Jump to content

Cyta : Η νέα εταιρία τηλεπικοινωνιών στοv τόπο μας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβαλα διευθυνση και μου εβγαλε αυτο το μηνυμα που δεν διευκρινιζει εαν δινουν VDSL στην περιοχη μου!

 

"Μετά απο έλεγχο των στοιχείων σου, σε ενημερώνουμε ότι το δίκτυό μας βρίσκεται ήδη στην περιοχή σου.

Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 1622,6 μέτρα."

 

Οπότε δεν μπορείς. Πρέπει να είσαι κάτω από 1000μετρα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οποιος εχει cytavision, μπορει να μου πει ποσες ημερες θελει για να ερθει το σημα; Εχθες εκανα την αιτηση και σημερα ηρθε μηνυμα στο κινητο οτι η υπηρεσια ενεργοποιηθηκε και να βαλω τους κωδικους. Ανοιγω την συσκευη, λεει φορτωση και βγαζει μια ασπρη οθονη, χωρις να μπορω να κανω τιποτα.. Εχω συνδεσει πανω στην συσκευη, το hdmi, power adaptor, ethernet. Θελει κατι αλλο;

 

Δοκιμασα και το antenna που εχω στον αποκωδικοποιητη, και παλι τιποτα. Αληθεια, χρειαζεται να το εχω μονιμα στην συσκευη της cyta; Τον αποκωδικοποιητη που εχω δε θα τον χρειαστω ξανα;

Link to comment
Share on other sites

Οποιος εχει cytavision, μπορει να μου πει ποσες ημερες θελει για να ερθει το σημα; Εχθες εκανα την αιτηση και σημερα ηρθε μηνυμα στο κινητο οτι η υπηρεσια ενεργοποιηθηκε και να βαλω τους κωδικους. Ανοιγω την συσκευη, λεει φορτωση και βγαζει μια ασπρη οθονη, χωρις να μπορω να κανω τιποτα.. Εχω συνδεσει πανω στην συσκευη, το hdmi, power adaptor, ethernet. Θελει κατι αλλο;

 

Δοκιμασα και το antenna που εχω στον αποκωδικοποιητη, και παλι τιποτα. Αληθεια, χρειαζεται να το εχω μονιμα στην συσκευη της cyta; Τον αποκωδικοποιητη που εχω δε θα τον χρειαστω ξανα;

 

Θα επρεπε να παιζει η τηλεοραση.Κάλεσε 13811 μηπως θέλει καμια ρυθμιση.Σε μένα επαιξε με το που το σύνδεσα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

To antenna πως το συνδεω; Την τηλεοραση με την συσκευη ή τον αποκωδικοποιητη με την συσκευη; Ή δεν θελει καθολου να το συνδεσω;

 

Το scart δε χρειαζεται, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο καιρο εβαλε η θεια μου Cyta, αλλα απο τη μου λέει θέλει να φύγει, η ερώτηση μου είναι για πόσο καιρό σε δεσμεύει το συμβόλαιο της Cyta;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο καιρο εβαλε η θεια μου Cyta, αλλα απο τη μου λέει θέλει να φύγει, η ερώτηση μου είναι για πόσο καιρό σε δεσμεύει το συμβόλαιο της Cyta;

 

Γιατί θέλει νά φύγει;

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο καιρο εβαλε η θεια μου Cyta, αλλα απο τη μου λέει θέλει να φύγει, η ερώτηση μου είναι για πόσο καιρό σε δεσμεύει το συμβόλαιο της Cyta;

 

Για ενα χρονο ειναι το συμβολαιο, αν θελει να διακοψει πριν το χρονο εχει τελη απενεργοποιησης 72€

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Για ενα χρονο ειναι το συμβολαιο, αν θελει να διακοψει πριν το χρονο εχει τελη απενεργοποιησης 72€

 

Έχω κάνει συμβόλαιο cyta για 12 μήνες και ένας από τους όρους ήταν ότι μπορώ να το διακόψω οποτεδήποτε θελήσω χωρίς να χρεωθώ κανένα κόστος διακοπής.;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει συμβόλαιο cyta για 12 μήνες και ένας από τους όρους ήταν ότι μπορώ να το διακόψω οποτεδήποτε θελήσω χωρίς να χρεωθώ κανένα κόστος διακοπής.;)

 

Και είμαι σίγουρος οτι αυτό σου το είπε αυτός που σου εκανε την πώληση τηλεφωνικά και όχι κάποιο επίσημο σημείο της CYTA γιατί αυτό δεν γίνετε που γράφεις. Έλεγξε το μην βρεθείς προ εκπλήξεως μελλοντικά. Φιλικά πάντα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει συμβόλαιο cyta για 12 μήνες και ένας από τους όρους ήταν ότι μπορώ να το διακόψω οποτεδήποτε θελήσω χωρίς να χρεωθώ κανένα κόστος διακοπής.;)

 

Οπως σου ειπε και ο snapp τσεκαρε το.... Το εχεις γραπτως καπου αυτο?

