Jump to content

Μοντελισμός


Spanaks
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια κανενα καλο ελληνικο Site για να ψαξω για μερικα μοντελακια?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 753
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγω παντως που εχω ενα παλιο 4wd της thundertiger το εχω χαμηλωσει οσο παει εχω βαλει σλικ λαστιχακια και κανει τρελες μπαντες
http://www.bikepics.com/pics/icon/modenas-dynamic125-06-bikepics-590056.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα,

 

Δεν ξέρω αν είναι δόκιμο να βάλω έμμεση αγγελία μέσω του forum αλλά αγόρασα πρόσφατα ένα SAVAGE X 4,6 RTR από Αγγλία και μαζί με τα μεταφορικά και το απαραίτητο Kit (μπαταρίες, μπουζόπιπα, κλειδάκι, μπουκαλάκι κτλ.) και μου κόστισε κάτι πάνω από € 670.

 

http://www.hpieurope.com/kit-info.php?lang=en&partNo=868

 

Έχω κάψει περίπου 1,5lt.(έχω κάνει κανονικά break in όπως προτείνεται στο manual και το cd αλλά και όπως έχω διαβάσει σχετικά στο internet). Να φανταστείτε ακόμη δεν έχω ρυθμίσει το καρμπυρατέρ ώστε να πηγαίνει πολύ γρήγορα (σιγά-σιγά είναι καλύτερα).

 

Το πρόβλημα είναι ότι λόγω υποχρεώσεων δεν μπορώ να ασχοληθώ καθόλου με το εξαιρετικό αυτό χόμπυ και σκέφτομαι να το πουλήσω.

 

Είναι σε άριστη κατάσταση – ουσιαστικά είναι καινούριο.

 

Αν ξέρει κανείς κάποιο σχετικό site (Ελλάδα) που να μπορώ να βάλω αγγελία ή εαν ενδιαφέρεται κάποιος ας μου στείλει μήνυμα.

 

Ευχαριστώ πολύ,

 

 

Μάριος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα και από μένα,

 

Δεν ξέρω αν είναι δόκιμο να βάλω έμμεση αγγελία μέσω του forum αλλά αγόρασα πρόσφατα ένα SAVAGE X 4,6 RTR από Αγγλία και μαζί με τα μεταφορικά και το απαραίτητο Kit (μπαταρίες, μπουζόπιπα, κλειδάκι, μπουκαλάκι κτλ.) και μου κόστισε κάτι πάνω από € 670.

 

http://www.hpieurope.com/kit-info.php?lang=en&partNo=868

 

Έχω κάψει περίπου 1,5lt.(έχω κάνει κανονικά break in όπως προτείνεται στο manual και το cd αλλά και όπως έχω διαβάσει σχετικά στο internet). Να φανταστείτε ακόμη δεν έχω ρυθμίσει το καρμπυρατέρ ώστε να πηγαίνει πολύ γρήγορα (σιγά-σιγά είναι καλύτερα).

 

Το πρόβλημα είναι ότι λόγω υποχρεώσεων δεν μπορώ να ασχοληθώ καθόλου με το εξαιρετικό αυτό χόμπυ και σκέφτομαι να το πουλήσω.

 

Είναι σε άριστη κατάσταση – ουσιαστικά είναι καινούριο.

 

Αν ξέρει κανείς κάποιο σχετικό site (Ελλάδα) που να μπορώ να βάλω αγγελία ή εαν ενδιαφέρεται κάποιος ας μου στείλει μήνυμα.

 

Ευχαριστώ πολύ,

 

 

Μάριος

 

http://www.airmodelling.gr/smf/

Καλή πώληση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Kalimera.Thelo na arxiso na sxolume me to a8lima alla den xero ti na kano.

Ime anapofasistos anamesa se 2:

Savage 3.5 tis HPI kai

to GTS 7.7 tis CEN

to proto to vrika me 620 evro ola koble( battaria,fortisti,tilekateftinsi,ergalia,fuel)

to deftero mu vgeni 645 evro + to strosimo+fuel (giati tha erthi apo athina me courier) eno to proto to vrika edo stin patra.

 

Thelo na mu pite tin gnomi sas.

ti taxitites paini to ena ke ti to allo.

Allo ena provlima ine oti to CEN exi mon ena magazi stin athina eno i HPI exi padu.

I diafora vevea sta lefta den ine megali, 25 evro , alla poso axiopisto ke an8ektiko ine to ena ke poso to allo?????

