Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch HD (Blackstone)


stark
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
1)Γίνεται να μην μου εμφανίζει τα μηνύματα ως "συζητήσεις" αλλά ως κανονικά αυτόνομα εισερχόμενα εξερχόμενα κλπ; Πως μπορώ να το κάνω;

2)Έχω περάσει τις επαφές μου στην μνήμη του HD, αλλά μου εμφανίζει και αυτές που υπάρχουν μέσα στην SIM. Τι πρέπει να κάνω ώστε να μην εμφανίζονται και οι επαφές της SIM;

3) Τα εικονίδια που εμφανίζει πάνω Η και G φαντάζομαι αντιστοιχούν σε HSPA και 3G; Το 3G δεν το πολυχρησιμοποιώ, πως μπορώ να το κλείσω για να μην καίει τσάμπα η μπαταρία;

4) Όταν γράφω ένα SMS στα ελληνικά, μετά από 70 χαρακτήρες μου λέει 2messages. Τι σημαίνει αυτό; Χρεώνομαι 2 μηνύματα;

Όπως θα καταλάβατε είμαι εντελώς άσχετος :O, έρχομαι από ένα ταπεινό κ810i και έχω χαθεί :dizzy:.

 

1. http://www.myphone.gr/forum/images/attach/zip.gif ThreadingSMS.zip.

2. http://www.myphone.gr/forum/images/attach/zip.gif ING HideSIM V 2.1.zip.

3. Start / Settings / Personal / Phone / Band και στην πρώτη επιλογή αλλάζεις το "Auto" σε "GSM".

4. Blackstone Greek Keyboards.cab

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια και την άμεση απάντηση. Το θέμα με τα SMS και το GSM οκ, τα άλλα 2 που μου δίνεις όμως είναι .zip και μου λέει πως ο κεντρικός φάκελος δεν βρέθηκε στο αρχείο .zip. Πως θα τα setάρω; (εντελώς άσχετος όμως; :p) Α ξέχασα να πω πως είμαι με την ROM που είχε από την μάνα του 1.56.00 νομίζω, έχω περάσει μόνο τα software updates της HTC, αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τα κάνεις extract στο PC σου και τα παραγόμενα αρχεία με κατάληξη cab τα πετάς μέσα στη συσκευή σου και τα τρέχεις για να τα εγκαταστήσεις από εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι το προσπάθησα και αυτό. Κάνω extract αλλά δεν μου βγάζει κάποιο .cab. Ένα .dll για το καθένα μου βγάζει, το οποίο δεν αναγνωρίζεται και από την συσκευή. Κάνω κάτι λάθος;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όντως κάνεις κάτι λάθος γιατί αυτά που σου δίνω δοκιμασμένα δουλεύουν σωστά. Τα συγκεκριμένα που κατεβάζεις έχουν κατάληξη .zip. Αυτά περιέχουν από ένα αρχείο μέσα (με κατάληξη .cab). Αυτό το αρχείο δεν το αποσυμπιέζεις, το ρίχνεις στη συσκευή σου και το τρέχεις από εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δευτερον μηπως υπαρχει ετοιμη μια εφαρμογη να μου στειλετε(να μην φτιαχνω κωδικο στα γνωστα site) που να βλεπω τον καιρο σε περισσοτερες πολεις απο αυτες που εχει η εφαρμογη του τηλεφωνου!?

στο ανεβασα εδω WeatherCitiesGR.cab

http://rapidshare.com/files/330742116/WeatherCitiesGR.cab.html

 

αν και σε συμβουλευω να γραφτεις στο navimania

γινεται πολυ καλη δουλεια εκει και θα το ξαναχρειαστεις

δοκιμασε και αυτο (εγω τοχω βαλει στο hd)

http://www.freewarepocketpc.net/ppc-download-weather-watcher-mobile-v1-0-8.html

Link to comment
Share on other sites

Όντως κάνεις κάτι λάθος γιατί αυτά που σου δίνω δοκιμασμένα δουλεύουν σωστά. Τα συγκεκριμένα που κατεβάζεις έχουν κατάληξη .zip. Αυτά περιέχουν από ένα αρχείο μέσα (με κατάληξη .cab). Αυτό το αρχείο δεν το αποσυμπιέζεις, το ρίχνεις στη συσκευή σου και το τρέχεις από εκεί.

