Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω συμβόλαιο κοσμοτε απεριοριστα 35 αλλά τώρα που κλείνω χρόνο σκοπεύω να το κόψω και να μπω στην Q card. Έχω επίσης κρατήσει ενεργή και μία σύνδεση Wind 0 με μηδενικό πάγιο αλλά πιστεύω πως θα είναι καλύτερα με την κάρτα. Γενικώς δεν κάνω πολλά τηλέφωνα και πιστεύω θα με καλύψει...
Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο κοσμοτε απεριοριστα 35 αλλά τώρα που κλείνω χρόνο σκοπεύω να το κόψω και να μπω στην Q card. Έχω επίσης κρατήσει ενεργή και μία σύνδεση Wind 0 με μηδενικό πάγιο αλλά πιστεύω πως θα είναι καλύτερα με την κάρτα. Γενικώς δεν κάνω πολλά τηλέφωνα και πιστεύω θα με καλύψει...

απο το καλοκαιρι η Q θα ανεβασει τις χρεωσεις. Εχει βγαλει και ανακοινωση. Αυτη τη στιγμη, η Frog συμφερει

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνομαι να αλλάξω σε Q card και θέλω να ρωτήσω κάτι για τις χρεώσεις. Στα συμβόλαια οι χρεώσεις που αναφέρονται στους τιμοκαταλόγους περιλαμβάνουν ΦΠΑ 23% αλλά δεν περιλαμβάνουν το τέλος κινητής τηλεφωνίας 12%. Στα καρτοκινητά ισχύει το ίδιο;

 

Δηλαδή όταν στον τιμοκατάλογο της Q card λέει ότι έχει (μέχρι 6 Ιουνίου) 0,0036€/sec, είναι τόσο ή είναι 0,0036Χ1,12=0,0040€/sec; Δηλαδή με 1€ μιλάς 1/0,0036=277 δευτερόλεπτα ή 1/0,0040=250;

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι ειδικος φιλε στα καρτοκινητα ο φορος κινητης αφαιρειται σαν καθαρο ποσο καθε φορα που ανανεωνεις με μια καρτα για αυτο το λογο οταν βαζει μια 10ευρη για παραδειγμα μπαινουν 8,8 ευρω οποτε δεν υπαρχει θεμα με τις χρεωσεις οτι διβαζεις ειναι ακριβως αυτο δεν υπαρχει κατι εξτρα..επισης απο 6 ιουνη 0.0045/sec οποτε σκεψου το καλυτερα συμφερει η frog..
Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι ειδικος φιλε στα καρτοκινητα ο φορος κινητης αφαιρειται σαν καθαρο ποσο καθε φορα που ανανεωνεις με μια καρτα για αυτο το λογο οταν βαζει μια 10ευρη για παραδειγμα μπαινουν 8,8 ευρω οποτε δεν υπαρχει θεμα με τις χρεωσεις οτι διβαζεις ειναι ακριβως αυτο δεν υπαρχει κατι εξτρα..επισης απο 6 ιουνη 0.0045/sec οποτε σκεψου το καλυτερα συμφερει η frog..

 

οταν ανανενωνεις με 10 ευρω μπαινουν στο υπολοιπο σου 8.93. διαιρεις το 10 με το 1,12 και βγαινει το καθαρο ποσο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

narco_7 και pexths ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Από το πρωί διαβάζω τους τιμοκαταλόγους για καρτοκινητά και ΠΟΥΘΕΝΑ μα ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπάρχει η παραμικρή υπόνοια ότι όταν αγοράζεις μία κάρτα ανανέωσης χρόνου Χ ευρώ δεν προστίθενται στο λογαριασμό σου Χ, αλλά Χ μείον το τέλος κινητής τηλεφωνίας.

 

@narco_7 δεν θέλω frog, γιατί χρησιμοποιεί το δίκτυο της cosmote. Έχω cosmote εταιρικό και θέλω το προσωπικό μου να είναι σε άλλο δίκτυο και κατά προτίμηση wind, αφού τόσο στην περιοχή εργασίας μου όσο και στο σπίτι μου η wind με καλύπτει απόλυτα. Ψάχνομαι πάντως και για καρτοκινητό carrefour που είναι σε δίκτυο vodafone.

 

@pexths είσαι σίγουρος για τα 8,93; Το τέλος κινητής τηλεφωνίας επιβαρύνεται και με ΦΠΑ 23%, οπότε θα έπρεπε να είναι 12%Χ1,23=14.76%. Άρα σε κάρτα 10 ευρώ αν στο αφαιρούν εξαρχής θα έπρεπε να σου αφήσουν 10/1.1476=8,71€.

