Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 22/3/2024 at 9:20 ΜΜ, Pppe said:

Ομοιοι ομοιω.

Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρει κανείς αν τα πακέτα εξωτερικού στην εφαρμογή της q δίνουν και παράταση του υπολοίπου χρημάτων;

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2024 at 7:54 ΜΜ, keysmith said:

τα mb από "δωράκι" (προσωπική προσφορά?) που αποκτούμε όταν ενεργοποιούμε αντίστοιχο πακέτο (11,9 πήρα 10gb και απεριόριστα λεπτά προς όλους) ισχύουν για Ε.Ε. σε ταξίδι; 

Το έχει δοκιμάσει κάποιος σίγουρα; Δεν μπορώ να βρω τι ισχύει κάπου γραμμένο. 

να μου απαντήσω εγώ λοιπόν γιατί τα έχω πάρει κρανίο που λέμε με την κοροϊδία..

Πάω ταξιδάκι Ρουμανία περνώντας οδικώς από Βουλγαρία πρώτα. Εχω ενεργοποιημένο το "προσωπική προσφορά" πακέτο με άπειρα λεπτά 10gb (που μου μένουν ακόμα 9) και δεν μπορώ να βρω πληροφορίες επίσημε ΑΝ ισχύει σε περιαγωγή. Βέβαια παλαιότερα αυτό που ξέραμε με οδηγία της ΕΕ ήταν ότι οποιοδήποτε "αγορασμένο" πακέτο δεδομένων (που δεν είναι δώρο με ανανέωση) ισχύει κανονικά στην ΕΕ ίσως με κάποια πολιτική ορθής χρήσης (πχ έως 4gb ξέρω γω).

Αλλά ΟΧΙ

Μολις πέρασα τα σύνορα με έβαλε σε ένα δίκτυο Edge 2G και αυτό. Από τις ρυθμίσεις το αναγκάζω να συνδεθεί σε 4G δίκτυο της Βουλγαρίας και αμέσως με χρεώνει 2€ (με αφήνει με 0,25€) και μου δίνει 1gb για την σημερινή μέρα μέχρι την επόμενη τα μεσάνυχτα (περίπου 2 μέρες δλδ). Που θα πει τα "προσωπικά δωράκια" πακέτα ΔΕΝ ισχύουν σε περιαγωγή ούτε ομιλία ούτε δεδομένα και ας μη το λέει πουθενά όταν το επιλέγεις να το αγοράσεις! Αυτό είναι το π..στικο! Οτι ΔΕΝ το λέει πουθενά όπως λέει σε άλλα πακέτα, και πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου αν ισχύει ή να ρωτάω σε forum (που δεν μου απάντησε κάποιος). 

Βρίζω λίγο λέω ούτε να μιλήσω δεν μπορώ, τες πα σε 2 μέρες βάζω κάρτα 13Ε και διαλέγω πακέτο DATA 5gb + δώρο 200' ομιλίας μέχρι νεωτέρας όπως το λέει με 9,80 και περισσεύουν και 2,5€ στο υπόλοιπό μου. Κοιτάω καλά το i (πληροφορίες) του πακέτου ΑΝ λειτουργούν αυτά τα mb στο εξωτερικό και διαβάζω κάπου ότι ναι τα mb λειτουργούν/ισχύουν σε περιαγωγή στην ΕΕ! Δε λέει όμως τπτ για τα λεπτά ομιλίας! Ούτε αν ισχύουν ούτε αν δεν ισχύουν. Λέω εγώ δεν μπορεί; Αφού ισχύουν τα mb θα ισχύει και η ομιλία.. Τι στο δι..λο; Μόνο τα mb και όχι η ομιλία από το ίδιο το πακέτα; Αν είναι δυνατόν!

Κάνω ένα τηλέφωνο ελλάδα στα ούτε 5 λεπτά η γραμμή πέφτει. Εκεί κατάλαβα ότι μου έχει φάει το υπόλοιπο 2,5€ ευρώ που είχα. Και ναι, μου είχε φάει 0,20€/λεπτό όσο είναι η default χρέωση ομιλίας περιαγωγής και με μηδένισε.. Τα mb κανονικά δουλεύαν βεβαια και το υπόλοιπο 200' ήταν εκεί ακέραιο αφού είχε φάει από τα χρήματα και όχι από το πακέτο!

