Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν το δοκιμασα ολο,αλλωστε η καρτα δεν ειχε υπολοιπο για να το επιβεβαιωσω. Παντα ομως στα 4 πρωτα ψηφια θα πρεπει να αναγνωριζεται το ειδος της καρτας.Παντως στο site η εθνικη λεει οτι οι καρτες αυτες ισχυουν μεχρι τη ληξη τους και θα αποστελλονται σιγα σιγα οι mastercard πλεον. Μεχρι το καλοκαιρι νομιζω,με την μαεστρο εκανα κανονικα online αγορες και ανανεωσεις χρονου ομιλιας.
Link to comment
Share on other sites

δεν το δοκιμασα ολο,αλλωστε η καρτα δεν ειχε υπολοιπο για να το επιβεβαιωσω. Παντα ομως στα 4 πρωτα ψηφια θα πρεπει να αναγνωριζεται το ειδος της καρτας.Παντως στο site η εθνικη λεει οτι οι καρτες αυτες ισχυουν μεχρι τη ληξη τους και θα αποστελλονται σιγα σιγα οι mastercard πλεον. Μεχρι το καλοκαιρι νομιζω,με την μαεστρο εκανα κανονικα online αγορες και ανανεωσεις χρονου ομιλιας.

 

μπορεις να την αντικατατησεις εκδιδοντας νεα απο το site της Εθνικης

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό πακέτο, κρίμα που το ίντερνετ (προσωπικα μιλαω) εχει σούπερ τρύπες στη Θεσσαλονίκη. Τα λεπτά ομιλίας είναι ανα δευτερόλεπτο η χρέωση;

Ξαναπες τα,σε Δελφων,Συνδικα και Μποτσαρη ειναι απαραδεκτη.Τωρα με CU,περασα προχθες με το 33 και ειχα καλυτερο σημα.Καμια σχεση με τη Wind.Αλλη τρυπα ειναι η καρολου ντηλ οπου κατω απο Τσιμισκη εχει θεμα και στη Προξενου Κορομηλα μονο εξω εχει 3G.Λαμπρακη στο υψος της Περαιββου και στα στενα εχει θεματα με 2G/3G.Χαριλαου στην αερογεφυρα εχει θεματα με 3G,ενω αμα πας απο την αλλη πλευρα προς Αγιο ελευθεριο και κηφισια/Βοτση παιζει πολυ καλυτερα.Καλη ειναι αλλα ανατολικα εχει θεματα.Ευοσμο,

Ευκαρπια,Μενεμενη,Σταυρουπολη ειναι καλη.Ειδικα ευκαρπια παταει την πρασινη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, μια φιλη μου θα μετακομισει στα ΗΑΕ, εκει θα εχει local νουμερο αλλά θελει να κρατησει και το ελληνικο.

χρειαζεται να προσεξει κατι (πχ καθε ποτε να ανανεωνει και με τι ποσο για να μην απενεργοποιηθει η sim)?

Επισης, υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να δεχεται ή να κανει καποιες κλησεις (αναγκης) απο εκει με το ελληνικο νουμερο, η Q συμφερει σε τετοιες περιπτωσεις ή καποιο αλλο καρτοκινητο πακετο ειναι πιο συμφερον?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, μια φιλη μου θα μετακομισει στα ΗΑΕ, εκει θα εχει local νουμερο αλλά θελει να κρατησει και το ελληνικο.

χρειαζεται να προσεξει κατι (πχ καθε ποτε να ανανεωνει και με τι ποσο για να μην απενεργοποιηθει η sim)?

Επισης, υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να δεχεται ή να κανει καποιες κλησεις (αναγκης) απο εκει με το ελληνικο νουμερο, η Q συμφερει σε τετοιες περιπτωσεις ή καποιο αλλο καρτοκινητο πακετο ειναι πιο συμφερον?

 

Για να μην χαθεί το νούμερο θα πρέπει να κάνει ανανέωση χρηματική μια φορά τον χρόνο,το ίδιο και για λήψη κλήσεων.Για να πραγματοποιεί όμως θέλει κάθε τρίμηνο ανανέωση αλλιώς χάνεται το χρηματικό υπόλοιπο.Το μικρότερο ποσό είναι 5€,μπορεί να το κάνει μόνη της με πιστωτική/χρεωστική κάρτα ή κάποιος απο Ελλάδα σε κατάστημα wind .

