Jump to content

Εμπειρίες χρήσης σε σχέση με την υπηρεσία BlackBerry


dkoud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορείς γιατί πρώτα και πάνω από όλα πρέπει να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία του BlackBerry :)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δεύτερος μήνας με BIS Vodafone...

o μετρητής δεδομένων γράφει αυτή τη στιγμή 439538K...:lol:

πολύ facebook, surfing, mail accounts, google maps, msn messenger & bbmessenger... έχω το πακέτο με τα 500MB και μοιάζουν ατελείωτα...περιμένω λογαρισμό για να δω την κατανάλωση...παιδιά μην αγχώνεστε με το ενδεχόμενο να υπερβείτε το όριο των KBs.

Ήθελα να ρωτήσω, ο μετρητής αναφέρει και τα δεδομένα που λαμβάνονται/στέλνονται και απο wi-fi?

Link to comment
Share on other sites

Για τον μετρητή δε θυμάμαι να σου πω, αλλά τα 500ΜΒ είναι πρακτικά αδύνατο να τα φτάσεις με τη χρήση που περιγράφεις :). Μόνο με καθημερινές εκτεταμένες επισκέψεις στο youtube :D

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

εάν ο μετρητής καταμετράει και data απο wi-fi τότε πραγματικά δεν έχω καταναλώσει τίποτα...απο απόψε θα αρχίσω το youtube...:lol:

όπως και να έχει η διαφορά απο τα 250 στα 500 είναι στα 3-4 ευρώ οπότε δεν βρίσκω και λόγο να κάνω "downgrade" στο πρόγραμμά μου...:happy:

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον μετρητή αναφέρεστε?

Αναφερομαστε στο μετρητη δεδομενων που βρισκεται στις ρυθμισεις της συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αυτόν από το hidden menu; Δε γνωρίζω κάποιον μετρητή στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Thief; χθες το βράδυ δε μιλάγαμε; :) ναι για το hidden menu μιλάω...υπάρχει κάποιος άλλος μετρητής;
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ; Όχι, εκτός αν εννοείς για τα μηνύματα στην προηγούμενη σελίδα...

 

Άλλος μετρητής όχι, δεν υπάρχει. Αλλά και αυτός του hidden menu αν θυμάμαι καλά είναι σωρευτικός και θα πρέπει μετά να αρχίσεις τις αφαιρέσεις... Άσε που θέλει ολόκληρη διαδικασία για να τον δεις.

 

Πάντως μην ανησυχείς, μετά τους δύο πρώτους λογαριασμούς θα έχεις συνειδητοποιήσει τη χρήση που κάνεις και δε θα υπάρχει λόγος να ελέγχεις.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Για τον μετρητή δε θυμάμαι να σου πω, αλλά τα 500ΜΒ είναι πρακτικά αδύνατο να τα φτάσεις με τη χρήση που περιγράφεις :). Μόνο με καθημερινές εκτεταμένες επισκέψεις στο youtube :D

 

εσύ δεν είσαι αυτός;:blink:

ναι είναι συσσωρευτικός...δεν υπάρχει καμιά εφαρμογούλα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτά τα μηνύματα εννοούσα (της προηγούμενης σελίδας). Απλά είπες "ρυθμίσεις συσκευής" και σκέφτηκα μήπως εννοείς κάτι άλλο που δεν έχουμε δει...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερος μήνας με BIS Vodafone...

o μετρητής δεδομένων γράφει αυτή τη στιγμή 439538K...:lol:

πολύ facebook, surfing, mail accounts, google maps, msn messenger & bbmessenger... έχω το πακέτο με τα 500MB και μοιάζουν ατελείωτα...περιμένω λογαρισμό για να δω την κατανάλωση...παιδιά μην αγχώνεστε με το ενδεχόμενο να υπερβείτε το όριο των KBs.

Ήθελα να ρωτήσω, ο μετρητής αναφέρει και τα δεδομένα που λαμβάνονται/στέλνονται και απο wi-fi?

 

λοιπόν ο λογαριασμός του μήνα Ιανουαρίου έφτασε στο inbox μου. η καταγραφή των kb's αποκαλύπτει το προφανές...με όλα τα παραπάνω (msn,fb,etc) πάντα να τρέχουν στο backround η κατανάλωσή μου ήταν μόλις 57,8 mb απο τα 500 που δικαιούμαι συνολικά για τον κάθε μήνα. :rolleyes:

μάλλον με βλέπω να αλλάζω πακέτο γιατί ακόμα και έτσι μένουν αρκετά mb για youtube που δεν παρακολουθώ μέσω bis.

θέλω να θέσω κάποια θέματα αν γνωρίζει κάποιος.