Που θα πει η ΘΕΑ Q έχει πακέτο που τα mb ισχύουν περιαγωγή αλλά τα λεπτά ομιλίας του ίδιου πακέτου ΔΕΝ ισχύουν περιαγωγή και καθαρά δεν το λέει πουθενά!! ΓΤΠ (για τα πανηγύρια) είναι αυτός που το σκέφτηκε γιατί το μόνο που κατάφερε είναι να με τσαντίσει και να κάνω τον άλλο μηνα αίτηση φορητότητας στην frog. 

Είπα να τους πάρω να τους βρίσω στο chat ή σε τηλέφωνο να μου απαντήσουν γιατί ολόκληρο τμήμα μαρκετινγκ εταιρίας τάχα σοβαρής ΔΕΝ μπορεί να γράψει ένα i (information) σε κάθε πακετάκι ΣΩΣΤΑ, δλδ τι ισχύει και τι ΔΕΝ ισχύει να το ξέρουμε πριν την πατήσουμε. Εμένα μου "έφαγε" (θεωρώ με εξαπάτησε) 4,5€ από αυτήν την ιστορία δλδ θα το ξεπεράσω. Αλλά με τσάντισε τόσο που δεν λέγεται! Να τους χαίρονται του μανατζαραίους και αν διαβάζουν να τους δώσουν παράσημο γιατί είναι μανούλες να χάνουν πελάτες..

Αυτά..   😠

 

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε είναι δώρο ή προσφορά δεν ισχύει στην περιαγωγη. Επίσης αν πατήσεις πληροφορίες όταν ενεργοποιείς πακέτο, αναφέρονται όλοι οι όροι ξεκάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, nininikos said:

Οτιδήποτε είναι δώρο ή προσφορά δεν ισχύει στην περιαγωγη. Επίσης αν πατήσεις πληροφορίες όταν ενεργοποιείς πακέτο, αναφέρονται όλοι οι όροι ξεκάθαρα.

Εγώ γιατί δεν βλέπω τίποτα ξεκάθαρο ούστε στα "δώρα" (δεν βλέπω καμια πληροφορία κανένα κουμπί i, μπροστά μου τώρα το κοιτώ) Ενώ στο data πακέτο υπάρχει i (κουμπι) που σε πληροφορεί ότι τα δεδομένα ισχύουν για περιαγωγή χωρίς να λέει για την ομιλία. Αμα ήταν "ξεκάθαρα" (όπως λες) θα έλεγε "ξεκάθαρα" ότι η ομιλία ΔΕΝ ισχύει σε περιαγωγή όπως έλεγε παλαιότερα αν θυμάμαι σε διάφορα πακέτα. 

  

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, keysmith said:

Εμένα μου "έφαγε" (θεωρώ με εξαπάτησε) 4,5€ από αυτήν την ιστορία δλδ θα το ξεπεράσω. Αλλά με τσάντισε τόσο που δεν λέγεται!

Αυτά είναι γνωστά σε όλες τις εταιρείες. WiFi on the spot της κόκκινης έκοψε ξαφνικά το ροαμιν χωρίς προειδοποίηση. Τα ίδια και το φρόγκ σε φίλο.

Έτσι μάθαμε...των φρονίμων.... κλπ.

Έτσι μία eSIM για όλη την Ευρώπη με δεδομένα που δεν λήγουν και Q μόνο για εισερχόμενες. Για αυτό υπάρχουν τα φορουμς. Για άμυνα και να μην ανεβάζουμε πίεση. Τουλάχιστον η Q δίνει επέκταση υπολοίπου με αγορά πακέτου. Κάτι είναι κι αυτό.

Roaming Q

Επίσης στοf2g γράφει

Παρατηρήσεις

O χρόνος ομιλίας καταναλώνεται αρχικά με ελάχιστη διάρκεια κλήσης 3 λεπτά και στη συνέχεια, ανά δευτερόλεπτο.

