Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch HD (Blackstone)


stark
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα εκανα το μεγαλο βημα! Εβαλα αυτη: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=493911 (Miri WM 6.5 23017 :: V 26.2 [ONLINE])

Ολα καλα με τη διαδικασια. Ειναι εμφανες πως η microsoft προσπαθει με νυχια και με δοντια να δημιουργησει ενα πιο touch friendly λειτουργικο με μεγαλη αφορμη φυσικα τη μεγαλη επιτυχια του iphone.

Η rom που δοκιμασα δεν θα ελεγα πως ειναι ιδιαιτερα γρηγορη αλλα μονο και μονο για τη διαδικασια, αξιζε :D

 

Τωρα ψαχνω μια ελαφρια rom που θα αφησω στο κινητο μονιμα.

 

ασχολησου λιγο με την υπογραφη μου ;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε να αλλάξεις radio, χρησιμοποιώ την ίδια rom και δεν έχω κανένα πρόβλημα...

 

Δοκιμάζω να περάσω το τελευταίο radio ακολουθώντας αύτες τις οδηγίες αλλά μου κολλάει στο LOADING.. νομίζω θα πρέπει να κάνω μετονομασία το BLACIMG.MBH αλλά δε θυμάμαι πως.. :O

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ανοίξω μια δημοσκόπηση με το ποια ROM έχει βάλει ο καθένας εδώ μέσα στο HD του αλλά δεν τις γνωρίζω. Κάποιος που τις ξέρει τις περισσότερες, έχει την καλοσύνη να το κάνει; Μην ξεχάσει και την official φυσικά.
Link to comment
Share on other sites

ασχολησου λιγο με την υπογραφη μου ;)

 

Εμένα παντως Δημήτρη το HD ποτέ δεν κατάφερε να με συγκινήσει θετικά σαν συσκευή. Μου φάνηκε πολύ δύσχρηστη λόγω της έλλειψης των πλήκτρων ενώ η απόκριση με όποιες ρομ δεν με ικανοποίησε μετά την εγκατάσταση των απαιτούμενων προγραμμάτων. Φάινεται γρήγορο στην αρχή αλλά μετά δεν ... μια από τα ίδια

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παντως Δημήτρη το HD ποτέ δεν κατάφερε να με συγκινήσει θετικά σαν συσκευή. Μου φάνηκε πολύ δύσχρηστη λόγω της έλλειψης των πλήκτρων ενώ η απόκριση με όποιες ρομ δεν με ικανοποίησε μετά την εγκατάσταση των απαιτούμενων προγραμμάτων. Φάινεται γρήγορο στην αρχή αλλά μετά δεν ... μια από τα ίδια

 

Σακη πρεπει να δεις το hd μου !θα αναθεωρησεις φιλε:)

 

Θα ήθελα να ανοίξω μια δημοσκόπηση με το ποια ROM έχει βάλει ο καθένας εδώ μέσα στο HD του αλλά δεν τις γνωρίζω. Κάποιος που τις ξέρει τις περισσότερες, έχει την καλοσύνη να το κάνει; Μην ξεχάσει και την official φυσικά.

 

κοντοχωριανε ,κοιτα και εσυ την υπογραφη μου να μην ψαχνεσαι καθολου...

εκτος και αν θελεις να τα ακους :lol:

 

Δοκιμάζω να περάσω το τελευταίο radio ακολουθώντας αύτες τις οδηγίες αλλά μου κολλάει στο LOADING.. νομίζω θα πρέπει να κάνω μετονομασία το BLACIMG.MBH αλλά δε θυμάμαι πως.. :O

 

 

οχι BLACIMG.MBH αλλα BLACIMG.NBH :!:

 

πρεπει να πας στον υπολογιστη σου,στις επιλογες φακελων και να επιλεξεις να εμφανιζονται οι καταληξεις των αρχειων :!::!:

μονο τοτε θα εχεις κανει ενα αρχειο που θα μπορει να το διαβασει η συσκευη σαν εκτελεσιμο και να το φλασαρεις απο την καρτα!!!

