Jump to content

Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες


zaza
 Κοινοποίηση

Ποια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα προτιμάτε;  

197 members have voted

  1. 1. Ποια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα προτιμάτε;

    • Αθήνα
      22
    • Ρώμη
      20
    • Παρίσι
      30
    • Μαδρίτη
      10
    • Λονδίνο
      30
    • Αμστερνταμ
      21
    • Βιέννη
      17
    • Βερολίνο
      14
    • Πράγα
      24
    • Βουδαπέστη
      9


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βουδαπέστη. :rolleyes:

Και γενικά πόλεις που είναι χτισμένες γύρω από μεγάλους ποταμούς... Λέμε ότι έχουμε κι εμείς ωραία πόλη... (Αθήνα) Αίσχος είναι αν το καλοσκεφτούμε. Αν δεν υπήρχε και ο Παρθενώνας ήθελα νά'ξερα τι θα δείχναμε για σήμα κατατεθέν μας...

 

Διαφωνω.Μπορει μεν τα περισσοτερα κτιρια της Αθηνας να ειναι απροσωπες πολυκατοικες,χωρις ιχνος αισθητικης,ομως μερη οπως η Ακροπολη,ακομα και μονο αυτο,θα...πληρωναν πολλοι ξενοι για να εχουν στις πολεις τους.Οπως & να το κανουμε,ειναι κατι το μοναδικο.Τι να το κανω η πολη να ειναι γεματη γεφυρια διπλα στο ποταμι,οταν το νουμερο ενα αξιοθεατο τους ειναι ο πυργος του Αιφελ,ο πυργος των τηλεπικοινωνιων κλπ.:X

 

Οι πολεις που εχουν ιστορια εχουν παντα αλλη γοητεια.Γι'αυτο χιλιες φορες Αθηνα,Ρωμη παρα Λονδινο,Πραγα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

allo i pragmatiki omorfia , kai allo i omorfia tis istorias,

 

i athina einai isos i pio asximi proteyousa tis eyropis,

 

den exei xaraktira, briskete se poly kako simeio, (lekanopedio) den exei ygro stixeio mesa stin polh tis , kai genikos einai mia polh anarxa domimeni , xwris na dixnei nikokiremeni , pesane ta apisteyta xrimata se pagosmio epipedo gia to lifting kai to simazema tis polhs , kai akoma einai ..... :p

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

allo i pragmatiki omorfia , kai allo i omorfia tis istorias,

 

i athina einai isos i pio asximi proteyousa tis eyropis,

 

den exei xaraktira, briskete se poly kako simeio, (lekanopedio) den exei ygro stixeio mesa stin polh tis , kai genikos einai mia polh anarxa domimeni , xwris na dixnei nikokiremeni , pesane ta apisteyta xrimata se pagosmio epipedo gia to lifting kai to simazema tis polhs , kai akoma einai ..... :p

 

Προσωπικα νομιζω πως οταν μια πολη εχει καποια ιστορια ή μνημεια σε καλη κατασταση,αυτοματα εχει ενα μεγαλο "συν".

 

Τι εννοεις "δεν εχει υγρο στοιχειο"?Τα ποταμια?Γιατι & που υπαρχουν σ'αλλες ευρωπαικες πρωτευουσες,περα απ'τα γραφικα γεφυρια,τι αλλο ρολο παιζουν?Ειναι μηπως καθαρα?Αντιθετα,απ'το κεντρο της Αθηνας μπορει ανετα καποιος να κατεβει σε μιση ωρα στον Πειραια για ν'απολαυσει οση θαλασσα θελει.:D

 

Μην τα παραλεμε,οτι η Αθηνα ειναι "η πιο ασχημη πρωτευουσα της Ευρωπης".Ισα ισα,σε πολλα σημεια (μετρο,αεροδρομιο,νεοι δρομοι κλπ) οχι μονο δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απ'τις αλλες,αλλα υπερτερει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

to metro einai ypogeia kai to aerodromio einai ekso apo tin a8ina,

 

oso gia ta potamia tis a8inas, bres mou mia fotografia kartpostal , na dixnoun afta ta periboita panemorfa potamia tis a8inas! ;)

