείο είναι ότι μου λέει δεν έχω 16αρι μόνο 32 και λέω έστω τώρα που το βρήκα... το παίρνω χτυπάει την τιμή και βλέπω μια τιμή πολύ χαμηλή για 32αρι... δεν δίνω σημασία και λέω μια χαρά μου βγήκε, μετά που είδα το κουτί ήταν τελικά το 16αρι.... Άμα λέω ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται γίνομαι κακός μετά....

 

 

 

εσυ σιγουρα εχεις καφετερια:D:lol:

 

 

τι πιστευετε, μεχρι τις εκλογες που θα ερθω ελλαδα να ψηφισω θα υπαρχει? η θα πρπει να κανω ταμα στον αγιο φανουρη?

ps3forums.gr

 

οτι θελετε να μαθετε για την αγαπημενη μας κονσολα... η μοναδικη κοινοτητα του ps3 στην ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

εσυ σιγουρα εχεις καφετερια:D:lol:

 

 

τι πιστευετε, μεχρι τις εκλογες που θα ερθω ελλαδα να ψηφισω θα υπαρχει? η θα πρπει να κανω ταμα στον αγιο φανουρη?

 

Γιατί το λες? όχι δεν έχω καφετέρια....

Πάντως πιστεύω όσο ποιο αργά θελήσεις να το πάρεις τόσο το καλύτερο...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες? όχι δεν έχω καφετέρια....

Πάντως πιστεύω όσο ποιο αργά θελήσεις να το πάρεις τόσο το καλύτερο...

 

 

 

υπαρχει στη χαλκιδα, σε ενα στενο καφετερια bakis...

 

πιστευω μεχρι τις εκλογες να υπαρχει διαθεσιμοτητα, εκτος αν μου ξαναπουν οτι σκετη συσκευη πολυ δυσκολα να βρω, μονο με συμβολαιο...

ps3forums.gr

 

οτι θελετε να μαθετε για την αγαπημενη μας κονσολα... η μοναδικη κοινοτητα του ps3 στην ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει στη χαλκιδα, σε ενα στενο καφετερια bakis...

 

πιστευω μεχρι τις εκλογες να υπαρχει διαθεσιμοτητα, εκτος αν μου ξαναπουν οτι σκετη συσκευη πολυ δυσκολα να βρω, μονο με συμβολαιο...

 

Νομίζω στα online oteshops υπάρχει διαθέσιμο για αγορά.

την ξερω την καφετερια μπακη λεγεται, εγω εχω γραφειο διπλα :P

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση: Χρεώνεται αν χρησιμοποιεί το ίντερνετ της σύνδεσης. Σε περίπτωση που χρησιμοποιεί wifi δεν υπάρχει χρέωση.

 

Μόνο που οι πιθανότητες να υπάρχει wifi στο αυτοκίνητο ή στο δρόμο (γιατί εκεί χρειάζεται η πλοήγηση, είναι ελάχιστες αν όχι ανύπαρκτες τώρα και για τα επόμενα χρόνια :) )

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστό αυτό, δεν το είχα σκεφτεί. Καλή ιδέα όμως για το ...μέλλον.

Ωστό για καλή μου τύχη στην Πάτρα όπου μένω έχω διαπιστώσει ότι σε κάθε γειτονιά υπάρχουν τουλάχιστον 2-3 δίκτυα διαθέσιμα.

Στον αυτοκινητόδρομο για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας σπάνια έχω ενεργοποιημένο το GPS, χωρίς αυτό να σημαίνει πως στην πόλη μπορεί να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά και μόνο με wifi μιας και κάπου σταματάει η εμβέλεια του εκάστοτε δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Για αθήνα, ξέρουμε πουθενά που να υπάρχει;:!:

 

oteshop.gr σημερα με πηραν οτι την τριτη θα το παραλαβω σπιτι,ειχαν μονο 16αρια

Link to comment
Share on other sites

εγω σας αποχαιρετω...

 

τελειωσε δεν ξαναγοραζω iPhone εκτος αν βρεθω στην Ρωμη και το ανοιξω μεσα στο apple store Ο ΙΔΙΟΣ και το ελεγξω εγω...

 

ηταν 2 χρονια ομορφα...κριμα που τελειωνουν ετσι.

το gps μου δεν δουλεψε ποτε και πηρα τα χρηματα μου πισω γιατι βαρεθηκα την διαδικασια.

700Ε και να ψαχνω κατασκευαστικα σφαλματα ειναι κουτο.

και αυτο για να μην εχω πολλα πραγματα αυτονοητα σε αλλα κινητα...

