Jump to content

Cyta : Η νέα εταιρία τηλεπικοινωνιών στοv τόπο μας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι κανείς που να έχει cyta από Θεσσαλονίκη, για ν κάνω κάποιες ερωτήσεις;;;;; συγκεκριμένα μένα Δήμο Νεάπολης Συκεών, άρα αν ήταν εδώ κοντά θα βοηθούσε ακόμη περισσότερο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω εγώ αλλά είμαι ανατολικά. Ότι θέλεις να μάθεις ρώτα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγώ αλλά είμαι ανατολικά. Ότι θέλεις να μάθεις ρώτα.

 

Εγω θελω να μαθω μιας και τελειωνει το συμβολαιο μου με την wind.Αλλα εγω ειμαι αρκετα ανατολικα(μπαξε).Αποσυνδεσεις;Εξυπηρετηση πελατων;Κλησεις αστοχες;Ιντερνετ σταθερο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγώ αλλά είμαι ανατολικά. Ότι θέλεις να μάθεις ρώτα.

Έχω θέμα, δεν φορτώνουν καλά συγκεκριμένα σαιτ, όπως Facebook και instagram. Δηλαδή μέσω cmd ετρεξα ping test για google, facebook, instagram, YouTube και διάφορα άλλα σαιτ. Σε όλο έχω ping μεταξύ 30-60 και σε fb / insta έχω 120+. Παίζει να υπάρχει κατι ν διορθώσω;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να μαθω μιας και τελειωνει το συμβολαιο μου με την wind.Αλλα εγω ειμαι αρκετα ανατολικα(μπαξε).Αποσυνδεσεις;Εξυπηρετηση πελατων;Κλησεις αστοχες;Ιντερνετ σταθερο;

Οι αποσυνδέσεις και η σταθερότητα της γραμμής εξαρτώνται στο μεγαλύτερο βαθμό από το δίκτυο του ΟΤΕ στην περιοχή σου. Η γραμμή σου θα είναι περίπου στην ίδια κατάσταση με πριν αλλά θα έχεις μια διαφοροποίηση στην ταχύτητα του internet ανάλογα με τον φόρτο της εταιρείας στην περιοχή. Η εξυπηρέτηση πελατών είναι σε πολύ καλό επίπεδο και θα μιλήσεις γρήγορα με καταρτισμένο προσωπικό σε σχέση με την WIND που πρώτα θα πρέπει να μιλήσεις σε αρκετούς άσχετους πριν πετύχεις πραγματικό τεχνικό. Οι τηλεφωνικές γραμμές VOIP είναι απείρως πιο καθαρές από τις POTS και ακόμα και ο πιο άσχετος αντιλαμβάνεται αμέσως την διαφορά. Έχουν το μειονέκτημα όμως ότι απαιτούν αλλαγές στην καλωδίωση που η CYTA στέλνει δωρεάν τεχνικό για αυτές.

Έχω θέμα, δεν φορτώνουν καλά συγκεκριμένα σαιτ, όπως Facebook και instagram. Δηλαδή μέσω cmd ετρεξα ping test για google, facebook, instagram, YouTube και διάφορα άλλα σαιτ. Σε όλο έχω ping μεταξύ 30-60 και σε fb / insta έχω 120+. Παίζει να υπάρχει κατι ν διορθώσω;;;

Εγώ προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Θα σου πρότεινα όμως να κάνεις ένα τηλέφωνο στην τεχνική εξυπηρέτηση όπου θα δουν πιο αναλυτικά το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Θα σου πρότεινα όμως να κάνεις ένα τηλέφωνο στην τεχνική εξυπηρέτηση όπου θα δουν πιο αναλυτικά το πρόβλημα σου.

Έχουμε τηλέφωνο από την τελική εξυπηρέτηση;;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τηλέφωνο από την τελική εξυπηρέτηση;;

 

Χωρίς χρέωση 215 5013811

Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση του ping έχει βγάλει αυτα. Πολυ μεγάλη διαφορά στα νούμερα τού Facebook και του instagram..... https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160302/b6753507b743c78bd296ea6ed52ab9b5.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση του ping έχει βγάλει αυτα. Πολυ μεγάλη διαφορά στα νούμερα τού Facebook και του instagram..... https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160302/b6753507b743c78bd296ea6ed52ab9b5.jpg

 

ΚΑΝΕΝΑΣ????