 

mi leme oti 8eloume,

 

apo afta pou eipes diladi , to mono pou emeine einai (metro , aerodromio , neoi dromoi ) to mono pou pragmatika isxiei , einai oi neoi dromoi, pou aftoi eginan epi olimpiadas (opws proeipa) epesan tonoi xrisou stin a8ina , kai akoma einai .......

 

twra an den sou aresoun ta gefiria sta potamia twn xwrwn , pigene sta potamia tis a8inas , me ta af8ereta tis parages , kai ta gamata gefiria , me tous dromous me tis lakoubes! imarton re paidia , merikoi katalabenw agapate tin a8ina , alla afto einai ypokimeniko .

 

(a kai min sigrinis tin romi me tin a8ina , sta arxaia ) ena tetragono oikodomiko tis romis einai san oli i a8ina , xwria pou i a8ina den dixnei na sebete ta arxaia tis , osoi exoun paei romi 8a me katalabei

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να δίνουμε και φώτος από τις πόλεις που μας αρέσουν. Έτσι θα ομορφύνει κιόλας το τόπικ. :) Από Αθήνα πλην του Παρθενώνα τι έχουμε να δείξουμε; Το Χίλτον; Ή το Πρέζιντεντ; Από Πειραιά τι να φανεί; Το Δημητρούλα; Ή το Καζαντζάκης; :p Μιλάμε πάντα για φυσική ομορφιά όταν αναφερόμαστε σε όμορφη πόλη... Όχι για τον κόσμο της, όχι για τον καιρό της.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μια πολη κρινεται αν ειναι ομορφη ή οχι μονο απ'τα γεφυρια & τα ποταμια της?:blink: Πολυ μονοπλευρο δεν ειναι αυτο?:rolleyes: Το μετρο,το αεροδρομιο & γενικα οτιδηποτε μπορει να χρησιμοποιησει ο τουριστας οταν επισκεπτεται για πρωτη φορα μια πολη,ειναι πολυ σημαντικα,γιατι αφηνουν την πρωτη καλη ή κακη εντυπωση.Κι εσυ ΜΙΒ,μιας & ξερεις απο Ρωμη,δεν πιστευω να σου αρεσαν αυτα τα 2 εκει ε?:X Δεν καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες οτι "ενα οικοδομικο τετραγωνο της Ρωμης ειναι οσο ολη η Αθηνα".Αν εννοεις το μεγεθος,η Αθηνα ειναι τριπλασια,μπορει & παραπανω απ'τη Ρωμη,παρολο που εχουν σχεδον τον ιδιο πληθυσμο.

 