 

 

Sas efxaristo para poli.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hpi φίλε μου με κλειστά μάτια πολύ καλή εταιρία αν και κατά καίρούς με

πολύ ακριβές τιμές...πάρτο και ότι χρειαστείς ύπάρχει αντιπροσωπεία αθήνα και σε 4 μέρες τα έχεις σπίτι σου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

MY HPI RS4 3.........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο...

Ειμαι λατρης του μοντελισμου και εχω ενα κολλημα με την κλιμακα 1:18...

Θελω λοιπον σε αυτην την κλιμακα να βρω καποια μοντελακια που τα ψαχνω καιρο πχ:McLaren MP4/19(David Coulthard),McLaren MP4/20-21(Kimi Raikkonen),Lancia Delta Integrale Martini,Lancia Delta S4,Audi Quattro,Renault 5 Maxi Turbo και πολλα αλλα σπανια μοντελακια.

Γι'αυτο θελω να μου πειτε αν γνωριζετε καποιο καταστημα στην Αθηνα που να ασχοληται μονο με τον μοντελισμο και που να εχει αυτα τα μοντελα και πανο απο ολα γνησια...

Ευχαριστω...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Vodafone McLaren-Mercedes MP4/24

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο...

Ειμαι λατρης του μοντελισμου και εχω ενα κολλημα με την κλιμακα 1:18...

Θελω λοιπον σε αυτην την κλιμακα να βρω καποια μοντελακια που τα ψαχνω καιρο πχ:McLaren MP4/19(David Coulthard),McLaren MP4/20-21(Kimi Raikkonen),Lancia Delta Integrale Martini,Lancia Delta S4,Audi Quattro,Renault 5 Maxi Turbo και πολλα αλλα σπανια μοντελακια.

Γι'αυτο θελω να μου πειτε αν γνωριζετε καποιο καταστημα στην Αθηνα που να ασχοληται μονο με τον μοντελισμο και που να εχει αυτα τα μοντελα και πανο απο ολα γνησια...

Ευχαριστω...

 

υπαρχει ενα μαγαζακι στο κωλονακι οπου ειχε παρει παλια ο αδερφος μου μια McLAREN F1 της UT(ξερεις αυτη που εχει κλεισει&τα μοντελα της ειναι σπανια πια)!μου φαινεται ηταν στην οδο σκουφα!?!δεν ειμαι σιγουρος..επισης ψαξε&σολα τα μαγαζια που ασχολουνται με μοντελισμο(πχ τηλεκατευθυνομενα)!&εκει πουλανε αμαξακια τετοιου ειδους&αν το μαγαζι ειναι καλο θα εχει αυτα που ψαχνεις..αν θυμηθω κανενα αλλο μαγαζι συγκεκριμενο,θα σου πω!

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Ετοίμασα ένα νέο φόρουμ αποκλειστικά για τον μοντελισμό. Προς το παρόν δεν έχει θέματα, εκτός απο μερικούς οδηγούς που δουλευω αλλά περιμένω η συμμετοχή να το γεμίσει με χρήσιμα και χωρίς διαφημίσεις και "καθοδηγήσεις" θέματα.

 

http://rcforum.forum2u.org είναι η διευθυνση του...

 

Παρακαλούνται οι μοντ αν ενοχλεί το μυνημα μου να το διαγράψουν...

m365.gr Το φόρουμ των xiaomi scooters στην Ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

Paidia mipos mporei na mou proteinei kaneis autokinito klimakas 1:8 venzinokinito dromou panta kai giro sta 500 eura???

Inferno gt kyosho στα 550ευρω,με 4,6κυβικα 2 ταχυτητες,κομπλε και τελικη 100χλμ!!!http://www.model-shop.gr/img//WWW.MODEL-SHOP.GR/AYTOKINHTA/%CE%98%CE%95%CE%A1%CE%9C%CE%99%CE%9A%CE%91/KYOSHO%20INFERNO%20GT%20%20BMW%20M3.jpg

Link to comment
Share on other sites

HI!EIMAI KAINOYRGIOS KAI EXΩ MERIKES ERVTHSEIS:

A)POY TA BRISKV TA DRIFT CARS THS YOMOKO?

B)POSO UA MOY STOIXOYN TA ASYNARMOLOGYTA?KAI POY?

G)TI ME SYMFEREI?EJVTERIKO H ENXORIO?

THANKS

 

Yokomo Drift Cars θα βρεις στο RC Hobby Athens στα καταστηματα του,στο Περιστερι και στο Ψυχικο.