Τα MB καταναλώνονται ανά ΚΒ.

Ο χρόνος ομιλίας δεν μπορεί να καταναλωθεί προς σταθερούς μη γεωγραφικούς αριθμούς (ενδεικτικά: σύντομους κωδικούς). Τα SMS και τα MB δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν προς υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας.

Tα MB για κίνηση Mobile Internet από ενεργοποιημένες προσφορές δεν θα μπορούν να καταναλωθούν σε περίπτωση μηδενικού υπολοίπου. Ελάχιστο προαπαιτούμενο υπόλοιπο εξακολουθεί να είναι το 0,01€.

Ο ενσωματωμένος χρόνος ομιλίας της προσφοράς μπορεί να καταναλωθεί για εξερχόμενες κλήσεις εντός Ελλάδας. Δεν ισχύει για κλήσεις περιαγωγής από Ε.Ε. προς Ε.Ε. (Ζώνη 1) και από και προς χώρες του υπόλοιπου κόσμου (Ζώνες 2-7), δορυφορικά και maritime δίκτυα. Τα SMS δεν μπορούν να καταναλωθούν σε καθεστώς περιαγωγής.

Τα ενσωματωμένα MB του πακέτου αφορούν σε πλοήγηση που γίνεται εντός Ελλάδας. Δεν ισχύουν για πλοήγηση που γίνεται κατά την περιαγωγή στην Ε.Ε. ή σε χώρες του υπόλοιπου κόσμου (Ζώνες 1-7).

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dimitroula10 said:

. Για αυτό υπάρχουν τα φορουμς. Για άμυνα και να μην ανεβάζουμε πίεση. 

δυστυχώς εγώ δεν ελαβα απάντηση που ρώτησα στο Forum πριν παω Ρουμανία 😞. Διότι ρώτησα αν και δεν πιστεύω ότι είναι δικαιολογία για τις εταιρίες "θα μπορούσες να ρωτήσεις ένα forum" 

Τες πα.. Οπως λέω οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. Ας έβαζαν σαφή i (πληροφορίες) σε ΟΛΑ τα πακέτα που πουλάνε και όχι να ρωτάμε forum. Στο πακέτο δωράκι ΔΕΝ έχει πληροφορίες και στα άλλα είναι κατά τη γνώμη μου μισές. Ταυτόχρονα έχουν "πολυμορφία" στους όρους που αλλάζουν ακόμα και στην ίδια κατηγορία πακέτων δημιουργώντας επιπλέον σύγχιση. Ετσι στην κατηγορία πακέτων DATA το δικό μου είχε ισχύ σε περιαγωγή ενώ το απο κάτω ΟΧΙ. 

Δεν είναι σωστά πράγματα αυτά. 

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, keysmith said:

δυστυχώς εγώ δεν ελαβα απάντηση που ρώτησα στο Forum πριν παω Ρουμανία

Ρίξε μια ματιά στα δίκτυα εξωτερικού και θα είσαι άρχοντας όταν ταξιδεύεις. Ότι έγινε έγινε, από εδώ και πέρα θα περάσεις στο 5% που λέει κάποια ψυχή. Η θα μείνεις στο 95😀

Link to comment
Share on other sites

Στο My Q υπάρχει ένα δωράκι από πάνω δεξιά εκεί λέει ΠΡΟΣΦΟΡΈΣ ΓΙΑ ΕΣΈΝΑ, δεν τις θέλω μου σπάει τα νεύρα πως μπορώ να τ αφαιρέσω?

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να ταξιδέψο στην Ολλανδία και Βέλγιο. Διαβάζω πολλά και διάφορα για το roaming ότι αφορά τα Q πακέτα στην εφαρμογή Q. Πιο πακέτο μου προτείνετε να είμαι καλυμμένος για κλήσεις προς Ελλάδα και τα Mb χωρίς να με χρεώνουν προστεθα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, misa said:

Πρόκειται να ταξιδέψο στην Ολλανδία και Βέλγιο. Διαβάζω πολλά και διάφορα για το roaming ότι αφορά τα Q πακέτα στην εφαρμογή Q. Πιο πακέτο μου προτείνετε να είμαι καλυμμένος για κλήσεις προς Ελλάδα και τα Mb χωρίς να με χρεώνουν προστεθα. Ευχαριστώ

Για Ευρώπη παίρνεις ένα πακέτο όπως το Q star δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Maevrios said:

Για Ευρώπη παίρνεις ένα πακέτο όπως το Q star δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο.

