Jump to content

Solid state disks


Hierophant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τότε για την χρήση που τον θέλεις, τι σε 2 τι σε 3 να τον συνδέσεις, το ίδιο θα είναι.

Δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά σε καθημερινή απλή χρήση. (Δηλαδή ίντερνετ, word, email κλπ)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κραταω βεβαια τις πληροφοριες για δικη μου χρηση και ευχαριστω πολυ.

Σε σχεση με τον μηχανικο θα δω μεγαλες διαφορες γενικως?

Link to comment
Share on other sites

Μονο απο συζητησεις ξερω,αλλα εφοσον εισαι μεσα στον ssd απο οτι καταλαβα,αν θες πες μου 2 λογακια πανω στο τι θα αλλαζε σε εναν 2πυρηνο υπολογιστη.

 

To pc θα φορτώνει το λειτουργικό σε κλάσμα του χρόνου σε σχέση με έναν μηχανικό (από 1 λεπτό πχ που φορτώνει στον μηχανικό θα πέσει στα 20sec στον SSD) και τα προγράμματα word,excel κλπ θα ανοίγουν πριν προλάβεις να προφέρεις το όνομά τους ...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία...πήρα ssd agility 3 ( sata 3) και τον έχω συνδέσει σε μητρική sata2. Δεν γνωρίζω τι ταχύτητες θα έπιανε αν τον είχα συνδέσει σε sata3, αλλά σε σχέση με τον hdd που είχα πριν οι διαφορές είναι χαοτικές! Εκεί που έπαθα πλάκα είναι στην εκκίνηση και τον τερματισμό του υπολογιστή. Πατάω τερματισμό και πριν καλά καλά σηκωθώ από την καρέκλα μου, έχει σβήσει!
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι όλοι οι SSD μπορούν να ξεπεράσουν τις ταχύτητες του SATA 2. Οι HDD δύσκολα φτάνουν αυτές του SATA I. Αυτά βέβαια για σειριακές εγγραφές, γιατί στα random read/writes οι ταχύτητες πέφτουν, και εκεί η διαφορά υπέρ των SSD είναι τεράστια. Για να σου δώσω να καταλάβεις, παραθέτω ένα benchmark ενός SSD Sandisk 128GB σε θύρα SATA 3 που βρήκα στο ίντερνετ, ένα του ίδιου δίσκου στο λαπτοπ μου σε SATA 2 και ένα του HDD 5400rrpm του λαπτοπ μου σε SATA 2. Όπως βλέπεις, ακόμα και σε θύρα SATA 2 κάνει μεγάλη διαφορά ο SSD, στην πράξη φρενάρει μόνο στα sequential read/writes, ενώ οι ταχύτητες του HDD είναι ανέκδοτο. Κι εγώ την διαφορά την κατάλαβα αμέσως. Π.χ. τα win 7 μπούταραν από 1:15 πριν σε 0:35 με τον ssd :blink: Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Περα απο την εκκινηση και τερματισμο που οκ, θα γίνουν σφαιρα αλλα νομιζω αυτο έχει πολυ μικρη σημασια (περα απο ενα ωραιο πλατυ χαμογελο με το καλημερα) στην ουσια θα δεις μεγαλη αποκριση σε οτι εχει να κανει με προγραμματα.

Για παραδειγμα όπου και να εχω δει ssd, ο chrome ανοιγει με τη μια και όσο και να φορτωσεις δε θα ιδρωσει να ανοιγει καρτελες (εκτος αν παλευεις με τη μνημη του συστηματος).

Ενα μεγαλο αλμα θα δεις οτι γινετε αν χρησιμοποιεις τον προτευων δισκο για πολλαπλες εργασιες, για παραδειγμα μπορεις να κανεις μεταφορα αρχειων (2-3 αντεχει ανετα), να ανοιξεις ενα προγραμμα (πχ εναν browser) και να βαλεις να παιζει και κανενα τραγουδακι χωρις να δεις κανενα lag απο μεριας δισκου.