Τα γουστα του καθενος στις πολεις ειναι υποκειμενικα.Προσωπικα,ζωντας για αρκετα χρονια στη Ρωμη,βαρεθηκα το κλασικο ψυχρο δυτικοευρωπαικο στυλ & αποζητω την Ακροπολη,τη βολτα στο Θησειο,τη λιακαδα στο Πασαλιμανι & το Μικρολιμανο & τη θεα προς το Σαρωνικο απο οποιοδηποτε σημειο του Πειραια(δεν ειναι μονο το λιμανι του με τις Δημητρουλες:p ).Δυστυχως,οι περισσοτερες δυτικοευρωπαικες πρωτευουσες ειναι μονοτονες-προσωπικη γνωμη παντα- ενω στην Αθηνα μπορεις να βρεις ωραιους χωρους,ωραιους πεζοδρομους,θαλασσα λιγο πιο κατω κλπ.Ποταμια δεν εχει,αλλα προτιμω να εχω τη θαλασσα σε μιση ωρα αποσταση & να μπορω να κανω & μπανιο το καλοκαιρι εκει ή να πηγαινω για καφε απολαμβανωντας το γαλαζιο...κατι που στις περισσοτερες ξενες πολεις που αναφερετε ουτε στο πιο τρελο τους ονειρο δε βλεπουν...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μια πολη κρινεται αν ειναι ομορφη ή οχι μονο απ'τα γεφυρια & τα ποταμια της?:blink: Πολυ μονοπλευρο δεν ειναι αυτο?:rolleyes: Το μετρο,το αεροδρομιο & γενικα οτιδηποτε μπορει να χρησιμοποιησει ο τουριστας οταν επισκεπτεται για πρωτη φορα μια πολη,ειναι πολυ σημαντικα,γιατι αφηνουν την πρωτη καλη ή κακη εντυπωση.Κι εσυ ΜΙΒ,μιας & ξερεις απο Ρωμη,δεν πιστευω να σου αρεσαν αυτα τα 2 εκει ε?:X Δεν καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες οτι "ενα οικοδομικο τετραγωνο της Ρωμης ειναι οσο ολη η Αθηνα".Αν εννοεις το μεγεθος,η Αθηνα ειναι τριπλασια,μπορει & παραπανω απ'τη Ρωμη,παρολο που εχουν σχεδον τον ιδιο πληθυσμο.

 

Τα γουστα του καθενος στις πολεις ειναι υποκειμενικα.Προσωπικα,ζωντας για αρκετα χρονια στη Ρωμη,βαρεθηκα το κλασικο ψυχρο δυτικοευρωπαικο στυλ & αποζητω την Ακροπολη,τη βολτα στο Θησειο,τη λιακαδα στο Πασαλιμανι & το Μικρολιμανο & τη θεα προς το Σαρωνικο απο οποιοδηποτε σημειο του Πειραια(δεν ειναι μονο το λιμανι του με τις Δημητρουλες:p ).Δυστυχως,οι περισσοτερες δυτικοευρωπαικες πρωτευουσες ειναι μονοτονες-προσωπικη γνωμη παντα- ενω στην Αθηνα μπορεις να βρεις ωραιους χωρους,ωραιους πεζοδρομους,θαλασσα λιγο πιο κατω κλπ.Ποταμια δεν εχει,αλλα προτιμω να εχω τη θαλασσα σε μιση ωρα αποσταση & να μπορω να κανω & μπανιο το καλοκαιρι εκει ή να πηγαινω για καφε απολαμβανωντας το γαλαζιο...κατι που στις περισσοτερες ξενες πολεις που αναφερετε ουτε στο πιο τρελο τους ονειρο δε βλεπουν...

 

 

Φιλε Δημητρη ξεχνας κατι βασικο, ο MIB αναφερεται σε αυτες τις πολεις σαν τουριστας. Εσυ εχοντας ζησει εκει για αρκετα χρονια, την εχεις χωρτασει/βαρεθει και σιγουρα δεν μπορεις να τη συγκρινεις με το μικροτερο χωριουδακι της Ελλαδιτσας μας καθως σου εχει ληψει οσο να'ναι η Ελλαδα.

 