Link to comment
Share on other sites

 

@pexths είσαι σίγουρος για τα 8,93; Το τέλος κινητής τηλεφωνίας επιβαρύνεται και με ΦΠΑ 23%, οπότε θα έπρεπε να είναι 12%Χ1,23=14.76%. Άρα σε κάρτα 10 ευρώ αν στο αφαιρούν εξαρχής θα έπρεπε να σου αφήσουν 10/1.1476=8,71€.

 

ναι φιλε μου ειμαι βεβαιος. θα το διαπιστωσεις κανοντας μια ανανεωση των 10 ευρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου ειμαι βεβαιος. θα το διαπιστωσεις κανοντας μια ανανεωση των 10 ευρω.

 

Δεν μπορώ να το διαπιστώσω γιατί δεν έχω καρτοκινητό. Έχω wind1 και ψάχνω για καρτοκινητό, γιατί με το νέο τιμολόγιο που ισχύει από 07/02/11 το παραχέσ@νε με τις χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το διαπιστώσω γιατί δεν έχω καρτοκινητό. Έχω wind1 και ψάχνω για καρτοκινητό, γιατί με το νέο τιμολόγιο που ισχύει από 07/02/11 το παραχέσ@νε με τις χρεώσεις.

 

οταν θα αποκτησεις,θα το διαπιστωσεις λοιπον

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω και εγώ ,ότι κάνοντας ανανέωση 10 ευρώ , λαμβάνω 8,93
Link to comment
Share on other sites

δικιο εχει ο πεχτης απλα δεν ηξερα πως ακριβως προκυπτει και απλως αφαιρεσα 12% :whistle: τεσπα αφου δεν θες λοιπον frog ναι κατα την γνωμη μου η καλυτερη επιλογη ειναι η Q διοτι βγαζει και καμια προσφορα για την wind οποτε κατι γλυτωνεις απο τους wind Φιλους..
Link to comment
Share on other sites

δικιο εχει ο πεχτης απλα δεν ηξερα πως ακριβως προκυπτει και απλως αφαιρεσα 12% :whistle: τεσπα αφου δεν θες λοιπον frog ναι κατα την γνωμη μου η καλυτερη επιλογη ειναι η Q διοτι βγαζει και καμια προσφορα για την wind οποτε κατι γλυτωνεις απο τους wind Φιλους..

 

Ο πρωτος διδαξας στους υπολογισμους,ειναι ο vasileios.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με πειραζει με τη wind και ιδιαιτερα με τη Q (μια καρτοκινητη που βγηκε για να προσφερει οικονομια και εξελιχθηκε λυση του οικονομικου προβληματος της Wind με τις συνεχεις αυξησεις) ειναι η χρονοχρεωση στην εξυπηρετηση πελατων,η Wind μεχρι κι απο την κληση στην εξυπηρετηση θελει να μας τα παιρνει,δεν ντρεπονται λιγο ρε,ειναι πρωτη φορα που το λεω αλλα πρεπει,καποια στιγμη να σεβαστουν τον κοσμο που δινει τα λεφτα του......
Link to comment
Share on other sites

για μας που ξέρουμε, υπάρχει και το σταθερο νουμερο για την εξυπηρετηση πελατων. Για τους άλλους, ομως;

Επίσης, να προσθέσω (οφφ τοπικ) οτι, προσωπικά αντί για q και αν δεν ήθελα φρογκ θα έπαιρνα vodafone international ή carrefour.

Link to comment
Share on other sites

για μας που ξέρουμε, υπάρχει και το σταθερο νουμερο για την εξυπηρετηση πελατων. Για τους άλλους, ομως;

Επίσης, να προσθέσω (οφφ τοπικ) οτι, προσωπικά αντί για q και αν δεν ήθελα φρογκ θα έπαιρνα vodafone international ή carrefour.