 

φυσικα πρεπει να εχεις κανει φορματ την καρτα σου απο πριν μεσω του υπολογιστη σου, σε μορφη fat32 !!

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

τυπογραφικό λάθος, NBH εννοούσα. βλέπω κανονικά τις καταλήξεις αρχείων απο το pc, έχω ρίξει το αρχείο χύμα στην storage card η οποία φυσικά και είναι σε format FAT32 αλλά κολλάει στο loading όταν πάει να φλασάρει.

 

ερώτηση: αν αλλάξω το radio χάνω τα πάντα σα να αλλάζω rom ή να κάνω hard reset?

Link to comment
Share on other sites

.......................

ερώτηση: αν αλλάξω το radio χάνω τα πάντα σα να αλλάζω rom ή να κάνω hard reset?

 

Δεν χανεις τιποτα.

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

ασχολησου λιγο με την υπογραφη μου ;)

 

Δημητρη οσες φορες και αν προσπαθησα , βαζωντας την 2η rom που προτεινεις παντα ειχα αλοιωμενα χρωματα(βεβαια με ενα on off εστρωναν), και δοκιμαζοντας να βαλω την 1.56 που λες πρωτα.

Και τελικα εβαλα μια τελευταια του Onkolog και ολα καλα....:)

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη οσες φορες και αν προσπαθησα , βαζωντας την 2η rom που προτεινεις παντα ειχα αλοιωμενα χρωματα(βεβαια με ενα on off εστρωναν), και δοκιμαζοντας να βαλω την 1.56 που λες πρωτα.

Και τελικα εβαλα μια τελευταια του Onkolog και ολα καλα....:)

 

μπορεις να φλασαρεις πρωτα το αναλογο hard spl κ να μην εχεις κανενα προβλημα!

προβληματα εχετε οσοι προσπαθειτε να φλασαρετε με uspl συνηθως..

 

εγω παντα ξεκλειδωνω μονιμα τα τηλ μου με hard spl γοα να μπορω να κανω οτι θελω χωρις κανενα προβλημα!

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση να κάνω:

Το τηλέφωνο δουλεύει μόνο σε 3G.Όταν γυρνά σε GSM μόνο του (έχω την επιλογή auto) με πολύ καλό σήμα -4 γραμμές- το τηλέφωνο αν με καλούν φαίνεται κλειστό.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?Hard reset έχω κάνει,radio έχω αλλάξει αλλά κάνει τα ίδια.

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως φτέει η εταιρία σου (cosmote-vodafone κτλ); Δοκίμασες άλλη SIM? Ή την ίδια SIM σε άλλο κινητό;
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Μήπως φτέει η εταιρία σου (cosmote-vodafone κτλ); Δοκίμασες άλλη SIM? Ή την ίδια SIM σε άλλο κινητό;

 

Με wind (συμβόλαιο) και cosmote (whats up) που έχω δοκιμάσει συμπεριφέρεται ακριβώς το ίδιο.Η ίδια SIM σε άλλη συσκευή (όχι wm) δουλεύει κανονικά ανεξάρτητα από το είδος του δικτύου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. Δηλαδή σε GSM δεν σου δουλεύει ε; Η κάρτα δεν φτέει Hard Reset έκανες, άλλαξες Radio θέμα Hardware μου μυρίζει αλλά αν ήταν έτσι δεν θα λειτουργούσε ούτε σε 3G
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να φλασαρεις πρωτα το αναλογο hard spl κ να μην εχεις κανενα προβλημα!

προβληματα εχετε οσοι προσπαθειτε να φλασαρετε με uspl συνηθως..

 

εγω παντα ξεκλειδωνω μονιμα τα τηλ μου με hard spl γοα να μπορω να κανω οτι θελω χωρις κανενα προβλημα!

 

ναι οντως πηγα να κανω hard spl γιατι την ψιλιαστικα την δουλεια με τις ασυμβατοτητες του uspl.....:) αλλα δε γινοτανε και θελω να δοκιμασω το manual hard spl....:);)

thanks παντως....

