Jump to content

Cyta : Η νέα εταιρία τηλεπικοινωνιών στοv τόπο μας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άντε μωρέ, διακιολογίες ψάχνουν για να μην σου δώσουν λεφτά πίσω. Είναι δυνατόν μετά από τόσο καιρό να θελουν πίσω το παλιορούτερ; Να το κάνουν τι; Θα το δώσουν σε κανέναν άλλον; Γυφτιά είναι αυτό το πραγμα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ο τελευταιος λογαριασμος μου βγαινει πιστωτικος..

κ εχει σημειωση οτι " για τη καταβολη του πιστωτικου σας υπολοιπου, ειναι απαραιτητη η επιστροφη του εξοπλισμού σας, συμφωνα με τους ορους συμβολαιου. ο εξοπλισμος μπορει να επιστραφει σε καταστημα cyta ή επισημου συνεργατη ή μεσω courier που θα σας σταλει. θα ακολουθησει επικοινωνια απο τη cyta για τη σχετικη διευθετηση.

σε περιπτωση απωλειας, καταστροφης ή μη επιστροφης του εξοπλισμου, υπαρχει χρεωση 25ευρω η οποια θα αφαιρεθει απο το πιστωτικο σας υπολοιπο."

 

εγω δεν εχω το κουτι..... :/

γιατί θελουν και την αρχικη συσκευασια????
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Άντε μωρέ, δικαιολογίες ψάχνουν για να μην σου δώσουν λεφτά πίσω. Είναι δυνατόν μετά από τόσο καιρό να θέλουν πίσω το παλιορούτερ; Να το κάνουν τι; Θα το δώσουν σε κανέναν άλλον; Γυφτιά είναι αυτό το πράγμα.

 

Αυτήν την "γυφτιά", την κάνουν όλοι οι πάροχοι. Είναι όρος συμβολαίου, και στην τελική δεν ανήκει σε κανέναν, δεν τα πληρώσαμε, χρησιδανεικά είναι, ανήκουν μόνο στην εταιρεία που τα παρέχει. Εμείς τι θα τα κάνουμε δηλαδή; Σου φαίνεται ακραίο το ότι τα modems από επιστροφές λόγω ακυρώσεων δίνονται σε επόμενο συνδρομητή από την στιγμή που είναι πλήρως λειτουργικά; Ο πάροχος τα επιστρέφει στον κατασκευαστή για ανακύκλωση, ή τα κρατάει για έλεγχο και πιθανή αναβάθμιση, για ποιον λόγο να πάει στα σκουπίδια ή στην καλύτερη στην αποθήκη; Αν φυσικά το χρειάζεσαι, ενημερώνεις ότι θες να το αγοράσεις, απλά τα πράγματα.

 

Και όχι, ούτε κουτιά ζητάνε, ούτε καλώδια. Modem και το τροφοδοτικό του, και φυσικά στέλνουν courrier να το παραλάβει, όπως στο έφεραν, δεν σε υποχρεώνει κανείς να το πας εσύ σε κατάστημα. Τώρα, αν είσαι ευσυνείδητος και ο δρόμος σου περνάει από κατάστημα εν ώρα λειτουργίας του, γιατί να μην το πας;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το ζητάνε μετά από καιρό γιατί πολλοί τα πετάνε.

Βέβαια κινητές αξίες, μετά από ένα εξάμηνο λόγω χρησικτησιας, ανήκουν στον πελάτη.

Αλλά είναι μια ευκαιρία να εισπραξουν κάνα 80ρακι.

Αν το θέλανε πραγματικά, θα πρεπε να το ζητάγαμε αμέσως.

Πες τους ότι το πέταξες. Δεν θα κάνουν τπτ.

Link to comment
Share on other sites

ειναι γυφτοι που το ζητανε πισω,αλλα δεν ειναι γυφτοι οταν σου το αλλαζουν ( οσες φορες χρειαστει ) χωρις να πληρωσεις τιποτα αν σου καει απο κεραυνο πχ... :confused:
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το να κάνει θέμα η cyta την επιστροφή ενός ρούτερ του κιλού, που δεν της κοστίζει ούτε 5 ευρώ , από πελάτες που έχει δεσμεύσει για τουλάχιστον 1 χρόνο, είναι όντως γυφτιά.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής είχα forthnet , wind, ote.....ουδέποτε επέστρεψα ή μου ζητήθηκε να επιστρέψω εξοπλισμό.
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι πως κι εγώ όταν ήμουν στη wind, μου αλλαξαν το ρουτερ λόγω βλάβης(μετά απο 10δες τηλεφωνήματα μου)

Εφυγα στη cyta μια βδομάδα μετά και δε μου ζήτησαν πίσω τίποτα.