Γιατί δεν βάζει viber ή κάτι παρόμοιο για εξερχόμενες κλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χαθεί το νούμερο θα πρέπει να κάνει ανανέωση χρηματική μια φορά τον χρόνο,το ίδιο και για λήψη κλήσεων.Για να πραγματοποιεί όμως θέλει κάθε τρίμηνο ανανέωση αλλιώς χάνεται το χρηματικό υπόλοιπο.Το μικρότερο ποσό είναι 5€,μπορεί να το κάνει μόνη της με πιστωτική/χρεωστική κάρτα ή κάποιος απο Ελλάδα σε κατάστημα wind .

Γιατί δεν βάζει viber ή κάτι παρόμοιο για εξερχόμενες κλήσεις;

thanks!

θα χρησιμοποιησει καποιο προγραμμα τυπου viber, skype κλπ.

Πιο πολυ για τις εισερχομενες την νοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπες τα,σε Δελφων,Συνδικα και Μποτσαρη ειναι απαραδεκτη.Τωρα με CU,περασα προχθες με το 33 και ειχα καλυτερο σημα.Καμια σχεση με τη Wind.Αλλη τρυπα ειναι η καρολου ντηλ οπου κατω απο Τσιμισκη εχει θεμα και στη Προξενου Κορομηλα μονο εξω εχει 3G.Λαμπρακη στο υψος της Περαιββου και στα στενα εχει θεματα με 2G/3G.Χαριλαου στην αερογεφυρα εχει θεματα με 3G,ενω αμα πας απο την αλλη πλευρα προς Αγιο ελευθεριο και κηφισια/Βοτση παιζει πολυ καλυτερα.Καλη ειναι αλλα ανατολικα εχει θεματα.Ευοσμο,

Ευκαρπια,Μενεμενη,Σταυρουπολη ειναι καλη.Ειδικα ευκαρπια παταει την πρασινη.

 

Επειδή κινούμαι πολύ ανατολικά σε αυτές τις περιοχές, είχα όντως θέματα όσο το είχα στο αυτόματο.

Από όταν το όρισα να δουλεύει μόνο σε 3G, λύθηκαν σχεδόν όλα ! Δοκίμασε το. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, μια φιλη μου θα μετακομισει στα ΗΑΕ, εκει θα εχει local νουμερο αλλά θελει να κρατησει και το ελληνικο.

χρειαζεται να προσεξει κατι (πχ καθε ποτε να ανανεωνει και με τι ποσο για να μην απενεργοποιηθει η sim)?

Επισης, υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να δεχεται ή να κανει καποιες κλησεις (αναγκης) απο εκει με το ελληνικο νουμερο, η Q συμφερει σε τετοιες περιπτωσεις ή καποιο αλλο καρτοκινητο πακετο ειναι πιο συμφερον?

offtopic, αλλά το μόνο που την συμφέρει είναι η intertelecom sim σε τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Και στις εισερχόμενες θα έχει χρέωση (χρέωση περιαγωγης), άρα εάν θέλει να δέχεται κλήσεις στο ελληνικό νούμερο οταν ειναι ΗΑΕ , θα πρέπει να φροντίσει να έχει πάντα χρήματα μέσα. Στο σαιτ της κιου ας δει τον τιμοκατάλογο περιαγωγης, τις χρεώσεις εισερχομένων κλησεων στη ζωνη που ανηκουν τα Εμιράτα.
Link to comment
Share on other sites

Τελεία ευχαριστώ...

αγόρασα μια ειδική προσφορά τς Q που δινει 1500 λεπτα προσ ολους κ 1500mb. εχει ομωσ και ενα προγραμμα με 4.40 σ δινει 4gb

το οποιο με ενδιαφερει και πιο πολυ :p

το πρόβλημα μ ειναι το εξης ομως... εχω βαλει το προγραμμα εχω τα 4 gb αλλα δεν εχω internet!!!

ψαχνοντας καταλαβα πως θελω ρυθμίσεις internet ξερει καποιος να με βοηθησει πως τς κανω?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ρυθμίσεις το apn.