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ping με την IP του facebook μήπως και καθυστερεί ο dns. Επίσης κάνε και ένα tracert να δεις από που έρχονται τα δεδομένα
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ping με την IP του facebook μήπως και καθυστερεί ο dns. Επίσης κάνε και ένα tracert να δεις από που έρχονται τα δεδομένα

Πως το κάνω το δεύτερο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνωντας στο ίντερνετ διάβασα ότι γίνεται να έχει κανείς τηλέφωνο και χωρίς ρεύμα αν απλά είναι συνδεδεμένο στην υποδοχή PSTN σε modem Thomson TG782.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνωντας στο ίντερνετ διάβασα ότι γίνεται να έχει κανείς τηλέφωνο και χωρίς ρεύμα αν απλά είναι συνδεδεμένο στην υποδοχή PSTN σε modem Thomson TG782.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Όχι δεν ισχύει. Η τηλεφωνία στη cyta είναι voip. Δεν έχεις ρεύμα δεν έχεις τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την χρέωση κλήσης στην εξυπηρέτηση πελατών:

Στον τελευταίο λογαριασμό έχω κάνει κλήση στο 2155013877 και ενώ νόμιζα ότι η χρέωση ήταν αστική (άρα και δωρεάν λόγω του προγράμματος που έχω) στον αναλυτικό την εμφάνισε ως κλήση εκτός παγίου - σύντομος κωδικός με χρέωση περίπου 0,16€.

http://s11.postimg.org/f3bvbz7sj/klisicyta.png

I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την χρέωση κλήσης στην εξυπηρέτηση πελατών:

Στον τελευταίο λογαριασμό έχω κάνει κλήση στο 2155013877 και ενώ νόμιζα ότι η χρέωση ήταν αστική (άρα και δωρεάν λόγω του προγράμματος που έχω) στον αναλυτικό την εμφάνισε ως κλήση εκτός παγίου - σύντομος κωδικός με χρέωση περίπου 0,16€.

http://s11.postimg.org/f3bvbz7sj/klisicyta.png

Αν δεν το αναφέρει πουθενά στο συμβολαιο σου, τραβά τους απο μια καταγγελία σε ΕΕΤΤ και Συνήγορο του Καταναλωτη.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την χρέωση κλήσης στην εξυπηρέτηση πελατών:

Στον τελευταίο λογαριασμό έχω κάνει κλήση στο 2155013877 και ενώ νόμιζα ότι η χρέωση ήταν αστική (άρα και δωρεάν λόγω του προγράμματος που έχω) στον αναλυτικό την εμφάνισε ως κλήση εκτός παγίου - σύντομος κωδικός με χρέωση περίπου 0,16€.

http://s11.postimg.org/f3bvbz7sj/klisicyta.png

 

Αφού όταν καλείς αυτόν τον αριθμό σου λέει ότι κοστίζει 0,2€ ανά κλήση. Όποτε έπρεπε να το περιμένεις. Θα το θεωρούσα απαράδεκτο να μην σε ενημέρωνε και να σε χρέωνε.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Αφού όταν καλείς αυτόν τον αριθμό σου λέει ότι κοστίζει 0,2€ ανά κλήση. Όποτε έπρεπε να το περιμένεις. Θα το θεωρούσα απαράδεκτο να μην σε ενημέρωνε και να σε χρέωνε.

 

τι ακριβώς είναι αυτός ό αριθμός? και γιατί σε χρεώνει τόσο? νούμερο cyta δεν είναι το 215 ? πάντως εγώ περίμενα ότι είναι σταθερό νούμερο Αθήνας αυτό και όχι σύντομος κωδικός. .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το 2155013877 είναι ο αριθμός για το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της CYTA. Πριν λίγο καιρό η CYTA όπως και οι περισσότερες εταιρείες ανακοίνωσαν ότι θα αλλάξουν υπάρξει χρέωση στο 13877 έτσι κάλεσα στο 10ψήφιο θεωρώντας ότι καλό σταθερο. Βέβαια η CYTA λόγω του voip δρομολογεί απευθείας την κλήση στο 13877 και γίνεται η χρέωση κανονική.

Δεν κατηγορώ την CYTA για αυτό που κάνει, απλώς ήθελα να διευκρινήσω ότι δεν υπάρχει τρόπος να καλέσεις δωρεάν την εξυπηρέτηση όπως έχει γραφτεί παλαιότερα.

Για τεχνικό θέμα υπάρχει το 13811 το οποίο είναι δωρεάν και στην πλειοψηφία οι υπάλληλοι είναι ευγενικότατοι.

