Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

pavlitakis1 highpriest kormos, εχω κανονικά internet στο κινητό μέσω της Q στη SIM1 μέσω 3G. Με τη vodafone μπόρεσα να κάνω tethering πάλι μεσω της SIM1.

To θέμα πιστεύω έχει να κάνει με την έκδοση του Android και την Q. βλέπε εδώ:https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=38563

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει οτι κάνει tethering (wifi-hotspot ή usb) (διαμοιρασμό internet) σε άλλες συσκευές με Q με andoid 4.1.2 και πάνω???

Οι τύποι στην Q δυστυχώς δεν έχουν ιδέα

 

 

Λοιπόν πρόσεξε τι θα αναφέρω απο δική μου περίπτωση αλλα με iOS!

 

Δυστυχώς με την Q δεν

Μπορούσα να μοιραστώ το Ίντερνετ ότι και να έκανα.

Ότι και αν έψαξα απο διαδικασίες.

Η λύση στο θέμα μου ήρθε όταν η συσκευή μου iPhone πήρε το δρόμο του JB και ΜΟΝΟ με μια έξτρα εφαρμογή που αγόρασα κατάφερα ακόμα και τώρα που γράφω να μοιράσω το Ίντερνετ.

Δυστυχώς όταν προσπαθούσα μου εμφάνιζε μήνυμα πως πρέπει να επικοινωνήσω με τον πάροχο μου για να αγοράσω έξτρα πακέτο που θα μπορω να μοιράζω το Ίντερνετ.

 

Είναι όντως άκυρο τελείως όταν με συσκευές που έχουν Android λογισμικό και με F2G γίνεται κανονικά και απροβλημάτιστα!

 

Αυτο που κατάλαβα είναι πως ναι ίδιος πάροχος αλλα λόγω θεωρητικά πάντα καλύτερων προνομίων απο την Q εχει περιορισμούς!

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρόσεξε τι θα αναφέρω απο δική μου περίπτωση αλλα με iOS!

 

Δυστυχώς με την Q δεν

Μπορούσα να μοιραστώ το Ίντερνετ ότι και να έκανα.

Ότι και αν έψαξα απο διαδικασίες.

Η λύση στο θέμα μου ήρθε όταν η συσκευή μου iPhone πήρε το δρόμο του JB και ΜΟΝΟ με μια έξτρα εφαρμογή που αγόρασα κατάφερα ακόμα και τώρα που γράφω να μοιράσω το Ίντερνετ.

 

Δε ξέρω τι iphone έχεις, αλλα παρεπιπτώντος πριν παρω το LG android, στο προηγούμενο μου κινητό 3GS ios 6 μπορούσα κανονικά με την ίδια κάρτα q να κάνω tethering (μέσω usb και bluetooth). Τώρα με το android τίποτα.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι iphone έχεις, αλλα παρεπιπτώντος πριν παρω το LG android, στο προηγούμενο μου κινητό 3GS ios 6 μπορούσα κανονικά με την ίδια κάρτα q να κάνω tethering (μέσω usb και bluetooth). Τώρα με το android τίποτα.. :blink:

 

Έχω iPhone 4 v5.x.x και δεν με αφήνει χωρίς την εφαρμογή να μοιραστώ το Ίντερνετ.

 

Με δικές μου προσπάθειες πάντως εχει σταθεί αδύνατον!

 

Δες τι μπορεί να απαντήσει κάποιος άλλος με android.

 

Τόσοι γράφουν εδω, πιστεύω κάποιος άμεσα να μπορεί να κάνει μια δοκιμή! ;)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

pavlitakis1 highpriest kormos, εχω κανονικά internet στο κινητό μέσω της Q στη SIM1 μέσω 3G. Με τη vodafone μπόρεσα να κάνω tethering πάλι μεσω της SIM1.

To θέμα πιστεύω έχει να κάνει με την έκδοση του Android και την Q. βλέπε εδώ:https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=38563

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει οτι κάνει tethering (wifi-hotspot ή usb) (διαμοιρασμό internet) σε άλλες συσκευές με Q με andoid 4.1.2 και πάνω???

