Jump to content

Solid state disks


Hierophant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντύπωση μου έκανε το γεγονός της πτώσης των τιμών SSD. Τώρα και με 200 ευρώ μπορείς να αποκτήσεις εναν σκληρό δίσκο στα 64GB. Εσεις τι λέτε? Αξίζει μια τέτοια αγορά? Τις κατασκευάστριες εταιρείες τις γνωρίζετε?

 

Δείτε εδώ : http://tinyurl.com/4gc8fz

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ καλή περίπτωση οι SSD! Ψήνομαι να τσιμπήσω έναν 60άρη και να εγκαταστήσω λειτουργικό πάνω του. Θα πάει σφαίρα! Και 8GB swap file πάνω του και όλα καλά :D
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είναι πεταμένα λεφτά νομίζω. Καλή η ταχύτητα, αλλά τα 200 ευρώ είναι ακόμη πολλά για το μέσο χρήστη. Σε κανά χρόνο θα είναι ότι πρέπει που θα έχουν πέσει σε πιο νορμάλ επίπεδα οι τιμές.

 

Alexel τι να το κάνεις το 8 GB swap; :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είναι πεταμένα λεφτά νομίζω. Καλή η ταχύτητα, αλλά τα 200 ευρώ είναι ακόμη πολλά για το μέσο χρήστη. Σε κανά χρόνο θα είναι ότι πρέπει που θα έχουν πέσει σε πιο νορμάλ επίπεδα οι τιμές.

 

Alexel τι να το κάνεις το 8 GB swap; :p

 

Ε τα vista μου το προτείνουν να τους χαλάσω το χατήρι;;; :lol: Αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα τώρα που δουλεύω με 4GB Ram και χωρίς Swap File!!!

Εν τω μεταξύ πήγα ν' ανοίξω τον υπολογιστή σήμερα το πρωί και δεν bootαρε γιατί ο καινούργιος (1 βδομάδα + κάτι) Baracuda τα έφτυσε , ευτυχώς το σύστημα είναι εγκατεστημένο στον άλλο.

Μέσα σε ένα μήνα μου έχουν χαλάσει 2 σκληροί και με έχει εκνευρίσει αφάνταστα αυτό μιας και στις 2 περιπτώσεις έχασα δεδομένα που θέλεις πολλά DVD για να τα κάνεις buckup (φωτογραφίες, τραγούδια, τηλ. σειρές).

Οι SSD ίσως θα μας σώσουν από αυτή τη μ@λ@κία. Σίγουρα δεν είναι και άφθαρτοι αλλά τουλάχιστον το ότι δεν έχουν κινούμενα μέρη τους κάνουν μακράν πιο αξιόπιστους.

Αναμένουμε πτώση τιμών γιατί είναι όντως ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ ακόμα... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Imoun upo skepsi na agoraza enan skliso stis 10.000rpm gia na egatastiso to leitourgiko mono tora omos skeftomai kai tous ssd.ti lete aksizei na paro to fthino ssd gia na egatastiso mono to leitourgiko ap oti na epairna enan stis 10000rpm?
Link to comment
Share on other sites

Θα μας βοηθούσες αν έκανες το πειραματόζωο :D

Πάρε έναν τέτοιο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.320609 , κάνε την εγκατάστασή σου και πες μας εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα μας βοηθούσες αν έκανες το πειραματόζωο

Πάρε έναν τέτοιο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.320609 , κάνε την εγκατάστασή σου και πες μας εντυπώσεις!

 

 

Μην μου αγχώνεσαι Alexel, και έγινα εγώ το πειραματόζωο. Το βράδυ που άνοιξα το ποστ, την άλλη μέρα το πρωί πήγα στο e-shop και πήρα τον 60άρη SSD της OCZ με τα 239 ευρώ. Τον έχω και τον λειτουργώ 2 μέρες τώρα.

 

Έχω απογοητευτεί.... Εχω προβλήματα με αυτόν τον δίσκο.

