Jump to content

LG Renoir (KC910)


asikis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, είμαι και εγώ κάτοχος ενός Renoir και όπως πολλοί άλλοι είχα και εγώ πρόβλημα που με ανάγκασε να το στείλω στην LG για επισκευή(επ' ευκαιρίας οι άνθρωποι στην LG είναι πολύ εξυπηρετικοί)κατά τα άλλα είμαι ευχαριστημένος από το κινητό. Τεσπα ήθελα να δώσω αγωνιστικούς χαιρετισμούς στους Spidey, tsoump και HuskerDu που κρατάνε το thread ζωντανό-το οποίο παρακολουθώ από την αρχή :D -και έχουν βοηθήσει σε πολλές απορίες. Για κάποιες ερωτήσεις που έχω θα σας ενοχλήσω σε επόμενα post :p!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους, είμαι και εγώ κάτοχος ενός Renoir και όπως πολλοί άλλοι είχα και εγώ πρόβλημα που με ανάγκασε να το στείλω στην LG για επισκευή(επ' ευκαιρίας οι άνθρωποι στην LG είναι πολύ εξυπηρετικοί)κατά τα άλλα είμαι ευχαριστημένος από το κινητό. Τεσπα ήθελα να δώσω αγωνιστικούς χαιρετισμούς στους Spidey, tsoump και HuskerDu που κρατάνε το thread ζωντανό-το οποίο παρακολουθώ από την αρχή :D -και έχουν βοηθήσει σε πολλές απορίες. Για κάποιες ερωτήσεις που έχω θα σας ενοχλήσω σε επόμενα post :p!!!

 

Καλορίζικο καταρχήν , καλώς μας ήρθες, όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο :)

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο καταρχήν , καλώς μας ήρθες, όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο :)

 

σε 10 μέρες μου έρχεται και μένα το kin από την LG... άντε να δούμε το έφτιαξαν?:S

 

 

άμα μου το φέρουν και δω γρατζουνιά η κάτι τέτοιο θα τους πάρω τηλ και θα τους ξεχεσω !!

Μη Περήφανος Κάτοχος Ενός "LG Renoir" :(
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω αυτό , no prob.:)

Και κάτι άλλο, επειδη έχουμε κ την ιδια εκδοση, v10b cosmote, geotagging έχεις κάνει;Οσες φορες κ αν εχω προσπαθησει τίποτα.Και μάλιστα σε χώρο που λοκαρε κανονικα σε δορυφορο με το google maps, περιμενα να λοκαρει στη φωτογραφία, αλλα τίποτα.

 

Αν και με το geotagging δεν ειχα ασχοληθεί μέχρι τώρα, έκανα ακριβώς την ίδια δοκιμή με το jogging buddy και κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα. Ότι αν έχει χρησιμοποιηθεί το gps για άλλη εφαρμογή προηγουμένως, τότε δε λειτουργεί για τις εφαρμογές του κινητού.

Έβγαλα και την πρώτη μου φωτογραφία με συντεταγμένες αν και θα προτιμούσα να δούλευε σε συνεργασία με κάποιους χάρτες και να έβγαζε οδό και πόλη, αντί για Ε 24.44.10/Ν 38.0.31!!!! Αλλά μάλλον ζητάω πολλά!!!!

Όποιος ξέρει από συντεταγμένες ξέρει και που βρίσκομαι τώρα!!!!

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

σε 10 μέρες μου έρχεται και μένα το kin από την LG... άντε να δούμε το έφτιαξαν?:S

 

 

άμα μου το φέρουν και δω γρατζουνιά η κάτι τέτοιο θα τους πάρω τηλ και θα τους ξεχεσω !!

 

Εμένα πάντως μια χαρά μου το γύρισαν ούτε γρατζουνιά ούτε τίποτα, μην ανησυχείς τα προσέχουν. ;) Επίσης πριν λίγο κοίταξα στις 'Πληροφορίες τηλεφώνου' και είδα ότι μου έκαναν upgrade από την KC910_V10f στην KC910_V10i :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μια χαρά μου το γύρισαν ούτε γρατζουνιά ούτε τίποτα, μην ανησυχείς τα προσέχουν. ;) Επίσης πριν λίγο κοίταξα στις 'Πληροφορίες τηλεφώνου' και είδα ότι μου έκαναν upgrade από την KC910_V10f στην KC910_V10i :)

 

καινούρια η "i"? νόμιζα πως μέχρι J έχει βγει.. !! άντε να δούμε ποτε θα φτάσουμε στο Z ^^

Μη Περήφανος Κάτοχος Ενός "LG Renoir" :(
Link to comment
Share on other sites

σε 10 μέρες μου έρχεται και μένα το kin από την LG... άντε να δούμε το έφτιαξαν?:S

 

 

άμα μου το φέρουν και δω γρατζουνιά η κάτι τέτοιο θα τους πάρω τηλ και θα τους ξεχεσω !!