Οι τύποι στην Q δυστυχώς δεν έχουν ιδέα

 

Γίνετε κανονικά. Έχω 4.2.1 και δεν εχω κανένα πρόβλημα .Μάλιστα μόλις το δοκίμασα για σου απαντήσω σίγουρα .

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι και στην επίσημη σελίδα αυτο; Να αναμένουμε ανανέωση εφαρμογής δηλαδή ή μέσω της σελίδας μόνο;

 

Είμαι απο smartphone και περιορισμένη κάλυψη δικτύου και δεν μπόρω να το ψάξω...!

 

Ευχαριστώ.

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει μονάδες πριν αρκετές ημέρες από το site. Βολικό όταν δεν προλαβαίνεις να περάσεις από το κατάστημα να δεις και τα κορίτσια.

Αλλιώς δεν λέει, ας σκεφτούμε ότι αυτή η βόλτα μας είναι ένα από τα πράγματα που δίνει μια δουλειά σε αρκετούς ανθρώπους.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς δεν λέει, ας σκεφτούμε ότι αυτή η βόλτα μας είναι ένα από τα πράγματα που δίνει μια δουλειά σε αρκετούς ανθρώπους.

 

καποιοι αλλοι ομως παιρνουν τα λεφτα που θα επαιρναν τα καταστήματα.

πχ εργαζόμενοι στους σερβερς, προγραμματιστές, πωλητές κατασκευαστές harware, σχεδιαστές ιστοσελίδων κλπ. Περίεργο βέβαια αλλά το ιδιο έγινε με τους καραγωγείς όταν βγήκαν τα φορτηγά, τους ιδιοκτήτες σταυλων και αλόγων όταν ξεκίνησε η παραγωγή των αυτοκινήτων. Εξέλιξη λέγεται.:)

Link to comment
Share on other sites

Γίνετε κανονικά. Έχω 4.2.1 και δεν εχω κανένα πρόβλημα .Μάλιστα μόλις το δοκίμασα για σου απαντήσω σίγουρα .

 

Σ'ευχαριστω μένει να καταλάβω τι άλλο μπορεί να φταίει..:worry:

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 αριθμούς σε Q εκ των οποίων ο ένας ήταν σε σχεδόν αχρησία για 1 χρόνο, τώρα που άρχισα να τον χρησιμοποιώ πάλι αντιμετωπίζω το εξής κουφό:

Δέν μπορώ να ενεργοποιήσω κανένα πακέτο είτε τηλεφωνικά είτε από το site!

Γιά την ακρίβεια αφού κάνω όλη την διαδικασία, μετά από μικρή αναμονή ακούω το μήνυμα: "Λυπούμαστε, το σύστημα δεν είναι προσωρινά διαθέσιμο, παρακαλώ προσπαθήστε αργότερα..":mad:

Αυτό ακριβώς συμβαίνει και προσπαθώντας από το myQ (παραθέτω screenshots) ενώ ανανένωση χρόνου ομιλίας μπορώ να κάνω.

Σημειώστε επίσης ότι στον άλλο μου αριθμό Q, ενεργοποιώ ότι πακέτο θέλω με όποιο τρόπο θέλω...

Θα μου πείτε γιατί δεν επικοινωνείς με την εξυπηρέτηση πελατών?

Τηλεφώνησα λοιπόν πρίν μία εβδομάδα τους είπα το πρόβλημα, προσπάθησαν να κάνουν διάφορα, δεν κατάφεραν τίποτα και προώθησαν το πρόβλημα στο τεχνικό τμήμα όπου μου υποσχέθηκαν ότι κάποιος θα επικοινωνήσει μαζί μου εντός 2 ημερών..

Αφού πέρασαν οι 2 ημέρες χωρίς αποτέλεσμα, έστειλα μέιλ στην υποστήριξη πελατών όπου αφού ξανά-μανά τους ανέλυσα το πρόβλημα τους ζήτησα -ευγενικά- να με ενημερώσουν για την πορεία επίλυσης.

Όπως καταλαβαίνετε ακόμα δέν έχω κανένα νέο τους και επειδή δεν βλέπω φως, ρωτάω μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν.

