Jump to content

Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες


zaza
 Κοινοποίηση

Ποια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα προτιμάτε;  

197 members have voted

  1. 1. Ποια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα προτιμάτε;

    • Αθήνα
      22
    • Ρώμη
      20
    • Παρίσι
      30
    • Μαδρίτη
      10
    • Λονδίνο
      30
    • Αμστερνταμ
      21
    • Βιέννη
      17
    • Βερολίνο
      14
    • Πράγα
      24
    • Βουδαπέστη
      9


Recommended Posts

Πάντως, πλάκα πλάκα, πριν παω Ισπανία είχα πάρει βιβλιαράκι για να συννενοηθώ τουριστικά και είχα μάθει μέχρι και την προφορά (ή έτσι νόμιζα)... :p Και νομίζω ότι την θυμάμαι ακόμα, εκτός από κάποιες λεπτομέρειες του τύπου αν η Alicante προφέρεται Αλικάντε ή Αλιθάντε... :D

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν μου βρεις που είπα ότι δεν έχει όλα αυτά η Μαδρίτη, πες μου και εμένα να το ξέρω... :worry: Είπα ότι δεν μου έκαναν εντύπωση σε σχέση με τις άλλες πόλεις, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι είναι καλύτερα ή χειρότερα. Άλλωστε, τρανή απόδειξη αυτού είναι ότι θυμάμαι πολύ αμυδρά την Μαδρίτη και έντονα τις Βαρκελώνη και Σεβίλλη. Γιατί άραγε; ;)

 

Fair enough... Δεν είπες ότι δεν υπάρχουν αυτό είναι αλήθεια... Τέλος πάντων επειδή νομίζω έχει εξαντληθεί το θέμα (και επειδή δεν είναι «Ποιά είναι η αγαπημένη σας πόλη της Ισπανίας»), προσωπικά σταματάω εδώ...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

lewton, δλδ όποτε γίνεται κλήρωση για το ουέφα και την ευρωλίγκα να πηγαίνω να μαθαίνω και μια ξένη γλώσσα επειδή αυτοί δεν ξέρουν να μιλήσουν αγγλικά;
Link to comment
Share on other sites

lewton, δλδ όποτε γίνεται κλήρωση για το ουέφα και την ευρωλίγκα να πηγαίνω να μαθαίνω και μια ξένη γλώσσα επειδή αυτοί δεν ξέρουν να μιλήσουν αγγλικά;

Δικό σου θέμα.

Αν μετά δε μπορείς να πάρεις τσάι, δε θα φταίνει αυτοί.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Amsterdam, είναι πολύ γραφικό με την παλιά αρχιτεκτονική, τα κανάλια του (νερού όχι τηλεόρασης :lol:) και έχει πολύ πράσινο. Επίσης είναι πολύ μικρό σε σύγκριση με άλλες πρωτεύουσες και μέσος όρος αποστάσεων από το ένα σημείο στο άλλο με αστική συγκοινωνεία είναι μέχρι 20 λεπτά το περισσότερο.

 

;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μακράν,η Μαδρίτη.Ειδικά τα ανατολικά προάστια είναι πολύ όμορφα και η όλη αρχιτεκτονική και οργάνωση είναι τέλεια.Και ο καιρός είναι περίπου ελληνικός.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Οταν είχε ανοιχτεί αυτό το thread το 2007 είχα απαντήσει Ρώμη, μη έχοντας επισκευτεί τις υπόλοιπες. Πλέον, έχω πάει σε όλες τις αναγραφόμενες, πλην της Βουδαπέστης και του Αμστερνταμ.

 

  • Αθήνα: Βρωμάει, αλλά έχει καλή νυχτερινή ζωή. Δεν έχει ποταμό, μεγάλο μείον για ευρωπαϊκή πρωτεύουσα.
  • Ρώμη Η αιώνια πόλη..Από νυχτερινή ζωή δεν μου άρεσε, μετά τις 12 όλα κλειστά...Αλλά από αρχιτεκτονική και αξιοθέατα είναι TOP.
  • Παρίσι: Βρωμάει, το μόνο που αξίζει είναι η βόλτα στο Σικουάνα με το αίσθημα, το Λούβρο και τα θεματικά πάρκα. Αν δεν υπάρχει αίσθημα δεν αξίζει να πάτε.
  • Μαδρίτη: Πολλά αξιοθέατα, καλή νυχτερινή ζωή. Το κακό είναι ότι λίγοι μιλάνε αγγλικά. Αυτό ισχύει βέβαια παντού στην Ισπανία. Αξίζει πολύ και το flamengo.
  • Λονδίνο: Πανάκριβη πόλη, βρέχει σχεδόν πάντα, σχεδόν αδύνατον να βρεις καλό ξενοδοχείο μέχρι 100€ το δίκλινο. Ανύπαρκτη νυχτερινή ζωή. Από φαγητό μόνο fast food θα φάτε εκτός αν διαθέτετε πολλά ££££. Το θετικό είναι ότι τα δημόσια μουσεία είναι δωρεάν.
  • Βιέννη: Ωραία εκδρομή για οικογενειακές διακοπές. Πάνε αρκετά χρόνια που την επισκέφτηκα τελευταία.
  • Βερολίνο: Καλή νυχτερινή ζωή, πολλά αξιοθέατα, φθηνά ξενοδοχεία. Προσοχή στις επικίνδυνες ζώνες.
  • Πράγα: Μυθική πόλη...Μην πάτε με γυναίκα...Αιτία χωρισμού/διαζυγίου.

Link to comment
Share on other sites

[*]Πράγα: Μυθική πόλη...Μην πάτε με γυναίκα...Αιτία χωρισμού/διαζυγίου.

 

:lol::lol::lol::lol::lol: θελω να παω τρελα :O

η ξαδελφη μ χωρισε το αισθημα 1 βδομαδα μετα απο ταξιδι στην πραγα... δεν ξερω αν ειναι τυχαιο :rolleyes:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Και η Βουδαπέστη είναι πανέμορφη. Έχω πάει 2 φορές.

Και ευτυχώς..... χωρίς γυναίκα..... :p

 

και εγω μια εχω παει με γυναικα,μια χωρις.

ομορφη πολη αλλα θεωρω την πραγα πιο ομορφη και πιο μικρη πιο ευκολη για περπατημα.

Link to comment
Share on other sites

Και η Βουδαπέστη είναι πανέμορφη. Έχω πάει 2 φορές.

Και ευτυχώς..... χωρίς γυναίκα..... :p

 

ε δεν πανε πισω και οι ουγγαρεζες...;)

μολις γυρισε η φιλη μου απο μπρατισλαβα... ΠΟΛΥ ωραιες γυναικες οι σλοβακες σαν μοντελα... θα κανω και εκει τουρ μαζι με πραγα :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μακρυά από την Πράγα, πρέπει να κλείσεις για Βιέννη. Αν κλείσεις νωρίς με 150-180€ μπορείς να βρεις κάτι με Austrian Airlines.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...