 

1ο πρόβλημα : Η εγκατάσταση των προγραμμάτων είναι ενας εφιάλτης. Ο δίσκος δεν ανταποκρίνεται σωστά. Είναι πολύ αργός. Και κολλάει. Το ποντίκι κουνιέται, αλλα κανένα κουμπί δεν ανταποκρίνεται. Αυτό για 3-4 λεπτά, μετά ξεκολλάει. Και ίσως να ξανακολλήσει. Είναι το λεγόμενο freezing και αυτό αναγράφεται στο φορουμ της εταιρείας. Μου κόλλησε κάνοντας εγκατάσταση το Nero, το Αcrobat Reader, το Office.

 

2ο Πρόβλημα : Παρόμοιο με το 1ο... αλλα αυτή τη φορά με τον unzip. Unzipαρα ενα αρχείο 2.4GB που περιείχε 16.000 φωτογραφίες (οι κάρτες απο ενα παιχνίδι είναι, το Magic The Gathering) και έκανε... ούτε κ εγώ θυμάμαι πόση ώρα. Αφού αναγκάστηκα να το ξεζιπάρω σε εναν HDD μέσα σε 6 λεπτά, και μετά να το κάνω copy.

 

3ο Πρόβλημα : Οταν ζορίζεις το pc σου, κολλάει (again). Αν παίζεις παιχνίδι, ακούς μουσική με κάποιον player και κάνεις update κάτι, τότε κολλάει. Σαν ξαφνικά να μην έχεις 2 πυρήνες.

 

Διαβάζοντας στο φορουμ της OCZ κατάλαβα οτι και άλλοι έχουν τα ίδια προβλήματα. Η σελίδα του φορουμ είναι αυτή : http://www.ocztechnologyforum.com/forum/forumdisplay.php?f=88

 

Τo πρόβλημα κατα πολλούς είναι στο bios του υπολογιστή. Θα πρέπει να υποστηρίζει τους SSD. To δικο μου bios είναι "release Date 19/1/2008" και δεν νομίζω να το υποστηρίζει. Επέλεξα όλες τι δυνατές επιλογές για τους δίσκους μου, αλλα καμία αλλαγή στην ταχύτητα. Ο SSD έχει επάνω του μια mini usb, η οποια κατα την κατασκευάστρια εταιρεία υπάρχει για να δίνεται update στο firmware. firmware όμως δεν υπάρχει.... και οι drivers που τα Vista εγκαθιστούν είναι της Microsoft έτους 2006 (foto1) . Επίσης πρέπει να γίνουν αλλαγές στο chipset της motherboard γιατι και εκεί μπορεί να υπάρχουν θέματα. Εγώ κατέβασα και εγκατέστησα οτιδήποτε μου δώθηκε απο τις σελίδες που διάβασα, στο startup έκανε κάποιες εγκαταστάσεις συσκευών, αλλα το πρόβλημα δεν λύθηκε. Πρόβλημα εννοώ οτι δεν είδα τις εκπληκτικές ταχύτητες που λένε οτι έχουν οι SSD όταν ανοίγει ο υπολογιστής ή όταν κλείνει και φυσικά να μην κολλάει. Αλλα πως να τις δώ αν το bios μου δεν τους υποστηρίζει?

 

Στους SSD απαγορέυεται το defragment. Η διαδικασία αυτή αφορά μόνο τους HDD διοτι υπάρχει η γραφίδα που πρέπει να τρέξει επάνω στον δίσκο για να πάρει τις πληροφορίες που θέλει. Οσο πιο κοντά είναι οι πληροφορίες τόσο πιο γρήγορα τις μαζέυει. Στους SSD ¨ομως δεν υπάρχουν γραφίδες και άλλα κινητά μέρη. Αρα δεν υπάρχει λόγος του defrag. Εγω όμως έκανα, αλλα διαφορά ταχύτητας δεν είδα. (φοτο 2-3)

 

 

 