Ολα αυτα βεβαια σε windows 7 & 8.

Οποτε κατ εμε αξιζει η αναβαθμιση, τωρα αν θες να δεις τα παραπανω απλα και να μην δωσεις πολλα λεφτα ή πας για εναν 60-64αρι (καινουριο ή μεταχειρισμενο)+μηχανικος δισκος ή πας σε εναν 120-128αρι για καληψη παραπανω αναγκων (ας πουμε να βαλεις και 2-3 παιχνιδια που πιανουν πολυ χωρο)

Για μενα την παρουσα περιοδο αξιζει να δεις τους Kingston V300 δισκους που ειναι value for money και σε sata2 σβηνουν τις διαφορες τους απο ανωτερους

Edited by koprodogis
Link to comment
Share on other sites

Εν κατακλείδι θα χάσει ο φίλος μόνο σε sequential read/write που όμως δεν λέει και τίποτα μιας και δεν είναι everyday scenario. Το καθημερινό σενάριο είναι τα random read/writes (4K και 4K Q32 του crystaldiskmark) και σε αυτό το σενάριο ούτε οι SSD μπορούν να καλύψουν το bandwidth του SATA2.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι θα ειμαστε καλυμενοι.

Δεν παιζει παιχνιδια ο φιλος και εχει ηδη 4 δισκους,οποτε θα πουλησουμε τους 2 και θα παρουμε εναν ssd για το λειτουργικο.

Με ενδιαφερει βεβαια κ εμενα,για να περασω αργοτερα ssd στο δικο μου.

ειδα προσφατα μια αγγελια σε γνωστο φορουμ με κινητα/pc που πουλουσαν ενα λαπτοπ που ελεγε οτι bootarei σε 6 δευτερα.

what gives?

Link to comment
Share on other sites

6 δεύτερα; Μόνο με χρήση αναστολής ή αδρανοποίησης τα οποία, όμως, βλάπτουν τον SSD (πολλά writes στον δίσκο). Edited by cna

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! Από καιρό σκεφτόμουν να πάρω SSD και αυτες τις μέρες έκανα την κίνησή μου.

Πηρα εναν kingston V300 240GB, αν και κοιταζα για 120-128GB θεώρησα συμφέρουσα την επιλογή αυτη στα 159 euro.

 

1) έχετε καποιο οδηγίες/συμβουλές γενικά για εξοικονομιση χώρου σε SSD? (οχι γιατι τα 240 ειναι λίγα, αλλά να "ζησει" περισσότερο)

2) να περάσω άραγε win8 ή 7? (αυτό έχει να κάνει με το αν αξίζει να ασχοληθώ με το να παραμετροποιήσω τα 8 ή να βάλω τα 7 που δεν έχω κανένα παράπονο μαζί τους)

Αναγνώστης εποχής Unwired... με wap :P

2001-Σήμερα :Ericsson T68m, Sony Ericsson K700, Sony Ericsson P1i, HTC Wildfire, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S5, Lenovo K3 Note, Xiaomi RN2 Prime / Cube iWork10 flagship dual OS

Link to comment
Share on other sites

1. Δες αυτό: http://www.insomnia.gr/topic/337668-ssd-tips-tweaks-trim-support/

2. Αυτό είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Εγώ λέω 7 πάντως.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω johnny, θα το διαβασω αυτο στο 1), απλα επειδη για πάνω από χρόνο δεν θα ασχοληθώ με λειτουργικο το σκεφτόμουν για τα 8... θα δω

Αναγνώστης εποχής Unwired... με wap :P

2001-Σήμερα :Ericsson T68m, Sony Ericsson K700, Sony Ericsson P1i, HTC Wildfire, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S5, Lenovo K3 Note, Xiaomi RN2 Prime / Cube iWork10 flagship dual OS