 

Και απο το site της Cyta

 

Μπορείς να διακόψεις τη σύνδεσή σου όποτε το επιθυμείς, στο τέλος κάθε μήνα. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι βεβαίως η εξόφληση τυχόν ανοικτών οφειλών προς την εταιρεία μας και η επιστροφή του εξοπλισμού (modem / router) ο οποίος σου παρέχεται δωρεάν για όσο διάστημα παραμείνεις στην εταιρεία. Σε περίπτωση που θελήσεις να διακόψεις την υπηρεσία πριν τη λήξη του συμβολαίου σου, υπάρχει επιβάρυνση με τα τέλη απενεργοποίησης, αξίας 72€. Οι ευρυζωνικές υπηρεσίες είναι 12μηνης δέσμευσης, κάτι που σημαίνει ότι μετά τον πρώτο χρόνο, μπορείς να διακόψεiς την υπηρεσία στο τέλος κάθε μήνα χωρίς καμία απολύτως επιβάρυνση για εσένα.

Παρακαλούμε λάβε υπόψη ότι στην περίπτωση προπληρωμένων πακέτων, η επιστροφή χρημάτων δυστυχώς δεν είναι εφικτή.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλος στο Περιστέρι με Cyta αντιμετωπίζει το εξής θέμα.

Είναι στον 3ο χρόνο και ενώ όλα ήταν καλά,ξαφνικά στις αρχές του χρόνου το router(pirelli) έκανε μόνο του restart και μετά δεν μπορούσε να συγχρονίσει.

Τους πήρε τηλ.το έλεγξαν από μέσα,έκαναν κάποιες ρυθμίσεις και το θέμα αυτό διορθώθηκε,δημιουργήθηκε όμως άλλο.

Εκεί που μέχρι τότε συγχρόνιζε από 13800-14500 με noise margin 6-7 τώρα έπεσε στα 9500-10500 με το εξής ΚΟΥΦΟ!

Το βράδυ μετά τις 12.30 έβλεπε στο router(με την ταχύτητα ανάλογα 9500-10500) το noise margin από 6 να πηγαίνει στο 13,5-14,5(όλα αυτά χωρίς restart) και μόλις έκανε αυτός restart η ταχύτητα πήγαινε από 13700-14500 ανάλογα,με noise margin 6.

Και έρχεται τώρα το πρώτο κουφό,στις 9(ακριβώς!)το πρωί το router έκανε μόνο του restart και η ταχύτητα πήγαινε πάλι 9500-10500 με noise margin 6 σταθερό , αυτό γινόταν καθημερινά... και έρχεται τώρα το ΘΕΟΚΟΥΦΟ...εκτός Δευτέρας!!!

Κάθε Δευτέρα ταχύτητα-noise margin έμεναν αμετάβλητα όλη την ημέρα(13700-14500 ανάλογα,με noise margin 6)!!!

Αυτό το έλεγχε για αρκετό χρονικό διάστημα,τους πήρε τηλ.το έλεγξαν από μέσα,δεν βρήκαν άκρη και του έστειλαν τεχνικό.

Ο τεχνικός που πήγε έλεγξε τα πάντα,δεν βρήκε κανένα πρόβλημα,το μετέφερε στον ΟΤΕ και αυτός πάλι απάντησε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

Πριν λίγες μέρες ο φίλος μου διαπίστωσε ότι δεν μπορούσε με καμία συσκευή να συνδεθεί στο router του με wifi,τους πήρε τηλ. δεν μπόρεσαν να βρουν άκρη και εχτές του έστειλαν τεχνικό.

Αυτός έφερε μαζί του και ένα router ZTE το οποίο αντικατέστησε το pirelli το οποίο πήρε πίσω.

Σε ερώτηση του προς τον τεχνικό για όλα αυτά που είχαν συμβεί ο άνθρωπος σήκωσε τα χέρια ψηλά λέγοντας ανεξήγητο!!

Το ZTE από ότι μου είπε ο φίλος μου πριν λίγο,συγχρονίζει πιο χαμηλά από το pirelli,αλλά το noise margin δεν πέφτει κάτω από 7.

Το βασικό πρόβλημα κλασικά παραμένει και με το ZTE "..στις 9(ακριβώς!)το πρωί το router έκανε μόνο του restart και η ταχύτητα.." ότι έγραψα και πιο πάνω.

