Jump to content

Διαθεσιμότητα / Αγορά του iPhone στην Ελλάδα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην Ελλάδα η συσκευή διατίθεται επίσημα μέσω της Vodafone και της Cosmote.

 

 

Vodafone

 

Cosmote

 

 

Στην ενότητα αυτή μπορείτε να συζητήσετε για θέματα που αφορούν στην αγορά της συσκευής, τα προγράμματα συμβολαίου, τη διαθεσιμότητα στα καταστήματα, τις χρονικές καθυστερήσεις και γενικότερα οτιδήποτε σχετίζεται με την παροχή υπηρεσιών iPhone από τη Vodafone.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 977
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπόλοιπο στο χρόνο ομιλίας, μηνυμάτων, ή και data, κάτι δεν έπρεπε να μας δείχνει και εμάς με μήνυμα κενό στο 1284..;
Link to comment
Share on other sites

Data δε δείχνει έτσι κι αλλιώς. Τώρα για τα άλλα... περίεργο!
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει καποιος να χρεωνεται απο vodafone ενω χρησιμοποιει το wifi? δε θυμαμαι που διαβαασα κατι σχετικο, αλλα ελεγαν πως καποιοι ειχαν αυτο το προβλημα και η voda τους το αναγνωρισε.

Επισης εσεις που το εχετε σας φτανουν τα 250+250 με λογικη χρηση ?

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει καποιος να χρεωνεται απο vodafone ενω χρησιμοποιει το wifi? δε θυμαμαι που διαβαασα κατι σχετικο, αλλα ελεγαν πως καποιοι ειχαν αυτο το προβλημα και η voda τους το αναγνωρισε.
Δεν γίνετε κάτι τέτοιο.

Επισης εσεις που το εχετε σας φτανουν τα 250+250 με λογικη χρηση ?

 

Και περισσεύουν!

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Data δε δείχνει έτσι κι αλλιώς. Τώρα για τα άλλα... περίεργο!

 

το υπόλοιπο σε data υπάρχει δυνατότητα να ενημέρωσης?

Μπορείς να καλέσεις την εξυπηρέτηση πελατών στο 13830 και να σε ενημερώσουν και για το data. Αλλά και ο μετρητής του iPhone είναι αρκετά αξιόπιστος, το έχω ελέγξει με τον αναλυτικό λογαριασμό. Απλώς πρέπει να θυμάσι να το μηδενίζεις κάθε 1η του μήνα.

εψαξα και το βρηκα τελικα : http://milaraki.com/blog/2008/06/problems-with-vodafone-and-iphone-charging/ . δε θελω να εχω κανενα απροοπτο:cry:

 

Αποκλείεται να έχει συμβεί κάτι τέτοιο, κάτι άλλο θα έπαιξε (άσε που μιλάει για τη Vodafone Αυστραλίας). Πραγματικά αποκλείεται, αλλά και αν ακόμα έγινε κάτι τέτοιο είναι καθαρά θέμα συσκευής. Πρώτη φορά το ακούω, δεν έχει αναφερθεί ξανά.

 

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι το wifi σήμα να ήταν πολύ αδύνατο και να χάθηκε σε κάποια φάση οπότε η ροή δεδομένων συνεχίστηκε μέσω 3G. Πάντως μην ανησυχείς...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να καλέσεις την εξυπηρέτηση πελατών στο 13830 και να σε ενημερώσουν και για το data. Αλλά και ο μετρητής του iPhone είναι αρκετά αξιόπιστος, το έχω ελέγξει με τον αναλυτικό λογαριασμό. Απλώς πρέπει να θυμάσι να το μηδενίζεις κάθε 1η του μήνα.

 

O μετρητής data του iphone δεν δείχνει και τη χρήση wi-fi?

 

btw, όσοι (σαν και εμένα) φοβούνται μην πατήσουν κανα google earth ξερω γω και το ξεχάσουν στην τσέπη.. Αλλάξτε στις ρυθμίσεις το apn, βγάλτε ας πούμε το r από το "gr" για να μη συνδέεστε παρά μόνο όταν το θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρησει καποιος να χρεωνεται απο vodafone ενω χρησιμοποιει το wifi? δε θυμαμαι που διαβαασα κατι σχετικο, αλλα ελεγαν πως καποιοι ειχαν αυτο το προβλημα και η voda τους το αναγνωρισε.

Επισης εσεις που το εχετε σας φτανουν τα 250+250 με λογικη χρηση ?

