Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις ρυθμίσεις για το ίντερνετ αναφέρει αναλυτικά όλα τα πεδία και τι πρέπει να συμπληρώσεις.

Μήπως κοίταξες κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις για το ίντερνετ αναφέρει αναλυτικά όλα τα πεδία και τι πρέπει να συμπληρώσεις.

Μήπως κοίταξες κάπου αλλού;

 

Συγνωμα και παλι αλλα εμενα στις ρυθμισεις δεν εχει Επιλογή Roaming: Ενεργοποιημένη

Όνομα Προφίλ: Q Internet

Σημείο πρόσβασης: myq

Διακομιστής μεσολάβησης: (κενό)

Πόρτα: (κενό)

Αρχική σελίδα: (κενό)

Όνομα χρήστη: (κενό)

Κωδικός πρόσβασης: (κενό)

Επιλογή Roaming: Ενεργοποιημένη

Link to comment
Share on other sites

Είναι ήδη ενεργοποιημένη, αφού σου δείχνει το R στη μπάρα.
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμα και παλι αλλα εμενα στις ρυθμισεις δεν εχει Επιλογή Roaming: Ενεργοποιημένη

Όνομα Προφίλ: Q Internet

Σημείο πρόσβασης: myq

Διακομιστής μεσολάβησης: (κενό)

Πόρτα: (κενό)

Αρχική σελίδα: (κενό)

Όνομα χρήστη: (κενό)

Κωδικός πρόσβασης: (κενό)

Επιλογή Roaming: Ενεργοποιημένη

 

Μιλαει για το roaming (περιαγωγη) δεδομενων που πρεπει να ενεργοποιησεις και να το εχεις μονιμα ενεργοποιημενο αυτο. Αυτο δεν βρισκεται στις ρυθμισεις του apn αλλα στο ιδιο μενου απο εκει που ενεργοποιεις τον διακοπτη του internet (ρυθμισεις δικτυου κινητης τηλεφωνιας).

 

Είναι ήδη ενεργοποιημένη, αφού σου δείχνει το R στη μπάρα.

 

Δεν εχει σχεση αυτο, αλλο η περιαγωγη δεδομενων και αλλο η περιαγωγη που γινεται γενικα και αυτοματα για τις κλησεις/sms.

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

21/01/2015 πήγα σε καταστημα γουιντ να ξεκλειδωσω προσφορα 160 προς ολους/4,4 ευρω

πληρωσα 5 ευρω τα οποια επιστραφηκαν σημερα μετα απο τηλεφωνο

επισης σημερα εβαλα καρτα 10 ευρω και μου δωσανε 100ο λεπτα προς κιου και 500 μεγκαμπαιτ αντι για ενα γιγα γιατι ειπανε στο τηλεφωνο οτι για να παρω 1 γιγαμπαιτ επρεπε να ειχα βαλει καρτα μετα τις 21/02 γιατι γιαυτους ο μηνας μετραει μετα την τελευταια ανανεωση και θεωρουν ως ανανεωση το 5ευρω που εδωσα για να ξεκλειδωσω τη προσφορα οποτε η πολιτικη τους λεει οτι δεν ειναι απλως η 1η καρτα καθε μηνα αλλα και ενα μηνα μετα την τελευταια ανανεωση!!!!!!!!

Edited by Vasileios
Αλλαγή κεφαλαίων
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum αλλά τα κεφαλαία δεν διαβάζονται εύκολα ...
Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα

τιποτα δεν μου εδωσαν εξτρα

απτο τηλεφωνο μου τα ειπανε αυτα

αυτη τη στιγμη εχω μονο 1000 λεπτα προς κιου και 500 μεγκαμπαιτ

γιαυτους ο μηνας μετραει απο την τελευταια ανανεωση και οχι αν ειναι απλα η πρωτη καρτα του μηνα

επομενως για αυτους επρεπε να κανω ανανεωση 21/02 για να παρω 1 γιγα

 

 

AΝΑΝΕΩΣΗ ΚΑΡΤΑΣ

21/01/2015 πήγα σε καταστημα γουιντ να ξεκλειδωσω προσφορα 160 προς ολους/4,4 ευρω

πληρωσα 5 ευρω τα οποια επιστραφηκαν σημερα μετα απο τηλεφωνο

επισης σημερα εβαλα καρτα 10 ευρω και μου δωσανε 100ο λεπτα προς κιου και 500 μεγκαμπαιτ αντι για ενα γιγα γιατι ειπανε στο τηλεφωνο οτι για να παρω 1 γιγαμπαιτ επρεπε να ειχα βαλει καρτα μετα τις 21/02 γιατι γιαυτους ο μηνας μετραει μετα την τελευταια ανανεωση και θεωρουν ως ανανεωση το 5ευρω που εδωσα για να ξεκλειδωσω τη προσφορα οποτε η πολιτικη τους λεει οτι δεν ειναι απλως η 1η καρτα καθε μηνα αλλα και ενα μηνα μετα την τελευταια ανανεωση!!!!!!!!