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην επιλογή ssd δίσκου;

ποια είναι τα χαρακτηριστικά τα οποία παίζουν ρόλο εκτός από τις ταχύτητες εγγραφής ανάγνωσης;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
παιδια λεω να βαλω στο pc μου εναν ssd αλλα εχω καποιες αποριες σχετικα.η μητρικη μου δεν εχει sata3 αλλαμονο 2.αρα χανω ταχυτητα και αν ναι τοτε αξιζει να δωσω λεφτα ?θα εχει αισθητη και παλι διαφορα με εναν εσωτερικο σκληρο?καιποση παντα στο περιπου θα χασω σε ταχυτητα.υπαρχει τροπος να προσθεσω sata 3 χωρις να αλλαξω μητρικη?
Link to comment
Share on other sites

Χάνεις σε ταχύτητα σε σειριακές εγγραφές/αναγνώσεις όπου ο ssd μπορεί να πιάσει ταχύτητες ίσως και 500MBps, ενώ το sata II πιάνει 300MBps. Αυτή την διαφορά δεν την καταλαβαίνεις με γυμνό μάτι, και ο ssd εξακολουθεί να είναι πολύ γρηγορότερος από έναν hdd! Επομένως ναι, αξίζει να δώσεις λεφτά για ssd. Μπορείς να προσθέσεις έναν sata 3 controller στην μητρική σου αλλά νομίζω ότι δεν αξίζουν τα λεφτά τους.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Χάνεις σε ταχύτητα σε σειριακές εγγραφές/αναγνώσεις όπου ο ssd μπορεί να πιάσει ταχύτητες ίσως και 500MBps, ενώ το sata II πιάνει 300MBps. Αυτή την διαφορά δεν την καταλαβαίνεις με γυμνό μάτι, και ο ssd εξακολουθεί να είναι πολύ γρηγορότερος από έναν hdd! Επομένως ναι, αξίζει να δώσεις λεφτά για ssd. Μπορείς να προσθέσεις έναν sata 3 controller στην μητρική σου αλλά νομίζω ότι δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

 

σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην επιλογή ssd δίσκου;

ποια είναι τα χαρακτηριστικά τα οποία παίζουν ρόλο εκτός από τις ταχύτητες εγγραφής ανάγνωσης;

 

Αν εξαιρέσεις τις διαφορές σε θέματα ταχύτητας, τα οποία προσωπικά δεν τα διακρίνω εύκολα μεταξύ αρκετών ssd που έχω αλλάξει, θα πρέπει να κοιτάς και το θέμα της εγγύησης - αξιοπιστίας-vfm.

Και εξήγούμαι, άλλη αξιοπιστία η intel πριν δύο χρόνια (postville άρχοντας) και άλλη τώρα, άλλη της ocz στους πρώτους vertex και άλλη τώρα vertex 4 με 5 χρόνια εγγύηση, και η πάντα σταθερή αξία samsung και τότε και τώρα τα ποιό αξιόπιστα μοντέλα με αντοχή σε εγγραφές 5 & 6 χιλιάδων τεραμπαϊτς και ταχύτητες κοντά στην κορυφή, ή στην κορυφή (840 pro) + 5 έτη εγγύηση:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω laptop Hp DV5 1080ev

Και σκέφτομαι την αγορά δίσκου ssd,

Ο επεξεργαστής είναι Intel Core 2 Duo T9400 (2.53 GHz, Level 2 cache 6MB).

Καθώς δεν γνωρίζω πολλά απο Η/Υ ,αν μπορούσε κάποιος να μου πει αν με συμφέρει η αλλαγή του δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω laptop Hp DV5 1080ev

Και σκέφτομαι την αγορά δίσκου ssd,

Ο επεξεργαστής είναι Intel Core 2 Duo T9400 (2.53 GHz, Level 2 cache 6MB).