 

Το χρησιμοποιώ από 05/09/2008.

 

To πρόγραμμά μου είναι το εταιρικό "90 lite plus", το οποίο έχει 500MB x 2, ήτοι 1GB το μήνα (λόγω της σχετικής προσφοράς με το διπλασιασμό του προσφερόμενου όγκου).

 

Μέχρι στιγμής (χρήση δυο μηνών, "σκάρτα"), έχω χρήση όγκου 430 ΜΒ (για όλη την περίοδο που το χρησιμοποιώ), με χρήση εταιρικού e-mail, gmail και internet browsing σε φυσιολογικά επίπεδα.

 

Έχοντας, πλέον, αντιληφθεί, τη χρήση που του κάνω, διαπιστώνω ότι, ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχω τα περιθώρια να το "ξεσκίσω"... :food: :lol:

 

Το μηχανάκι "φυσάει"...είναι ο ορισμός του gadget. Είναι μοναδικό και εκπληκτικό.

 

Θα αφήσει εποχή. Οι υπόλοιποι κατασκευαστές, αυτή τη στιγμή, είναι πολύ πίσω (με τεκμήριο σύγκρισης τα προιόντα που κυκλοφορύν, βέβαια).

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να έχει συμβεί κάτι τέτοιο, κάτι άλλο θα έπαιξε (άσε που μιλάει για τη Vodafone Αυστραλίας). Πραγματικά αποκλείεται, αλλά και αν ακόμα έγινε κάτι τέτοιο είναι καθαρά θέμα συσκευής. Πρώτη φορά το ακούω, δεν έχει αναφερθεί ξανά.

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι το wifi σήμα να ήταν πολύ αδύνατο και να χάθηκε σε κάποια φάση οπότε η ροή δεδομένων συνεχίστηκε μέσω 3G. Πάντως μην ανησυχείς...

 

Υπήρχε πρόβλημα και έχει συζυτηθεί εδώ

Πάντως με τα 3g τώρα,δεν υπάρχει θέμα καθότι με πρόγραμμα δωρεάν MB δε ξεπερνάς εύκολα το εκάστοτε πακέτο δεδομένων.

 

Επιπλέον νομίζω ότι ο μετρητής ήταν αναξιόπιστος,είχε bug στη 2.0.2 αλλά με την 2.1 διορθώθηκε,αν δε κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Με 2.1 (ίσως και με παλαιότερες, δε γνωρίζω) ο μετρητής είναι ακριβέστατος. Έκανα αντιπαραβολή με το λογαριασμό όλα ήταν σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε πρόβλημα και έχει συζυτηθεί εδώ

Πάντως με τα 3g τώρα,δεν υπάρχει θέμα καθότι με πρόγραμμα δωρεάν MB δε ξεπερνάς εύκολα το εκάστοτε πακέτο δεδομένων.

 

Επιπλέον νομίζω ότι ο μετρητής ήταν αναξιόπιστος,είχε bug στη 2.0.2 αλλά με την 2.1 διορθώθηκε,αν δε κάνω λάθος.

 

Όπως και να 'χει δεν μπορεί η Vodafone νε χρεώσει κάτι που δεν περνάει από το δίκτυο της εκτός αν έχει το κληρονομικό χάρισμα και ξέρει τι κάνεις εσύ με το wifi σου. Εκτός αν διακόπηκε η σύνδεση με το wifi (λόγω π.χ ασθενούς λήψης) και συνεχίστηκε η πλόήγηση ή το κατέβασμα μέσω 3G χωρίς να το αντιληφθεί ο χρήστης. Επίσης λογικά χρεώνει και push/fetch data (p.x mail) χωρίς να το αντιλαμβάνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω πως να αγοράσω το iPhone χωρίς συμβόλαιο από την ιστοσελίδα της Vodafone και δεν βγάζω πολύ άκρη - έχει αλλάξει κάτι ή απλά πρέπει να πάω σε κάποιο κατάστημα; Μπορώ να κάνω κράτηση για τον Δεκέμβρη που θα έρθω;
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω πως να αγοράσω το iPhone χωρίς συμβόλαιο από την ιστοσελίδα της Vodafone και δεν βγάζω πολύ άκρη - έχει αλλάξει κάτι ή απλά πρέπει να πάω σε κάποιο κατάστημα; Μπορώ να κάνω κράτηση για τον Δεκέμβρη που θα έρθω;

 

