Jump to content

Προβλήματα αυτονομίας ελληνικών OMNIA


oregon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

den ginete afto pia...........

 

kai to neo(ROM:BDHI2) pou mou dosane prepei na exei KAI AFTO provlima me tin mpataria....

meta apo tin proti 12ori fortisi kai me normal xrisi apo tis 10 to proi os tora exei paei sto 50%(7 ores).................!!!!!!!!!!!!!!akoma den teliose afti i skarti partida apo to plaisio.......tha tous to pao kai afto piso kai tha afiso pistotiko kai tha ksanapao ta xristougena na paralavo mipos kai petixo kanena opos ta dika sas me 40 ores aftonomia............

 

 

 

den tin palevo allo.....

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 529
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι κρίμα!

 

"Οriginally Posted by pjmyburg

My Omnia loses almost 50% battery power overnight while Im sleeping."

 

http://mybroadband.co.za/vb/showthread.php?t=141095

 

...έχουν κι άλλοι το ίδιο σύμπτωμα :dizzy:

Αυρίο θέλω να πετύχω κι άλλους στο σερβίζ με το ίδιο πρόβλημα κι να ακούσω ότι μόνο το δικό μου "έτυχε"... :baby:

Link to comment
Share on other sites

Τι κρίμα!

 

"Οriginally Posted by pjmyburg

My Omnia loses almost 50% battery power overnight while Im sleeping."

 

http://mybroadband.co.za/vb/showthread.php?t=141095

 

...έχουν κι άλλοι το ίδιο σύμπτωμα :dizzy:

Αυρίο θέλω να πετύχω κι άλλους στο σερβίζ με το ίδιο πρόβλημα κι να ακούσω ότι μόνο το δικό μου "έτυχε"... :baby:

 

:Dελα ρε συ μην στεναχωριεσε(με εκανεs και γελασα πριν).καταρχην το προβλημα δεν το εχει η συσκευη σου.στο υπογραφω.για το ενδεχομενο ελατωματικηs μπαταριαs πολυ απλα ΧΕΣΤΗΚΕΣ.και αυτο θα αλαχθει.ειναι στην εγγυηση.απο κει και περα η καταναλωση σε ολα τα ppc ειναι μεγαλη(μεγαλη οθονη, δυνατεs εφαρμογεs,με μεγαλη καταναλωση ισχυs του επεξεργαστη)ετσι ηταν παντα.ειχα ολλεs τιs εκδοσειs qtek-htc.καμια δεν κρατουσε πανο απο δυο μερεs εαν εκανα μονο κλησειs.εαν χρυσημοποιουσα destinator,core player,mp3 ktl.τα φορτηζα 2 φορεs την ημερα.αυτη την στιγμη που σου μηλω ειμαι κατοχοs 2nokia , 3 htc , και φυσικα ΟΜΝΙΑ. θεωρω οτι ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ PPC ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ !!! υστερα απο εξαντλητικεs δοκιμεs σε ολουs τουs τομειs τα καταφερνει περιφημα χωριs κανενα κολημα οταν τα υπολοιπα σερνονται ακομα και με οβερκλοκιγκ.η σχεση συσκευηs-υψουs-παχουs, οθονηs-επεξεργαστη, ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ με οτι αλλο υπαρχει στην αγορα.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΣΕΠΗΣ.μην απογοητευεσε λοιπον.θα βγουν αναβαθμησειs,θα διορθωθουνε καποια μικροπροβληματα που εχουν βαλει στην ελληνικη rom και ολα καλωs!κοιτα εδω το φορουμ υποστιριξηs τηs samsung to το ετοιμαζουν http://www.samsung.com/gr/support/download/supportDown.do?group=&group_cd=&type=&type_cd=&subtype=&subtype_cd=&model_nm=SGH-I900&dType=D&vType=L&mType=UM&model_cd=SGH-I900XKAEUR&menu=download&prd_ia_cd=01011300&disp_nm=SGH-I900&language=GREEK