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω ένα άθλιο πρόγραμμα της cosmote, το 20 (απεριόριστα κοσμοτέ, 40 προς όλους, 50-60 σμς + 70ΜΒ ίντερνετ). Μόνο με την κοπέλα μου μιλάω με cosmote κυρίως, γιατί πολύς κόσμος άλλαξε εταιρεία και μου έρχεται λογαριασμός κανά 30άρι+ επειδή ξεπερνάω το χρόνο.

Σκέφτομαι να το κάνω whatsup τη σύνδεση γιατί το χρειάζομαι + να γυρίσω τη 2η κάρτα σε Q.

Με online bonus έχω:

3 ευρώ 100' προς όλους με χρέωση ανά δευτερόλεπτο. Πες Βάζω 2 τέτοια. €6

2 ευρώ 400ΜΒ. Βάζω 2 τέτοια 800ΜΒ. €4 ευρώ

€2 sms to all 60. Βάζω και 3 τέτοια. €6 ευρώ.

€16 σύνολο και καλύπτομαι περισσότερο από το 20άρικο που δίνω στην cosmote το μήνα.

Έχω χάσει κάτι στον υπολογισμό; Καλά δεν τα έχω υπολογίσει; Υπάρχει κάποια κρυφή παράμετρος που έχω παραβλέψει;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω ένα άθλιο πρόγραμμα της cosmote, το 20 (απεριόριστα κοσμοτέ, 40 προς όλους, 50-60 σμς + 70ΜΒ ίντερνετ). Μόνο με την κοπέλα μου μιλάω με cosmote κυρίως, γιατί πολύς κόσμος άλλαξε εταιρεία και μου έρχεται λογαριασμός κανά 30άρι+ επειδή ξεπερνάω το χρόνο.

Σκέφτομαι να το κάνω whatsup τη σύνδεση γιατί το χρειάζομαι + να γυρίσω τη 2η κάρτα σε Q.

Με online bonus έχω:

3 ευρώ 100' προς όλους με χρέωση ανά δευτερόλεπτο. Πες Βάζω 2 τέτοια. €6

2 ευρώ 400ΜΒ. Βάζω 2 τέτοια 800ΜΒ. €4 ευρώ

€2 sms to all 60. Βάζω και 3 τέτοια. €6 ευρώ.

€16 σύνολο και καλύπτομαι περισσότερο από το 20άρικο που δίνω στην cosmote το μήνα.

Έχω χάσει κάτι στον υπολογισμό; Καλά δεν τα έχω υπολογίσει; Υπάρχει κάποια κρυφή παράμετρος που έχω παραβλέψει;

Ευχαριστώ!

 

Νομίζω ότι δε σε συμφέρει να δώσεις 2 ευρώ για τα 400ΜΒ. Αρκεί να πάρεις "κάρτα" 10 ευρώ με paypal. Αυτομάτως σου χαρίζουν 1024ΜΒ.

Επίσης εξέτασε μήπως δεν αγοράζεις καθόλου πακέτο για SMS, αφού πλέον έχουν πεθάνει τα SMS. Νομίζω ότι στατιστικά οι περισσότεροι δε στέλνουν περισσότερα από 1 SMS ανα 2 ημέρες (ήτοι 15 SMS/μήνα).

 

Πάντως να σου πω ότι και εγώ σήμερα μόλις ενεργοποίησα το δικό μου Q, οπότε δεν είμαι και ο πιο σχετικός.

Πρέπει να περάσουν 2-3 μήνες για να έχω κατασταλαγμένη άποψη.

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω ένα άθλιο πρόγραμμα της cosmote, το 20 (απεριόριστα κοσμοτέ, 40 προς όλους, 50-60 σμς + 70ΜΒ ίντερνετ). Μόνο με την κοπέλα μου μιλάω με cosmote κυρίως, γιατί πολύς κόσμος άλλαξε εταιρεία και μου έρχεται λογαριασμός κανά 30άρι+ επειδή ξεπερνάω το χρόνο.