Φυσικα το ιδιο ισχυει και για μενα, καλυτερα στο τελευταιο χωριο της Ελλαδος (ενταξει οχι κ ετσι :lol: ) παρα στη πολη που ειμαι ή στο Λονδινο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε,περα απ'τη Ρωμη,εχω βρεθει κι εγω σε μεγαλες ευρωπαικες πολεις σαν τουριστας (Παρισι,Βιεννη,Μαδριτη).Δεν μου εκαναν καμια εντυπωση.Δε λεω,ηταν πιο καθαρες,πιο οργανωμενες σα πολεις απ'την Αθηνα,αλλα & πιο απροσωπες.Ισως φταιει το γεγονος πως,εχοντας ζησει στο...δυτικοευρωπαικο ρυθμο μιας μεγαλουπολης,δεν βρισκω τιποτα το φοβερο & τρομερο στις συγκεκριμενες πολεις.Και το ιδιο ισχυει πιστευω & για οποιον εχει αναλογη εμπειρια.Βεβαια,ακομα & ατομα που δεν ειχαν μπει ποτε σε...αεροπλανο & ταξιδεψαν στη δυτικη Ευρωπη νομιζοντας πως θα εντυπωσιαστουν,γυρισαν πισω με μια εκφραση τυπου "ναι μεν,αλλα...".Μηπως τελικα σα λαος εχουμε κομπλεξ απεναντι σε οτιδηποτε ξενο?Μηπως πρεπει να φυγουμε απ'τη χωρα μας,εστω & για λιγες μερες τουρισμου,για να την εκτιμησουμε οπως πρεπει?
Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι η Αθήνα

1)κοντά

2)όμορφη

3)προτεύουσα της χώρας της οποίας κατάγομαι

4)υπάρχει απτην αρχαιότητα και έχουν βγεί πολλά πράγματα

5)ΜΥΡΩΔΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ :)

Link to comment
Share on other sites

Βιέννη! Είναι η καλύτερη πόλη που εχω επισκευτεί. Έχω ταξιδέψει σε διάφορες πόλεις των χωρών: Γαλλία, Αγγλία, Ισπανία, Γερμανία, Ιταλία, Ελβετία, Κύπρο, Τουρκία, Αυστρία (όπου και κατέληξα οτι είναι η καλύτερη)!. Απο το αεροπλάνο πριν ακόμα κατεβούμε κατάλαβα με τι ανθρώπους εχω να κάνω, άσχετοι που δεν μας ήξεραν και δεν είχαν να κερδίσουν τίποτα απο εμάς μας βοήθησαν στο αεροδρόμιο, απο το αεροπλάνο άρχισαν να μας λένε για την Βιέννη. Οι οδηγοί ηρεμότατοι χωρίς κλάξον και βρισίδια όπως εδω, σέβοντε τους πεζούς και σε αφήνουν να περνάς (έκανα sk8 και σταματάγαν όταν πέρναγα απο πεζοδρόμιο σε πεζοδρόμιο απο δρόμο). Στο μετρό μας έπιαναν κουβέντα, αμέσως έπιασα παρέα με τοπικούς σκεϊτάδες χωρίς κανένα τυχόν ρατσισμό απο μέρους τους σε εμένα. Στα καταστήματα την καλύτερη εξυπηρέτηση. Το ποιό οραίο που είδα εκεί είναι οτι δεν υπάρχουν περίπτερα όπως εδω, αλλά σε κάποιες πινακίδες στο δρόμο δένουν ενα σάκο ανοιχτό με εφημερίδες, ακρίβος λίγο ποιό πάνω στην πινακίδα υπάρχει ενα κουτάκι σαν κουμπαράς και ρίχνεις το ανάλογο ποσό που κάνει και πέρνεις την εφημερίδα, δεν υπάρχει κάποιος που να παρακολουθεί αν πλήρωσες ή οχι, συνεπώς μπορεί να κλέψει κάποιος τις εφημερίδες, αλλά εκεί που θέλω να καταλείξω είναι οτι είναι και τίμιοι, στην Ελλάδα αν τις αφήσεις έτσι δεν θα υπάρχουν σε 2 λεπτά εφημερίδες. Επίσης σέβοντε την φύση και παντού υπάρχουν πάρκα τα οποία δεν τα καταστρέφουν και το μέγεθος της πόλης είναι σε ανθρώπινα μέτρα. Περιτό να πω οτι δεν υπάρχει ατμοσφαιρική ρύπανση.Όποιος πάει εκεί και γυρίσει πίσω θα πεί οτι η Αθήνα είναι κόλαση!!! :shifty:

Η Βιέννη απο εμένα πέρνει την υψηλότερη βαθμολογία :)

