Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch HD (Blackstone)


stark
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμία αλλαγή στην κατανάλωση με την καινούρια rom. Με 1 ώρα την ημέρα τηλ και λίγο gps κρατάει ~65 ώρες μέχρι να πέσει η στάθμη στο 10%..

 

Χρησιμοποιείς την αυθεντική μπαταρία ή κάποια άλλη μεγαλύτερης χωρητικότητας? Ποτέ δεν έπιασα τέτοια νούμερα με τη δική μου συσκευή.... :blink:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το κινητό είναι 2ο χέρι, αλλά νομίζω ότι έχει την αυθεντική μπαταρία..

 

ps εννοείται αν το ξεσκίσω στο wifi, η μπαταρία κρατάει όσο σε ένα laptop..

Edited by Voivod
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχω απενεργοποιημένο και το 3g, ίσως γιαυτό..

 

Με αυτό σίγουρα βλέπεις βελτίωση στην αυτονομία, αλλά τόσο μεγάλη...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τώρα που δεν χρησιμοποίησα το gps πήγε 3+ μέρες χαλαρά. Η μπαταρία είναι 1350mah.

 

Το GPS είναι γνωστός εχθρός της αυτονομίας ανεξαρτήτως συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Σημερα εφαγε μια τουμπιτσα το hd (παλι καλα με την θηκη) αλλα πεφτοντας πρεπει να χτυπησε και στο κουμπακι power on/off, και τωρα δεν πατιεται καλα (σχεδον καθολου)..Λετε να φτιαχνετε αυτη η βλακειουλα τωρα..?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα..Σημερα εφαγε μια τουμπιτσα το hd (παλι καλα με την θηκη) αλλα πεφτοντας πρεπει να χτυπησε και στο κουμπακι power on/off, και τωρα δεν πατιεται καλα (σχεδον καθολου)..Λετε να φτιαχνετε αυτη η βλακειουλα τωρα..?

 

Φτιάχνεται αλλά από τεχνικό και με το ανάλογο κόστος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά η sim εξαφανίστηκε. Τουλάχιστον αυτό ισχυρίζεται το HTC HD μου, παρά τις επίμονες προσπάθειες να το μεταπείσω. Σα να μην έφτανε αυτό, μετά από 5-6 μέρες αρνείται να βρει δορυφόρους. Επειδή μου ακούγεται για θέμα software νομίζω πως έφτασε η ώρα να κάνω το 1 μου hard reset.

Το κινητό είναι αγορασμένο από τη Vodafone (ως εταιρικό) και το κουτί φέρει τη σφραγίδα της ACE.

Επειδή δεν έχω ξανακάνει hr, εκτός από συγχρονισμό των επαφών μου με το mac, backup της κάρτας μνήμης και της εσωτερικής μνήμης που θεωρώ πως θα βρω πως να το κάνω, τι άλλο απαιτείται; Μετά το hr επανέρχεται η συσκευή στην αρχική της κατάσταση; Να τολμήσω μετά από αυτό, εφόσον επανέλθει το gps και αποκατασταθεί το πρόβλημα με τη sim, να βάλω αυτή τη rom; :O

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά η sim εξαφανίστηκε. Τουλάχιστον αυτό ισχυρίζεται το HTC HD μου, παρά τις επίμονες προσπάθειες να το μεταπείσω. Σα να μην έφτανε αυτό, μετά από 5-6 μέρες αρνείται να βρει δορυφόρους. Επειδή μου ακούγεται για θέμα software νομίζω πως έφτασε η ώρα να κάνω το 1 μου hard reset.

Το κινητό είναι αγορασμένο από τη Vodafone (ως εταιρικό) και το κουτί φέρει τη σφραγίδα της ACE.

Επειδή δεν έχω ξανακάνει hr, εκτός από συγχρονισμό των επαφών μου με το mac, backup της κάρτας μνήμης και της εσωτερικής μνήμης που θεωρώ πως θα βρω πως να το κάνω, τι άλλο απαιτείται; Μετά το hr επανέρχεται η συσκευή στην αρχική της κατάσταση; Να τολμήσω μετά από αυτό, εφόσον επανέλθει το gps και αποκατασταθεί το πρόβλημα με τη sim, να βάλω αυτή τη rom; :O

Kανεις hard reset απο εδω http://www.hardreset.eu/htc_touch_hd_hard_reset_soft_reset_en.html

Nαι επανερχετε στις αρχικες ρυθμισεις δεν χρειαζετε να κανεις κατι αλλο .Δυστυχως δεν γνωριζω καποια εφαρμογη για να παρεις backup σε mac ,στην καρτα σου δεν χρειαζετε να κανεις κατι δεν επηρεαζετε απο το hard , αν ολα πανε καλα και μετα το hard επανερθει η sim εισαι οκ .Λογικα θα σου τρεξει το gps ,και θα περασεις και την rom που σε ενδιαφερει.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μν βάλεις καμία μαγειρεμενη rom.

