Jump to content

Cosmote Roaming


tyfona
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 291
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί εξακολουθεί η κοσμοτε να μην έχει αναγνώριση στο εξωτερικό; Είμαι στην Αγγλία και όλες οι εισερχόμενες είναι από απόκρυψη. Αντίθετα, με την wind που εχω μαζί μου όλα λειτουργούν κανονικά. Μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω;
Link to comment
Share on other sites

Επίτηδες το κάνουν για να μην ξέρεις ποιος είναι και να αναγκάζεσαι να απαντάς σε όλες τις κλήσεις, άρα και να πληρώνεις.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί εξακολουθεί η κοσμοτε να μην έχει αναγνώριση στο εξωτερικό; Είμαι στην Αγγλία και όλες οι εισερχόμενες είναι από απόκρυψη. Αντίθετα, με την wind που εχω μαζί μου όλα λειτουργούν κανονικά. Μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω;

 

μήπως έχεις κάρτα;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

περιεργο , εμενα παντα ειχε αναγνωριση οταν ημουν στο εξωτερικο , μεχρι και Αμερικη , και Μαλτα ακομη που το δικτυο τους εκει ειναι για τα μπαζα ουτε data δεν ειχε
Link to comment
Share on other sites

Ναι, καρτοκινητό εχω. Έχει σημασία;

 

Ναι μεγάλη. Στις κάρτες νομίζω δεν έχει αναγνώριση (στην χώρα που θέλεις τουλάχιστον) ενώ στις συνδέσεις κανονικά :lol: :p

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Προσπαθώ να επικοινωνήσω με ένα κινητό cosmote στο εξωτερικό και παίρνω συνέχεια το μήνυμα "Ο συνδρομητής δεν μπορεί να δεχτεί την κλήση σας αυτή την στιγμή". Υπέθεσα ότι δεν έχει κάνει τις ρυθμίσεις περιαγωγής, όμως στο sms που έστειλα μου ήρθε κανονικά η αναφορά. Δεν πήρα όμως απάντηση. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει λάβει το μήνυμά μου εφόσον δεν έχει κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις ή να μην μπορεί να μου απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι καρτοκινητό κατά πάσα πιθανότητα έχει μείνει από κάρτα.Λογικά το μήνυμα το έλαβε, αλλά δεν έχει κάρτα για να σου απαντήσει.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι καρτοκινητό κατά πάσα πιθανότητα έχει μείνει από κάρτα.Λογικά το μήνυμα το έλαβε, αλλά δεν έχει κάρτα για να σου απαντήσει.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Σύνδεση έχει. Αν όμως δεν έχει κάνει τις ρυθμίσεις περιαγωγής ο ίδιος, μήπως γι' αυτό δεν μπορεί να στείλει και μήνυμα;

Link to comment
Share on other sites

Απ΄όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν ρυθμίσεις περιαγωγής. Κάποιο άλλο πρόβλημα πιθανόν θα υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα blackberry και θέλω να λειτουργίσω το BIS στην Ιταλια που θα είμαι για κάποιες μέρες

γνωρίζει κάποιος το κόστος για να έχω την υπηρεσία?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
αναρωτιέμαι αν έχει (γτ δεν το βρίσκω κάπου) η κοσμοτέ κάτι αντίστοιχο με το vodafone passport & το wind roamer. Δηλ να μπορώ όταν είμαι στο εξωτερικό να δέχομαι κλήση με κάποιο πάγιο τέλος αν ορισμένα λεπτά (πχ ανά ώρα) χωρίς άλλη χρέωση. Αφού έχουν οι άλλες μου φαίνεται περίεργο που δεν μπήκε στο κόλπο και η κοσμοτέ. Εκτός και αν έχει κάτι κ δεν το βρίσκω
Link to comment
Share on other sites

αναρωτιέμαι αν έχει (γτ δεν το βρίσκω κάπου) η κοσμοτέ κάτι αντίστοιχο με το vodafone passport & το wind roamer. Δηλ να μπορώ όταν είμαι στο εξωτερικό να δέχομαι κλήση με κάποιο πάγιο τέλος αν ορισμένα λεπτά (πχ ανά ώρα) χωρίς άλλη χρέωση. Αφού έχουν οι άλλες μου φαίνεται περίεργο που δεν μπήκε στο κόλπο και η κοσμοτέ. Εκτός και αν έχει κάτι κ δεν το βρίσκω

 

Cosmote Traveller Μόνο για συμβόλαια .