Πλέον δεν μπορείς να αγοράσεις iPhone από το e-shop της Vodafone χωρίς συμβόλαιο. Σε κατάστημα γίνεται (με προσπάθεια...). Για κρατήσεις δεν ξέρω, λογικά όμως μέχρι το Δεκέμβριο (που θα έρχονται και Χριστούγεννα) θα έχουν διαθεσιμότητα, μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εκανα μια ερευνα αγορας στην Αθηνα την τελευταια εβδομάδα και 3 μηνες μετα την κυκλοφορια της συσκευης στην Ελλαδα συμπερανα οτι :

 

1- Για να αποκτησεις συσκευη πρεπει να κανεις αιτηση περιπου 1 μηνα πριν και οοοοταν ερθει η συσκευη σου στελνουν μυνημα :lol::lol:

2- Ουτε συζητηση για free συσκευη (χωρις προγραμμα βοδαφον), μπορει να περιμενεις απο 3 μηνες εως .... απειρο.

3- Δεν θα σχολιασω τα προγραμματα και το κοστος τους.

 

Αυτα ειναι οσα μου ειπαν οι υπευθυνοι καταστηματων αλλα και πωλητες στα καταστηματα βοδαφον στην αθηνα.

 

Με τη θρασος συνεχιζουν και διαφημιζουν το iphone και τον εαυτο τους , απορω....

Link to comment
Share on other sites

Αφου εκανα μια ερευνα αγορας στην Αθηνα την τελευταια εβδομάδα και 3 μηνες μετα την κυκλοφορια της συσκευης στην Ελλαδα συμπερανα οτι :

 

1- Για να αποκτησεις συσκευη πρεπει να κανεις αιτηση περιπου 1 μηνα πριν και οοοοταν ερθει η συσκευη σου στελνουν μυνημα :lol::lol:

2- Ουτε συζητηση για free συσκευη (χωρις προγραμμα βοδαφον), μπορει να περιμενεις απο 3 μηνες εως .... απειρο.

3- Δεν θα σχολιασω τα προγραμματα και το κοστος τους.

 

Αυτα ειναι οσα μου ειπαν οι υπευθυνοι καταστηματων αλλα και πωλητες στα καταστηματα βοδαφον στην αθηνα.

 

Με τη θρασος συνεχιζουν και διαφημιζουν το iphone και τον εαυτο τους , απορω....

 

Εμένα φίλος μου προχθές το βρήκε κανονικότατα σε κατάστημα στην Αθήνα χωρίς να έχει κάνει κάποια προπαραγγελία. Με συμβόλαιο φυσικά.

 

Τα προγράμματα για τα ελληνικά δεδομένα (δηλαδή αν τα συγκρίνεις με τα προγράμματα των άλλων ελληνικών εταιρειών) είναι σε φυσιολογικές τιμές, ούτε φθηνά αλλά ούτε και ακριβά. Είναι λάθος να τα συγκρίνουμε με τα προγράμματα που βλέπουμε στο εξωτερικό γιατι δυστυχώς οι συνδέσεις κινητής στην Ελλάδα ήταν ανέκαθεν πανάκριβες... Και τα προγράμματα του iPhone πατούν δυστυχώς πάνω στα ελληνικά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα φίλος μου προχθές το βρήκε κανονικότατα σε κατάστημα στην Αθήνα χωρίς να έχει κάνει κάποια προπαραγγελία. Με συμβόλαιο φυσικά.

 

Τα προγράμματα για τα ελληνικά δεδομένα (δηλαδή αν τα συγκρίνεις με τα προγράμματα των άλλων ελληνικών εταιρειών) είναι σε φυσιολογικές τιμές, ούτε φθηνά αλλά ούτε και ακριβά. Είναι λάθος να τα συγκρίνουμε με τα προγράμματα που βλέπουμε στο εξωτερικό γιατι δυστυχώς οι συνδέσεις κινητής στην Ελλάδα ήταν ανέκαθεν πανάκριβες... Και τα προγράμματα του iPhone πατούν δυστυχώς πάνω στα ελληνικά δεδομένα.

