Jump to content

Αγορά iPhone από το Eξωτερικό


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για το iphone 3gs αυτό το μαγαζάκι τι σας λέει; http://digital-deals.co.uk/?

 

Απάτη; Έχει πολύ καλές τιμές για να είναι αληθινό. Αλλά έχει και paypal.

 

Από τη στιγμή που με λίγη υπομονή θα το βρεις και στην Ελλάδα, ή μπορείς να το πάρεις από το ebay από αξιόπιστο seller, γιατί να διακινδυνεύσεις να χάσεις τα λεφτά σου με ένα no-name e-shop που η σελίδα του "φωνάζει" προχειρότητα (τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι copy-paste από το Apple.com);;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 799
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια και πάλι. Ελπίζω αυτό να είναι το κατάλληλο thread για την ερώτησή μου. Επειδή έχω βαρεθεί απίστευτα να περιμένω τις ελληνικές κατά τόπους βονταφον, κοτέ, γερμανούς να μου δείχνουν λίστες αναμονής για το υπερτιμημένο iphone 3gs, είναι καλή επιλογή η αγορά από ΗΠΑ; Ο ξάδερφός μου είναι ΗΠΑ και επιστρέφει σε 5-6 μέρες και λέει ότι μπορεί να φέρει από επίσημο κατάστημα(δεν ξέρω ακριβώς) iphone 3gs 16gb 410e. Μόνο που το κινητό είναι κλειδωμένο σε δίκτυο (νομίζω AT&T). Αξίζει η αγορά για διαφορά τιμής και ταχύτητα; Μετά από unlock μπορεί να έχω προβλήματα;
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα έχεις προβλήματα. Αγορασε το από εκεί
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Ααααα πολύ ωραία! This is excellent news indeed!Ευχαριστώ πολύ andrea_ku990!Άντε να δούμε και μεις εδώ iphone χωρίς να είναι demo συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Ααααα πολύ ωραία! This is excellent news indeed!Ευχαριστώ πολύ andrea_ku990!Άντε να δούμε και μεις εδώ iphone χωρίς να είναι demo συσκευή.

 

Παρά τη φιλότιμη και γρήγορη απάντηση του Ανδρέα, θα πρότεινα να διαβάσεις λίγο περισσότερο σε αυτό το forum και σε άλλα, πριν κάνεις την επιλογή αυτή γιατί ο δρόμος δεν είναι τόσο ρόδινος ούτε η δυνατότητα χρήσης εξασφαλισμένη σε μελλοντικές εξελίξεις, εκτός (που δεν το αμφθισβητώ αφού δε σε γνωρίζω, απλώς το επισημαίνω) αν είσαι διατεθειμένος και προσανατολισμένος να αφιερώνεις αρκετό χρόνο για το "ψαξιμο" της συσκευής και όχι για τη χρήση της!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Παρά τη φιλότιμη και γρήγορη απάντηση του Ανδρέα, θα πρότεινα να διαβάσεις λίγο περισσότερο σε αυτό το forum και σε άλλα, πριν κάνεις την επιλογή αυτή γιατί ο δρόμος δεν είναι τόσο ρόδινος ούτε η δυνατότητα χρήσης εξασφαλισμένη σε μελλοντικές εξελίξεις, εκτός (που δεν το αμφθισβητώ αφού δε σε γνωρίζω, απλώς το επισημαίνω) αν είσαι διατεθειμένος και προσανατολισμένος να αφιερώνεις αρκετό χρόνο για το "ψαξιμο" της συσκευής και όχι για τη χρήση της!

 

Όσον αφορά το "ψάξιμο" δεν έχω πρόβλημα και συνήθως τα βρίσκω αρκετά γρήγορα(βλέπε windows mobile προηγούμενο κινητό- cooked roms κλπ).Επιπλέον μόλις το πάρω στα χέρια μου θα του κάνω jailbreak οπότε το ψάξιμο είναι επιβεβλημένο. Από όσο έχω διαβάσει σε αυτό το φόρουμ και σε άλλο 1 ελληνικό πάλι, το unlock είναι αρκετά απλή διαδικασία και μια τελευταία έκδοση του Geohot νομίζω δεν έχει προβλήματα με μπαταρία wifi κλπ γιατί είναι σαν true unlock. Τι εννοείς όταν λες ότι ¨ο δρόμος δεν είναι τόσο ρόδινος";Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου; Γιατί έχω άλλη 1 μέρα μέχρι να ακυρώσω την "παραγγελία". Βέβαια 160e δεν είναι και λίγα..