 

εγω παντως που ειχα δωσει το lg kc550 για αναβαθμιση μου το φεραν ολο το δεμα πατημενο ασχημα και πλεον εχει ενα μεγαλο στρογγυλο σημαδι στην οθονη σαν να πατησε καποιος με το δαχτυλο... δεν μπηκα στον κοπο καν να κανω κατι μιας και εχω ξενερωσει πολυ με το lg, βεβαια σε αυτο εφταιγε η μεταφορικη...

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω ολα τα μελη και το forum.

Καταφερα να κανω αναβάθμιση το 10j και ολα μια χαρα χαρις την βοηθεια σας...

Φαινεται να ειναι αρκετα πιο γρηγορο...

θα δουμε στην συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που ειχα δωσει το lg kc550 για αναβαθμιση μου το φεραν ολο το δεμα πατημενο ασχημα και πλεον εχει ενα μεγαλο στρογγυλο σημαδι στην οθονη σαν να πατησε καποιος με το δαχτυλο... δεν μπηκα στον κοπο καν να κανω κατι μιας και εχω ξενερωσει πολυ με το lg, βεβαια σε αυτο εφταιγε η μεταφορικη...

 

axxx!!! min mou les tetia file... hlikrina ama sumbei kati tetio se mena.. 8a tous parw thl kai 8a kanw thn megaluterh fasaria pou egine pote... !!! :/

Μη Περήφανος Κάτοχος Ενός "LG Renoir" :(
Link to comment
Share on other sites

axxx!!! min mou les tetia file... hlikrina ama sumbei kati tetio se mena.. 8a tous parw thl kai 8a kanw thn megaluterh fasaria pou egine pote... !!! :/

 

Aν γινει κατι τετοιο, τηλ μου να τους παρω ως δικηγορος:D

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μια χαρά μου το γύρισαν ούτε γρατζουνιά ούτε τίποτα, μην ανησυχείς τα προσέχουν. ;) Επίσης πριν λίγο κοίταξα στις 'Πληροφορίες τηλεφώνου' και είδα ότι μου έκαναν upgrade από την KC910_V10f στην KC910_V10i :)

 

Φτασαμε στην i?:) Κ εγώ ειμαι ακομη στην b;;Την κοσμοτε μου μεσα.. :)

Το θέμα του σπασίματος στη βιντεοσκόπηση με επιλογη αποθήκευσης την καρτα μνήμης λύθηκε ή τελικά φταίει 100% η kingston?

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Αν και με το geotagging δεν ειχα ασχοληθεί μέχρι τώρα, έκανα ακριβώς την ίδια δοκιμή με το jogging buddy και κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα. Ότι αν έχει χρησιμοποιηθεί το gps για άλλη εφαρμογή προηγουμένως, τότε δε λειτουργεί για τις εφαρμογές του κινητού.

Έβγαλα και την πρώτη μου φωτογραφία με συντεταγμένες αν και θα προτιμούσα να δούλευε σε συνεργασία με κάποιους χάρτες και να έβγαζε οδό και πόλη, αντί για Ε 24.44.10/Ν 38.0.31!!!! Αλλά μάλλον ζητάω πολλά!!!!

Όποιος ξέρει από συντεταγμένες ξέρει και που βρίσκομαι τώρα!!!!

 

Κώστας

 

Αρα ουσιαστικα ανοιξες τη φωτογραφικη, εβαλες τη λειτουργια, με gps stand alone.σου πηρε ωρα να λοκάρει?

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Αρα ουσιαστικα ανοιξες τη φωτογραφικη, εβαλες τη λειτουργια, με gps stand alone.σου πηρε ωρα να λοκάρει?

 

Όχι, λόκαρε άμεσα. Αλλά όπως και με το jogging buddy το έκανα αμέσως μετα από reboot της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

ξερετε ας στο σερβις στην σινωπης κανουν αναβαθμηση επιτοπου? η το αφηνεις και το παιρνεις μετα απο μερες?

Founder of PiaggioX10.gr

Member of hyundaicoupe.eu

Link to comment
Share on other sites

Όχι, λόκαρε άμεσα. Αλλά όπως και με το jogging buddy το έκανα αμέσως μετα από reboot της συσκευής.

 

Έτσι κ σε μένα πλεον,δούλεψε για πρώτη φορά το j.buddy.Εχει σχεση με το g.maps, γιατι κλεινοντας το buddy, ετρεξα το google maps κ δεν εβρισκε τπτ.Mε επανεκινηση του κινητού,το g.maps λόκαρε σε 10 δεύτερα με το gps stand alone.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, το πήρα κι εγώ το κινητάκι από ένα αγγλικό μαγαζί στο eBay και περιμένω τέλη αυτής της εβδομάδας - αρχές της επόμενης να μου έρθει... για να αλλάξω επιτέλους και αυτό το avatar με το Ν72! 2 χρόνια + 2 μήνες το έχω, το βαρέθηκα. :P

Σε περίπτωση που παρουσιάσει κάποια βλάβη, θα με εξυπηρετήσουν από την εγχώρια αντιπροσωπεία (όπως γίνεται με τα Nokia) ή ισχύει η απαράδεκτη πολιτική αλά iPhone;

Επίσης, η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει όλες τις τελευταίες σελίδες αλλά έχω πελαγώσει με το GPS, το jogging buddy κτλ και το πώς θα τα κάνω να λειτουργήσουν... :S Μπορείτε να γράψετε απλά και συνοπτικά τα βήματα για να λειτουργήσει το GPS, ή -για να μη σας κουράζω- τις σελίδες του topic που αυτά ήδη έχουν αναφερθεί; Σας ευχαριστώ!