Link to comment
Share on other sites

:Dελα ρε συ μην στεναχωριεσε(με εκανεs και γελασα πριν).καταρχην το προβλημα δεν το εχει η συσκευη σου.στο υπογραφω.για το ενδεχομενο ελατωματικηs μπαταριαs πολυ απλα ΧΕΣΤΗΚΕΣ.και αυτο θα αλαχθει.ειναι στην εγγυηση.απο κει και περα η καταναλωση σε ολα τα ppc ειναι μεγαλη(μεγαλη οθονη, δυνατεs εφαρμογεs,με μεγαλη καταναλωση ισχυs του επεξεργαστη)ετσι ηταν παντα.ειχα ολλεs τιs εκδοσειs qtek-htc.καμια δεν κρατουσε πανο απο δυο μερεs εαν εκανα μονο κλησειs.εαν χρυσημοποιουσα destinator,core player,mp3 ktl.τα φορτηζα 2 φορεs την ημερα.αυτη την στιγμη που σου μηλω ειμαι κατοχοs 2nokia , 3 htc , και φυσικα ΟΜΝΙΑ. θεωρω οτι ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ PPC ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ !!! υστερα απο εξαντλητικεs δοκιμεs σε ολουs τουs τομειs τα καταφερνει περιφημα χωριs κανενα κολημα οταν τα υπολοιπα σερνονται ακομα και με οβερκλοκιγκ.η σχεση συσκευηs-υψουs-παχουs, οθονηs-επεξεργαστη, ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ με οτι αλλο υπαρχει στην αγορα.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΣΕΠΗΣ.μην απογοητευεσε λοιπον.θα βγουν αναβαθμησειs,θα διορθωθουνε καποια μικροπροβληματα που εχουν βαλει στην ελληνικη rom και ολα καλωs!κοιτα εδω το φορουμ υποστιριξηs τηs samsung to το ετοιμαζουν http://www.samsung.com/gr/support/download/supportDown.do?group=&group_cd=&type=&type_cd=&subtype=&subtype_cd=&model_nm=SGH-I900&dType=D&vType=L&mType=UM&model_cd=SGH-I900XKAEUR&menu=download&prd_ia_cd=01011300&disp_nm=SGH-I900&language=GREEK

Είσαι αστέρι!

Ναι, συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Κι εγώ το θεωρώ το "ΤΟΠ". Έβαλα μία ταινία να δώ, ...τέλεια εικόνα, τέλεια ήχο, χωρίς καρέ ομαλά κι όμορφα! Δεν κολλάει, δεν... δεν... δεν... , ναι μόνο το θέμα με την ζωή της μπαταρίας.

Επίσης, ναι, θέλω να γελάσουμε, προσπαθώ πα περάσουμε όσο πιο ευχάριστα γίνεται άσχετα αν μιλάμε για δυσκολίες..., κι έγω γελάω με τις δικές σας που και που και μ'αρέσει :heat:

Link to comment
Share on other sites

samsung omnia i900

 

"Εξασφαλίστε τη μέγιστη διάρκεια ζωής για

την μπαταρία και το φορτιστή σας

• Μην φορτίζετε τις μπαταρίες για περισσότερο από

μία εβδομάδα, καθώς η υπερβολική φόρτιση μπορεί

να μειώσει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας."

Αυτό πώς γίνεται; Δεν διακόπτεται η φόρτιση όταν γέμισε η μπαταρία; :confused:

 

• Αποσυνδέετε τους φορτιστές από το ρεύμα όταν δεν

χρησιμοποιούνται.

Από το κινητό; :worry:

 

• Χρησιμοποιείτε τις μπαταρίες μόνο για το σκοπό

που προορίζονται.

Για τι άλλο σκοπό μπορούσα δεν μου έρχετε τίποτα. Αλλά που το γράφουν ίσως κάτι ξέρουν :vava:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το φορτιζω για κανα 10ημερο συνεχομενα και επισης οταν εχω προβλημα με τη μπαταρια του αυτοκινητου βαζω αυτη του ομνια..