 

http://www.rchobbyathens.com/

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Inferno gt kyosho στα 550ευρω,με 4,6κυβικα 2 ταχυτητες,κομπλε και τελικη 100χλμ!!!http://www.model-shop.gr/img//WWW.MODEL-SHOP.GR/AYTOKINHTA/%CE%98%CE%95%CE%A1%CE%9C%CE%99%CE%9A%CE%91/KYOSHO%20INFERNO%20GT%20%20BMW%20M3.jpg

 

Thanks assos gia tin voithia.Koitaksa kai do stin agglia pou vriskome gia 1:8 alla den vrika polla pragmata se magazia.Mou pan omos oti me tosa lefta mporo na paro kapoio pou na fisaei.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο...

Ειμαι λατρης του μοντελισμου και εχω ενα κολλημα με την κλιμακα 1:18...

Θελω λοιπον σε αυτην την κλιμακα να βρω καποια μοντελακια που τα ψαχνω καιρο πχ:McLaren MP4/19(David Coulthard),McLaren MP4/20-21(Kimi Raikkonen),Lancia Delta Integrale Martini,Lancia Delta S4,Audi Quattro,Renault 5 Maxi Turbo και πολλα αλλα σπανια μοντελακια.

Γι'αυτο θελω να μου πειτε αν γνωριζετε καποιο καταστημα στην Αθηνα που να ασχοληται μονο με τον μοντελισμο και που να εχει αυτα τα μοντελα και πανο απο ολα γνησια...

Ευχαριστω...

 

 

Θα βρεις παρα πολλα πραγματα καθως και ειδικες παραγγελιες στην Tag Models,στη Νεα Φιλαδελφεια.

http://www.tagmodels.gr/epikoinonia.htm

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα! :!: Δηλώνω εντελώς άσχετος με το μοντελισμό και θέλω επειγόντως κάποιες πληροφορίες για να κάνουμε μια καλή έκπληξη!!!

Είναι για κάποιο παιδάκι που ασχολείται με τα μηχανοκίνητα... Θέλουμε να του πάρουμε ένα καινούργιο -το καλύτερο,ανεξαρτήτως χρημάτων- να το συνδυάσουμε με οποιοδήποτε αξεσουάρ μπορεί να χρειάζεται (ζάντες, προφυλακτήρες κτλ) και αν γίνεται να το δηλώσουμε για να πάρει μέρος σε αγώνες! Όλα αυτά πρέπει να γίνουν στη Θεσσαλονίκη....

Περιμένω προτάσεις για μαγαζιά, μοντέλα, μάρκες, αξεσουάρ και ενημέρωση για πίστες αν υπάρχουν ή για αγώνες που θα γίνουν!

Follow the path of the shepherd...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ενα website με έδρα τη Δράμα με θέμα την κατασκευή και πώληση μακετών για τρένα και διοράματα με πολύχρονη πείρα και μεράκι για τον μοντελισμό!

 

Maketa-Trains Μακέτες, Διοράματα - Κέντρο κατασκευής και πώλησης μακετών & διοραμάτων

 

Maketa-Trains Μακέτες, Διοράματα E-shop

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Paidia εγω αγορασα ενα buggy 1:10 με 138 ευρα απο αμερικη!!!Ενας φιλος μου εχει φτιαξει και το bigmonster της hachete και την f2005 της deagostini.επισης ενας αλλος φιλος μου εχει την f2005 και θα παω το σαββατο αυτο να την φτιαξουμε.ΑΥΤΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι να αγοράσω ένα RC 1:10 ηλεκτρικό, καθαρά για χρήση Drift.

 

Έχω βρει αυτό στα 300€ περίπου μαζί με τηλεκατέυθυνση, μπαταρία και φορτιστή. (http://www.kalfakis.gr)

 

http://www.tamiya.com/english/products/57765silvia/top.jpg

 

Αξίζει κατά τη γνώμη σας (όσοι ασχολείστε με το RC Drift) το Tamiya (ΤΤ-01D) ή να κοιτάξω κάτι σε Yokomo ή HPI (που ξεφέυγουν όμως στη τιμή?).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! :!: Δηλώνω εντελώς άσχετος με το μοντελισμό και θέλω επειγόντως κάποιες πληροφορίες για να κάνουμε μια καλή έκπληξη!!!

