Jump to content

Solid state disks


Hierophant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, αλλά χωρίς περιορισμούς στις εγγραφές/αναγνώσεις. Προσωπικά, θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να μην κάθομαι να απενεργοποιώ χρήσιμα services όπως το indexing για να μη μου πεθάνει νωρίτερα, ακόμα κι αν χρειαστεί να θυσιάσω ταχύτητα.

Άλλωστε μην ξεχνάς και το σχεδόν μηδενικό latency των DRAM based.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για να μη κοροιδευομαστε. το indexing γινεται μια μονο φορα στην αρχη. μετα καθε φορα που δημιουργεις η αλλαζεις ενα αρχειο απλα καταγραφει την αλλαγη. το 4.0 ειναι απειρως καλυτερο, πιο γρηγορο και αποθηκευει νεα και αλλαγες ακαριαια.

 

δε χρειαζεται να το απενεργοποιησεις. 1,5 εκατ. ωρες χρηση ειναι παρα πολλες.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ σε αυτό με το indexing, αλλά αν 1,5 εκατ. ωρες χρηση ειναι παρα πολλες, γιατί κάνουμε όλη αυτή τη συζήτηση για απενεργοποίηση των services;
Link to comment
Share on other sites

εγώ βλέπω όλες τις μεγάλες εταιρίες στις Πολιτείες να προσφέρουν laptops/tablets etc με ssd και τώρα πια σε καλές τιμές.

 

δεν αναφέρουν πουθενά όλα αυτά.

 

στο κάτω κάτω μηδενική χρήση του δίσκου δε γίνεται. άλλωστε αγοράζουμε ssd για την ταχύτητα όχι για να μην το δουλεύουμε.

 

επίσης αν μετά από 4 χρόνια (λέμε τώρα) χαλάσει δεν είναι δα και κάτι τόσο σημαντικό για τα λεφτά του. backup και έχεις και ηρεμία :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, όμως εδώ μέσα άλλα γράφετε:

 

ΣΜΗΑΝΤΙΚΟ : Για όποιον ενδιαφέρεται να αγοράσει τέτοιους δίσκους, πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσει αυτό το άρθρο http://www.ocztechnologyforum.com/fo...ad.php?t=43525 Επειδή οι SSD είναι περιορισμένων εγγραφών, πρέπει να απενεργοποιηθεί οποιοδήποτε πρόγραμμα χρησιμοποιεί βαριά τον δίσκο. Οπως defragment,swap file (Virtual Memory), System Restore, Search Indexing και τέτοια. Αυτό σημαίνει οτι αν έχετε στον υπολογιστή σας 2GB μνήμη, και παίζεται παιχνίδια τότε θα έχετε πρόβλημα μνήμης αν δεν έχετε Virtual Memory και δεν τρέχετε κανένα πρόγραμμα βελτιστοποίησης της RAM σας.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν οι κατασκευαστές Dell, Lenovo, HP δίνουν ocz αλλά σίγουρα δεν δίνουν τέτοια σύσταση.

 

το ξέρω από πρώτο χέρι. ίσως είναι θέμα με την ocz.

 

το defrag λογικό είναι να το απενεργοποιείς γιατί στα vista είναι 24/7.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πολύ καλή περίπτωση οι SSD! Ψήνομαι να τσιμπήσω έναν 60άρη και να εγκαταστήσω λειτουργικό πάνω του. Θα πάει σφαίρα! Και 8GB swap file πάνω του και όλα καλά :D

 

Αν διαβάσεις reviews θα δεις οτι δεν είναι όλοι οι δισκοι αυτής της κατηγορίας τόσο γρήγοροι. Αναφέρονται σε φορουμ τρελά πράγματα, και όχι μόνον απο έναν χρήστη. Π.χ λένε για φόρτωμα λειτουργικού που τους πήρε ώρες και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Για μένα ο μόνος λόγος να πάρεις είναι οτι είναι αθόρυβοι.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις reviews θα δεις οτι δεν είναι όλοι οι δισκοι αυτής της κατηγορίας τόσο γρήγοροι. Αναφέρονται σε φορουμ τρελά πράγματα, και όχι μόνον απο έναν χρήστη. Π.χ λένε για φόρτωμα λειτουργικού που τους πήρε ώρες και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Για μένα ο μόνος λόγος να πάρεις είναι οτι είναι αθόρυβοι.