 

Οκ το βρήκα. έκανα extract τα .zip και μου έβγαζε αντί για .cab .dll αρχεία :wacko:..Τα dll τα ανοίξα με το winrar πάλι και έβγαλα τα .cab. Anyway, εγκαταστάθηκαν, οι επαφές της SΙΜ "κρύφτηκαν", τώρα θα δω και τα SMS.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια. :D

 

Τελικά με τα SMS παραμένει ένα θέμα. Όταν γράφω SMS, όταν ξεπερνά τους 70 χαρακτήρες εξακολουθεί να λέει π.χ. 77/134 (2 messages). Αυτό πρέπει να γράφει; Επίσης, ενώ τα απεσταλμένα τώρα τα δείχνει κανονικά ξεχωριστά το καθένα, τα εισερχόμενα τα έχει πάλι σαν συζητήσεις. :what:

 

(sorry για το double post :O)

Link to comment
Share on other sites

στο ανεβασα εδω WeatherCitiesGR.cab

http://rapidshare.com/files/330742116/WeatherCitiesGR.cab.html

 

αν και σε συμβουλευω να γραφτεις στο navimania

γινεται πολυ καλη δουλεια εκει και θα το ξαναχρειαστεις

δοκιμασε και αυτο (εγω τοχω βαλει στο hd)

http://www.freewarepocketpc.net/ppc-download-weather-watcher-mobile-v1-0-8.html

ενταξει φιλε μου ευχαριστω γραφτηκα και τα κατεβασα νασαι καλα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης, ενώ τα απεσταλμένα τώρα τα δείχνει κανονικά ξεχωριστά το καθένα, τα εισερχόμενα τα έχει πάλι σαν συζητήσεις. :what:

 

Την εφαρμογή threaded sms την έτρεξες; Επέλεξες classic έναντι threaded;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ψαχνω ψαχνω αλλα δεν το βρισκω και εδω και στα αλλα site.Καποιο προγραμμα εγαρμογη που να μηδενιζω τον χρονο που μιλησα καθε μηνα,να βλεπω εξερχομενες εισερχομενες κλησεις και να μπορω να μηδενιζω τον χρονο.

Νομίζω οτι το Home screen plus plus είναι αυτό που ψάχνεις.(Εννοώ οτι κάνει αυτά που ψάχνεις,δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε προηγούμενα post)(είναι και free ,googlαρε το και θα το βρεις.)

ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή threaded sms την έτρεξες; Επέλεξες classic έναντι threaded;

 

Χεχ αν σου πω ότι δεν την είδα καθόλου στα προγράμματα; Νόμιζα ότι θα έτρεχε μόνη της :O. Είπαμε noobas :lol:. Οκ τώρα. Για τους 160 χαρακτήρες τώρα, μήπως παραλείπω τίποτα πάλι που πρέπει να κάνω εκτός της εγκατάστασης του .cab που έστειλες παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Showcase (Βάλε την έκδοση Showcase-1.0.1b.cab).

 

Thanks, αψογο και πολυ finger friendly μαλιστα :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για τους 160 χαρακτήρες τώρα, μήπως παραλείπω τίποτα πάλι που πρέπει να κάνω εκτός της εγκατάστασης του .cab που έστειλες παραπάνω;

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων και δες εάν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή για Unicode. Άλλαξε το.

 

Επίσης, εάν έχεις επίσημα τα ελληνικά της ACE Hellas, υπάρχει η επιλογή στο σχετικό εικονίδιο της εταιρίας για 160 ελληνικούς χαρακτήρες/sms.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων και δες εάν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή για Unicode. Άλλαξε το.