I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

Το 2155013877 είναι ο αριθμός για το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της CYTA. Πριν λίγο καιρό η CYTA όπως και οι περισσότερες εταιρείες ανακοίνωσαν ότι θα αλλάξουν υπάρξει χρέωση στο 13877 έτσι κάλεσα στο 10ψήφιο θεωρώντας ότι καλό σταθερο. Βέβαια η CYTA λόγω του voip δρομολογεί απευθείας την κλήση στο 13877 και γίνεται η χρέωση κανονική.

Δεν κατηγορώ την CYTA για αυτό που κάνει, απλώς ήθελα να διευκρινήσω ότι δεν υπάρχει τρόπος να καλέσεις δωρεάν την εξυπηρέτηση όπως έχει γραφτεί παλαιότερα.

Για τεχνικό θέμα υπάρχει το 13811 το οποίο είναι δωρεάν και στην πλειοψηφία οι υπάλληλοι είναι ευγενικότατοι.

 

Οπότε μια πιθανή λύση (για όποιον έχει αρκετό χρόνο ομιλίας προς όλα τα δίκτυα) να καλεί από το κινητό του.;)

Link to comment
Share on other sites

Quoting από το site:

"Κλήση στο 13877 με χρέωση, 0,20€/κλήση από σταθερό Cyta, 0,25€/κλήση από κινητό Cyta ή από άλλα δίκτυα σταθερής και κινητής σύμφωνα με τις εκάστοτε χρεώσεις των παρόχων.

Κλήση στο 13878, ατελώς από σταθερό Cyta, 0,25€/κλήση από κινητό Cyta ή από άλλα δίκτυα σταθερής και κινητής σύμφωνα με τις εκάστοτε χρεώσεις των παρόχων.

Κλήσεις από εξωτερικό: 215 50 13877 (Εξυπηρέτηση Πελατών), 215 50 13878 (Εξυπηρέτηση Εταιρικών Πελατών) "

 

Πλέον, να καλέσεις εσύ δωρεάν στην εξυπηρέτηση, όχι δεν υπάρχει τρόπος. Υπάρχει όμως τρόπος να σε καλέσουν εκείνοι.

Στέλνεις mail στο cc_online@hq.cyta.gr, ή στο facebook, ή επισκέπτεσαι κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει κανείς θέμα με τη σύνδεσή του; Από χτες δεν έχω ούτε internet, ούτε τηλέφωνο... :worry:

 

Έχει κάνει ο πατέρας μου πριν μια εβδομάδα (στο δικό του όνομα είναι η σύνδεση) αίτηση, για αλλαγή/αναβάθμιση συμβολαίου.

 

Edit: Πριν λίγο διορθώθηκε και η γραμμή μου. Έπρεπε να γράψω εδώ. :lol:

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα με τη σύνδεσή του; Από χτες δεν έχω ούτε internet, ούτε τηλέφωνο... :worry:

 

Έχει κάνει ο πατέρας μου πριν μια εβδομάδα (στο δικό του όνομα είναι η σύνδεση) αίτηση, για αλλαγή/αναβάθμιση συμβολαίου.

 

Edit: Πριν λίγο διορθώθηκε και η γραμμή μου. Έπρεπε να γράψω εδώ. :lol:

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις κάνεις restart το modem. Από τοτε που προστέθηκε το travel planet στην CYTAVISION δεν παίζει και έχει ή μαύρη εικόνα ή παγωμένη και ακούγεται ο ήχος. Σε εσάς παίζει κανονικά; Τα υπόλοιπα κανάλια παίζουν κανονικά.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις κάνεις restart το modem. Από τοτε που προστέθηκε το travel planet στην CYTAVISION δεν παίζει και έχει ή μαύρη εικόνα ή παγωμένη και ακούγεται ο ήχος. Σε εσάς παίζει κανονικά; Τα υπόλοιπα κανάλια παίζουν κανονικά.

 

Δε φαντάζεσαι πόσες φορές το έχω κάνει restart...

 

Και τελικά δε διορθώθηκε τελείως.. Λειτουργεί και internet και τηλέφωνο, αλλά μέχρι 1Mbps ταχύτητα...... :down:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πόσο θα έρχεται η σύνδεση πλέον με το νέο φόρο; Εγώ κανονικά πληρώνω 23 ευρώ, αλλά δίνω 22,5 επειδή έχω ηλεκτρονικό λογαριασμό.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...