Διαβάζω για χρεώσεις, ψιλά γράμματα κλπ. απο άλλους χρήστες και είπα να ρωτήσω αυτούς που ξέρουν. Τι γνώμη έχεις για το πακέτο   Q Huge data star με 11,60 €? Είναι μόνο για  data? 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, misa said:

Διαβάζω για χρεώσεις, ψιλά γράμματα κλπ. απο άλλους χρήστες και είπα να ρωτήσω αυτούς που ξέρουν. Τι γνώμη έχεις για το πακέτο   Q Huge data star με 11,60 €? Είναι μόνο για  data? 

Αφού σου γράφει και 300 λεπτά, γιατί να είναι μόνο για data; Αν σε καλύπτει είσαι οκ για Ευρώπη!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Maevrios said:

Αφού σου γράφει και 300 λεπτά, γιατί να είναι μόνο για data; Αν σε καλύπτει είσαι οκ για Ευρώπη!

Ναι αλλά με μπερδεύει εκείνο Huge Data και είπα να ρωτήσω. Σε ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Maevrios said:

Αφού σου γράφει και 300 λεπτά, γιατί να είναι μόνο για data; Αν σε καλύπτει είσαι οκ για Ευρώπη!

  • Το Q-star huge με 16,10€ είναι και για δεδομένα και για ομιλία σε ΕΕ.
  • Ενώ τα προσωπικά πακέτα "δωράκια" δεν ισχύουν για περιαγωγή στην ΕΕ όπως πικρά έμαθα στην πράξη και δεν το λέει και πουθενά που ισχύουν! (σου λέει ασ'τον να δοκιμάσει).
  • Το πακέτο κατηγορίας DATA 5gb με δώρο λεπτά 200' ομιλίας είναι μονο τα DATA για ΕΕ και όχι τα λεπτά ομιλίας αλλά δεν το λέει βέβαια στην πράξη το μαθαίνεις. (ο,τι να ναι). Το από κάτω (τώρα βλέπω μονο unlimited, νομίζω είχε και άλλο εκεί) ΔΕΝ ισχύουν σε ΕΕ. 
  • Τα Compo ΔΕΝ έχουν περιαγωγή ούτε δεδομένα ούτε ομιλία

Υ.Γ. Στην frog από την άλλη έχει πακετάκι DATA με 8.9€ σου δίνει 10gb και 200' που ισχύουν και για ΕΕ και το λέει ξεκάθαρα.. Εκεί θα πάω.. και τον πρώτο χρόνο δίνει και άλλα δωράκια (120' κάθε μηνα κτλ). 

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να απενεργοποιήσω με κάποιον τρόπο τις πρωσοπικές προσφορές στο My Q app? Θέλω να εξαφανιστεί το σηματάκι με το δωράκι.

Ευχαριστώ Screenshot_2024-03-31-22-49-09-807.jpg.bfd4c5d0cdb22cc6efbf0f1face654fe.jpg

6 minutes ago, elkons said:

Μπορώ να απενεργοποιήσω με κάποιον τρόπο τις πρωσοπικές προσφορές στο My Q app? Θέλω να εξαφανιστεί το σηματάκι με το δωράκι.