 

 

Μην παραπληροφορείς τον κόσμο. Αγοράζοντας SSD έχεις λύσει το πρόβλημα σου. Επειδή 1 ή 2 ή 10 στους χιλιάδες αγοραστές είχαν τέτοιο πρόβλημα, αυτό δεν είναι λόγος να μην αγοράσεις SSD. Οπως βλέπεις εγώ έχω ανοίξει το ποστ συτό γιατι είχα πρόβλημα. Ομως βάση ρυθμίσεων το έλυσα. Και άλλοι κάτοχοι OCZ έχουν προβλήματα τα οποια τα αναφέρουν στο φορουμ και τις πιο πολλές φορές το πρόβλημά τους λύνεται. Δεν πιστέυω οτι τα προβλήματα είναι άλυτα εφόσον και ο SSD και το λειτουργικό δεν παρουσιάζουν προβλήματα. Ολα φτιάχνονται, και όλα είναι θέμα ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

τα βασικα μειονεκτηματα των SSD ειναι οι περιορισμενες εγγραφες και η ταχυτητα σε περιπτωσεις ταυτοχρονης εγγραφης/αναγνωσης δεδομενων και αναγνωσης δεδομενων απο διαφορετικα σημεια της μνημης (μια και οι SSD ειναι μνημες στην ουσια). Το ποιο σημαντικο ειναι το δευτερο μια και ουσιαστικα αποκλειει την χρηση του σε servers και γενικα μηχανηματα που τρεχουν βαριες databases. Επισης αυτος ειναι και ο κυριος λογος απενεργοποιησης των services που αναφερετε και οχι μονο ο χρονος ζωης. Απλα αν εχουμε ταυτοχρονα ανοικτα indexing,defragment, pagefile και παμε να ανοιξουμε καποια εφαρμογη τοτε θα φαμε ενα γερο κολλημα για μερικα λεπτα μεχρι να κατορθωσει ο δισκος να δωσει ολα τα δεδομενα. Μολις παντως βελτιωθουν αυτα τα προβληματα τοτε ισως παρω και εγω SSD για το λειτουργικο του κυριου PC μου.
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ολοι οι φτηνοι ssd ειναι mlc και οχι slc.

 

γιαυτο και τα προβληματα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω εναν σκληρο δίσκο (εναν SSD 60GB που είχα γράψει στην αρχή του πόστ) και ψάχνοντας τρόπους να κάνω τον υπολογιστή πιο γρήγορο, δίαβασα στο forum της OCZ οτι ένας χρήστης πέτυχε πολύ καλούς χρόνους (αλλα και χωρίς τα κολλήματα που έχουν οι SSD κλάσης MLC) κάνοντας τις εξής κινήσεις : Χώρισε τον SSD σε 2 partition, έναν για το λειτουργικό και το άλλο για τα DATA. Στο μεν partition με το λειτουργικό μέσω του Acronis Disk Director Suite 10.0 άλλαξε το το cluster size και απο default 512 που ήταν το έκανε 64, και στο DATA partition μέσω ενός προγράμματος MFT (Managed Flash Technology Product) κατάφερε ελέγξει καλύτερα τα read/write limits ωστε να μην φτάσει τον SSD στο όριό του και αρχίζει να κολλάει. Επίσης, μαζι με κάποιες άλλες αλλαγές, πέταξε όλα τα ΤΕΜP files στον DATA.

Το κείμενό του μπορείτε να το διαβάσετε εδώ : http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?t=43525&page=3

 

Οι ερωτήσεις που έχω :

α) Πράγματι το cluster size βοηθάει το λειτουργικό αν είναι στα 64?