ελεος

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το φορτιζω για κανα 10ημερο συνεχομενα και επισης οταν εχω προβλημα με τη μπαταρια του αυτοκινητου βαζω αυτη του ομνια..

ελεος

 

τι εννοειs?μπερδευτηκα:dizzy:

Link to comment
Share on other sites

τι εννοειs?μπερδευτηκα:dizzy:

 

Τι να εννοω ρε συ. Τις οδηγιες απο το εγχειριδιο ειρωνευομαι :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και εγω καιγομαι για το Οmnia αλλα βλεπω τα προβληματα και μαλλον λεω να το καθυστερησω λιγο......ας λυθει πρωτα το προβλημα(ελπιζω και εγω να προκειται για προβλημα μπαταριας και οχι συσκευης).

Εχω το i780 και μου κραταει δυο μερες γεματες με ανοιχτο bluetouth ολη μερα(εκτος νυχτας) με normal χρηση τηλεφωνων,gps ελαχιστα max:10λεπτο.....και με wifi κανενα μισαωρο συνολο(παντα στο δυημερο της φορτησης).....δηλαδη με το omnia ποσο θα μου κρατουσε?:(

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια και εγω καιγομαι για το Οmnia αλλα βλεπω τα προβληματα και μαλλον λεω να το καθυστερησω λιγο......ας λυθει πρωτα το προβλημα(ελπιζω και εγω να προκειται για προβλημα μπαταριας και οχι συσκευης).

Εχω το i780 και μου κραταει δυο μερες γεματες με ανοιχτο bluetouth ολη μερα(εκτος νυχτας) με normal χρηση τηλεφωνων,gps ελαχιστα max:10λεπτο.....και με wifi κανενα μισαωρο συνολο(παντα στο δυημερο της φορτησης).....δηλαδη με το omnia ποσο θα μου κρατουσε?:(

Αυτό πιστεύουμε κι εμείς, "κάτι τρέχει με τη Μπαταρία"... :secret:

Link to comment
Share on other sites

μην αφηνετε τιs εργασιεs να τρεχουν.κλειστε τιs απο την διαχειριση.

ενεργοποιηστε την λειτουργια εξοικονομησηs ενεργειαs(μενου μπαταρια διπλα απο το tv-out).

απενεργοποιηστε το μενου SAMSUNG-WIDGET απο το today,και βαλτε μονο προεπιλογη των widows.

ανεκαθεν ολεs οι ελληνικεs roms με τιs συγκεκριμενεs εκδοσειs radio ειχαν μεγαλη καταναλωση ρευματοs στα ppc.θα διορθωθουν στην πορεια.

γυριστε την μπαντα σε 2G.

μην απογοητευεστε.οι παλιοι ξερουν.εσειs που ειστε καινουργοι να ξερετε οτι κρατατε στα χερια σαs οτι καλητερο εχει βγει ποτε.θα καταλαβετε την αξια του στην πορεια λοιπον.:D (δεν προκειται να δειτε για πολυ καιρο ppc που να τα κανει ολα συνδιαζονταs ταυτοχρονα την αψογη φορητοτητα)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα χθες το ομνια απο τον γερμανο. το ανοιξα στις 19.00 και μου ειχε μπαταρια 50 %. αρχισα απο την προτη στιγμη να το σκαλιζω. με μερικες φωτογραφιες , μερικα μυνηματα, ρυθμισεις, bluetooth ανοιχτο συνεχεια, απο τις 20.45 μεχρι τις 23.40 ανοιχτο εναλλαξ το gprs και το wifi, περασμα 3 προγραμματα, youtube player ανοιχτο για κανα 20 λεπτο, και μετα ανα διαστηματα ανοιγμα της οθονης , δεν εχω απενεργοποιηση τιποτα ουτε 3G ουτε να ριξω φωτηνοτητα,η μπαταρια επεσε στο 20% κατα τις 1.00 τα μεσανυχτα. πηγα για υπνο και ενω περιμενα να εχει κλεισει σημερα το πρωι αυτο ειναι ακομα στο 20%. εχω κλεισει ηδη με την αρχικη μπαταρια και τετοια χρηση 13 ωρες. πιστευω ειναι πολυ καλα. τι λετε και εσεις;:O
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

τελικα αντεξε χωρις καμια φορτιση με ολα αυτα που ειπα επανω 17 ωρες. καλα ειναι πιστευω για 50% μπαταρια.
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

τελικα αντεξε χωρις καμια φορτιση με ολα αυτα που ειπα επανω 17 ωρες. καλα ειναι πιστευω για 50% μπαταρια.