Στα θετκά τώρα... απο τη στιγμή που ο υπολογιστή ανοίξει, κάποια προγράμματα τρέχουν πιο γρήγορα. Οπως πχ ο Internet Explorer και ο Google Chrome. Και ο Firefox To Office ανοίγει σφαίρα. Προγράμματα που αφορούν registry cleaners πάνε σφαίρα. Τα Windows λειτουργούν σφαίρα. Πατάς Control Panel και το βλέπεις αμέσως. Πάς στο Programmes and Features και τα δείχνει αμέσως.... ενώ με τον HDD περίμενα να δείξει το κατεβατό απο τα εγκατεστημένα προγράμματα. Το Nero που συνίθως ζορίζεται, ανοίγει σφαίρα. Η αλλαγή των παραθύρων (Multitasking) πάει σφαίρα. Τα τραγούδια ανοίγουν σφαίρα, με όποιο player τους βάλεις. Ακόμα και με τον Media Player. Στο LineageII ευτυχώς δεν έχω lag. Τα αρχεία τα διαβάζει πολύ γρήγορα και πλέον το παιχνίδι είναι απόλαυση.

 

Εχω ανάμεικτα συναισθήματα... όχι γιατι έδωσα τόσα λεφτά, αλλα γιατι δεν είναι αυτό που περίμενα.

 

 

ΣΜΗΑΝΤΙΚΟ : Για όποιον ενδιαφέρεται να αγοράσει τέτοιους δίσκους, πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσει αυτό το άρθρο http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?t=43525 Επειδή οι SSD είναι περιορισμένων εγγραφών, πρέπει να απενεργοποιηθεί οποιοδήποτε πρόγραμμα χρησιμοποιεί βαριά τον δίσκο. Οπως defragment,swap file (Virtual Memory), System Restore, Search Indexing και τέτοια. Αυτό σημαίνει οτι αν έχετε στον υπολογιστή σας 2GB μνήμη, και παίζεται παιχνίδια τότε θα έχετε πρόβλημα μνήμης αν δεν έχετε Virtual Memory και δεν τρέχετε κανένα πρόγραμμα βελτιστοποίησης της RAM σας.

http://img176.imageshack.us/img176/9743/driversdj6.th.jpghttp://img176.imageshack.us/images/thpix.gif

 

http://img89.imageshack.us/img89/3854/defragim0.th.jpghttp://img89.imageshack.us/images/thpix.gif

 

http://img204.imageshack.us/img204/651/afterdefragjr6.th.jpghttp://img204.imageshack.us/images/thpix.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 2x 7200.11 με χωρητικότητα τις επιλογής σου πετα τα σε raid0 και πιστεύω είσαι καλυμμένος από ταχύτητα με πολλαπλάσια χωρητικότητα.
Never Settle 3...
Link to comment
Share on other sites

μάλλον έπεσες σε χαλασμένο δίσκο.

 

στις US ΟΛΑ τα καλά 11άρια και 12άρια και 13άρια έχουν ssd.

 

μα όλα!

 

προσωπικά στο οqo με ssd που είχα έκανε boot σε 22" :)

 

δες εδώ, εδώ και εδώ

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πρόβλημα λύθηκε ως εξής :

 

Στο bios στην κατηγορία IDE Configuration έδωσα τις εξής επιλογές :

 

HDC Configure as IDE COmbined (και όχι AHCI που ήταν by default) &

ATA/IDE Mode Native

 

 

Στο site λέει η εταιρεία οτι δεν υποστηρίζει officially το AHCI. Τώρα το λαπτοπ τρέχει κανονικά και δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά μετά την αλλαγή :-)

Link to comment
Share on other sites

Hierophant χαίρομαι που έλυσες το πρόβλημα!

Άρα λοιπόν οι εντυπώσεις πλέον είναι απόλυτα θετικές; Πιστεύεις πως αξίζει τα 240€?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πρόβλημα λύθηκε ως εξής :

 

Στο bios στην κατηγορία IDE Configuration έδωσα τις εξής επιλογές :

 

HDC Configure as IDE COmbined (και όχι AHCI που ήταν by default) &

ATA/IDE Mode Native

 

 

Στο site λέει η εταιρεία οτι δεν υποστηρίζει officially το AHCI. Τώρα το λαπτοπ τρέχει κανονικά και δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά μετά την αλλαγή :-)

σημαντική ερώτηση:

 

αγόρασες την 60άρα v2 σωστά?