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το "ψάξιμο" δεν έχω πρόβλημα και συνήθως τα βρίσκω αρκετά γρήγορα(βλέπε windows mobile προηγούμενο κινητό- cooked roms κλπ).Επιπλέον μόλις το πάρω στα χέρια μου θα του κάνω jailbreak οπότε το ψάξιμο είναι επιβεβλημένο. Από όσο έχω διαβάσει σε αυτό το φόρουμ και σε άλλο 1 ελληνικό πάλι, το unlock είναι αρκετά απλή διαδικασία και μια τελευταία έκδοση του Geohot νομίζω δεν έχει προβλήματα με μπαταρία wifi κλπ γιατί είναι σαν true unlock. Τι εννοείς όταν λες ότι ¨ο δρόμος δεν είναι τόσο ρόδινος";Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου; Γιατί έχω άλλη 1 μέρα μέχρι να ακυρώσω την "παραγγελία". Βέβαια 160e δεν είναι και λίγα..

 

Eίναι καλό ότι σου αρέσει να το ψάχνεις οπότε "άκυρη" η σχετική επισήμανση.

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος αναφερόμουν σε 3 (τουλάχιστον) ενδεχόμενα ως προς το "ρόδινο" σχόλιο:

 

(α) στο ότι η εγγύηση για συσκευή που έχει αγοραστεί στις ΗΠΑ είναι πρακτικά ανύπαρκτη παρά το ότι θεωρητικά η εγγύηση της Apple είναι διεθνής (θα πρέπει να στείλεις τη συσκευή στις ΗΠΑ), άρα τα 160 ευρώ διαφορά μπορεί πολύ εύκολα να εξανεμιστούν σε κόστη (απευκταία, αλλά όχι απίθανα) επισκευής.

 

(β) σε πιθανές αναβαθμίσεις του baseband του τηλεφώνου (είναι το υποσύστημα του λειτουργικού συστήματος που χειρίζεται τις τηλεφωνικές κλήσεις) μπορεί να μην υπάρξει άμεση ή και καθόλου λύση ξεκλειδώματος (είχε συμβεί στο παρελθόν για μεγάλο διάστημα - κάποιων μηνών και η προσωρινή λύση ήταν διάφορες πατέντες υποβάθμισης του baseband αλλά αναβάθμισης των υπολοίπων υποσυστημάτων του firmware).

 

(γ) στον τρόπο με τον οποίο υλοποιούνται τα push notifications (μια πολύ χρήσιμη και ελκυστική λειτουργία του firmware 3.0 και εντεύθεν) όπου γράφεται χωρίς να έχει πλήρως αποσαφηνισθεί ακόμη (υποθέτω ότι είναι πολύ νωρίς) το ότι συσκευές που έχουν γίνει unlocked και είναι "χρεωμένες" σε διαφορετικές χώρες από αυτές που λειτουργούν ήδη παρουσιάζουν προβλήματα στον τρόπο που τρέχει αυτή η λειτουργία.

 

Πιθανόν υπάρχουν και άλλα θέματα αλλά τα παραπάνω νομίζω ότι είναι βασικά ως παράγοντες που λιγότερο ή περισσότερο αυξάνουν την πολυπλοκότητα της επιλογής αγοράς από το εξωτερικό.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 τελευταία points που αναφέρεις με ανησυχούν λίγο. Κάτι τέτοια φοβόμουν.

 

Για την εγγύηση δε με ενδιαφέρει καθόλου. Δεν έχει χρειαστεί ποτέ μέχρι τώρα να χρησιμοποιήσω εγγύηση για οτιδήποτε ηλεκτρονικό εκτός από κλιματιστικό που στο τέλος το γύρισαν σε μένα το φταίξιμο και χρειάστηκε να πληρώσω ο ίδιος. Περισσότερο κακές εμπειρίες έχω με εγγυήσεις προϊόντων(και για τις ελληνικές αντιπροσωπείες) παρά καλές.

 

Τελικά δυστυχώς ή ευτυχώς θα επιμείνω στην αρχική μου απόφαση ή θα πάρω άλλο κινητό. Είναι απαράδεκτο να είναι "διαθέσιμο" από 1η Αυγούστου (πολύ αργότερα από άλλες χώρες) και ακόμα να μου προσθέτουν κάθε βδομάδα επιπλέον μέρες(στην αρχή ήταν 5 μέρες, μετά 10, μετά 2 βδομάδες και τώρα πήγε για μέσα Σεπτέμβρη:shock:).Έλεος!Ξέρω υπάρχει και αντίστοιχο thread για παρόμοιες εμπειρίες...

 

kkalog ευχαριστώ για τη συμβολή σου αλλά ας προκύψει ό,τι θέλει. Όσο περισσότερο περιμένω αισθάνομαι να πέφτει το iq μου :stupid:που αποφάσισα να δώσω τα λεφτά μου στη σατανική εταιρία με τα μήλα

:devil:=apple

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρα, θα μου ερθει ενα iphone 3g 8gb απο αμερικη, θα ειναι χωρις το κουτι του και ειναι και μεταχειρισμενο.