 

Λοιπόν μετά την 1η φόρτιση η μπαταρία μου κράτισε 30 ώρες μέχρι να κλείσει το κινητό με αρκετή χρήση πρέπει να πω. Αυτό όμως που το σκοτώνει το κινητό από άποψη αυτονομίας είναι το GPS ... 20 λεπτά διαδρομή μου έφαγε 30% μπαταρία ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει τηλεφωνικη συσκευη που να κραταει περισσοτερο η μπαταρία με το GPS ... 20 λεπτά διαδρομη !!! και να μην πεφτει καθολου.

 

συμφωνω!:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Είμαι ακόμα με την 3η φόρτιση. Πέρασαν σήμερα οι 7 μέρες... κι εγώ από το σερβίζ για να πω ένα γειά :w00t:

Τρόμαξα :sick: όταν το πρωί είδα ότι την νύχτα κατανάλωσε 10% "ζωή" ενώ κοιμόμουν κι ήτανε σε αναμονή. Έπειτα σκέφτηκα ότι μπορεί όντως την υπομονή να χρειαζόμαστε για κάνα 8 κύκλους στην αρχή... εξάλλου είμαστε στην εγγύηση :vava:

Ήδη περίπου 20 ώρες από τότε που αποχαιρέτησε την πρίζα το Omnia μου αλλά ακόμα στα 40% είναι η μπαταρία. Σήμερα χρησομοποιήσα κι το GPS που δούλευε γρήγορα κι με ακρίβεια (destinator 6) Το widget μου είναι απενεργοποιημένο. 5-6 φορές βραχηκύκλωσα με το *#0228# για να δώ τι γίνεται (όταν το κάνεις τρώει μπαταρία όσο με τίποτε άλλο για να βλέπω την καταστάση καθαρά) Από ότι φαίνεται αύριο θα το βάζω στη πρίζα γιατί κρατάει καλά τώρα... :heat:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Είμαι ακόμα με την 3η φόρτιση. Πέρασαν σήμερα οι 7 μέρες... κι εγώ από το σερβίζ για να πω ένα γειά :w00t:

Τρόμαξα :sick: όταν το πρωί είδα ότι την νύχτα κατανάλωσε 10% "ζωή" ενώ κοιμόμουν κι ήτανε σε αναμονή. Έπειτα σκέφτηκα ότι μπορεί όντως την υπομονή να χρειαζόμαστε για κάνα 8 κύκλους στην αρχή... εξάλλου είμαστε στην εγγύηση :vava:

Ήδη περίπου 20 ώρες από τότε που αποχαιρέτησε την πρίζα το Omnia μου αλλά ακόμα στα 40% είναι η μπαταρία. Σήμερα χρησομοποιήσα κι το GPS που δούλευε γρήγορα κι με ακρίβεια (destinator 6) Το widget μου είναι απενεργοποιημένο. 5-6 φορές βραχηκύκλωσα με το *#0228# για να δώ τι γίνεται (όταν το κάνεις τρώει μπαταρία όσο με τίποτε άλλο για να βλέπω την καταστάση καθαρά) Από ότι φαίνεται αύριο θα το βάζω στη πρίζα γιατί κρατάει καλά τώρα... :heat:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, γιατί αγχωνόμαστε; από τη στιγμή που το τηλεφωνο δουλευει ρολοι ποιο ειναι το χειροτερο που μπορει να μας συμβει; μήπως να αλλαξουμε μια μπαταρία; 30 ευρώ, σιγά τα ωά ;) νομιζω πρεπει να ειμαστε πιο cool :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να ξανααγοράσω SAMSUNG ποτέ. Μετά την 1η λειτουργία που με 50% η μπαταρία μου κράτησε 32 ώρες και την 1η φόρτιση που κράτησε 30 ώρες με αρκετό δούλεμα ... χτεσ το απόγευμα στις 6 τελείωσε και η 2η φόρτιση ... έπεσα για ύπνο στις 12:30 με το κινητό στο 100% της μπαταρίας και χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου. Ξυπνάω σήμερα το πρωί στις 6:30 για να φύγω για δουλειά και η μπαταρία ήταν στο 60% ... χάλια μαύρα.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, γιατί αγχωνόμαστε; από τη στιγμή που το τηλεφωνο δουλευει ρολοι ποιο ειναι το χειροτερο που μπορει να μας συμβει; μήπως να αλλαξουμε μια μπαταρία; 30 ευρώ, σιγά τα ωά ;) νομιζω πρεπει να ειμαστε πιο cool :rolleyes:

