Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο 5-8 αλλαζουν οι χρεωσεισ?sms και κλησεισ?που μπορω να τις βρω?
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κλασικό λάθος που γίνεται. Σύνδεση είναι το συμβόλαιο, σύνδεση είναι και η καρτοκινητή (χωρίς συμβόλαιο).

 

Όλα συνδέσεις είναι. Για την ερμηνεία των διατάξεων του συμβολαίου όμως, ως σύνδεση νοείται μόνο το συμβόλαιο.

 

Όσον αφορά το προσωρινό και το μόνιμο που λες, η παράγραφος 11.1 στην οποία αναφέρεται το προηγούμενο quote είναι αυτή: (...)

 

Δεν μπορώ να σου απαντήσω τι συμβαίνει, αλλά είναι δικαίωμα της εταιρείας, όπως προκύπτει από τους όρους του συμβολαίου, να διακόψει την παροχή σε οποιαδήποτε σύνδεσή σου, με άλλα λόγια διαλέγει όποια ή όποιες θέλει.

 

Αντιγράφω από τό άρθρο 3.1.5 του Β΄ Παραρτήματος του Κανονισμού Γενικών Αδειών.

 

3.1.5.Διακοπή παροχής Υπηρεσιών

α) O πάροχος Δημόσιων Τηλεφωνικών Υπηρεσιών δικαιούται να διακόπτει προσωρινά ή μόνιμα την παροχή των Τηλεφωνικών Υπηρεσιών στους συνδρομητές, μόνο λόγω μη εκπλήρωσης από τον συνδρομητή των συμβατικών του υποχρεώσεων και ιδίως λόγω ληξιπρόθεσμης και απαιτητής οφειλής του συνδρομητή προς τον πάροχο καθώς και σε περίπτωση ανωτέρας βίας.

β) Σε περίπτωση μη εκπλήρωσης από τον Συνδρομητή των συμβατικών του υποχρεώσεων, λόγω ύπαρξης ληξιπρόθεσμης και απαιτητής οφειλής του τελευταίου προς τον πάροχο, αυτός οφείλει να ειδοποιεί τον Συνδρομητή, ακόμη και διαμέσου του λογαριασμού του, για την απειλούμενη προσωρινή ή μόνιμη διακοπή και να προβαίνει σε προσωρινή διακοπή της παροχής των υπηρεσιών μόνο μετά τη πάροδο δεκαπέντε (15) ημερών από την νόμιμη και προσήκουσα κοινοποίηση προς αυτόν της σχετικής ειδοποίησης. Η αποστολή σχετικού γραπτού μηνύματος (SMS) δεν λογίζεται ως νόμιμη ειδοποίηση. Η διακοπή αυτή εφόσον είναι τεχνικώς εφικτό, περιορίζεται στην συγκεκριμένη υπηρεσία για την οποία δεν γίνεται εξόφληση. Κατά τη περίοδο προσωρινής διακοπής και εφόσον αυτό είναι συμβατό με τη συγκεκριμένη υπηρεσία θα πρέπει να επιτρέπεται η πραγματοποίηση εξερχόμενων κλήσεων που δεν συνεπάγονται χρέωση για τον Συνδρομητή.

γ) H οριστική διακοπή ιδίως λόγω ληξιπρόθεσμης και απαιτητής οφειλής του συνδρομητή προς τον πάροχο πραγματοποιείται μόνον έπειτα από την πάροδο τουλάχιστον εξήντα (60) ημερών από την προσωρινή διακοπή της παροχής των υπηρεσιών και έπειτα από την νόμιμη και προσήκουσα κοινοποίηση προς τον

43

Συνδρομητή σχετικής ειδοποίησης. Η αποστολή σχετικού γραπτού μηνύματος (SMS) δεν λογίζεται ως νόμιμη ειδοποίηση. Σε κάθε περίπτωση, στο βαθμό που είναι τεχνικά εφικτό, η διακοπή αφορά μόνον την συγκεκριμένη υπηρεσία για την οποία υφίσταται η ανεξόφλητη οφειλή.

Από τις ρυθμίσεις της παρούσας παραγράφου εξαιρούνται περιπτώσεις απάτης, ή επανειλημμένης εκπρόθεσμης εξόφλησης ή μη εξόφλησης λογαριασμών, οπότε η οριστική διακοπή επέρχεται αμέσως και χωρίς υποχρέωση του παρόχου περί προηγούμενης ειδοποίησης.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω η εταιρεία δεν έχει δικαίωμα να διακόψει άλλες συνδέσεις. Θεωρητικά μπορεί να καταγγείλει άλλο συμβόλαιο του ίδιου χρήστη λόγω οφειλών. Επειδή στην καρτοκινητή δεν νοείται η δημιουργία οφειλής (αφού μιλάμε για προπληρωμένη σύνδεση) δεν έχουν εφαρμαγή τα παραπανω.

 

Το ίδιο δε συμβαίνει με τις τράπεζες; Δεν ενημερώνει η μία την άλλη αν είσαι καλοπληρωτής; Το ίδιο κάνουν και οι εταιρίες κινητής να σε ενημερώσω. Και το ίδιο θα έκανες κι εσύ αν ήσουν για παράδειγμα επιχηρηματίας και κάποιος σου έδινε μια επιταγή από κακοπληρωτή.