ΟΧΙ...

ειπαμε τουλαχιστον να ειχε ποιοτητα...

 

θα τα λεμε συχνα ομως...

 

τωρα βλεπω προς HTC...

 

καλο weekend...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,κολλητός μου μου δίνει το iphone 3g ( όχι 3gs )σχεδόν του κουτιού στα 250ευρώ.Αξίζει η αγορά του με επεξεργαστή στα 412Mhz και RAM 128ΜΒ όταν πλέον στα 528Mhz και 256Mb είναι σχεδόν σε όλες τις συσκευές που κυκλοφορούν εδώ και καιρό?Να πω την αλήθεια δεν έχω τρελές απαιτήσεις αλλά αν θέλω να χρησιμοποιήσω για παράδειγμα ένα πλοηγό δεν θέλω να σέρνεται ή γενικά κάποιο πρόγραμμα.Εϊναι πλέον ξεπερασμένος ο επεξεργαστής για νέες εφαρμογές?Εϊναι στα 8 gigα θα γεμίσει εύκολα?Περιμένω τις απόψεις σας χωρίς φανατισμούς και εξαρτημένα με το κινητό τους άτομα.Η αποψή σας θα με βοηθήσει αρκετά στη απόφασή μου.Σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

To aGPS για να λειτουργήσει θέλει ίντερνετ. Απλά πράγματα. Στέλνει πληροφορίες σε server για να υπολογίσει περίπου τη θέση σου. Δε στέλνει πολλά δεδομένα, αλλά στέλνει. Αν δεν έχει η συσκευή ιντερνετ δε μπορεί να χρησιμοποιήσει και το aGPS. Και για να σας δώσω και καμιά πηγή:

 

http://www.cnet.com.au/watch-out-for-data-charges-on-your-gps-phone-339281483.htm

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_GPS

 

η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την άγνοια.

το iphone

1. δεν θέλει σήμα κινητής τηλεφωνία για να βρει το στίγμα. Πάνε παιδάκι μου πριν τρέξεις να μας πεις την σοφία σου σε ένα σημείο που το κινητό βλέπει ουρανό αλλά δεν έχει σήμα (= καμία υπηρεσία) και άνοιξε ένα πρόγραμμα πλοήγησης, προφανώς όχι το google maps αφού αυτό θα γυρεύει να φορτώσει χάρτες από internet.

2. εξυπακούεται πολύ περισσότερο δεν θέλει internet . Πάρε μια sim χωρίς data plan (χωρίς internet)... gps θα έχεις. Πριν νιώσεις ικανός ν αμιλήσεις σε ένα τεχνικό thread θα έπρεπε να έχεις κάνει στοιχειώδη έρευνα

3. δεν παίζει gps σε airplane mode. Αυτό ξενίζει τους αδαείς. Κακώς, απλά η apple όταν κλείνει τους πομποδέκτες, τους κλείνει όλους

4. το iphone βλέπει δορυφόρους, δεν έχει sirf iii , αλλά έχει αληθινό gps. Η ανταλλαγή δεδομένων με τις κεραίες κινητής στο USA (υποθέτω) μπορεί - προφανώς αν το πληρώσεις - να περιλαμβάνει και επικοινωνία με assistance server και μεταφορά δεδομένων data. Στο Ελλάντα, για να ξηγούμαστε γιατί πολλές σαβούρες διάβασα, δεν υπάρχουν assistance servers και τέτοια. Υπάρχει μόνο η κεραία, η οποία σε οποιοδήποτε κινητό δίνει ΑΥΤΟΜΑΤΑ το δικό της στίγμα. Το internet θέλει, όφειλατε να γνωρίζετε ολοι όσοι γράφετε αυτά τα που γράφετε, router , ip, data plan κλπ κλπ.... η " επικοινωνία" με ΚΕΡΑΙΑ δεν είναι internet. Ενα αρχέγονο nokia του 1997 μπορούσε να σου δείξει "πληροφορίες κεραίας" που - ω τι καταπληκτικό - σου έλεγε σε ποια περιοχή ήταν η κεραία.

 

Οποότε παιδάκια, φάτε την αλήθεια, χορτάστε και κλείστε επιτέλους το όλο ζήτημα

 

1. το iphone έχει αληθινό αλλά μέτριο hardware gps. αυτό με τουσ δορυφόρους. Φυσικά από μια εταιρία που λανσάρει υπολογίστές χωρίς καλά καλά file manager μην περιμένετε να σας πει ποιον δορυφόρο κλειδώνσιε , όπως κάνουν τα windows. Το κινητό σας, ωστόσο, ξέρει τι κλειδώνει.