Σκέφτεται να φύγει από τη cyta μια και το συμβόλαιο του λήγει σε 20 ημέρες,αλλά διερωτάται αν πάει σε άλλη και αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα(που δεν ξέρουμε τι το δημιουργεί);

Αν κάποιος έχει κάποια άποψη-γνώμη ας μου πει:)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι παρα πομυ απογοητευμενος απο την cyta, σε βαθμο αμεσης διακοπης. Εκανα φορητοτητα απο hol για το vdsl της cyta που μου ελεγαν οτι θα λειτουργει κανονικα κ ηταν ο μοναδικος λογος μεταβαδης μου. Συνδεομαι με cyta κ οι ταχυτητες που βλεπω σε vdsl ηταλ 20 down κ 3 upload. Θεωρησα οτι δεν με ικανοποιουν κ για να μην πληρωνω τοσα κ ουσιαστικα να μην το απολαμβανω μου ειπαν να το κανουμε adsl οπου οι ταχυτητες εγινα 9.5 down κ 0.7 up ενω μου ειχαν υποσχεθει 20 down. Πριν με hol ειχα 16 dkwn κ το ιδιο περιπου up.

 

Περα απο ολα αυτα που ειναι κ λιγο πιο ακριβο απο οτι πληρωνα στην hol, τα router τους ειναι κλειδωμενα, χωρις να μπορω να προσθεσω ddns για να λειτουργησω καμερα που εχω στο σπιτι. Συν οτι χωρις ρευμα δεν εχω κ τηλ που πριν με την hol δεν ισχυε αυτα.

 

 

Τα ειπα...ειμαι πολυ απογοητευμενος κ δεν ξερω πως αλλιως να το χαρακτηρισω που πρεπει να δωσω μετα απο 1 μηνα συνεργασιας 72 για διακοπη κ περιπου 35 να παω σε αλλη εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει συμβόλαιο cyta για 12 μήνες και ένας από τους όρους ήταν ότι μπορώ να το διακόψω οποτεδήποτε θελήσω χωρίς να χρεωθώ κανένα κόστος διακοπής.;)

 

Και είμαι σίγουρος οτι αυτό σου το είπε αυτός που σου εκανε την πώληση τηλεφωνικά και όχι κάποιο επίσημο σημείο της CYTA γιατί αυτό δεν γίνετε που γράφεις. Έλεγξε το μην βρεθείς προ εκπλήξεως μελλοντικά. Φιλικά πάντα.

 

Επειδή είμαι ευχαριστημένος στον 6ο μήνα που διανύω στην cyta δεν πιστεύω ότι θα χρειαστεί να διακόψω πριν το 12μηνο. Όμως, έχει υπογραφεί από την cyta κι εμένα διορθωμένο κείμενο στους όρους του συμβολαίου που ορίζει σαφώς ότι δεν υποχρεούμαι να πληρώσω τέλος διακοπής σε περίπτωση που αποχωρήσω πριν την παρέλευση 12μηνου.;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι ευχαριστημένος στον 6ο μήνα που διανύω στην cyta δεν πιστεύω ότι θα χρειαστεί να διακόψω πριν το 12μηνο. Όμως, έχει υπογραφεί από την cyta κι εμένα διορθωμένο κείμενο στους όρους του συμβολαίου που ορίζει σαφώς ότι δεν υποχρεούμαι να πληρώσω τέλος διακοπής σε περίπτωση που αποχωρήσω πριν την παρέλευση 12μηνου.;)

Πως γίνεται αυτό και πως το δέχτηκαν;
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτό και πως το δέχτηκαν;

 

Τους είχα ρωτήσει μόλις με είχαν καλέσει για να κάνω την σύνδεση και από μόνοι τους μου είχαν πει ότι η cyta δεν ζητάει χρήματα για την διακοπή του συμβολαίου πριν το 12μηνο μιας και ούτως ή άλλως (κατ' αυτούς) είναι παράνομο που το εισπράττουν οι υπόλοιπες εταιρίες...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Τους είχα ρωτήσει μόλις με είχαν καλέσει για να κάνω την σύνδεση και από μόνοι τους μου είχαν πει ότι η cyta δεν ζητάει χρήματα για την διακοπή του συμβολαίου πριν το 12μηνο μιας και ούτως ή άλλως (κατ' αυτούς) είναι παράνομο που το εισπράττουν οι υπόλοιπες εταιρίες...:cool:

 

Φίλε μου όλες οι εταιρίες το ζητάνε όπως και η CYTA και αναφέρεται και στους όρους του συμβολαίου και απορώ αφού είναι παράνομα τα τέλη απενεργοποίησης όπως λένε μερικοί, πως δεν τα έχουν καταργήσει τόσα χρόνια οι εταιρίες και η ΕΕΤΤ δεν έχει κάνει τίποτα;Δυστυχώς είμαι 1000% σίγουρος πως αν καλέσεις στο 13877 και τους ρωτήσεις αν έχεις δέσμευση θα σου πουν πως ΝΑΙ και θα σε ενημερώσουν και για τα 72€.Για άλλη μια φορά την έκανε την λαμογιά του ο εξωτερικός συνεργάτης για να πάρει την προμήθεια του. Έχω δει πολλές περιπτώσεις σαν και αυτήν δυστυχώς. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα κάνοντας μια απλή ερώτηση στο 13877 ή στο facebook και να ρωτήσεις να σου επιβεβαιώσουν τα λεγόμενα μου.