Απο τη cyta έφυγα τώρα, αυριο θα γίνει η αλλαγή των ρουτερς, δεν ξερω αν θα μου το ζητήσουν..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ΤΙ γίνεται με POP3 και iMap στη Cyta ? Μόλις μπήκα στο δίκτυο της και θέλω να διαβάζω/στέλνω email από διάφορες συσκευές μου. Προτιμώ το iMap. Υποστηρίζεται ? Αν ναι ΠΟΙΟΙ είναι οι servers και οι ports του ? Αν όχι, για POP3 ? Οι mail.cyta.gr και mail-out.cyta.gr φαίνεται να μην απαντάνε ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ΤΙ γίνεται με POP3 και iMap στη Cyta ? Μόλις μπήκα στο δίκτυο της και θέλω να διαβάζω/στέλνω email από διάφορες συσκευές μου. Προτιμώ το iMap. Υποστηρίζεται ? Αν ναι ΠΟΙΟΙ είναι οι servers και οι ports του ? Αν όχι, για POP3 ? Οι mail.cyta.gr και mail-out.cyta.gr φαίνεται να μην απαντάνε ...

 

Δεν είναι σωστό να φτιάξεις λογαριασμό μειλ σε παρόχους ίντερνετ. Αν για οποιονδήποτε λόγο αλλάξεις παροχο, θα βρεθείς ξεκρεμαστος.

Φτιάξε σε κάποιον ανεξάρτητο, οπως Google mail, Hotmail κλπ. ώστε σε κάθε περίπτωση να είσαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστό να φτιάξεις λογαριασμό μειλ σε παρόχους ίντερνετ. Αν για οποιονδήποτε λόγο αλλάξεις παροχο, θα βρεθείς ξεκρεμαστος.

Φτιάξε σε κάποιον ανεξάρτητο, οπως Google mail, Hotmail κλπ. ώστε σε κάθε περίπτωση να είσαι καλυμμένος.

 

Γνωστά όλα αυτά. Εννοείτε πως έχω account εκεί. Το θέμα μου είναι ΠΩΣ μπαίνω στο account μου στη Cyta …

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ρε παιδιά μιλάμε για εταιρία που ζητούσε αν θυμάμαι καλά 20 ευρώ για να κάνεις αίτηση για δουλειά, το router δεν θα χρεώνανε ;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ρε παιδιά μιλάμε για εταιρία που ζητούσε αν θυμάμαι καλά 20 ευρώ για να κάνεις αίτηση για δουλειά, το router δεν θα χρεώνανε ;

 

Επειδή δεν θυμάσαι καλά, αυτό που λες αφορούσε την CYTA ΚΥΠΡΟΥ η οποία είναι ημικρατική εταιρία και πλήρωνες κάποιο ποσό όπως αντίστοιχα γίνεται εδώ στην Ελλάδα με ΑΣΕΠ.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ΤΙ γίνεται με POP3 και iMap στη Cyta ? Μόλις μπήκα στο δίκτυο της και θέλω να διαβάζω/στέλνω email από διάφορες συσκευές μου. Προτιμώ το iMap. Υποστηρίζεται ? Αν ναι ΠΟΙΟΙ είναι οι servers και οι ports του ? Αν όχι, για POP3 ? Οι mail.cyta.gr και mail-out.cyta.gr φαίνεται να μην απαντάνε ...

 

 

Οι IMAP θέλουν την 443, και οι POP3 την 110. O SMTP την 25 & 587, χωρίς SSL δηλαδή, αλλά με αυθεντικοποίηση. Τους servers τους έχεις σωστούς. Να τσεκάρεις και τους κωδικούς σου στο my.cyta.gr

Link to comment
Share on other sites

Οι IMAP θέλουν την 443, και οι POP3 την 110. O SMTP την 25 & 587, χωρίς SSL δηλαδή, αλλά με αυθεντικοποίηση. Τους servers τους έχεις σωστούς. Να τσεκάρεις και τους κωδικούς σου στο my.cyta.gr

 

Είσαι σίγουρος για το iMap. Η Cyta λέει δεν υποστηρίζει iMap … βέβαια δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβαν ΤΙ είναι iMap ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για το iMap. Η Cyta λέει δεν υποστηρίζει iMap … βέβαια δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβαν ΤΙ είναι iMap ...

 

Ποιον client χρησιμοποιείς; Είμαι σίγουρος, το ΙMAP χρησιμοποιεί 443, by default. Δοκίμασες SSL?

 

EDIT: Sorry καλά σου είπαν, o IMAP δεν παίζει στον mail.cyta.gr, δοκίμασε άλλον server.

Edited by Stavros_595
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θυμάσαι καλά, αυτό που λες αφορούσε την CYTA ΚΥΠΡΟΥ η οποία είναι ημικρατική εταιρία και πλήρωνες κάποιο ποσό όπως αντίστοιχα γίνεται εδώ στην Ελλάδα με ΑΣΕΠ.