Σκέφτομαι να το κάνω whatsup τη σύνδεση γιατί το χρειάζομαι + να γυρίσω τη 2η κάρτα σε Q.

Με online bonus έχω:

3 ευρώ 100' προς όλους με χρέωση ανά δευτερόλεπτο. Πες Βάζω 2 τέτοια. €6

2 ευρώ 400ΜΒ. Βάζω 2 τέτοια 800ΜΒ. €4 ευρώ

€2 sms to all 60. Βάζω και 3 τέτοια. €6 ευρώ.

€16 σύνολο και καλύπτομαι περισσότερο από το 20άρικο που δίνω στην cosmote το μήνα.

Έχω χάσει κάτι στον υπολογισμό; Καλά δεν τα έχω υπολογίσει; Υπάρχει κάποια κρυφή παράμετρος που έχω παραβλέψει;

Ευχαριστώ!

 

Για να υπολογισεις το συνολικο κοστος προσεθεσε και το 12% που ειναι το τελος κινητης τηλεφωνιας και σου αφαιρειται απο την καρτα με την ενεργοποιηση της.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δε σε συμφέρει να δώσεις 2 ευρώ για τα 400ΜΒ. Αρκεί να πάρεις "κάρτα" 10 ευρώ με paypal. Αυτομάτως σου χαρίζουν 1024ΜΒ.

Επίσης εξέτασε μήπως δεν αγοράζεις καθόλου πακέτο για SMS, αφού πλέον έχουν πεθάνει τα SMS. Νομίζω ότι στατιστικά οι περισσότεροι δε στέλνουν περισσότερα από 1 SMS ανα 2 ημέρες (ήτοι 15 SMS/μήνα).

 

Πάντως να σου πω ότι και εγώ σήμερα μόλις ενεργοποίησα το δικό μου Q, οπότε δεν είμαι και ο πιο σχετικός.

Πρέπει να περάσουν 2-3 μήνες για να έχω κατασταλαγμένη άποψη.

 

Έχεις δίκιο για τα MB.

Οπότε βάζω €10 κάθε μήνα. Έχω 1024MB.

Από κει και πέρα μοιράζω αυτό το €10 μιας και μου μένει στην κάρτα και το χωρίζω σε online €3 ή €2 για χρόνο ομιλίας ή sms. Καλά δεν τα λέω;;;

Έχει κάποιο λάκο η φάβα;

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι.

Λάβε υπόψη σου και το 12% που σου είπε ο φίλος παραπάνω. Κάρτα 10 ευρώ=8.93 ευρώ για αγορά πακέτων.

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου με το θέμα της λάθος χρέωσης τους 1€ για χρήση δεδομένων.

 

Όταν διάβαζα τα παράπονα άλλων μελών του φόρουμ ότι τους χρέωναν για χρήση δεδομένων, πίστευα ότι δεν ξέρουν να κάνουν σωστή χρήση των smartphones και οι χρεώσεις προκύπτουν από την άγνοια τους. Σε γενικές γραμμές πίστευα ότι γκρινιάζουν χωρίς λόγο μέχρι που έφτασε και η σειρά μου...

 

Κάθε πρώτη του μηνός αγοράζω το πακέτο δεδομένων των 400ΜΒ αν και το χρησιμοποιώ ελάχιστα αλλά θέλω να υπάρχει για το αν παραστεί ανάγκη χρήσης του.

Την Κυριακή 1/2 το πρωί έλαβα ένα SMS ότι χρεώθηκα 1€ για κίνηση δεδομένων κατά την προηγούμενη μέρα. Έλεγα πως είναι δυνατόν να έγινε αυτό από την στιγμή που το πακέτο δεδομένων που είχα αγοράσει και ήταν σχεδόν ανέπαφο, έληγε ένα λεπτό πριν τα μεσάνυχτα της Δευτέρας 2/2.

 

Επικοινώνησα κατευθείαν μέσω facebook με την σελίδα της Q και μέσα σε 48 ώρες το ποσό του 1€ είχε επιστραφεί στο λογαριασμό μου. Είμαι ικανοποιημένος με την συμπεριφορά της εταιρίας που αναγνώρισε το λάθος της επιστρέφοντας μου το ποσό αλλά και αρκετά επιφυλακτικός πλέον μαζί τους γιατί με έκανε να κινήσω μια διαδικασία για ένα γεγονός που δεν θα έπρεπε να συμβεί.

 

Προσέχετε λοιπόν κάθε κίνηση στο λογαριασμό σας γιατί τα “τυχαία λάθη του συστήματος” παραμονεύουν και μπορεί να χτυπήσουν και την δική σας πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου με το θέμα της λάθος χρέωσης τους 1€ για χρήση δεδομένων.