2. η μετριότητα του κατά τα λοιπά true gps έγκειται στο πόσους δορυφόρους μπορεί αν κλειδώσει, πόσους υπολογισμούς μπορεί να κάνει αυτόνομα και πόσο θα απασχολήσει την cpu του κινητού και κυρίως πόσο συχνά μπορεί να αναζητήσει το στίγμα (αυτό συναρτάται με το αμέσως προηγούμενο. Είναι προφανές από όποιον έχει χρησιμοποιήσει διάφορα γκατζετ πλοήγησης ότι το iphone δεν έχει sirf, αλλά κάποιο άλλο gos receiver που επέλεξε η apple ο οποίος υπολείπεται του sirf κυρίως σε δυνατότητα αυτόνομων υπολογισμών και αυτό το συνάγω διότι το 3gs (= ισχυρότερη cpu) έχει καλύτερη ακρίβεια και ανανέωση του gps από το 3g

3. το iphone έχει πράγματι και agps. ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ίσως αυτό να σημαίνει πολλά και ίσως να σημαίνει και χρεώσεις. ΕΔΩ δεν σημαίνει τίποτε παρά μόνο τα πλέον βασικά και ΑΥΤΟΜΑΤΑ στοιχεία πού ανταλλάσσει το κινητό με την κεραία χωρίς ΚΑΝ να το αντιλαμβάνεται ο service provider (ώστε και να το χρεώνει). Από κει και πέρα αν θέλεις google maps εκεί αι θες ιντερνετ για τα δεδομέν ατων χαρτών. Με 50 ευρώ αγοράζεις navigon eastern europe που έχει χάρτες τοπικούς ενσωματωμένους ( και καλούς) και το gps γίνεται πλέον ΕΝΤΕΛΩΣ ανέξοδο και άσχετο με την ποιότητα του σήματος της κινητής τηλεφωνίας. Το μόνο που χρειάζεσαι στην τελευταία αυτή περίπτωση είναι ΜΠΟΛΙΚΟ και ΚΑΘΑΡΟ ουρανό (όχι στενάκια με δέντρα και ψηλές πολυκατοικίες) διότι στα στενάκια , ακόμα και πολύ καλύτερα gps τσιπάκια κλατάρουν.

 

αυτά.... γαι οποιον ενδιαφέρεται να μάθει και όχι να λέι κοτσάνες

Link to comment
Share on other sites

πανω που ειμαι στο ψαξιμο συσκευης και το μηλοφωνο ειναι στα υπ οψην, μπαινω κ διαβαζω για αναμονη..:(

 

Δηλ. απο βοντα ποσο καιρο θα χρειαζονται για να μου φερουν το 32αρι ασπρο???

 

Σημαντικη ερωτηση.αν παω για παραγγελια κ μπω σε λιστα αναμονης, δινω προκαταβολη κ εξοφλω το ποσο με την παραλαβη???

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρέπει να μάθεις να μιλάς. Δε νομίζω ότι κανένα από τα ποστς παραπάνω δικαιολογεί τον τρόπο σου.

 

Από κει και πέρα, επειδή η επίθεση αφορά προσωπικά εμένα μάλλον δεν κατάλαβες το ποστ μου. Το παιδί πριν ρώτησε πώς λειτουργεί το agps. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να διαβάσω μερικές πηγές και να του δώσω τα λινκς για να διαβάσει και κείνος. Εξάλλου από αυτά που γράφεις τα δικά μου δε λένε ΤΙΠΟΤΑ απολύτως διαφορετικό. Το μόνο που προσθέτεις είναι ότι στην Ελλάδα (το aGPS) δε χρησιμοποιεί το διαδίκτυο αλλά μόνο τις πληροφορίες κυψέλης.

 

Κανείς δεν είπε ότι θέλει ιντερνετ ή σήμα κινητής το Iphone για να βρει σήμα το GPS, κανείς δεν είπε ότι παίζει σε airplane mode το gps, κανείς δεν είπε ότι δεν έχει hardware gps. Πραγματικά ψάχνω να δω αν κάτι από αυτό που έγραψα υπονοεί κάτι από τα παραπάνω αλλά αδυνατώ.

 

Η συνεισφορά σου στη συζήτηση θα ήταν εξαιρετική αν μου έλεγες πού έκανα λάθος χωρίς να με αποκαλείς ημιμαθή, παιδάκι και ότι λέω κοτσάνες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 3G / 3GS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...