Ονομα: Q internet

Apn: myq

 

Το κανεις αποθήκευση, το επιλεγεις, για καλο και για κακο κανεις reboot και εισαι ετοιμος

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις ένα προφίλ που θα ονομαστεί Q Telecom, στο οποίο η ρύθμιση APN πρέπει να είναι myq. Από εκεί και πέρα, επειδή η q συνδέεται με roaming στο δίκτυο της wind, πρέπει να ενεργοποιήσεις την επιλογή "σύνδεση δεδομένων κατά την περιαγωγή" ή κάτι αντίστοιχο. Θα τα βρεις όλα αυτά στις ρυθμίσεις δικτύου.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Τελεία ευχαριστώ...

αγόρασα μια ειδική προσφορά τς Q που δινει 1500 λεπτα προσ ολους κ 1500mb. εχει ομωσ και ενα προγραμμα με 4.40 σ δινει 4gb

το οποιο με ενδιαφερει και πιο πολυ :p

το πρόβλημα μ ειναι το εξης ομως... εχω βαλει το προγραμμα εχω τα 4 gb αλλα δεν εχω internet!!!

ψαχνοντας καταλαβα πως θελω ρυθμίσεις internet ξερει καποιος να με βοηθησει πως τς κανω?

 

1) Q city γράφει το φακελλάκι που είχε τη sim;

2) Πώς σου είπαν ότι θα ενεργοποιείς τα 4GB με -4,44€; Με sms 70 στο 12000;

3) Πώς ενεργοποιείς τα 1500; Αυτόματα όταν βάζεις κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

j5 2015 duos

70 στο 12000 μ εδωσε 4gb

1500 στο 12410 δινει 1500 κ 1500

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εσάς δεν σας δινει 1500 λεπτα κ 1500mb ?

Link to comment
Share on other sites

j5 2015 duos

70 στο 12000 μ εδωσε 4gb

1500 στο 12410 δινει 1500 κ 1500

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εσάς δεν σας δινει 1500 λεπτα κ 1500mb ?

 

Για τα 1500 είναι η "φοιτητική" προσφορά (με τον τρόπο ενεργοποίησης που λες) για το Q (αντίστοιχη του f2go "φοιτητικού"), μόνο που στο f2go έχει -8,57€ και στο "φοιτητικό" Q -8,07€.

 

Άρα μοιράζουν "φοιτητικά" Q στο δρόμο.

1) Q city γράφει το φακελλάκι που είχε τη sim;

Link to comment
Share on other sites

Στο μαραθώνιο Θεσσαλονίκης σήμερα μου εδωσε μια κοπελα της γουιντ ενα πακετακι network challenge. Δε μ'ενδιαφερει τοσο το 1γιγα/7μερες, όσο το νουμερακι που μου αρεσε. Δεν εχει γίνει ταυτοποίηση (εκανα κληση να δω υπολοιπο και μου ειπε να παω σε κατάστημα να ενεργοποιησω τον αριθμο). Θελω να το κανω κιου. Πειτε μου διαδικασια, κοστος. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Link to comment
Share on other sites

q international γραφει

ειδικό πακέτο προσφοράς... δεν ειναι φοιτητικό το έβαλα στο όνομα μ

 

Μπορείς να μου πεις που (πχ στην Ομόνοια ; ; ) στο δώσανε;

Link to comment
Share on other sites

Στο μαραθώνιο Θεσσαλονίκης σήμερα μου εδωσε μια κοπελα της γουιντ ενα πακετακι network challenge. Δε μ'ενδιαφερει τοσο το 1γιγα/7μερες, όσο το νουμερακι που μου αρεσε. Δεν εχει γίνει ταυτοποίηση (εκανα κληση να δω υπολοιπο και μου ειπε να παω σε κατάστημα να ενεργοποιησω τον αριθμο). Θελω να το κανω κιου. Πειτε μου διαδικασια, κοστος. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

πρωτα θα κανεις ταυτοποιηση,στο καταστημα και θα ζητησεις εκει την μετατροπη σε q.Το κοστος κανονικα συμφωνα με την εξυπηρετηση ειναι μηδενικο (σημ. αλλαζει η καρτα sim), σε καταστημα ειπαν σε καποιους οτι κοστιζει 30 ευρω. Οταν ρωτησεις ενημερωσε μας τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το αγόρασα από έναν γνωστό που δίνει προνομιακά πακέτα

 

Μήπως , ΜΟΝΟ όσοι έχουν τη "φοιτητική" (έστω: "ειδική προσφορά"!!) Q μπορούν να βάλουν τα 4GB με -4,44€ με sms 70 στο 12000;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...