Καθώς δεν γνωρίζω πολλά απο Η/Υ ,αν μπορούσε κάποιος να μου πει αν με συμφέρει η αλλαγή του δίσκου.

 

Φυσικά και συμφέρει η αναβάθμιση του. Θα είναι η πιο μεγάλη και σωστή αναβάθμιση που θα έχεις κάνει ποτέ. Άποψη μου να κοιτάξεις για 128αρη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω laptop Hp DV5 1080ev

Και σκέφτομαι την αγορά δίσκου ssd,

Ο επεξεργαστής είναι Intel Core 2 Duo T9400 (2.53 GHz, Level 2 cache 6MB).

Καθώς δεν γνωρίζω πολλά απο Η/Υ ,αν μπορούσε κάποιος να μου πει αν με συμφέρει η αλλαγή του δίσκου.

 

Εξαρτάται από την χωρητικότητα που θες και τα λεφτά που διαθέτεις. Οι SSD έχουν μικρή χωρητικότητα και κοστίζουν πολύ. Ενδεικτικά, οι Kingston V300 και Samsung 840 κοστίζουν ~90 ευρώ για 120GB και ~160 ευρώ για 240GB, και αυτό σε ένα λαπτοπ που παίρνει μόνο έναν σκληρό είναι πρόβλημα. Από άποψη ταχύτητας σίγουρα συμφέρει η αλλαγή.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την χωρητικότητα που θες και τα λεφτά που διαθέτεις. Οι SSD έχουν μικρή χωρητικότητα και κοστίζουν πολύ. Ενδεικτικά, οι Kingston V300 και Samsung 840 κοστίζουν ~90 ευρώ για 120GB και ~160 ευρώ για 240GB, και αυτό σε ένα λαπτοπ που παίρνει μόνο έναν σκληρό είναι πρόβλημα. Από άποψη ταχύτητας σίγουρα συμφέρει η αλλαγή.

 

Δεν με ενοχλεί τόσο η χωρητικότητα. Θα έχω τον τωρινό σκληρό σαν εξωτερικο για αρχεία κλπ.

Περισσότερο αν "σηκωνει" ο υπολογιστής μου τα απαιτούμενα για τον ssd δεν ξέρω.

Αυτό που αναφέρετε για sata δηλαδή.

Κ αν κάποιος γνωρίζει ενα αξιόπιστο κ δοκιμασμένο ssd να προτείνει.

Γύρω στα 100 € +-30 μπορω ν διαθεσω.

Είδα τους sandisk extreme και sandisk ultra plus.

Ο,τι γνωρίζετε άλλο να προτεινετε εννοείται καλοδεχουμενο.

(Άσχετος αρκετά απ'ο,τι καταλαβατε):O

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενοχλεί τόσο η χωρητικότητα. Θα έχω τον τωρινό σκληρό σαν εξωτερικο για αρχεία κλπ.

Περισσότερο αν "σηκωνει" ο υπολογιστής μου τα απαιτούμενα για τον ssd δεν ξέρω.

Αυτό που αναφέρετε για sata δηλαδή.

Κ αν κάποιος γνωρίζει ενα αξιόπιστο κ δοκιμασμένο ssd να προτείνει.

Γύρω στα 100 € +-30 μπορω ν διαθεσω.

Είδα τους sandisk extreme και sandisk ultra plus.

Ο,τι γνωρίζετε άλλο να προτεινετε εννοείται καλοδεχουμενο.

(Άσχετος αρκετά απ'ο,τι καταλαβατε):O

 

Στα 128 GB :

OCZ Vector & Vertex 4, Samsung 830 ή 840pro και οτιδήποτε άλλο με 5 χρόνια εγγύηση:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια παιδια. Θελω να χτισω ενα υπολογιστη και καποιοι μου λενε εκτος απο τον απλο σκληρο δισκο να βαλω και μια SSD

.Γιατι τι εχει η ssd που δεν εχει ο απλος σκληρος δισκος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...