Κανε ένα hard reset και η συσκευή σου θα γίνει όπως την πρώτο αγορασες.

Πρόσεχε μόνο κρατήσεις επαφές και μηνύματα.

Εγκατέστησε στην συσκευή σου το pimbackup, αυτό θα σου κάνει τν δουλειά.

Κρατά το αρχείο του μπακαπ στην κάρτα μνήμης (δεν θα επηρεαστεί από το hard reset).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το hard reset έγινε αλλά κανένα από τα δύο θέματα δε διορθώθηκε :(

Είναι δυνατόν μέσα σε 5 μέρες να χάλασαν και τα 2; :wacko:

Στο iGo, στα δεδομένα GPS, αναβοσβήνουν 3 παύλες στο κάτω δεξιά τμήμα της οθόνης χωρίς να κάνει προσπάθεια να εντοπίσει δορυφόρους, αν και λέει πως το gps είναι συνδεδεμένο....

Ήλπιζα τουλάχιστον να το κρατήσω ως gps... (εφόσον η sim δεν αναγνωρίζεται)

Edited by Glaswegian
Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο προβλήματα που αναφέρεις έχουν να κάνουν με την συνδεσιμότητα.

Άρα υπάρχει περίπτωση να χάλασαν μαζί.

Φλασαρε πάλι την official ROM μπας και είναι θέμα radio, αν και πάλι δεν στρώσει το πας σε ένα σέρβις.

Official ROM η διαδικασία για το πέρασμα των ελληνικών είναι στην ποηγουμενη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Το hard reset έγινε αλλά κανένα από τα δύο θέματα δε διορθώθηκε :(

Είναι δυνατόν μέσα σε 5 μέρες να χάλασαν και τα 2; :wacko:

Στο iGo, στα δεδομένα GPS, αναβοσβήνουν 3 παύλες στο κάτω δεξιά τμήμα της οθόνης χωρίς να κάνει προσπάθεια να εντοπίσει δορυφόρους, αν και λέει πως το gps είναι συνδεδεμένο....

Ήλπιζα τουλάχιστον να το κρατήσω ως gps... (εφόσον η sim δεν αναγνωρίζεται)

Για το gps βαλε το gps test απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=266960

και τρεχτο σε ανοιχτο χωρο για λιγη ωρα μεχρι να δεις τους δορυφορους να ειναι πρασινοι , για την rom ξανα περνα την official ρομ που αναφερει ο φιλος παραπανω μηπως και λυθει το προβλημα, μετα την ολοκληρωση της εγκαταστασης κανε hard reset και δες πως θα παει.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,

εχω ενα Sony Ericsson Satio το οποιο κουτσα στραβα το εχω συνηθησει. Εχω βρει ενα HTC Touch HD σε ΠΟΛΥ ελκυστικη τιμη.

Με το χερι στην καρδια, αξιζει ο κοπος να αφησω το ενα και να παρω το αλλο η τσαμπα ο κοπος?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια καλημερα,

εχω ενα Sony Ericsson Satio το οποιο κουτσα στραβα το εχω συνηθησει. Εχω βρει ενα HTC Touch HD σε ΠΟΛΥ ελκυστικη τιμη.

Με το χερι στην καρδια, αξιζει ο κοπος να αφησω το ενα και να παρω το αλλο η τσαμπα ο κοπος?

 

Τέτοιες συζητήσεις αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,

εχω ενα Sony Ericsson Satio το οποιο κουτσα στραβα το εχω συνηθησει. Εχω βρει ενα HTC Touch HD σε ΠΟΛΥ ελκυστικη τιμη.

Με το χερι στην καρδια, αξιζει ο κοπος να αφησω το ενα και να παρω το αλλο η τσαμπα ο κοπος?