 

Επίσης, εάν έχεις επίσημα τα ελληνικά της ACE Hellas, υπάρχει η επιλογή στο σχετικό εικονίδιο της εταιρίας για 160 ελληνικούς χαρακτήρες/sms.

 

Ναι επίσημα ελληνικά της ACE είναι, δεν έχω αλλάξει τίποτα. Βρήκα στις επιλογές μηνυμάτων το "χρήση Unicode όταν απαιτείται" το απενεργοποιήσα, και όλα οκ, 160 χαρακτήρες.

Ευχαριστώ πολύ φίλε.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι επίσημα ελληνικά της ACE είναι, δεν έχω αλλάξει τίποτα. Βρήκα στις επιλογές μηνυμάτων το "χρήση Unicode όταν απαιτείται" το απενεργοποιήσα, και όλα οκ, 160 χαρακτήρες.

Ευχαριστώ πολύ φίλε.

 

Αφού σου δουλεύει ok. Ενημερωτικά τώρα, αφού έχεις ελληνική συσκευή, δεν χρειαζόταν το αρχείο που σου έδωσα για το πληκτρολόγιο. Αρκούσε μόνο η αλλαγή στο unicode.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάω προχτές να φλασάρω την πρώτη μου rom με USPL. Ακολουθούσα κάτι οδηγίες από το navimania πέρι φλάσing με USPL και σχετικά μου φάνηκαν εύκολες.

Αλλά εμφανίστηκε το εξής πρόβλημα...

Την διαδικασία την έκανα από το laptop που έχει Windows Vista, γιατί η οδηγίες που διάβαζα έλεγαν για Vista και XP και στο desktop μου έχω 7. Έτσι προτίμησα να πάω στο laptop.

Κλείνω τα USB από το κέντρο WM του υπολογιστή όπως έλεγε, ανάβω το κινητό με bootloader και το συνδέω. Εμφανίστηκε το USB κάτω-κάτω στο άσπρο...

Κάνω extract το αρχειάκι του USPL στην επιφάνεια εργασίας και έβγενε μόνο το σημειωματάριο που έλεγε και καλά ότι η δε φέρει ευθύνη για οποιοδήποτε πρόβλημα κτλ., αλλά το αρχείο blac_uspl που έπρεπε να τρέξω τίποτα... Εξαφανισμένο.

Κατεβάζω και το αντίστοιχο αρχείο USPL από τους XDA, αλλά και με εκείνο τα ίδια. Μετά είπα να δοκιμάσω και από το desktop, αλλά εδώ ενώ έβρισκα το αρχείο, όταν το έτρεχα δεν είδα να αλλάζει το SPL στο bootloader στην οθόνη της συσκευής...

Δοκίμασα και από το netbook, αλλά κι εκεί υπήρχε το ίδιο πρόβλημα με το laptop. Εξαφανισμένο το αρχείο.

Μετά δοκιμάζω να κάνω extract από το desktop και με ένα σκληρό δίσκο να μεταφέρω έτοιμο το αρχείο (το blac_uspl) στο laptop, αλλά ενώ στο desktop το έδειχνε, μόλις το σύνδεα στο laptop εξαφανιζόταν !

 

Μια βοήθεια ρε παιδιά, εδώ και δύο μέρες προσπαθώ να τρέξω το αρχείο και τίποτα... Αν είναι δυνατόν πια...

 

Εντομεταξύ το περίεργο είναι, ότι εγώ χρησιμοποιούσα το USPL 2,5 και είχα το παραπάνω πρόβλημα, γιατί η συσκευή μου έχει SPL 1.54.000. Μετά έκανα extract και το USPL 2,2 στο laptop για να δω αν το πρόβλημα είναι και εκεί, αλλά αυτό μου το εμφάνιζε κανονικά...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Πάω προχτές να φλασάρω την πρώτη μου rom με USPL. Ακολουθούσα κάτι οδηγίες από το navimania πέρι φλάσing με USPL και σχετικά μου φάνηκαν εύκολες.