μετά τις αυξήσεις στην Q, το vodafone international θα συμφέρει γιατί θα ναι ολόδια με σημαντική διαφορά ότι το μνμα στην voda είναι 4 λεπτά. Άρα αν δεν αλλάξει κάτι και σ αυτή, θα συμφέρει το vodafone international

Link to comment
Share on other sites

μετά τις αυξήσεις στην Q, το vodafone international θα συμφέρει γιατί θα ναι ολόδια με σημαντική διαφορά ότι το μνμα στην voda είναι 4 λεπτά. Άρα αν δεν αλλάξει κάτι και σ αυτή, θα συμφέρει το vodafone international

μαλλον το καρφουρ συμφαιρει περισσοτερο απο ολα αυτα αν δεν ανεβασει χρεωσεις βεβαια καθως ειναι 0.0036/sec ενω το international ειναι 0.0043

Link to comment
Share on other sites

για μας που ξέρουμε, υπάρχει και το σταθερο νουμερο για την εξυπηρετηση πελατων. Για τους άλλους, ομως;

Επίσης, να προσθέσω (οφφ τοπικ) οτι, προσωπικά αντί για q και αν δεν ήθελα φρογκ θα έπαιρνα vodafone international ή carrefour.

 

Το ξερουμε αυτο αλλα οταν εισαι εξω δε μπορεις να το χρησιμοποιησεις,σκεψου μονο οτι το συμβολαιο Q εχει χρεωση ανα κληση,ενω η Qcard χρονοχρεωση,δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα τωρα.....

 

 

μετά τις αυξήσεις στην Q, το vodafone international θα συμφέρει γιατί θα ναι ολόδια με σημαντική διαφορά ότι το μνμα στην voda είναι 4 λεπτά. Άρα αν δεν αλλάξει κάτι και σ αυτή, θα συμφέρει το vodafone international

 

Ναι και εχει ενα σημαντικο πλεονεκτημα μπορεις ανα πασα στιγμη να μεταφερθεις σε cu η νεο καρτοκινητο,εχει παγια χρεωση προς εξυπηρετηση πελ. και υπαρχουν διαθεσιμα πακετα μηνυματων,ομιλιας και internet,η νεα κινηση της wind ηταν αυτοκαταστροφικη για τη Qcard,θελει να την "τελειωσει" μια για παντα.......

 

μαλλον το καρφουρ συμφαιρει περισσοτερο απο ολα αυτα αν δεν ανεβασει χρεωσεις βεβαια καθως ειναι 0.0036/sec ενω το international ειναι 0.0043

 

το carrefour ναι ειναι πιο φτηνο αλλα δε μπορεις να μεταφερθεις με φορητοτητα....

Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως με συμφέρει πάλι η q γτ έχει μικρά πακέτα με 1€. κάνω τις υπόλοιπες κλήσεις μεσω intertelecom σχεδόν τσάμπα, οπότε δν με νοιαζει. αν άλλαζα πάντως θα πήγαινε voda international. Frog με τπτ, έχω ένα wu για μερικούς φίλους κ κάποιες φορές τα μνματα αργούν μέχρι κ 10 λεπτά! μια φορά ενα μνμ χάθηκε κι όλας, δν στάλθηκε ποτέ. κι οι κλήσεις άθλια ποιότητα. άντε γεια δλδ
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως με συμφέρει πάλι η q γτ έχει μικρά πακέτα με 1€. κάνω τις υπόλοιπες κλήσεις μεσω intertelecom σχεδόν τσάμπα, οπότε δν με νοιαζει. αν άλλαζα πάντως θα πήγαινε voda international. Frog με τπτ, έχω ένα wu για μερικούς φίλους κ κάποιες φορές τα μνματα αργούν μέχρι κ 10 λεπτά! μια φορά ενα μνμ χάθηκε κι όλας, δν στάλθηκε ποτέ. κι οι κλήσεις άθλια ποιότητα. άντε γεια δλδ

 

Συμφωνω μαζι σου οσο αναφορα την αξιοπιστια της cosmote,ο κοσμος ειναι παραπληροφορημενος και προκατειλημενος, εστω οι μισοι απο αυτους που εχουν WU το εχουν ψαξει καθολου και αποφασισανε να πανε σε αυτο το πακετο? αμφιβαλλω γι αυτους,το σιγουρο ειναι οτι η wind οσο και η vodafone δε θα εχουν ποτε προβληματα χωρητικοτητας,ειδικα η vodafone που εχει στησει δικτυο για αλλα 4 εκατομμυρια.....

Link to comment
Share on other sites

το carrefour ναι ειναι πιο φτηνο αλλα δε μπορεις να μεταφερθεις με φορητοτητα....

 

Από πότε σταμάτησε; Παλιά γινότανε. Το διαφήμιζαν μάλιστα.