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όλες οι εταιρίες το ζητάνε όπως και η CYTA και αναφέρεται και στους όρους του συμβολαίου και απορώ αφού είναι παράνομα τα τέλη απενεργοποίησης όπως λένε μερικοί, πως δεν τα έχουν καταργήσει τόσα χρόνια οι εταιρίες και η ΕΕΤΤ δεν έχει κάνει τίποτα;Δυστυχώς είμαι 1000% σίγουρος πως αν καλέσεις στο 13877 και τους ρωτήσεις αν έχεις δέσμευση θα σου πουν πως ΝΑΙ και θα σε ενημερώσουν και για τα 72€.Για άλλη μια φορά την έκανε την λαμογιά του ο εξωτερικός συνεργάτης για να πάρει την προμήθεια του. Έχω δει πολλές περιπτώσεις σαν και αυτήν δυστυχώς. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα κάνοντας μια απλή ερώτηση στο 13877 ή στο facebook και να ρωτήσεις να σου επιβεβαιώσουν τα λεγόμενα μου.

 

Δεν επρόκειτο για εξωτερικό συνεργάτη αλλά για υπάλληλο της Cyta που καλούσε από "επίσημο" νούμερο της εταιρίας.

Μίλησα και με την προϊσταμένη του τμήματος που με διαβέβαιωσε για την μη ισχύ των 72€.

Από την στιγμή που δέχθηκε η εταιρία το (υπογεγραμένο συμβόλαιο από εμένα) με τον συγκεκριμένο όρο και έγινε κανονικά η αριθμοδότηση και η σύνδεση (+ ότι υπάρχει ηχογραφημένη η συνομιλία) δεν έχει ισχύ ο συγκεκριμένος όρος, ούτε μπορεί (σε μια ενδεχόμενη διακοπή πριν την λήξη) του συμβολαίου να απαιτήσει 72€ η cyta...:!:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην στάση των παλιών γκουντις που είναι απέναντι από το coffee island στο μεσολόγγι είδα στο πάτωμα φρεατιο που γράφει cyta . Μπήκα στο site έκανα ελενχο διαθεσιμότητας αλλά μου έβαλε δεν υπάρχει κέντρο. γιατί ; μην πως δεν έχουν τελειώσει την ολοκλήρωση του δικτύου ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά αναφέρω για τους Κρητικούς που ζουν εκτός Κρήτης ότι πριν λίγο είδα ότι στο βασικό πακέτο που έχω, πρόσθεσαν και το ΚΡΗΤΗ TV. Αν και στο site δεν αναφέρει τίποτα είδα νέα προσφορά με 22€ 24mbps+απεριόριστα+160' κινητά+δωρεάν τέλη ενεργοποίησης+δωρεάν modem(το αναφέρω γιατί πλέον βλέπω ότι κάποιες εταιρίες το χρεώνουν το modem σαν εφάπαξ χρέωση)

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει να βαλω cyta tv?ρωταω γιατι εχω 4αρα γραμμη η οποια κλειδωνει στα 7,7 πο σημαινει οτι ενεργοποιω την υπηρεσια με δικη μου ευθυνη
Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει να βαλω

cyta tv?ρωταω γιατι εχω 4αρα γραμμη η οποια κλειδωνει στα 7,7 πο

σημαινει οτι ενεργοποιω την υπηρεσια με δικη μου ευθυνη

 

Για την τηλεόραση θέλεις το λιγότερο 8mbps.είσαι στο όριο δηλαδή.δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.απλά αν έχεις δέσμευση συμβολαίου και θέλεις να την αφαιρέσεις κοστίζει 20€.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά η υπηρεσια tv (στους όρους χρησης αναφερεται) δεσμευει 4 Mbs. Οπότε πας σε συνδεση 8mbs που σημαινει 3.3 Mbs ελευθερα με χρηση tv αανη συνδεση πιανει μεχρι 7.7
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Νομίζω πως πληρώνεις τέλη αποδέσμευσης αν είσαι στον πρώτο χρόνο.Μετά για τις ανανεώσεις που γίνονται τηλεφωνικά κυρίως δεν έχεις καμία υποχρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πληρώνεις τέλη αποδέσμευσης αν είσαι στον πρώτο χρόνο.Μετά για τις ανανεώσεις που γίνονται τηλεφωνικά κυρίως δεν έχεις καμία υποχρέωση.

 

Διάβασε αυτά τα posts: 1, 2, 3.;)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...