β) Σε δίσκο με 2 Partition, μπορώ να πάρω backup όλου του δίσκου χρησμοποιώντας το BackUp and Restore των Vista ?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Έχοντας διαβάσει δεκάδες άρθρα και αναλύσεις, προσπαθώ να καταλήξω σε κάποιον SSD.

Με ενδιαφέρει πιο πολύ η πραγματική του απόδοση, παρά τα χαρακτηριστικά του "στα χαρτιά" οπότε θα ήθελα να ακούσω γνώμες από χρήστες που έχουν ήδη κάποιο στο σύστημά τους και έχουν τη σχετική εμπειρία.

 

Ο δίσκος πρόκειται να χρησιμοποιηθεί εντός του τελευταίου MacBook Pro, πρέπει να είναι φυσικά 2.5'' και η χωρητικότητα που έχω καταλήξει ότι είναι η χρυσή τομή είναι τα 128GB.

 

Ακούω προτάσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
*Ευχαριστω πολυ για τη συγχωνευση! :)

 

Για τους CORSAIR ssd τι γνωμη εχετε;

 

Προσωπικά έχω OCZ Agility 3 στο λάπτοπ και δεν με έχει απαγοητεύσει! Σε Vertex 3-4 δεν θα πήγαινα. Intel-Samsung δεν μου γεμίζουν το μάτι αν και ακούω για Samsung 840 πολύ καλά λόγια!

Προσωπικά θα διάλεγα όμως αυτόν για την επόμενη μου αναβάθμιση. Corsair Force Series GT 120GB SATA 3 6Gb/s

Οπότε, ναι, θα σου πρότεινα να πάς σε Corsair!

Link to comment
Share on other sites

Intel-Samsung δεν μου γεμίζουν το μάτι αν και ακούω για Samsung 840 πολύ καλά λόγια!
Κακώς. Οι SSD της Intel έχουν ιστορικό αξιοπιστίας, με διαφορά από τους υπόλοιπους. Η OCZ έχει βγάλει πολύ γρήγορους SSD και γενικά επενδύει στην ανάπτυξη των αντίστοιχων τεχνολογιών (π.χ. αγόρασε την Indilinx), αλλά τα προβλήματα δεν έχουν λείψει. Όσο για τη Samsung, είναι ανερχόμενη δύναμη στον χώρο. Αν και το έχω γράψει και στο παρελθόν, η αγορά αυτή δεν είναι εντελώς ώριμη ακόμα. Πριν αγοράσετε, πρέπει να ασχοληθείτε με το θέμα, ένα καλό site είναι το anadtech.com. Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ποιoν ssd?120 gb να επιλεξω?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την καλημερα μου παλιοπαιδα.

Η ερωτηση ειναι πανω κατω οτι λεει και ο τιτλος.

Ποσο μεγαλη απωλεια θα εχω σε ταχυτητα εαν βαλω εναν δισκο SSD Sata3 σε slot Sata2?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου δώσω μισή απάντηση:

Αγόρασα έναν SSD samsung 830 128GB βλέποντας τα εκθειαστικά σχόλια σε forums και τις φοβερές επιδόσεις στο youtube.

Συνδέθηκε σε Sata II me 4GB μνήμη RAM συστήματος και intel quadcore 6600 επεξεργαστή.

 

Η εντύπωση που αποκόμισα όταν έτρεξα το λειτουργικό για πρώτη φορά ήταν: "Πού είναι η διαφορά στην ταχύτητα με το μηχανικό σκληρό και γιατί έδωσα τόσα χρήματα για 128GB!"

 

Ωστόσο πολλοί λένε ότι φταίει το σύστημά μου που είναι παλιό. Συνεπώς, πρωτού τα σκάσεις για SSD ψάξε καλά κατά πόσο θα πάρεις σε ταχύτητα αυτό που περιμένεις και αν τελικά αξίζει τον κόπο.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Ποσο μεγαλη απωλεια θα εχω σε ταχυτητα εαν βαλω εναν δισκο SSD Sata3 σε slot Sata2?