στο λογαριασμό μου (vodafone) παρατήρησα τη χρέωση BIS όχι μόνο για τον Ιανουάριο αλλά και για τον Φεβρουάριο που δεν είναι καν στα μέσα του...για ποιο λόγο;

επίσης έχω σχεδιάσει ένα ταξίδι εξωτερικό γνωρίζει κάποιος εμπειρικά τα rates για χρήση bis εκτός ελληνικού εδάφους;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει σωστά, επειδή τώρα ενεργοποίησες το πάγιο του bis, έχεις χρεωθεί τον επόμενο μήνα - νομίζω λειτουργεί όπως το κανονικό πάγιο, προπληρώνεις κάθε φορά τον επόμενο μήνα.

 

Για το εξωτερικό, αν έχεις unlimited ρίξε εδώ μια ματιά - με 5 ευρώ/μήνα μπορείς να χρησιμοποιείς τα δεδομένα του προγράμματός σου στις συνεργαζόμενες χώρες. Απλά πάρε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών για να μάθεις τους περιορισμούς, νομίζω έχει ελάχιστη παραμονή 2 μήνες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Thief! Διαβασα για το unlimited αλλα δεν πιστευω (ότι) αξιζει αν πας εξω απλα για (ένα) τριημερο η μια βδομαδα (όπως) εγω. Ποσο να καταναλωσω με mail και google maps; οσο για την χρεωση καταλαβα τι συμβαινει. Αα...και εξυπηρετηση blackberry δεν υφισταται για μενα 30' αναμονη μεχρι που επεσε η γραμμη. 2 κλησεις εκανα και απελπιστηκα. Πηραν και βραβειο τρομαρα τους.
Link to comment
Share on other sites

Οι χρεώσεις που ισχύουν για περιαγωγή δεδομένων εκτός του προγράμματος των 5 ευρώ/μήνα δε σου καλύπτουν ούτε 5ΜΒ χρήσης, αν υποθέσουμε ότι φτάνεις τα 5 ευρώ στη χρέωση.

 

Το μόνο που συμφέρει είναι να μη χρησιμοποιήσεις καθόλου data, αλλά να ενεργοποιείς μόνο το wifi όποτε βρίσκεις διαθέσιμο για να κατεβάζει το τηλέφωνο ό,τι εκκρεμεί δωρεάν.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα. Μολις μπω στο αεροπλανο απενεργοποιω. Το θεμα (είναι) πως το κανω, κ πως θα ενημερωθει μεσω wi-fi το mail;:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις manage connections -> mobile network options -> data services OFF.

 

Μπορείς επίσης να βάλεις να στο κλείνει αυτόματα while roaming.

 

Όταν βρεις wifi και συνδεθείς, το ενεργοποιείς.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

εξήγησε το μου λίγο αυτο...αν απενεργοποιήσω το data services μου κλείνει και το δίκτυο...εννοείς να μην έχω καν τηλέφωνο; επισης το while roaming ειναι στο Promt...δηλαδή;
Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλεις στο OFF, δεν έχεις καθόλου DATA, μόνο φωνή & SMS, αν το βάλεις στο off while roaming, απλά θα απενεργοποιούνται όταν είσαι εξωτερικό, ενώ στο prompt, θα σε ρωτήσει τι θέλεις να κάνεις με τα DATA όταν βγεις σε περιοχή roaming (εκτός Ελλάδας)
Link to comment
Share on other sites

ωραία...έβαλα απλά το roaming στο off οπότε δεν θα έχω data εκτός Ελλάδας. με το wi-fi όμως πως το κάνω; απλά ανοίγω wi-fi; δεν έχει ρύθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με data off when roaming, όταν ανοίξω το wifi, σίγουρα δεν χρεώνομαι kb περιαγωγής;

Push Mail, και BBM θα συνεχίσω να έχω;

 

Θέλω να πω: σίγουρα δεν περνάει κάτι μέσω του δικτύου στο οποίο κάνω roaming;

Ρωτάω, γιατί έχω την αίσθηση πως όταν είμαι στην Ελλάδα, με ανοιχτό wifi, πάντα περνάνε δεδομένα και μέσω του data plan του BIS μου.

Link to comment
Share on other sites

θα φανεί στην πράξη αυτό...δεν μπορούμε να το δοκιμάσουμε και Ελλάδα αυτό; data off και να ανοιξουμε το wi-fi...θα συγχρονίζει;
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις:

Ειναι σιγουρο οτι δεν υπαρχει χρεωση στα μυνηματα που ανταλασονται μεσω BB messenger ?

Τι γινεται με τη επισυναψη αρχειων μεσω του messenger ? (χρεωσεις)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...