 

Όταν διάβαζα τα παράπονα άλλων μελών του φόρουμ ότι τους χρέωναν για χρήση δεδομένων, πίστευα ότι δεν ξέρουν να κάνουν σωστή χρήση των smartphones και οι χρεώσεις προκύπτουν από την άγνοια τους. Σε γενικές γραμμές πίστευα ότι γκρινιάζουν χωρίς λόγο μέχρι που έφτασε και η σειρά μου...

 

Κάθε πρώτη του μηνός αγοράζω το πακέτο δεδομένων των 400ΜΒ αν και το χρησιμοποιώ ελάχιστα αλλά θέλω να υπάρχει για το αν παραστεί ανάγκη χρήσης του.

Την Κυριακή 1/2 το πρωί έλαβα ένα SMS ότι χρεώθηκα 1€ για κίνηση δεδομένων κατά την προηγούμενη μέρα. Έλεγα πως είναι δυνατόν να έγινε αυτό από την στιγμή που το πακέτο δεδομένων που είχα αγοράσει και ήταν σχεδόν ανέπαφο, έληγε ένα λεπτό πριν τα μεσάνυχτα της Δευτέρας 2/2.

 

Επικοινώνησα κατευθείαν μέσω facebook με την σελίδα της Q και μέσα σε 48 ώρες το ποσό του 1€ είχε επιστραφεί στο λογαριασμό μου. Είμαι ικανοποιημένος με την συμπεριφορά της εταιρίας που αναγνώρισε το λάθος της επιστρέφοντας μου το ποσό αλλά και αρκετά επιφυλακτικός πλέον μαζί τους γιατί με έκανε να κινήσω μια διαδικασία για ένα γεγονός που δεν θα έπρεπε να συμβεί.

 

Προσέχετε λοιπόν κάθε κίνηση στο λογαριασμό σας γιατί τα “τυχαία λάθη του συστήματος” παραμονεύουν και μπορεί να χτυπήσουν και την δική σας πόρτα.

 

και γω τα ιδια.μονο με κραξιμο απο το fb εγινε δουλεια.Με email απο το site τους σε γραφουν ασχημα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δε σε συμφέρει να δώσεις 2 ευρώ για τα 400ΜΒ. Αρκεί να πάρεις "κάρτα" 10 ευρώ με paypal. Αυτομάτως σου χαρίζουν 1024ΜΒ.

Επίσης εξέτασε μήπως δεν αγοράζεις καθόλου πακέτο για SMS, αφού πλέον έχουν πεθάνει τα SMS. Νομίζω ότι στατιστικά οι περισσότεροι δε στέλνουν περισσότερα από 1 SMS ανα 2 ημέρες (ήτοι 15 SMS/μήνα).

 

Πάντως να σου πω ότι και εγώ σήμερα μόλις ενεργοποίησα το δικό μου Q, οπότε δεν είμαι και ο πιο σχετικός.

Πρέπει να περάσουν 2-3 μήνες για να έχω κατασταλαγμένη άποψη.

Τα 1024 mb δωρο ειναι για ανανεωσεις εως 28/2.Μακαρι να συνεχισουν την προσφορα επ αοριστο!Επισης τα μηνυματα στην Q στοιχιζουν 6,5 λεπτα το 1 και οχι 10 λεπτα οπως στις αλλες εταιριες.

Edited by themob
Link to comment
Share on other sites

Τα 1024 mb δωρο ειναι για ανανεωσεις εως 28/2.Μακαρι να συνεχισουν την προσφορα επ αοριστο!Επισης τα μηνυματα στην Q στοιχιζουν 6,5 λεπτα το 1 και οχι 10 λεπτα οπως στις αλλες εταιριες.

Και στο Frog ίδια τιμή έχουν τα sms..το θέμα είναι πως καμία δεν έχει φθηνότερο sms απο κάποια άλλη...και αυτό έχει κάποια σημασία νομίζω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα.

Έχω ένα άθλιο πρόγραμμα της cosmote, το 20 (απεριόριστα κοσμοτέ, 40 προς όλους, 50-60 σμς + 70ΜΒ ίντερνετ). Μόνο με την κοπέλα μου μιλάω με cosmote κυρίως, γιατί πολύς κόσμος άλλαξε εταιρεία και μου έρχεται λογαριασμός κανά 30άρι+ επειδή ξεπερνάω το χρόνο.