Αλλά εμφανίστηκε το εξής πρόβλημα...

Την διαδικασία την έκανα από το laptop που έχει Windows Vista, γιατί η οδηγίες που διάβαζα έλεγαν για Vista και XP και στο desktop μου έχω 7. Έτσι προτίμησα να πάω στο laptop.

Κλείνω τα USB από το κέντρο WM του υπολογιστή όπως έλεγε, ανάβω το κινητό με bootloader και το συνδέω. Εμφανίστηκε το USB κάτω-κάτω στο άσπρο...

Κάνω extract το αρχειάκι του USPL στην επιφάνεια εργασίας και έβγενε μόνο το σημειωματάριο που έλεγε και καλά ότι η δε φέρει ευθύνη για οποιοδήποτε πρόβλημα κτλ., αλλά το αρχείο blac_uspl που έπρεπε να τρέξω τίποτα... Εξαφανισμένο.

Κατεβάζω και το αντίστοιχο αρχείο USPL από τους XDA, αλλά και με εκείνο τα ίδια. Μετά είπα να δοκιμάσω και από το desktop, αλλά εδώ ενώ έβρισκα το αρχείο, όταν το έτρεχα δεν είδα να αλλάζει το SPL στο bootloader στην οθόνη της συσκευής...

Δοκίμασα και από το netbook, αλλά κι εκεί υπήρχε το ίδιο πρόβλημα με το laptop. Εξαφανισμένο το αρχείο.

Μετά δοκιμάζω να κάνω extract από το desktop και με ένα σκληρό δίσκο να μεταφέρω έτοιμο το αρχείο (το blac_uspl) στο laptop, αλλά ενώ στο desktop το έδειχνε, μόλις το σύνδεα στο laptop εξαφανιζόταν !

 

Μια βοήθεια ρε παιδιά, εδώ και δύο μέρες προσπαθώ να τρέξω το αρχείο και τίποτα... Αν είναι δυνατόν πια...

 

Εντομεταξύ το περίεργο είναι, ότι εγώ χρησιμοποιούσα το USPL 2,5 και είχα το παραπάνω πρόβλημα, γιατί η συσκευή μου έχει SPL 1.54.000. Μετά έκανα extract και το USPL 2,2 στο laptop για να δω αν το πρόβλημα είναι και εκεί, αλλά αυτό μου το εμφάνιζε κανονικά...

 

 

Μήπως σου το κάνει hide κανένα antivirus;

Αποστόλης [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με το Skype μπαίνω με wifi αλλά οχι με το activsync μέσω υπολογιστή με USB, παρόλο που στις επιλογές του Skype έχω τσεκάρει και τα δύο (activsync/wifi). Για να μπαίνω και με activsync τι χρειάζεται;
Link to comment
Share on other sites

Αφού σου δουλεύει ok. Ενημερωτικά τώρα, αφού έχεις ελληνική συσκευή, δεν χρειαζόταν το αρχείο που σου έδωσα για το πληκτρολόγιο. Αρκούσε μόνο η αλλαγή στο unicode.

 

Αχα.. δεν το ήξερα, ε δεν πειράζει. Το εικονίδιο G που βγάζει πάνω αντιστοιχεί στο 3G ή στο GSM; και το Η στο HSDPA; Το HSDPA σε τι χρησιμέυει ακριβώς; είναι αυτό που λέμε 3.5G;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου το κάνει hide κανένα antivirus;

Στο desktop που έχω το avast, το εμφανίζει το εικονίδιο, αλλά δεν μπορώ να το τρέξω. Δηλαδή το ανοίγω, εμφανίζεται για ένα δευτερόλεπτο η κονσόλα των Windows (αυτή με το μαύρο φόντο και τα γκρι γραμματάκια), αλλά δεν αλλάζει το SPL στο bootloader, άρα η δουλειά δεν γίνεται. Πολύ πιθανόν να φτέει το avast.