Link to comment
Share on other sites

παιδια κοιταξτε αυτη τη σελιδα .. http://www.unlocksearch.com .. Κανονικα λεει οτι του βαζεις imei συσκευης και σου στελνει πισω κωδικους ξεκλειδωματος ! η φαση ειναι οτι εγω εβαλα για διαθεσιμοτητα νοκια μοοντελο δψδφ οτι να ναι δηλαδη και μιου ειπε οτι υπαρχει κωδικος αμεσα :lol: κλεβουν τον κοσμακι δηλαδη :X
Παύλος
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 ρομ λεω να γυρισω στη μαμα ρομ οπως εγω την ειχα διαμορφωσει.

Αρχικα δοκιμασα μια απο τις τελευταιες build των 6.5

Ολα ωραια και καλα, εντυπωσιακες σε καποια σημεια οι αλλαγες αλλα το κινητο ετρωγε μικρα κολληματα.

Μετα δοκιμασα μια εκδοση των 6.1 του onko και αρχισω να βλεπω αλλαγες που δεν μου αρεσαν οπως πως στην ευχη να αρχισω να κλεινω εφαρμογες που ειχα ανοιξει εδω (μπορει να ηταν μπροστα μου η λυση αλλα βαριομουν να το ψαξω).

Και τελος δοκιμασα τη ρομ του panosha. Ενω σε γενικες γραμμες μαλλον θα τη κρατουσα εφαγα πορτα με το που δοκιμασα να εγκαταστασω το microsoft myphone ωστε να κανω restore επαφες κτλ. Υok η εφαρμογη. Ενω ειχε παιξει κανονικα ακομα και με τα 6.5, στη ρομ του panosha για καποιο ανεξηγητο λογο το myphone δεν εκανε συνδεση στο ιντερνετ.

Back to the original rom λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 ρομ λεω να γυρισω στη μαμα ρομ οπως εγω την ειχα διαμορφωσει.

Αρχικα δοκιμασα μια απο τις τελευταιες build των 6.5

Ολα ωραια και καλα, εντυπωσιακες σε καποια σημεια οι αλλαγες αλλα το κινητο ετρωγε μικρα κολληματα.

Μετα δοκιμασα μια εκδοση των 6.1 του onko και αρχισω να βλεπω αλλαγες που δεν μου αρεσαν οπως πως στην ευχη να αρχισω να κλεινω εφαρμογες που ειχα ανοιξει εδω (μπορει να ηταν μπροστα μου η λυση αλλα βαριομουν να το ψαξω).

Και τελος δοκιμασα τη ρομ του panosha. Ενω σε γενικες γραμμες μαλλον θα τη κρατουσα εφαγα πορτα με το που δοκιμασα να εγκαταστασω το microsoft myphone ωστε να κανω restore επαφες κτλ. Υok η εφαρμογη. Ενω ειχε παιξει κανονικα ακομα και με τα 6.5, στη ρομ του panosha για καποιο ανεξηγητο λογο το myphone δεν εκανε συνδεση στο ιντερνετ.

Back to the original rom λοιπον.

 

φιλε μου αν δεν ξερεις τον τροπο να κλεινεις τις εφαρμογες που ειναι ανοιχτες....

 

γιατι παιδευεσαι και φλασαρεις??

 

και πως θα κρινεις αν μια ρομ ειναι καλη η οχι την στιγμη που δεν ξερεις ουτε τα βασικα??:O:O

 

και δεν φταινε ουτε οι ρομ του Πανου αλλα ουτε και του onko.....:cool:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Να το πω πιο απλα. Η συντομευση πανω δεξια που υπαρχει για να κλεινεις ανοιχτες εφαρμογες στην onko δεν υπηρχε. Καθε application που ετρεχε δεν εκλεινε αλλα παρεμενε ανοιχτο. Εαν επρεπει να παω στον task manager για να κλεινω καθε εφαρμογη ανοιχτη αυτο δεν το ονομαζω ευκολια :lol:

Ομως οπως ανεφερα παραπανω ειμαι σιγουρος πως δεν το εψαξα αρκετα και θεωρω αδιανοητο σε μια τοσο δημοφιλης ρομ να μην γινεται κατι τετοιο. Μπηκα στη διαδικασια να βαλω το gr keyboard του τοπαζ, γενικα ολα καλα αλλα δεν ασχοληθηκα παραπανω,

Τωρα για τη panosha, το microsoft myphone μπηκε κανονικοτατα στη μαμα rom ενω στη panosha οτι και να εκανα δεν γινοταν connection. Επισης με την εκδοση του panosha το κινητο ειχε λιγοτερη μνημη ελευθερη απο οτι με τη μαμα ρομ( η μηπως ηταν ιδεα μου; ). Ναι οκ μπορει να ειχε 38976875875141 bug fixes, μπορει να ηταν καλυτερη η διαχειριση μνημης υποθετω αλλα οταν δεν μπορεις να τρεξεις μια βασικη εφαρμογη, γεια σας.

 

Αυτο που συνειδητοποιω με ολες αυτες τις μαγειρεμενες ρομ ειναι δεν ειναι κατι θαυματουργο σε σχεση με την αρχικη ρομ. Προσωπικα ειχα διαμορφωσει το κινητο να δουλευει πολυ καλα. Ενα προβλημα με το πληκτρολογιο με εβαλε στο πειρασμο να περασω cooked roms. Προσωπικα δεν ειδα θαυματα. Λυνουν 100 προβληματα και δημιουργουν καποια αλλα. Προτιμω να παιζω με τη default rom του κινητου μου και να προσαρμοζω αναλογα στηριζομενος σε αυτη.

 

Τωρα εαν δεν ξερω τα βασικα οπως αναφερεις, πασο ;)

Link to comment
Share on other sites

Να το πω πιο απλα. Η συντομευση πανω δεξια που υπαρχει για να κλεινεις ανοιχτες εφαρμογες στην onko δεν υπηρχε. Καθε application που ετρεχε δεν εκλεινε αλλα παρεμενε ανοιχτο. Εαν επρεπει να παω στον task manager για να κλεινω καθε εφαρμογη ανοιχτη αυτο δεν το ονομαζω ευκολια :lol:

Ομως οπως ανεφερα παραπανω ειμαι σιγουρος πως δεν το εψαξα αρκετα και θεωρω αδιανοητο σε μια τοσο δημοφιλης ρομ να μην γινεται κατι τετοιο. Μπηκα στη διαδικασια να βαλω το gr keyboard του τοπαζ, γενικα ολα καλα αλλα δεν ασχοληθηκα παραπανω,

Τωρα για τη panosha, το microsoft myphone μπηκε κανονικοτατα στη μαμα rom ενω στη panosha οτι και να εκανα δεν γινοταν connection. Επισης με την εκδοση του panosha το κινητο ειχε λιγοτερη μνημη ελευθερη απο οτι με τη μαμα ρομ( η μηπως ηταν ιδεα μου; ). Ναι οκ μπορει να ειχε 38976875875141 bug fixes, μπορει να ηταν καλυτερη η διαχειριση μνημης υποθετω αλλα οταν δεν μπορεις να τρεξεις μια βασικη εφαρμογη, γεια σας.

 

Αυτο που συνειδητοποιω με ολες αυτες τις μαγειρεμενες ρομ ειναι δεν ειναι κατι θαυματουργο σε σχεση με την αρχικη ρομ. Προσωπικα ειχα διαμορφωσει το κινητο να δουλευει πολυ καλα. Ενα προβλημα με το πληκτρολογιο με εβαλε στο πειρασμο να περασω cooked roms. Προσωπικα δεν ειδα θαυματα. Λυνουν 100 προβληματα και δημιουργουν καποια αλλα. Προτιμω να παιζω με τη default rom του κινητου μου και να προσαρμοζω αναλογα στηριζομενος σε αυτη.