 

Το SATAII έχει μέγιστη θεωρητική ταχύτητα 300MB/s ενώ το SATA3 τα 600MB/s. Ένας μέσος SATA3 ssd παίζει από 350-400 έως και 550MB/s. Το θεωρητικό μέγιστο είναι δύσκολο να επιτευχθεί οπότε εάν μπει σε SATAII slot τότε θα έχει πραγματική γύρω στα 280MB/s. Οι τιμές βέβαια αφορούν sequential read και όχι αποσπασματικό. Στην δεύτερη περίπτωση, που είναι η συνηθέστερη περίπτωση ανάγνωσης, δεν θα έχεις διαφορές στις ταχύτητες μιας και ήδη κινούνται πολύ κάτω από το θεωρητικό μέγιστο του SATA2. Ένα παράδειγμα εδώ: http://thessdreview.com/our-reviews/mydigitalssd-bp4-240gb-review/3/ . Πρόσεξε τις ταχύτητες του 4K Q32.

 

@TheGuru: λίγο δύσκολο να μην είδες διαφορά εκτός εάν έχει πρόβλημα ο SSD ή κάποια άλλη ρύθμιση του controller. Οι διαφορές στην ταχύτητα ανάγνωσης είναι χαοτικές ανάμεσα στον μηχανικό και τον SSD. Στην καλύτερη μπορείς να πλησιάσεις το sequential read/write ενός SATA2 SSD με 4 μηχανικούς σε RAID10 αλλά στις υπόλοιπες διεργασίες οι διαφορές είναι τεράστιες. Στο 4K Q32 του παραπάνω link ένας μηχανικός θα διάβαζε με κάτι λιγότερο από 1MB/s.

Edited by cna

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Μεγιστη πραγματικη 280,οταν ενας μηχανικος εχει ποση ?

Σε βλεπω πολυ ενημερωμενο,κοιταξα λιγο το λινκ,αλλα ειναι καζανι το κεφαλι μου και δε μπορεσα να το ακολουθησω.

Link to comment
Share on other sites

Ένας SATAII μηχανικός θα δώσει μέχρι και 110-120MB/s σε συνεχή ανάγνωση. Γενικώς οι SSD έχουν την τάση να εξαντλούν τα όρια στις συνεχής αναγνώσεις/εγγραφές.

 

Για να μην ζαλίζεσαι στα 4K Q32 αναγνώσεις/εγγραφές, που είναι ο τρόπος με τον οποίον διαβάζει/γράφει το λειτουργικό (οι πραγματικές συνθήκες λειτουργίας δηλαδή), η ταχύτητα κυμαίνεται στα 150-200MB/s, οπότε δεν θα δεις ουσιαστική διαφορά εκεί. Διαφορά θα δεις στα sequential reads/writes. Αν πχ γράψεις ένα αρχείο iso στον SSD (το οποίο θα προέρχεται από SSD ειδάλλως δεν θα έχει νόημα) τότε θα δεις ότι στο SATA2 θα το γράψει στον διπλάσιο χρόνο απ' ότι στο SATA3.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπαινεις στον κοπο να γραφεις τοσες λεπτομερειες, ο δισκος προοριζεται για εναν πολυ συμβατικο χρηστη,που τον θελει για πολυ συμβατικη χρηση,οπως ταινιες,surfing κτλ..

Δεν εχω εμπειρια απο δισκους ssd,οποτε δεν ξερω καθολου τι διαφορα θα εχει απο τον μηχανικο.

Μονο απο συζητησεις ξερω,αλλα εφοσον εισαι μεσα στον ssd απο οτι καταλαβα,αν θες πες μου 2 λογακια πανω στο τι θα αλλαζε σε εναν 2πυρηνο υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...