Αλλά στο laptop, δεν εμφανίζει καθόλου το εικονίδιο του USPL. Εκεί έχω το Norton 360 και είχα υποψιαστεί ότι φτέει αυτό, γιατί είχα διαβάσει ότι το αρχειάκι του USPL μπορεί να το δουν και σαν ιό, αλλά είμαι σίγουρος ότι την πρώτη φορά που το έβαλα το antivirus δεν ήταν ανοιχτό. Τη δεύτερη ήταν, αλλά είχα απενεργοποιήσει το firewall. Δεν ξέρω τι φτέει...

Αλλά ακόμα και το antivirus να είναι, τότε γιατί κάνει hide μόνο το USPL 2,5 και όχι το USPL 2,2 ??

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το εικονίδιο G που βγάζει πάνω αντιστοιχεί στο 3G ή στο GSM; και το Η στο HSDPA; Το HSDPA σε τι χρησιμέυει ακριβώς; είναι αυτό που λέμε 3.5G;

 

Το G σημαίνει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα GPRS από τον provider σου στην περιοχή που βρίσκεσαι. Ανάλογα με την διαθεσιμότητα μπορεί να γίνει 3G ή H (HSDPA όπως σωστά υποθέτεις).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία!

 

Τα wm6.5 του hd2 δεν κάνουν για το hd1;

 

Μιλάω πάντα για τα μανίσια της htc.

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όχι. Η κάθε ROM που βγαίνει προορίζεται αποκλειστικά για συγκεκριμένη συσκευή. Δεν ισχύει εδώ η λογική που έχουμε στους υπολογιστές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει μια ROM (BLACKSTONE - PDAVIET ROM WM6.5 (Core 28014) by T2) αλλά στην Today screen για τον καιρό μου βγάζει my location (δεν μπορώ να του βάλω πόλη, δε με αφήνει) και δεν μπορεί να κάνει ανανέωση καιρού. Για τον καιρό, μόνο στη δεύτερη οθόνη μπορώ να βάλω Athinai, οπότε κάνει ανανέωση. Μάλλον κάτι παρέλειψα στην εισαγωγή στοιχείων κατά το φλασάρισμα, γιατί παλιότερα που ξανάκανα φλασάρισμα με τα ίδια, μου έβγαινε κανονικά η πόλη στην αρχική σελίδα μαζί με το animation του καιρού. Πώς μπορώ να αλλάξω το my location και να βάλω Athinai εκ των υστέρων, οπότε στην Today screen θα εμφανίζεται και το animation του καιρού;
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει μια ROM (BLACKSTONE - PDAVIET ROM WM6.5 (Core 28014) by T2) αλλά στην Today screen για τον καιρό μου βγάζει (δεν μπορώ να του βάλω πόλη, δε με αφήνει) και δεν μπορεί να κάνει ανανέωση καιρού. Για τον καιρό, μόνο στη δεύτερη οθόνη μπορώ να βάλω Athinai, οπότε κάνει ανανέωση. Μάλλον κάτι παρέλειψα στην εισαγωγή στοιχείων κατά το φλασάρισμα, γιατί παλιότερα που ξανάκανα φλασάρισμα με τα ίδια, μου έβγαινε κανονικά η πόλη στην αρχική σελίδα μαζί με το animation του καιρού. Πώς μπορώ να αλλάξω το my location και να βάλω Athinai εκ των υστέρων, οπότε στην Today screen θα εμφανίζεται και το animation του καιρού;

 

Αν πατήσεις πάνω στο ρολόι θα δεις τικαρισμένο το my location, εκεί αν επιλέξεις το Athinai λογικά αυτό θα βλέπεις στην Today screen.

Αυτή την ρόμ την είχα δεν θυμάμαι να είχε τέτοιο πρόβλημα, για το my location πάντως μόνο με wifi κάνει update.

Αποστόλης [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...