 

Τωρα εαν δεν ξερω τα βασικα οπως αναφερεις, πασο ;)

 

φιλε μου δεν θελω ουτε να σε προσβαλλω αλλα ουτε φυσικα να στο παιξω πονηρος...:!:

 

διαβασε αυτα που λες μετα απο λιγο καιρο,που θα εχεις ασχοληθει λιγο πιο σωστα με το αντικειμενο και θα με καταλαβεις :)

 

μην γραφετε για να γραψετε και μονο για αυτο.

 

καταθεστε αποριες,ζητηστε βοηθεια,στηριξτε τις τοποθετησεις σας ...

αλλα μην καθοσαστε και γραφετε πραγματα που (οπως σου ειπα) μετα απο λιγο καιρο θα τα διαβαζετε οι ιδιοι και θα γελατε :D

 

φιλικα Δημητρης

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια κοιταξτε αυτη τη σελιδα .. http://www.unlocksearch.com .. Κανονικα λεει οτι του βαζεις imei συσκευης και σου στελνει πισω κωδικους ξεκλειδωματος ! η φαση ειναι οτι εγω εβαλα για διαθεσιμοτητα νοκια μοοντελο δψδφ οτι να ναι δηλαδη και μιου ειπε οτι υπαρχει κωδικος αμεσα :lol: κλεβουν τον κοσμακι δηλαδη :X

 

Μακρυά από τέτοια site. Εξάλλου στα Windows Mobile είναι αχρείαστα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω το φίλο που ανέφερε περί cooked roms, απλά επισημαίνω με τη σειρά μου, ότι η πιο απροβλημάτιστη 6.1 είναι του Πάνου, όμως με άφησε στα κρύα του λουτρού, όταν μια ωραία πρωία απλά...έληξε και έπρεπε να ξανακάνω εγκατάσταση (εκείνο το πρωί έμεινα χωρίς συσκευή)! Η μόνη μου ένσταση, λοιπόν, είναι να αναφέρεται κάτι τέτοιο και μάλιστα με ακριβή ημερομηνία λήξης, ώστενα μη βρισκόμαστε εξ απροόπτου! Εξάλλου, κάποιοι ίσως να μη θέλουν συνεχή φλασαρίσματα στη συσκευή τους...
jparalias.blogspot.com Περί ανέμων και υδάτων (ενίοτε όμως ανεμοστροβίλων & πλημμυρών)... :p
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη μου ένσταση, λοιπόν, είναι να αναφέρεται κάτι τέτοιο και μάλιστα με ακριβή ημερομηνία λήξης, ώστενα μη βρισκόμαστε εξ απροόπτου! Εξάλλου, κάποιοι ίσως να μη θέλουν συνεχή φλασαρίσματα στη συσκευή τους...

 

και εγω μαζι σου φιλε μου σε αυτο!!

 

ειναι πολυ σπαστικο να φερνεις την συσκευη σου σε ενα σημειο που σε ικανοποιει και εκει που εισαι ετοιμος να αρχισεις να την χαιρεσαι....

 

να ληγει???? :wacko:

απλα απαραδεκτο!!:mad:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

@CptBill

Μάλλον θα είχες βάλει κάποια super lite rom που δεν έχει τον task manager, αλλά μπορείς να τον εγκαταστήσεις αργότερα, είναι στα προγράμματα που δίνει ο onko. Επίσης είναι πρόγραμμα της HTC ο συγκεκριμένος task manager και όχι των wm.

 

Όσον αφορά τις cooked rom πάντα φλασάρεις για να δοκιμάσεις και να πειραματιστείς κανείς δεν εγγυάται ότι θα δουλεύουν όλα ρολόι και θα είναι όπως στις μαμά (που και αυτό από ότι διαβάζω συμβαίνει με τις τελευταίες συσκευές της HTC).

Συγκεκριμένα για τις ρομ του Πάνου έχω την εντύπωση ότι εσκεμμένα τις κάνει λίγο μνημοβόρες για να είναι πιο σταθερές (εξάλλου έλλειψη μνήμης δεν θα συναντήσεις), καλύτερα να ρωτήσεις τον ίδιο όμως.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για απροβλημάτιστη λειτουργία πάντως, εγώ επιμένω ακόμα στην (κλασσική πλέον) Vanilla Topaz series του kwbr.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...