Σκέφτομαι να το κάνω whatsup τη σύνδεση γιατί το χρειάζομαι + να γυρίσω τη 2η κάρτα σε Q.

Με online bonus έχω:

3 ευρώ 100' προς όλους με χρέωση ανά δευτερόλεπτο. Πες Βάζω 2 τέτοια. €6

2 ευρώ 400ΜΒ. Βάζω 2 τέτοια 800ΜΒ. €4 ευρώ

€2 sms to all 60. Βάζω και 3 τέτοια. €6 ευρώ.

€16 σύνολο και καλύπτομαι περισσότερο από το 20άρικο που δίνω στην cosmote το μήνα.

Έχω χάσει κάτι στον υπολογισμό; Καλά δεν τα έχω υπολογίσει; Υπάρχει κάποια κρυφή παράμετρος που έχω παραβλέψει;

Ευχαριστώ!

Έτσι είναι αλλά έχε υπόψη σου πως αναφέρεσαι σε online bonus, οπότε θα πρέπει να ενεργοποιείς τα πακέτα online και δευτερον κάποια bonus έχουν μια ημερομηνία π.χ το 3€ to all έχει το συγκεκριμένο bonus μέχρι της 28/2/15 στη συνέχεια είτε θα έχει παράταση, το πιο πιθανό, είτε θα ισχύει κάτι διαφορετικό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εδώ και 2-3 ημέρες είμαι νέος χρήστης της Q και εγώ.

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν δουλεύει το internet, όπως και σε κάποιους φίλους πιο πάνω.

 

Έχω ρυθμίσει τα πάντα όπως αναφέρεται στο site της q, έχω ενεργοποιήσει το data roaming και έχω κάνει restart.

Μίλησα με την τηλέφωνική εξυπηρέτηση και μου είπαν τα ίδια. Επίσης έκαναν έναν τεχνικό έλεγχο και τα βρήκαν όλα καλά.

 

Καταλήξαμε ότι μπορεί να φταίει το τηλέφωνο (android, LG L9 II με custom rom). Μου πρότειναν να βάλω την SIM σε άλλη συσκευή για να δω τι γίνεται.

 

Επειδή τώρα δεν έχω αυτή τη δυνατότητα, μήπως έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια άλλη ιδέα, κατί που μπορεί να μου ξέφυγε;;;

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εδώ και 2-3 ημέρες είμαι νέος χρήστης της Q και εγώ.

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν δουλεύει το internet, όπως και σε κάποιους φίλους πιο πάνω.

 

Έχω ρυθμίσει τα πάντα όπως αναφέρεται στο site της q, έχω ενεργοποιήσει το data roaming και έχω κάνει restart.

Μίλησα με την τηλέφωνική εξυπηρέτηση και μου είπαν τα ίδια. Επίσης έκαναν έναν τεχνικό έλεγχο και τα βρήκαν όλα καλά.

 

Καταλήξαμε ότι μπορεί να φταίει το τηλέφωνο (android, LG L9 II με custom rom). Μου πρότειναν να βάλω την SIM σε άλλη συσκευή για να δω τι γίνεται.

 

Επειδή τώρα δεν έχω αυτή τη δυνατότητα, μήπως έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια άλλη ιδέα, κατί που μπορεί να μου ξέφυγε;;;

 

βαλε το σωστο apn και στο τυπος apn αστο κενο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε!

 

Το λάθος μου ήταν ότι έβαζα APN Type = Internet , σύμφωνα με τις οδηγίες της Q.

Μου προέκυψε μια 2η ερώτηση: δεν υπάρχει δυνατότητα να βλέπω το Η+, Η, 3G, Ε kλπ, αλλά μόνον το R;;

Δεν είναι κατατοπιστικό....

 

Edit: OK, το έλυσα με αυτό http://forum.xda-developers.com/xposed/modules/xposed-national-roaming-t2420249 . Επειδή έχω cm11, αρχικά έκανα install το "xposed framework" και μετά έβαλα το "NationalRoaming.apk". Οπότε τώρα είδα Η+ αντί για R. :)

Edited by ktselios
SOLVED!
OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Τα 1024 mb δωρο ειναι για ανανεωσεις εως 28/2.Μακαρι να συνεχισουν την προσφορα επ αοριστο!Επισης τα μηνυματα στην Q στοιχιζουν 6,5 λεπτα το 1 και οχι 10 λεπτα οπως στις αλλες εταιριες.

Ξαναδώσαν παράταση ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δω ποιές επάφες μου είναι στο δίκτυο της Q;

 

Δυστυχως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...