 

γιατί απόσο τώρα διαβάζω για να δουλέψει σωστά θέλει:

 

Windows Configuration:

----------------------

Service: Disable Defrag

Service: Disable Windows Search

Setting: Disable Pagefile

Setting: Disable Write Cache (OCZ SSD)

Setting: Turn Off System Restore

Setting: Disable offline files

 

έκανες κάτι από αυτά?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Hierophant χαίρομαι που έλυσες το πρόβλημα!

Άρα λοιπόν οι εντυπώσεις πλέον είναι απόλυτα θετικές; Πιστεύεις πως αξίζει τα 240€?

 

 

Τα 240 είναι πολλά λεφτά... αλλά χαίρομαι που τα έδωσα, και δεν το μετανιώνω. Σίγουρα τα 60GB σε πολλούς θα φαίνονται λίγα. Εμένα όμως μου αρκούν και με το παραπάνω. Το λειτουργικό, τα προγράμματα βελτιστοποίησης, 2-3 αγαπημένα μου παιχνίδια, Office, Nero, και καμιά άλλα 10αριά μικροπρογράμματα, είναι στο σύνολό τους 27GB. Δεν χρειάζομαι άλλα... Τώρα τα mp3, dvd, divx, είναι σε αλλον δίσκο εξωτερικό. Δεν υπάρχει λόγος να φορτωνω τον σκληρό μου με ανούσια ΜΒ.

Εαν οποιοσδήποτε άλλος χρήστης είναι σαν εμένα, τότε θα του το πρότεινα ανεπιφύλακτα να τον αγοράσει. Ο 128άρης έχει 450 ευρο και δεν συμφέρει. Ο 60άρης είναι μια χαρά. Και ναί, οι εντυπώσεις μου είναι θετικότατες :-) Αφού κάθομαι μόνος μου και ανοίγω παράθυρα για να δώ πόσο γρήγορα ανοίγουν :-)

 

 

Alexkass

 

Τα προγράμματα που ανέφερες χρησιμοποιούν πολύ "βαριά" το δίσκο. Ναι τα απενεργοποίησα όλα.

Service: Disable Defrag - Οι SSD δεν χρειάζονται defrag.

Service: Disable Windows Search - Δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Απενεργοποιήθηκε

Setting: Disable Pagefile - Εχω 3GB μνήμη και είναι υπέραρκετή.

Setting: Disable Write Cache (OCZ SSD) - Εδώ έχω κάποιες αμφιβολίες αλλα τώρα που είναι αρχές το έχω απενεργοποιημένω όπως λέει

Setting: Turn Off System Restore - Το είχα και στο HDD. Πέρνω backup κάθε 2-3 μέρες. Μου είναι άχρηστο και καταναλώνει και πααααρα πολλά GB.

Setting: Disable offline files - Τα απενεργοποίησα απο το Control Panel.

Link to comment
Share on other sites

Τα 240 είναι πολλά λεφτά... αλλά χαίρομαι που τα έδωσα, και δεν το μετανιώνω. Σίγουρα τα 60GB σε πολλούς θα φαίνονται λίγα. Εμένα όμως μου αρκούν και με το παραπάνω. Το λειτουργικό, τα προγράμματα βελτιστοποίησης, 2-3 αγαπημένα μου παιχνίδια, Office, Nero, και καμιά άλλα 10αριά μικροπρογράμματα, είναι στο σύνολό τους 27GB. Δεν χρειάζομαι άλλα... Τώρα τα mp3, dvd, divx, είναι σε αλλον δίσκο εξωτερικό. Δεν υπάρχει λόγος να φορτωνω τον σκληρό μου με ανούσια ΜΒ.

Εαν οποιοσδήποτε άλλος χρήστης είναι σαν εμένα, τότε θα του το πρότεινα ανεπιφύλακτα να τον αγοράσει. Ο 128άρης έχει 450 ευρο και δεν συμφέρει. Ο 60άρης είναι μια χαρά. Και ναί, οι εντυπώσεις μου είναι θετικότατες :-) Αφού κάθομαι μόνος μου και ανοίγω παράθυρα για να δώ πόσο γρήγορα ανοίγουν :-)

 

 

Alexkass

 

Τα προγράμματα που ανέφερες χρησιμοποιούν πολύ "βαριά" το δίσκο. Ναι τα απενεργοποίησα όλα.