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__COSMOTE_Traveller_article/section/Postpaid

Link to comment
Share on other sites

ναι τώρα το είδα, γτ εγώ το έψαχνα μέσα στα καρτοκινητά. δε θα κάνω σύνδεση όμως, δε τους κάνω το χατήρι. της βόντα ξέρω ότι δουλεύει και σε καρτοκινητό.

στη wind το έχουν και στο καρτοκινητό αλλά 0.82ε/30min. κρίμα!! η βόντα είναι κορυφή με την 1 ώρα

Edited by shadowman1480
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάποιος που να έχει χρησιμοποιήσει την υπηρεσία Travel & Surf και μπορεί να μου απαντήσει στις απορίες που έχω παρακαλώ:

 

1) Αν καταλαβαίνω σωστά η ενεργοποίηση γίνεται είτε με SMS στο 1256 (όσο είσαι στο εξωτερικό) είτε με επίσκεψη στο eudata.cosmote.gr ?

 

2) Ενεργοποιείς τα 2 ΜΒ και τα σπαταλάς. Αφότου τα σπαταλήσεις "πετάνε" ή σε χρεώνουν πλέον με διαφορετικό τιμολόγιο;

 

3) Σε περίπτωση που δεν ενεργοποιήσεις καθόλου αυτό το πάσο και επιχειρήσεις να συνδεθείς απλά μέσω wap, τί γίνεται; Έχεις πρόσβαση από την εταιρεία του εξωτερικού ή δεν έχεις καθόλου; Οι χρεώσεις μπορεί να είναι πολύ πιο εξωφρενικές από τα 2€ για 2MB?

 

Θεωρώ λίγο τραγικές τις τιμές τους και απλά ερευνώ για την ώρα....

 

 

Επίσης φαντάζομαι τα 60ΜΒ από το 1330 όπως και τα 600 λεπτά + sms προς what's up δεν μετράνε στο εξωτερικό, σωστά; Μιλάμε για χώρες ΕΕ.

Edited by latinsoapsfever
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά Καλησπέρα.

Είμαι Ιταλια(για λίγες μέρες) δεν εκανα ενεργοποίηση του roaming με αποτέλεσμα να μην μπορώ να επικοινωνήσω με κανέναν γιατί δεν έχω δίκτυο..

Υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι η την πάτησα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να καλέσεις :

•στο +30 697 10 138 38, αν βρίσκεσαι στο εξωτερικό, με χρέωση σύμφωνα με τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογο περιαγωγής εξερχόμενων κλήσεων προς την Ελλάδα.

Εταιρικά συμβόλαια

Μπορείτε να καλέσετε στο +30 697 10 138 39, αν βρίσκεστε στο εξωτερικό,

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να καλέσεις :

•στο +30 697 10 138 38, αν βρίσκεσαι στο εξωτερικό, με χρέωση σύμφωνα με τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογο περιαγωγής εξερχόμενων κλήσεων προς την Ελλάδα.

Εταιρικά συμβόλαια

Μπορείτε να καλέσετε στο +30 697 10 138 39, αν βρίσκεστε στο εξωτερικό,

Το κάνω ρε μαμοτι μου αλλά μου βγάζει μή εγκεκριμένο δίκτυο..

Γενικα δεν έχω δίκτυο για να κάνω κλήση

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις ενεργοποιημένο το roaming, πώς θα κάνεις κλήσεις;;;;:confused:

Αναγκαστικά από κάποιο σταθερό τηλέφωνο της Ιταλίας θα καλέσει στα παραπάνω νούμερα.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

0,23 ευρώ το λεπτό με ελάχιστη χρέωση 30 δευτερόλεπτα

Είναι η ίδια τιμή για να καλέσεις όλη την Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα,

Θα πάω μαζί με την κοπέλα μου στην Γερμανία, έχουμε και οι δύο Whatsup και θα μείνουμε για 2 βδομάδες. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που θα μας βολέψει να μιλάμε μεταξύ μας φθηνά; Ας είναι και μέσω δεδομένων, έχουμε και οι δύο smartphones. Ενδιαφερόμαστε δηλαδή να μιλάμε κυρίως μεταξύ μας (και οι δύο θα είμαστε με roaming).

It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...