 

Είναι αρκετά καλή συσκευή αλλά εγώ στη θέση σου θα μάζευε λίγα χρήματα ακόμα και θα επερνα κάτι άλλο. Π.χ. Μια οικονομική android συσκευή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες συζητήσεις αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

 

Sorry απλα νομισα οτι το θεμα για το συγκεκριμενο τηλεφωνο ειναι και το σωστο

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Sorry απλα νομισα οτι το θεμα για το συγκεκριμενο τηλεφωνο ειναι και το σωστο

 

Για το συγκεκριμένο ναι. Σε ότι όμως έχει να κάνει με σύγκριση άλλων συσκευών... στο link που δίνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για το gps βαλε το gps test απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=266960

και τρεχτο σε ανοιχτο χωρο για λιγη ωρα μεχρι να δεις τους δορυφορους να ειναι πρασινοι , για την rom ξανα περνα την official ρομ που αναφερει ο φιλος παραπανω μηπως και λυθει το προβλημα, μετα την ολοκληρωση της εγκαταστασης κανε hard reset και δες πως θα παει.

 

Και τα δυο προβλήματα που αναφέρεις έχουν να κάνουν με την συνδεσιμότητα.

Άρα υπάρχει περίπτωση να χάλασαν μαζί.

Φλασαρε πάλι την official ROM μπας και είναι θέμα radio, αν και πάλι δεν στρώσει το πας σε ένα σέρβις.

Official ROM η διαδικασία για το πέρασμα των ελληνικών είναι στην ποηγουμενη σελίδα.

 

Δοκίμασα με την official ROM, έκανα και hard reset αλλά τίποτα. Δοκίμασα και το gps test.... τίποτα κι εκεί. Ρώτησα στην αντιπροσωπεία και θέλουν 82 ευρώ για το sim port (για το gps δε ρώτησα). Προφανώς δεν αξίζει να το επισκευάσω :( Τελευταία μου ελπίδα ένας στο Χαλάνδρι που επισκευάζει κινητά, μπας και με κανένα 30άρι μου το φτιάξει....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τελευταία μου ελπίδα ένας στο Χαλάνδρι που επισκευάζει κινητά, μπας και με κανένα 30άρι μου το φτιάξει....

 

Δύσκολο μιας και προφανώς χρειάζεσαι ανταλλακτικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου έπεσε κάτω χθες... με τη μουρη πάνω σε πετρες...

Η οθόνη είναι σαν ιστός αράχνης πια, αλλά δουλεύει... τι να χάλασε?

η οθόνη ή το digitizer?

Αποστολή στην ACE μάλλον δεν παίζει, το τηλ είναι αγορασμένο από αγγλία την προηγούμενη φορά που είχα πρόβλημα, ούτε να το δούνε, ούτε να το ακούσουν.. Το είχα στείλει στην αγγλία.

Δείτε...

Αντώνης :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λογικά από τη στιγμή που δουλεύει όπως λες, τότε ΔΕΝ είναι το digitizer αλλά το "τζάμι" εξωτερικά....
Link to comment
Share on other sites

Λογικά από τη στιγμή που δουλεύει όπως λες, τότε ΔΕΝ είναι το digitizer αλλά το "τζάμι" εξωτερικά....

 

Αυτό πιστεύω και εγώ, του έχω προστατευτική ζελατίνα, και νοιώθω τις ρωγμές από κάτω της. Στην πραγματικότητα, μου δίνει την αίσθηση ότι αν προσπαθήσω να βγάλω την ζελατίνα, θα βγουν και κομμάτια μαζί..

Αντώνης :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά την κλοπή του hd2 και σε αναμονή του tiger, είπα να χρησιμοποιήσω προσορινά το παλιό μου hd. Θέλησα να περάσω κάποια ρομ με 6.5 αλλα το προβλημά μου είναι ότι όταν μπαίνω σε bootloader μου το κρατά την οθόνη αυτή για δευτερόλεπτα και μετα μπαίνει σε λευκή οθόνη “loading…” και μένει εκεί. Προφανώς σκαλίζοντας πείραξα κάτι.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει για το τι να κάνω για να διορθώσω το πρόβλημα? Δεν μπορώ να αλλάξω ρομ διαφορετικά..

Υγ. Εχω κάνει αρκετά hard reset δίχως να λυθεί το πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...