Edited by VGi
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις κλήση εξερχόμενη χωρίς πακέτο ; μπορει και να έληξε ο αριθμός σου. Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλώ κανονικά άλλους αριθμούς και ανανεώνω κανονικά τον χρόνο μου αλλά δεν μπορώ να ενεργοποιήσω πακέτο!

(και βέβαια δεν έχω καμμία διάθεση να χρεώνομαι τις βασικές τιμές!)

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 αριθμούς σε Q εκ των οποίων ο ένας ήταν σε σχεδόν αχρησία για 1 χρόνο, τώρα που άρχισα να τον χρησιμοποιώ πάλι αντιμετωπίζω το εξής κουφό:

Δέν μπορώ να ενεργοποιήσω κανένα πακέτο είτε τηλεφωνικά είτε από το site!

Γιά την ακρίβεια αφού κάνω όλη την διαδικασία, μετά από μικρή αναμονή ακούω το μήνυμα: "Λυπούμαστε, το σύστημα δεν είναι προσωρινά διαθέσιμο, παρακαλώ προσπαθήστε αργότερα..":mad:

Αυτό ακριβώς συμβαίνει και προσπαθώντας από το myQ (παραθέτω screenshots) ενώ ανανένωση χρόνου ομιλίας μπορώ να κάνω.

Σημειώστε επίσης ότι στον άλλο μου αριθμό Q, ενεργοποιώ ότι πακέτο θέλω με όποιο τρόπο θέλω...

Θα μου πείτε γιατί δεν επικοινωνείς με την εξυπηρέτηση πελατών?

Τηλεφώνησα λοιπόν πρίν μία εβδομάδα τους είπα το πρόβλημα, προσπάθησαν να κάνουν διάφορα, δεν κατάφεραν τίποτα και προώθησαν το πρόβλημα στο τεχνικό τμήμα όπου μου υποσχέθηκαν ότι κάποιος θα επικοινωνήσει μαζί μου εντός 2 ημερών..

Αφού πέρασαν οι 2 ημέρες χωρίς αποτέλεσμα, έστειλα μέιλ στην υποστήριξη πελατών όπου αφού ξανά-μανά τους ανέλυσα το πρόβλημα τους ζήτησα -ευγενικά- να με ενημερώσουν για την πορεία επίλυσης.

Όπως καταλαβαίνετε ακόμα δέν έχω κανένα νέο τους και επειδή δεν βλέπω φως, ρωτάω μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν.

 

Δοκίμασες σε κάποια άλλη συσκευή;

 

Απο τη στιγμή που μπορείς να έχεις και εισερχόμενη και εξερχόμενη κλήση κανονικά αυτο που θα μπορούσα να σου πω είναι να επισκεφτείς ένα κατάστημα της Wind / Public να κάνουν για λογαριασμό σου αυτη την ενέργεια.

Υπάρχει η πιθανότητα μετα απο 1 χρόνο "παύσης" όπως λες να εχει να κάνει και με την κάρτα sim.

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες σε κάποια άλλη συσκευή;

 

Απο τη στιγμή που μπορείς να έχεις και εισερχόμενη και εξερχόμενη κλήση κανονικά αυτο που θα μπορούσα να σου πω είναι να επισκεφτείς ένα κατάστημα της Wind / Public να κάνουν για λογαριασμό σου αυτη την ενέργεια.

Υπάρχει η πιθανότητα μετα απο 1 χρόνο "παύσης" όπως λες να εχει να κάνει και με την κάρτα sim.

 

Σε άλλη συσκευή έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Τον τρόπο ενεργοποίησης πακέτων με επίσκεψη σε κατάστημα αναγκάζωμαι και κάνω μέχρι τώρα, αλλά προφανώς δεν μπορεί να είναι αυτό η λύση, όπως ίσως είδες στο screenshot που παρέθεσα από το myQ με αυτόν τον τρόπο ενεργοποίησης πακέτων δεν μπορώ να δώ ούτε καν τι πακέτα έχω ενεργοποιημένα ούτε βέβαια τα υπολοιπόμενα των πακέτων (πχ internet) και εν πάσει περιπτώσει είναι ένα πρόβλημα που πρέπει νομίζω να λυθεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλώ κανονικά άλλους αριθμούς και ανανεώνω κανονικά τον χρόνο μου αλλά δεν μπορώ να ενεργοποιήσω πακέτο!