Ξερετε αν θα πληρωσω τελωνειο;

Αν ναι ποσο;

Υπαρχει τροπος για να μην πληρωσω;

 

Ευχαριστω!

www.e-offer.gr Οι καλύτερες προσφορές, και προτάσεις-συμβουλές αγοράς!
Link to comment
Share on other sites

Aν πεσεις σε τελωναρχη με κακη μερα τοτε σιγουρα θα πληρωσεις μολις δει τι εχει μεσα το κουτι απο την περιγραφη για αυτο συστηνεται να δηλωσεις αξια κατω απο 100€ και να το δηλωσεις ως δωρο διαφορετικα πες μερικες προσευχες ισως βοηθησουν
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Aν πεσεις σε τελωναρχη με κακη μερα τοτε σιγουρα θα πληρωσεις μολις δει τι εχει μεσα το κουτι απο την περιγραφη για αυτο συστηνεται να δηλωσεις αξια κατω απο 100€ και να το δηλωσεις ως δωρο διαφορετικα πες μερικες προσευχες ισως βοηθησουν

 

Aν πω οτι ερχετε απο επισκευη αφου ετσι και αλλιως θα ειναι χωρις το κουτι του, και ειναι και μεταχειρισμενο;

Αν τελικα πληρωσω ποσα θα δωσω; Ευχαριστω!

 

Αν ξερει καποιο, να μου πει τι πρεπει να του πω να γραψει γιατι θα το στειλει αυριο!!

Ευχαριστω!!

www.e-offer.gr Οι καλύτερες προσφορές, και προτάσεις-συμβουλές αγοράς!
Link to comment
Share on other sites

τιποτα φιλε....no worries

 

Ποτε δεν θα πληρωσω τιποτα? Αν το στειλω σαν δωρο, σαν επισκευη; σαν αξια μικροτερη απο 50 ευρω;

Η επειδη ειναι μεταχειρισμενο;

Thanks!!

www.e-offer.gr Οι καλύτερες προσφορές, και προτάσεις-συμβουλές αγοράς!
Link to comment
Share on other sites

AN η αξία είναι μικρότερη απο 100 ευρω νομίζω δε πληρώνεις τίποτα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος 100% τι πρεπει να κανω; Αν γινετε λιγο γρηγορα γιατι θα το στειλει σε μερικες ωρες!
www.e-offer.gr Οι καλύτερες προσφορές, και προτάσεις-συμβουλές αγοράς!
Link to comment
Share on other sites

τι αξίας είναι;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

300 δολαρια αλλα δεν θα εχει αποδειξη μεσα, ουτε κουτι.
www.e-offer.gr Οι καλύτερες προσφορές, και προτάσεις-συμβουλές αγοράς!
Link to comment
Share on other sites

πες του να δηλώσει λιγότερα σαν αξία και/ή να γράψει gift..

με απλό ταχυδρομίο στέλνει να φανταστώ;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

προσπαθουσα να δημιοργησω ενα αντιστοιχο θεμα!

Αξιζει να παρω το παλιο iphone απο amazon κοντα στα 200Ε?

εχετε να προτεινετε καποια αλλη σελιδα?

Link to comment
Share on other sites

αν κοιτάξεις κατά καιρούς,σε αγγελίες,βρίσκεις το κλασικό κοντά στην ίδια τιμή,και χωρίς το φόβο του τελωνείου

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Βιργινία, αν ως παλιό αναφέρεσαι στο 2G (το δικό μου το έδωσα προ μηνός 150). Θα πρέπει επιπλέον να λάβεις υπόψη την αδυναμία ελέγχου της πραγματικής του κατάστασης όταν το πάρεις "εξ αποστάσεως" και τη δυσκολία / κόστος επιστροφής αν κάτι δεν είναι όπως το περιμένεις.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

βεβαια,δε βρίσκω νόημα σε αυτό...καλύτερα το 3G...εκτός πια και αν τα συλλέγεις

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

πες του να δηλώσει λιγότερα σαν αξία και/ή να γράψει gift..

με απλό ταχυδρομίο στέλνει να φανταστώ;

US Postal Service Priority Mail International Small Flat Rate Box γραφει.

www.e-offer.gr Οι καλύτερες προσφορές, και προτάσεις-συμβουλές αγοράς!
Link to comment
Share on other sites

ε με το "δημόσιο" ταχυδρομίο...πάλι καλά,έχω ακούσει οτι με fedex,ups κλπ είναι πιο πιθανό να το "τσακώσουν"..

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πληρωσεις τελωνειο...

Στα μεταχειρισμενα δεν μπαινει φορος...

Το μονο που βαζουν ειναι 3€ σε μεγαλα κουτια που ερχονται εκτος ΕΕ, κατι που δεν νομιζω να σε πιασει γιατι τηλεφωνο σου ερχεται οχι οθονη...

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...