Service: Disable Defrag - Οι SSD δεν χρειάζονται defrag.

Service: Disable Windows Search - Δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Απενεργοποιήθηκε

Setting: Disable Pagefile - Εχω 3GB μνήμη και είναι υπέραρκετή.

Setting: Disable Write Cache (OCZ SSD) - Εδώ έχω κάποιες αμφιβολίες αλλα τώρα που είναι αρχές το έχω απενεργοποιημένω όπως λέει

Setting: Turn Off System Restore - Το είχα και στο HDD. Πέρνω backup κάθε 2-3 μέρες. Μου είναι άχρηστο και καταναλώνει και πααααρα πολλά GB.

Setting: Disable offline files - Τα απενεργοποίησα απο το Control Panel.

μπορείς να δοκιμάσεις να αφήσεις το windows search?

 

μάλιστα κατέβασε το 4.0 που είναι συμβατό με ssd, έτσι τουλάχιστον γράφει.

 

δεν είναι διαθέσιμο μέσω WU (τουλάχιστον όχι σε μένα). κατέβασέ το από το σίτε της msft.

 

τεράστια διαφορά σε απλό sata2 hdd.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για τα προγράμματα και το λειτουργικό θα λειτουργούν πιο γρήγορα αλλά για να φορτώνουν πιο γρήγορα τα παιχνίδια πρέπει να τα εγκαταστήσεις και αυτα στον ssd έτσι? που όμως έχουν μικρές χωρητικότητες και πολλά λεφτά
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για τα προγράμματα και το λειτουργικό θα λειτουργούν πιο γρήγορα αλλά για να φορτώνουν πιο γρήγορα τα παιχνίδια πρέπει να τα εγκαταστήσεις και αυτα στον ssd έτσι? που όμως έχουν μικρές χωρητικότητες και πολλά λεφτά

 

 

Ούτε τις πολύ μικρές χωρητικότητες έχουν, ούτε θέλουν και τα τρελά λεφτά. 60GB με 240 ευρώ νομίζω οτι είναι υπέραρκετα για να χωρέσουν τα 2-3 αγαπημένα παιχνίδια σου, το λειτουργικό και άλλα άσχετα προγράμματα. mp3, divx, dvd φυσικά πάνε σε άλλον δίσκο

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα κοστίζει 200 € ο 128ρης SSD το πράγμα θα γίνει πάρα πολύ ενδιαφέρον. Χαμός θα γίνει στην αγορά των notebooks.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

μην λες 128 γιατί αυτό είναι ξεπερασμένο. οι τιμές είναι 30-60-120.

 

νάνε καλά η intel για αυτό... κοντεύαμε να σκεφτόμασταν με bits...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μην λες 128 γιατί αυτό είναι ξεπερασμένο. οι τιμές είναι 30-60-120.

 

νάνε καλά η intel για αυτό... κοντεύαμε να σκεφτόμασταν με bits...

 

Ουπς, ιδέα δεν είχα γι' αυτό. :O

Καταλαβαίνετε τί εννοώ πάντως.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Θα δουλέψει, απλά δε θα μπορείς να εκμεταλλευτείς όλο το throughput. Το SATA 2 έχει write speed 300 MB/s ενώ το SATA 1 έχει150.

 

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο e-shop δε βρήκα DRAM-based δίσκους. Ίσως ο σοβαρότερος λόγος για να περιμένουμε ακόμα...

 

EDIT: Βρήκα έναν. Τσάμπα πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πρόβλημα λύθηκε ως εξής :

 

Στο bios στην κατηγορία IDE Configuration έδωσα τις εξής επιλογές :

 

HDC Configure as IDE COmbined (και όχι AHCI που ήταν by default) &

ATA/IDE Mode Native

 

 

Στο site λέει η εταιρεία οτι δεν υποστηρίζει officially το AHCI. Τώρα το λαπτοπ τρέχει κανονικά και δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά μετά την αλλαγή :-)

 

Παντως κι εγω ημουν ετοιμος να τον παρω...αλλα το ΒΙΟS του λαπτοπ μου δεν εχει τετοια επιλογη...δεν εχει τπτ σχετικο...οποτε μενω με τον 7200αρη μου :(:(

:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...