(και βέβαια δεν έχω καμμία διάθεση να χρεώνομαι τις βασικές τιμές!)

 

Αφού ήταν ανενεργός αριθμός, γιατί δεν παίρνεις καινούργιο? Δωρεάν είναι και ζητάς να σου μεταφέρουν τα χρήματα.

Με τα δώρα ενεργοποίησης θα ενημερωθούν οι επαφές σου αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλη συσκευή έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Τον τρόπο ενεργοποίησης πακέτων με επίσκεψη σε κατάστημα αναγκάζωμαι και κάνω μέχρι τώρα, αλλά προφανώς δεν μπορεί να είναι αυτό η λύση, όπως ίσως είδες στο screenshot που παρέθεσα από το myQ με αυτόν τον τρόπο ενεργοποίησης πακέτων δεν μπορώ να δώ ούτε καν τι πακέτα έχω ενεργοποιημένα ούτε βέβαια τα υπολοιπόμενα των πακέτων (πχ internet) και εν πάσει περιπτώσει είναι ένα πρόβλημα που πρέπει νομίζω να λυθεί...

 

 

Δοκίμασες να αλλάξεις την κάρτα sim μήπως για κάποιο "άγνωστο" λόγο εχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.

Ξέρω θα χρεωθείς το κόστος της αλλαγής (5€) απλα επειδή δεν βλέπω να λύνεις το πρόβλημα με την εξυπηρέτηση...!

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γίνει κάτι με την εξυπηρέτηση αυτό θα κάνω, αλλά έλεγα μήπως κάποιος είχε αντίστοιχο πρόβλημα στο παρελθόν να μου πεί την εμπειρία του...
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γίνει κάτι με την εξυπηρέτηση αυτό θα κάνω, αλλά έλεγα μήπως κάποιος είχε αντίστοιχο πρόβλημα στο παρελθόν να μου πεί την εμπειρία του...

 

Το μυαλό μου παει στην κάρτα sim ποιο πολύ γιατί τη συσκευή την αποκλείουμε! , αφου δοκιμές έγιναν. Το "ανενεργό" νούμερο το αποκλείουμε αφου μπορείς και κανεις ανανεώσεις απο κατάστημα. Άρα μένει μόνο η sim. :)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Nα παρεις ενα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων και να τους ριξεις ενα χεσιμο και μονο τοτε θα λυθει το προβλημα σου. Αν περνεις ευγενικα θα παρεις 1000 φορες και την δουλεια σου δεν θα την κανεις τελικα. Δεν το λεω ετσι τυχαια μιλαω απο προσωπικες εμπειριες.

Οταν καταλαβουμε οτι δεν μας κανουν χαρη και τους πληρωνουμε για να μας παρεχουν συγκεκριμενες υπηρεσιες και διωξουμε τον ραγιαδισμο που μας διακατεχει σαν εθνος τοτε πολλα θα αλλαξουν. Προσφατα πηρα πιστωτικο οριο τα 20 ευρω της χριστουγεννιατικης προσφορας για ενα χρονο. Η γνωστη αλητικη προσφορα με τον διπλασιασμο του χρονου ομιλιας αν εβαζες 20 ευρω και πανω οπου σε κανενα σημειο της δεν αναφερε οτι ισχυει για ενα μηνα σε αντιθεση με ολα τα προηγουμενα μηνυματα. Πηρα και απαιτησα την ισχυ για ενα χρονο. Οι κουτοπονηριες δεν πιανουν σε μενα.

Δεν εχω τιποτα με την Wind αλλωστε ειμαι συνδρομητης της απο το 1999.

Link to comment
Share on other sites

Οι αριθμοί τηλεφώνου των νέων πακέτων σύνδεσης συνεχίζουν να έχουν το prefix 699;

 

Αν δεν κάνω λάθος έχουν κυκλοφορήσει και 690...

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Το 690 είναι wind fr2go

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...