 

κοίταξε... δεν είναι το θέμα τα 30 ευρώ, αλλά όταν η εταιρεία λέει 5 ώρες ομιλία και 400 ώρες αναμονή (ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ)

εγώ προσωπικά δεν θέλω να τους δώσω, επιπλέον 30 ευρώ νταβατζιλίκι.

Ας μου πούν από την αρχή οτι πρέπει να πάρω και 2η μπαταρία

έχω μάθει να τα δίνω και όχι να μου τα πέρνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν εχετε λαβει υπ'οψιν κατι σημαντικο με το Θεμα Μπαταριας.

Wind & Vodafone λειτουργουν (εκπεμπουν) στους 900 Μhz και η

Cosmote στους 1800 Μhz.

Θα μου πειτε, πια η διαφορα αυτων των 2 συχνοτητων ?

Πολυ απλα σας απαντω οτι αν Wind & Vodafone χρειαζονται περιπου 1 Watt ισχυος κατα την εκπομπη τους , ενω η Cosmote σε αντιστοιχεια χρειαζεται μολις 0,5 Watt.

Και οταν λεμε εκπομπη εννοουμε ειτε την αναζητηση δυκτιου (StandBay) ειτε την Κληση - ομιλια , ειτε την Χρηση 3G , οτιδηποτε δηλαδη που εχει να κανει με επικοινωνια με τον παραχο μας .

Κατι αλλο τωρα . Θα μου πειτε γιατι να υπαρχουν οι 900 Μhz & οι 1800 ?

Γιατι σε προηγμενες Χωρες εχουν ανακαλυψει, υστερα απο Ερευνες εδω και χρονια οτι με τους 900 Mhz ο κινδυνος καρκινου (λογω μεγαλης ισχυος εκπομπης) ειναι Διπλασιος, απ' οτι στους 1800 Mhz.

Γι αυτο και στις ΗΠΑ εχουν πλεον τους 1900 Mhz.

Το ιδιο ακριβως που θα συνεβαινε και με εναν Φακο με λαμπα 20 Watt, εαν του βαλουμε λαμπα 10 Watt, εχουμε κερδος σε μπαταρια πανω απο το 50 % !

Και μια επισημανση για τον φιλο aklaftos και για το Internet μας λενε για ταχυτητες Εως 24 Mbps, αλλα αυτο συμβαινει μονο αν εισαι στα 10 με 500 μετρα αποσταση απο εναν Κομβο του ΟΤΕ.

Το ιδιο συμβαινει και εδω.

Η διαρκεια που δεινουν οι εταιρεις εναι μονο για ιδανικες συνθηκες.

1ον Σβηστη οθονη κατα την διαρκεια Ομιλιας των 5 συνεχομενων ωρων.

2ον ακινησια του Τηλεφωνου το οποιο Ενοειται οτι βρισκεται κοντα σε κεραια του παροχου , αν οχι απο κατω.

3ον εκπεμπει στους 1900 Mhz

Πιστευω να σας Βοηθησα αρκετα !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...