Είναι για κάποιο παιδάκι που ασχολείται με τα μηχανοκίνητα... Θέλουμε να του πάρουμε ένα καινούργιο -το καλύτερο,ανεξαρτήτως χρημάτων- να το συνδυάσουμε με οποιοδήποτε αξεσουάρ μπορεί να χρειάζεται (ζάντες, προφυλακτήρες κτλ) και αν γίνεται να το δηλώσουμε για να πάρει μέρος σε αγώνες! Όλα αυτά πρέπει να γίνουν στη Θεσσαλονίκη....

Περιμένω προτάσεις για μαγαζιά, μοντέλα, μάρκες, αξεσουάρ και ενημέρωση για πίστες αν υπάρχουν ή για αγώνες που θα γίνουν!

 

Στη θεσσαλονίκη αυτη τη στιγμη γίνονται αγωνες Buggy 1/8. Ο εξπλισμος που χρειαζεται για να ξεκινήσει κανεις με ένα Pro μοντελο και κορυφαιο εξοπλισμο θα σου στοιχισει τουλάχιστον 1000-1200 euro, αναλογα τι θα διαλέξεις, και αυτο παλι ειναι εφικτο μονο με σωστες αγωρες και καλη ερευνα αγορας.

 

Βεβαια δεν ειναι αναγκη να ξοδευτεις τοσο για να μπεις στους αγώνες!!

Παραλληλα με τις Pro εκδωσεις υπαρχουν και οι RTR (ready to run) ποθ ειναι light εκδωσεις των Pro μοντελων συνδιασμενες με μοτερ και τηλεκατευθυνση τοποθετημενες ηδη επανω στο μοντελο και αυτο ετοιμο φτοιαγμενο. Αυτα περιπου στα 500 euro. Φυσικα μπορεις να τις αναβαθμισεις αργοτερα μεχρι την Pro εκδωση.

 

Απο μαρκες θα σου προτεινα HoBao που ειναι ενα πολυ αξιοπιστο μοντελο σε πολυ καλη τιμη για τον εξοπλισμο του!! Πληροφοριες μπορεις να βρεις στο site του αντιπροσωπου στο hobao.gr που ειναι και στη θεσσαλονικη.

SeRiUs RC dRiVeR
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εχω ενα buggy και τωρα τελευταια ενω προχοραει δουλευουν οι 3 τροχοι 2μπροστα και ο ενας πισω δεξιαν με αποτελεσμα να μην εχει ολη του την δυναμη το βενζινοκινητο και να πηγαινει στους 3 τροχους.Το αυτοκινητακι ειναι απο αμερικη και ειναι μαρκας acme racing και λεω μηπως ξερετε τι να κανω πχ αλλαγη διαφορικου να το ανιξο τι απο ολλα.

Και κατι ακομα το buggy μου ειναι 1:10 18αρι κινητηρα κανει να παει σε ασφαλτο η θα εχω βλαβες???

Thanks

 

Kai καποιες φοτο απο το μηχανημα μου

http://www.rctoyhouse.com/gas/rc_nitro_gas_buggy_acmebw.html

Link to comment
Share on other sites

Στη θεσσαλονίκη αυτη τη στιγμη γίνονται αγωνες Buggy 1/8. Ο εξπλισμος που χρειαζεται για να ξεκινήσει κανεις με ένα Pro μοντελο και κορυφαιο εξοπλισμο θα σου στοιχισει τουλάχιστον 1000-1200 euro, αναλογα τι θα διαλέξεις, και αυτο παλι ειναι εφικτο μονο με σωστες αγωρες και καλη ερευνα αγορας.

 

Βεβαια δεν ειναι αναγκη να ξοδευτεις τοσο για να μπεις στους αγώνες!!

Παραλληλα με τις Pro εκδωσεις υπαρχουν και οι RTR (ready to run) ποθ ειναι light εκδωσεις των Pro μοντελων συνδιασμενες με μοτερ και τηλεκατευθυνση τοποθετημενες ηδη επανω στο μοντελο και αυτο ετοιμο φτοιαγμενο. Αυτα περιπου στα 500 euro. Φυσικα μπορεις να τις αναβαθμισεις αργοτερα μεχρι την Pro εκδωση.

 

Απο μαρκες θα σου προτεινα HoBao που ειναι ενα πολυ αξιοπιστο μοντελο σε πολυ καλη τιμη για τον εξοπλισμο του!! Πληροφοριες μπορεις να βρεις στο site του αντιπροσωπου στο hobao.gr που ειναι και στη θεσσαλονικη.

 

 

 

+1 σε ολα και ειδικα για HoBao

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...