Από το 2001 που πήρα για πρώτη φορά κινητό, είχα πάντοτε λόγω συνήθειας Nokia και πρώτη φορά πάω σε άλλη εταιρεία... Ελπίζω να μην το μετανιώσω!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, όπως αναφέρεται εδώ http://gr.lgmobile.com/web/web.product.manualSoftwareRF.laf ,

στις συσκευές που υποστηρίζονται είναι και η KC910 GREECE , όταν πάω να το

αναβαθμίσω μου γράφει ότι η συσκευή μου δεν χρειάζεται αναβάθμιση !

(Το τηλέφωνο μου είναι unbranded και έχει S/W version V10f ) .

 

Καλησπερα...τελικα σε αυτη τη περιπτωση τι κανουμε μιας και εμενα μου λεει το ιδιο?Ακολουθησα τις οδηγιες αλλα τιποτα.Να το αφησω οπως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...τελικα σε αυτη τη περιπτωση τι κανουμε μιας και εμενα μου λεει το ιδιο?Ακολουθησα τις οδηγιες αλλα τιποτα.Να το αφησω οπως ειναι?

 

Καλύτερα αστο όπως είναι..

Εκτός και αν θέλεις να το ξεκλειδώσεις και να βάλεις την j.. Εγώ προσωπικά δε θα το έκανα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...τελικα σε αυτη τη περιπτωση τι κανουμε μιας και εμενα μου λεει το ιδιο?Ακολουθησα τις οδηγιες αλλα τιποτα.Να το αφησω οπως ειναι?

Θα πρεπει το media version του κινητου σου να ειναι ιδιο με αυτο του server της LG, αν δεν ειναι δεν θα γινει η αναβαθμιση.

Δώσε 3845#*910# και μετά δες το media ver:

Version Info -> SW Version Info -> Media Version

Θα πρεπει στο τελος να εχει το OPN-GR.

To δικο μου ειχε:

KC910-MEDIA-V10f-NOV-07-2008-OPN-GR

και μετα την αναβαθμιση:

KC910-MEDIA-V10j-DEC-25-2008-OPN-GR

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.

Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει

όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ - (Ανδρέας Εμπειρίκος)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Απέκτησα και εγώ το Renoir και μέχρι τώρα αρκετά ευχαριστημένος.

 

Προσπάθησα να βάλω το WeTravel αλλά όταν τρέχω το jad βγάζει error. Όταν τρέχω το jar κάνει εγκατάσταση και μάλλον τρέχει κανονικά. Η κύρια απορία μου είναι σχετικά με τα permissions. Στο τηλέφωνο με ρωτάει κάθε φορά, δεν έχει allways allow. Αυτό το κάνεις από το LG Pc suite? τη είναι η RC11 (12, 13).

 

Μια ερώτηση ακόμα. Κάπου στο φόρουμ είχε δωθεί ένα λίνκ με free appz & games από την LG. Επειδή δεν το βρήκα, ακμμιά ιδέα?

C.K.N.D :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αφού κατεβάσεις το LGMobileupate, το τρέχεις, κανει εγκατάσταση, αυτόματα η επιλεγμένη γλωσσα ειναι η Ελληνική. Απο το μενού:

Υποστήριξη πελατών->Υποστηριζόμενα Μοντέλα->μαρκάρεις το KC910 v10j GREECE μετά απο το μενού παλι 'Εναρξη αναβάθμισης'

Κατεβαζει πρωτα ενα αρχειο ~96Mb, και μετα κανει το upgrade το οποιο διαρκει περιπου 12-15m .

Φυσικά, δεν χάνεις τίποτα απο τις ρυθμίσεις, data, etc, στο κινητό!

PS:

KC910-MEDIA-V10f-NOV-07-2008-OPN-GR -> KC910-MEDIA-V10j-DEC-25-2008-OPN-GR

 

Καλησπέρα. Έκανα τη διαδικασία αλλά ενώ το τηλέφωνο είναι ανοιχτό σταματάει λέγοντας να αφαιρέσω τη μπαταρία και να ξαναπροσπαθήσω. τη διαδικασία την κάνεις με ανοιχτό ή κλειστό τηλέφωνο?

C.K.N.D :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δείτε στης LG το διαφημιστικό... Τρομερή παρουσίαση!Και αρκετά έξυπνη!

http://img177.imageshack.us/img177/8426/imguq2.jpg

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο!!!!!!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...