Ευχαριστώ Screenshot_2024-03-31-22-49-09-807.jpg.bfd4c5d0cdb22cc6efbf0f1face654fe.jpg

 μήπως από το να γελάτε με το post θα μπορούσατε να βοηθήσετε λίγο ;σε Forum βρίσκετε 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ενδιαφέρει να λαμβάνεις προσφορές ή απλά δεν θες να βλέπεις το κουτάκι? Αν δεν σε ενδιαφέρουν προσφορές (οπότε δεν θέλεις να σου ξαναστείλουν) πας στις ρυθμίσεις επικοινωνίας και κλείνεις όλους τους διακόπτες για να μην έχεις επικοινωνία από κανέναν. Λογικά μετά από αυτό θα  σταματήσουν, από την επόμενη ημερομηνία που ανανεώνονται. Αν τις προσφορές τις θέλεις, ο μόνος τρόπος να φύγει το κουτάκι είναι να τις ενεργοποιήσεις... Και κάποια στιγμή θα έρθουν και οι επόμενες...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kmpatra said:

Δεν σε ενδιαφέρει να λαμβάνεις προσφορές ή απλά δεν θες να βλέπεις το κουτάκι? Αν δεν σε ενδιαφέρουν προσφορές (οπότε δεν θέλεις να σου ξαναστείλουν) πας στις ρυθμίσεις επικοινωνίας και κλείνεις όλους τους διακόπτες για να μην έχεις επικοινωνία από κανέναν. Λογικά μετά από αυτό θα  σταματήσουν. Αν τις προσφορές τις θέλεις, ο μόνος τρόπος να φύγει το κουτάκι είναι να τις ενεργοποιήσεις... Και κάποια στιγμή θα έρθουν και οι επόμενες...

Πολύ ωραία ευχαριστώ πολύ έκλεισα και τις 2 επιλογές στο ρυθμίσεις επικοινωνίας, επομένως μετά από αυτό θα εξαφανιστεί το κουτάκι όταν λήξουν αυτές. Σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά !

 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα. Θεωρητικά μιλάω ότι έτσι πρέπει να γίνει, δεν το έχω δοκιμάσει. Νομίζω και στα μηνύματα sms με αυτές τις προσφορές, υπάρχουν πληροφορίες για τη διαγραφή, αν θυμάμαι καλά υπάρχει κάποιο link.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kmpatra said:

Τίποτα. Θεωρητικά μιλάω ότι έτσι πρέπει να γίνει, δεν το έχω δοκιμάσει. Νομίζω και στα μηνύματα sms με αυτές τις προσφορές, υπάρχουν πληροφορίες για τη διαγραφή, αν θυμάμαι καλά υπάρχει κάποιο link.

Ναι υπάρχει λινκ και λέει επεξεργασία ρυθμίσεων επικοινωνίας κάπως έτσι.. θεωρητικά δεν θα ξανά λάβω προσφορά οπότε θα φύγει το κουτάκι και δεν θα με ζαλίζει με ειδοποιήσεις για προσφορές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, elkons said:

Ναι υπάρχει λινκ και λέει επεξεργασία ρυθμίσεων επικοινωνίας κάπως έτσι.. θεωρητικά δεν θα ξανά λάβω προσφορά οπότε θα φύγει το κουτάκι και δεν θα με ζαλίζει με ειδοποιήσεις για προσφορές κλπ.

Εαν θυμαμαι καλα, οταν ερχόταν προσφορά μεσω σμσ, εγραφε στο τελος "εαν δεν θελεις να λαμβανεις προσφορες πατησε (λινκ)"

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, misa said:

Ναι αλλά με μπερδεύει εκείνο Huge Data και είπα να ρωτήσω. Σε ευχαριστώ πολύ! 

Βασικά το καλύτερο είναι να πας με Vodafone ή Cosmote στο εξωτερικό.

7 ώρες πριν, keysmith said:

Το πακέτο κατηγορίας DATA 5gb με δώρο λεπτά 200' ομιλίας είναι μονο τα DATA για ΕΕ και όχι τα λεπτά ομιλίας αλλά δεν το λέει βέβαια στην πράξη το μαθαίνεις. (ο,τι να ναι). Το από κάτω (τώρα βλέπω μονο unlimited, νομίζω είχε και άλλο εκεί) ΔΕΝ ισχύουν σε ΕΕ. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, DITS said:

Μήπως γνωρίζει κάποιος το λεκτικό για να λάβεις πακέτο SMS με 1,5ε ?

Ήταν 101 στο 12410. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...