 

Σε ποιο κατάστημα ?? εγώ πήγα σε 3 και τα ίδια μου είπαν.. 1 μήνα για συμβόλαιο και 3 + για σκέτη συσκευή

 

Οσο για τις τιμες σύμφωνα μαζί σου και προσθέτω: γιατί να μη βλέπουμε το καλύτερο και να προσπαθούμε να το πλησιάσουμε έστω.. αντί να δικαιολογούμαστε οτι : 'έτσι είναι και οι άλλοι στην ελλαδα, όποτε τι να κάνουμε, θα το φάμε το αγγούρι κ ας πονάμε' Πάνω απ όλα σημασία έχει να είναι όλοι το ίδιο Δεν έχει σημασία το πόσο χάλια είμαστε, αρκεί να μη διαφέρουμε ο ένας απο τον άλλο.

Οι εταιρίες αυτες είναι αμείλικτες και θα συνεχίσουν να στιβουν κυριολεκτικά όποιον μπορούν, να έχουν το μέγιστο κέρδος με το ελάχιστο κόστος Και δεν μιλάμε για κέρδη χιλιάδων άλλα για εκατομμυρίων... Σε όλη την ευρωπη δηλαδή που έχουν πολύ φθηνότερα προγράμματα ( και σίγουρα οι πολίτες υψηλότερους μισθούς) πως τα βγάζουν πέρα οι αντιστοιχες εταιρίες και δεν φαλιμενταρουν???

 

Εγω πιστεύω οτι στην ελλαδα απλά βρίσκουν και τα κάνουν, βρίσκουν πελάτες-θύματα που λένε 'ναι' σε όλα επειδή είναι ευγενικοί και τους χαμογελούν οι υπάλληλοι.

Το τι υπογράφουν δεν έχει σημασία..όταν τους πάει ο πρώτος λογαριασμός σπίτι, εκεί είναι που τους σφίγγει ο κ@@ος...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο κατάστημα ?? εγώ πήγα σε 3 και τα ίδια μου είπαν.. 1 μήνα για συμβόλαιο και 3 + για σκέτη συσκευή

 

Οσο για τις τιμες σύμφωνα μαζί σου και προσθέτω: γιατί να μη βλέπουμε το καλύτερο και να προσπαθούμε να το πλησιάσουμε έστω.. αντί να δικαιολογούμαστε οτι : 'έτσι είναι και οι άλλοι στην ελλαδα, όποτε τι να κάνουμε, θα το φάμε το αγγούρι κ ας πονάμε' Πάνω απ όλα σημασία έχει να είναι όλοι το ίδιο Δεν έχει σημασία το πόσο χάλια είμαστε, αρκεί να μη διαφέρουμε ο ένας απο τον άλλο.

Οι εταιρίες αυτες είναι αμείλικτες και θα συνεχίσουν να στιβουν κυριολεκτικά όποιον μπορούν, να έχουν το μέγιστο κέρδος με το ελάχιστο κόστος Και δεν μιλάμε για κέρδη χιλιάδων άλλα για εκατομμυρίων... Σε όλη την ευρωπη δηλαδή που έχουν πολύ φθηνότερα προγράμματα ( και σίγουρα οι πολίτες υψηλότερους μισθούς) πως τα βγάζουν πέρα οι αντιστοιχες εταιρίες και δεν φαλιμενταρουν???

 

Εγω πιστεύω οτι στην ελλαδα απλά βρίσκουν και τα κάνουν, βρίσκουν πελάτες-θύματα που λένε 'ναι' σε όλα επειδή είναι ευγενικοί και τους χαμογελούν οι υπάλληλοι.

Το τι υπογράφουν δεν έχει σημασία..όταν τους πάει ο πρώτος λογαριασμός σπίτι, εκεί είναι που τους σφίγγει ο κ@@ος...

 

Νομίζω στα Βριλήσσια αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος, θα ρωτήσω και θα σου πω.

 

Συμφωνώ μαζί σου, απλώς αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατι με έπρεπε να έρθει το iPhone για να μας θυμίσει ότι έχουμε πανάκριβες συνδέσεις στην Ελλάδα, γιατι ασχολούμαστε μόνο με τις συνδέσεις του iPhone λες και πιο πριν ήμαστε ευχαριστημένοι και γιατι ευθύνεται μόνο μία εταιρεία (η συγκεκριμένη) για τη κατάσταση αυτή όταν η αγορά διαμορφώνεται και από τις τρεις εταιρείες...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας Παιδιά

 

το iPhone 3G το πουλάει η Vodafone χωρίς συμβόλαιο?

Αν Ναι, είναι Unlocked?

Και, πόσα θα δίνατε για ένα Iphone 3G 16GB Unlocked?

 

Ευχαριστώ!

My Phones

In Use: iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...