 

Κι εγώ από ότι είδα το carrefour μοιάζει να συμφέρει, αλλά το χρησιμοποιεί κανείς; Το αντίστοιχο νήμα εδώ στο myphone είναι σχεδόν νεκρό, στο site της carrefour δεν έχει σχεδόν τίποτα, ενώ και στη vodafone η καρτοκινητή carrefour δείχνει παραμελημένη σε σχέση με τα δικά της προγράμματα. Ούτε αν έχει ειδοποίηση κλήσεων ή τηλεφωνητή δε λέει. Ψιλοπαρακμιακή κατάσταση μου φαίνεται.

 

Το vodafone international δεν το είχα προσέξει (μάλλον λόγω του international), αλλά γι εμένα που δεν στέλνω sms ούτε έχω γνωστούς μ' αυτό το πρόγραμμα, δεν έχει και μεγάλη διαφορά από την Q-card. Οπότε θα προτιμήσω να μείνω στο δίκτυο της wind που είναι δοκιμασμένο στις περιοχές που κινούμε.

 

Αλήθεια μπορώ να πάω με τον αριθμό μου από Wind1 σε Q card ή θα χρειαστώ διπλή φορητότητα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...ισως να εχει προαναφερθει αλλα το νημα ειναι τοσες πολλες σελιδες που δεν μπορεσα να βρω την απαντηση μου. Ειχα παρει πριν τα χριστουγεννα q card (και μαλιστα εντελως δωρεαν τοτε) απο ενα καταστημα wind και ειχα ενεργοποιησει τοτε το πακετο με 1500' + 1500 sms + 100MB internet. Η χρηση που του εκανα ηταν αποκλειστικα για ιντερνετ. Δεν χρειαστηκε ποτε να βαλω καρτα ...προφανως και ειχα ξεπερασει τα 100mb. Ωστωσο, ξοδεψα το υπολοιπο της καρτας σε τηλεφωνα (σε αλλα δικτυα κλπ) και προφανως μου κοπηκε το ιντερνετ. To παραξενο ειναι πως οταν ξανα φορτωσα με υπολοιπο (5 ευρω) χωρις να ενεργοποιησω καμμια υπηρεσια...συνεχισα να εχω ιντερνετ και μαλλον δωρεαν αφου δεν επεφτε το υπολοιπο μου....:O . Τι παιζει? ειναι καποια πολιτικη κατω απο το τραπεζι? Και το ρωταω αυτο γιατι σκεφτομαι σοβαρα να παω την συνδεση μου σε Q συμβολαιο με τα προπληρωμενα πακετακια που εχει που συμφερουν πολυ, και εαν ισχυει και εκει το "απεριοριστο" ιντερνετ αν δεν ξοδεψω τον χρονο ομιλιας....τοτε πιστευω πως ειναι παρα πολυ καλη λυση.
HUAWEI Ideos X5 με βοντα-συμβολαιο. Ικανοποιημενος 150% απο το κινητο. Βοντα=κλεφτες!
Link to comment
Share on other sites

Το δωρεαν ιντερνετ ειναι ενας γρυφος...ολοι σερφαρουμε δωρεαν και δεν μας εχει χρεωσει..δεν αναφερεται πουθενα και δεν ξερουμε ως ποτε θα ισχυει..

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το δωρεαν ιντερνετ ειναι ενας γρυφος...ολοι σερφαρουμε δωρεαν και δεν μας εχει χρεωσει..δεν αναφερεται πουθενα και δεν ξερουμε ως ποτε θα ισχυει..

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Το προσφερουν δωρεαν γιατι ειναι αργο,μεχρι που το βαριεσαι και στο τελος δεν εχεις ορεξη να ξαναμπεις....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρειάστηκε να κατεβασω στο νετμπουκ ενα αρχειο 80 mb και μέσω tethering από το blade έπιανα 280kb/sec. Δεν το λες και αργο...

 

 

Send from my ZTE-BLADE using Tapatalk Pro

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Το δωρεαν ιντερνετ ειναι ενας γρυφος...ολοι σερφαρουμε δωρεαν και δεν μας εχει χρεωσει..δεν αναφερεται πουθενα και δεν ξερουμε ως ποτε θα ισχυει..

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Δηλαδή αν έχω μια q card και δώσω 1 ευρώ για να έχω 300' ομιλίας, θα έχω ταυτόχρονα και δωρεάν internet χωρίς να πληρώσω τίποτα - χωρίς να ενεργοποίησω τίποτα, λόγω της ανεπίσημης πολιτικής της Q να μην χρεώνει το internet ;; thanks

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...