 

Και εν πάσει περιπτώσει αν το ποσό είναι μικρό όπως λες έπρεπε να το είχες εξοφλήσει όλα αυτά τα χρόνια να τελειώνει.

 

Εκτός βέβαια κι αν πιστεύεις ότι οι ωραίοι έχουν χρέη :p :D

 

Η τράπεζες δεν ενημερώνουν η μία την άλλη, αλλά κάθε μία χωριστά τον Τειρεσία και από εκεί ενημερώνονται και οι υπόλοιπες, πράγμα που ούτως ή άλλως γίνεται κατ' εξαίρεση και με βάση ειδικό νόμο. Το να ενημερώσει μία μεμονωμένη τράπεζα κάποια άλλη χωρίς την παρέμβαση του τειρεσία συνιστά παράβαση του νόμου περί προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα. Για τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας δεν προβλέπεται παρόμοιος μηχανισμός, και άρα ισχύει και γι αυτές ότι ισχύει και για όλους τους άλλους. Ακόμα και το αν έχει κάποιος οφειλές, είναι προσωπικό δεδομένο, από την επεξεργασία του οποίου προστατεύονται οι πολίτες σύμφωνα με όσα ορίζει ο νόμος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο 5-8 αλλαζουν οι χρεωσεισ?sms και κλησεισ?που μπορω να τις βρω?

 

Η σελίδα της κιου δεν λειτουργεί εδώ και 2 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Η σελίδα της κιου δεν λειτουργεί εδώ και 2 μέρες

 

το http://www.myq.gr κάνει παραπομπή στο http://www.wind.com.gr/TopMenu/MyQ.aspx

 

Η σελίδα της q προφανώς ενσωματώθηκε στη σελίδα της wind όπως νομίζω ότι έγινε και με την τελλάς

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλο σε μένα τυχαίνουν τα απίστευτα...

Πριν από λίγο με κάλεσαν από τη Wind και μ' ενημέρωσαν για ένα παλιό ανεξόφλητο ποσό από έναν πανάρχαιο αριθμό που είχα από συμβόλαιο και πως αν δεν εξοφληθεί, θα μου μπει φραγή στο...καρτοκινητό!!!!!!

Το ακούσαμε και αυτό ρε παιδιά!

 

Μην πληρώσεις τον λογαριασμό να δούμε τι θα κάνουν και αν όντως θα μπει φραγή! :happy::happy:

Απορώ με ποιόν τρόπο θα το καταφέρουν αυτό είμαι πολύ περίεργος..

Έχω ακούσει (μια φορά μόνο βέβαια) για... εγγύηση 150 ευρώ σε φορητότητα καρτοκινητού!!

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Μην πληρώσεις τον λογαριασμό να δούμε τι θα κάνουν και αν όντως θα μπει φραγή! :happy::happy:

Απορώ με ποιόν τρόπο θα το καταφέρουν αυτό είμαι πολύ περίεργος..

Έχω ακούσει (μια φορά μόνο βέβαια) για... εγγύηση 150 ευρώ σε φορητότητα καρτοκινητού!!

 

Προφανώς από καρτοκινητό σε συμβόλαιο; Κάθε εταιρεία μπορεί να απαιτήσει εγγυοδοσία (συνήθως το κάνει η κοσμοτε) για την καλή εκτέλεση της συμβάσεως. Σε καρτοκινητό δεν νοείται εγγυοδοσία.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς από καρτοκινητό σε συμβόλαιο; Κάθε εταιρεία μπορεί να απαιτήσει εγγυοδοσία (συνήθως το κάνει η κοσμοτε) για την καλή εκτέλεση της συμβάσεως. Σε καρτοκινητό δεν νοείται εγγυοδοσία.

 

Κι όμως!!!

Για φορητότητα προς καρτοκινητό έγινε αυτό!!

Ίσως κάπου να σκάλωσε το σύστημα και αν ξαναγινόταν η αίτηση να άλλαζε το status.

Μηχανήματα είναι και αυτά , έχουν δικαίωμα για λάθος!

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν τα όργανα φίλοι, ανακάλυψα την απάτη!

Τελικα, αυτοί που με κάλεσαν, ναι μεν ήταν από τη Wind, αλλά όχι με την άδεια της Wind!

Την Τρίτη, πήγα σε κατάστημα Wind να παραλάβω τη sim που ποτέ δεν μου έστειλαν από τα κεντρικά και που αφορούσε τον αριθμό που έκανα φορητότητα απο Frog.

Λόγω του ότι ήταν άχρηστοι, δεν κατάφεραν να μου ενεργοποιήσουν το νούμερο, με αποτέλεσμα να ξαναπάω την Τετάρτη να μου το ενεργοποιήσουν κανονικά.

Επίσης λόγω ασχετοσύνης και για άγνωστο λόγο, μου είχαν ζητήσει το ΑΦΜ μου, μάλλον για να βρουν τυχόν στοιχεία μου.