 

Κατ' ακρίβεια η μητρική CYTA (Cyprus Telecommunications Authority - Αρχή Τηλεπικοινωνιών Κύπρου) είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου και ανήκει κατά 100% στο Κράτος. Λέγεται "ημικρατική" διότι διοικείται από ανεξάρτητο 9μελές ΔΣ το οποίο διορίζεται κάθε 3 χρόνια από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Ελέγχεται από τη Γενική Ελέγκτρια της Δημοκρατίας και οι ετήσιοι προϋπολογισμοί εγκρίνονται από την κυπριακή βουλή... και πάει για κάποιας μορφής αποκρατικοποίηση έλέω τρόικας και μνημονίου.

 

Αυτά για το νομικό και θεσμικό πλαίσιο της λειτουργίας της Cyta.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κανείς που να έχει cyta ίντερνετ στην περιοχή της Κυψέλης στην ευρύτερη περιοχή των δικαστηρίων; Τρέχει καλά; Αντιμετωπίζετε κάπιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία του internet δεν καθορίζεται από την περιοχή. Όπως δουλεύει στην Κρήτη, έτσι δουλεύει και στην Ξάνθη, σαν υπηρεσία.

Η περιοχή (σαν δίκτυο) επηρεάζει μόνο τον συγχρονισμό σου, που και αυτό πάλι δεν είναι απόλυτο. Αν συγχρονίζεις με 10Mbps, θα έχεις ταχύτητα download 1MB/s. Το πως δουλεύει τώρα η υπηρεσία στον υπολογιστή σου, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Συγχρονίζεις καλά; Έχεις καλό SNR; Πως συνδέεσαι; Ασύρματα ή με καλώδιο; Αν είσαι με wifi, το έχεις ρυθμίσει σωστά σύμφωνα με τον χώρο σου; Μήπως σου έχουν σπάσει κωδικό και είναι καμιά δεκαριά συνδεδεμένοι στο modem σου; Μήπως δεν έχει θέμα το internet αλλά ο υπολογιστής/browser/fireweall σου; Για δες τα όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

απορία: στη cyta προπληρώνουμε τα πάγια??

Ειχε έρθει ο λογαριασμός του Οκτωβρίου ο οποίος έμεινε απλήρωτος λόγω του οτι πέρασε η ημερομηνία πληρωμής.

Απο τη cyta εφυγα 30-10, ημερομηνία που άρχισα να χρησιμοποιώ την wind.

Ηρθε σήμερα νεος λογαριασμός αλλά στο 2ο χαρτί βλέπω πως με χρεωνει πάγιο για την περίοδο 1-11 μέχρι 30-11.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει η ΙP TV και από ότι κατάλαβα θα στοιχίζει μόνο 3€ αν το βασικό πακέτο 3play θα έχει 19€. Αν είναι τόσο χαμηλή η τιμή εννοείτε οτι θα το δοκιμάσω.

 

http://www.sigmalive.com/inbusiness/news/it/77050

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Τι να τα κάνω τα κυπριακά κανάλια; Είναι σαν να μου λένε πως θα πάει κάποιος να πουλήσει mega και star στην Κύπρο.. Να τα κάνει τι;

Και για την ασάφεια των αθλητικών, είμαι σίγουρος πως δεν θα δείχνουν αθλήματα τα οποία έχουν αποκλειστικά στην Ελλάδα άλλες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Τι να τα κάνω τα κυπριακά κανάλια; Είναι σαν να μου λένε πως θα πάει κάποιος να πουλήσει mega και star στην Κύπρο.. Να τα κάνει τι;

Και για την ασάφεια των αθλητικών, είμαι σίγουρος πως δεν θα δείχνουν αθλήματα τα οποία έχουν αποκλειστικά στην Ελλάδα άλλες εταιρίες.

 

Καλά εννοείτε οτι δεν θα έχει αθλητικά από την στιγμή που τα δικαιώματα τα έχουν άλλες εταιρίες και συμφωνώ οτι τα κυπριακά κανάλια δεν είναι πλεονέκτημα. Αυτό που θα αξίζει είναι τα ντοκιμαντέρ,σειρές και παιδικά που φαντάζομαι θα είναι τα κανάλια FOX,DISNEY,HISTORY CHANNEL κτλ. Ας περιμένουμε και θα δούμε τι θα μας πλασάρουν.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με την μισθωμένη γραμμή Internet από την Cyta.

Ψάχνουμε πάροχο για μισθωμένη γραμμή και μια εναλλακτική είναι και η Cyta.

Ακούγεται όμως ότι θα έχουμε συγχωνεύσεις/εκκαθαρίσεις στον χώρο αντίστοιχες με αυτές των τραπεζών. Ότι κάθε μια εταιρεία θα έχει από πίσω και ένα πάροχο κινητής. Οπότε έχουμε ote-cosmote, hol/vodane και πιθανώς forhtnet/wind(?).

Οπότε γιατί να πας στην cyta αν σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει ή θα έχει συγχωνευτεί? Υποθέτω επίσης ότι όποιο financial support είχε από Κύπρο μεριά θα είναι πλέον αρκετά μειωμένο λόγο κρίσης και εκεί...

 

Έχει κανείς άποψη επί του θέματος??

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

May the force be with us :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...