Και την χαμηλότερη η Αθήνα :p

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εισαι υπερβολικος.Εχω παει κι εγω στη Βιεννη & εχει κι αυτη τη ρυπανση της,οπως ολες οι μεγαλουπολεις.Συμφωνω οτι οι ανθρωποι εκει ειναι αρκετα ανοιζτοι,αν & δε μου αρεσε καθολου η νεκρα που επεφτε οταν σκοτεινιαζε.Προτιμω παντως το Σαλτσμπουργκ που ειναι πολυ πιο γραφικο.;)
Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα τα γούστα του κάθε ανθρώπου, σε άλλους αρέσει η βαβούρα και η κίνηση σε άλλους οχι, οπότε μπορεί να χαρακτηριστεί ως θετικό ή ως αρνητικό ανάλογα τον άνθρωπο. Γενικά μου αρέσουν οι μικρές πόλεις με σχετική ησυχία (20 χρόνια ζω επί της Λ.Κηφισίας και δεν την αντέχω την φασαρία) :) .
Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη ευρωπαική πρωτεύουσα είναι με διαφορά το άμστερνταμ....για πολλούς και διάφορους λόγους

μετά λονδίνο,μαδρίτη,αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Προσέθεσα δημοσκόπηση και δυστυχώς,μιας και οι επιλογές μπορούν να είναι μέχρι και 10,πολλές έμειναν έξω. Προσπάθησα να καλύψω τα όσα είχαν γραφτεί στις προηγούμενες σελίδες μέσα σε αυτές και η επιλογή μπορεί να είναι παραπάνω από 1.

 

Aθήνα, Άμστερνταμ και Ρώμη από μένα. Για διαφορετικούς λόγους η καθεμία, κατάφεραν να με κερδίσουν απόλυτα :love:

(Θέλω ένα σπίτι στην καθεμία :D )

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να πας στο Λονδινο :D

Για να δει την ιστορία να ξεδιπλώνεται μπροστά του;:lol:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λονδίνο, Άμστερνταμ η Βερολίνο… έχεις ξεχάσει που ακριβώς θέλεις να πας…:D
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα Βιεννη και μετα Πραγα...Ισως και το Αμστερνταμ..Μιλαω ομως μονο για πρωτευουσες που περιεχονται στην λιστα της δημοσκοπησης.
Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω διαβάσει και δει στο net, το Βερολίνο πρέπει να είναι η πραγματική πρωτεύουσα της Ευρώπης.

Θα είμαι εκεί 3-7 του Φλεβάρη, οπότε όταν γυρίσω Ελλάδα (:() θα γράψω εντυπώσεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λονδίνο από μένα, γιατί once you're tired of London, you're tired of life... ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω διαβάσει και δει στο net, το Βερολίνο πρέπει να είναι η πραγματική πρωτεύουσα της Ευρώπης.

Θα είμαι εκεί 3-7 του Φλεβάρη, οπότε όταν γυρίσω Ελλάδα (:() θα γράψω εντυπώσεις.

Πρόσεχε μη φας κανένα πέσιμο από τίποτα γκρίζους λύκους όμως.

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω διαβάσει και δει στο net, το Βερολίνο πρέπει να είναι η πραγματική πρωτεύουσα της Ευρώπης.

Θα είμαι εκεί 3-7 του Φλεβάρη, οπότε όταν γυρίσω Ελλάδα (:() θα γράψω εντυπώσεις.

 

Δεν ξέρω για πραγματική πρωτεύουσα της Ευρώπης, αλλά εμένα σίγουρα είναι η αγαπημένη μου. Μπορεί να μην έχει τα πιο ενδιαφέροντα μουσεία, τα πιο ωραία κτίρια κλπ αλλά δεν είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι αυτά κάνουν μια πόλη ωραία. Όταν πας θα καταλάβεις γιατί. Καλό ταξίδι (ζηλεύω):)

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...