Αφού έγινε η δουλειά μου κι έφυγα ήσυχος για το σπίτι, η "κυρία" του καταστήματος σκάλισε τα στοιχεία μου (παράνομα ή όχι, δεν το γνωρίζω).

Την Τετάρτη, με περιέντεχνο τρόπο με κάλεσε από το κατάστημα (με απόκρυψη) και μου ανέφερε ότι δήθεν ήταν από τα κεντρικά της Wind και έπλασε την ιστορία με τη δήθεν φραγή αν δεν πληρώσω παλιό ανεξόφλητο ποσό.

Σήμερα το πρωί την πάτησε όμως.

Με ξανακάλεσε για να ενημερωθεί πότε με το καλό θα πληρώσω το χρέος μου και με παρέπεμψε να απευθυνθώ στο κατάστημα όπου παρέλαβα την κάρτα sim (τυχαίο; Δε νομίζω).

Αφού το ποσό ήταν πολύ μικρό (8.34€ για την ακρίβεια) είπα να το πληρώσω, μη τυχόν και χάσω το νούμερό μου, το οποίο παρεπιπτόντως είναι αρκετά σπάνιο και πανεύκολο (δεν το ρισκάρεις με τέτοια νούμερα).

Μόλις μπήκα στο κατάστημα και είπα ποιος είμαι, μαντέψτε!

Μου είπε ότι καλά κάνω και το πληρώνω, γιατί αλλιώς θα έχανα το νούμερο και σε γενικές γραμμές θα της χρωστάω και χάρη που μου γλίτωσε τον αριθμό!!!

Όταν τη ρώτησα αν η Wind εγκρίνει τέτοιες τακτικές, με ψιλοαπέφυγε, λέγοντάς μου πως κάποιες φορές τα καταστήματα αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες, πάντα με σκοπό το συμφέρον του πελάτη (ναι καλά)...

Αφού έβγαλα καπνούς από παντού, τους κατέβασα 12 ευαγγέλια, 32 μπινελίκια και μια ροχάλα στο πάτωμα και σηκώθηκα να φύγω, δίνοντάς τους ραντεβού....στα δικαστήρια!

Το τι γλύψιμο έφαγα και το τι χάιδεμα στον ώμο για να μην φύγω, παιδιά δεν περιγράφεται!

Επί 45 λεπτά μου ζητούσαν συγγνώμη, παρουσία άλλων 3 πελατών, προσπαθώντας με 1000 τρόπους να με μεταπείσουν.

Αποτέλεσμα;

Μία δωρεάν συσκευή Nokia X6 που καιρό τώρα ζητούσα χωρίς σύνδεση και λόγω οικονομικών δεν κατάφερνα να αγοράσω και χωρίς σύνδεση, δε με χάλασε!

Με γεια μου!

Το νου σας πάντως στο μέλλον, διότι και η ίδια παραδέχτηκε πως η εταιρία δεν έχει το δικαίωμα να μου κόψει το καρτοκινητό, εκτός αν συντρέχει πολύ σοβαρός λόγος και παντα μετά από απαίτηση εισαγγελέα!

Link to comment
Share on other sites

ειναι αληθεια οτι η q καρτα και το συμβολαιο δεν κανουν βιντεοκληση?
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια.. υπάρχει κάποιος που έχει κάνει ποτέ βιντεοκλήση; Με τι κινητά; Πόσο χρεώνουν οι εταιρείες και πως..;
Link to comment
Share on other sites

....Μου είπε ότι καλά κάνω και το πληρώνω, γιατί αλλιώς θα έχανα το νούμερο και σε γενικές γραμμές θα της χρωστάω και χάρη που μου γλίτωσε τον αριθμό!!!

Όταν τη ρώτησα αν η Wind εγκρίνει τέτοιες τακτικές, με ψιλοαπέφυγε, λέγοντάς μου πως κάποιες φορές τα καταστήματα αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες, πάντα με σκοπό το συμφέρον του πελάτη (ναι καλά)...

....

 

Συγνώμη, othon, αλλά δεν κατάλαβα τελικά, τι την ένοιαζε την κυρία από το κατάστημα αν εσύ χρωστάς 8 ευρώ στην Wind;

Γιατί σκαρφίστηκε όλη αυτή τη φάρσα;

Τι όφελος είχε εκείνη και το κατάστημα της;

Link to comment
Share on other sites

Θα μου δώσει το +50% η ανανέωση με 30€ από κατάστημα της Wind;

Φοβάμαι μην τυχών το χάσω τώρα που χαρίζουν τον ΦΠΑ.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Θα μου δώσει το +50% η ανανέωση με 30€ από κατάστημα της Wind;

Φοβάμαι μην τυχών το χάσω τώρα που χαρίζουν τον ΦΠΑ.

 

 

Αν το έκανες παλιά από το ίντερνετ, πρέπει να πάρεις τηλ και να τους το πεις. Παίρνεις 15ευρώ κάρτες και γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ρυθμισεις για τα 100ΜΒ του Ιντερνετ σε HTC Hero υπαρχουν παιδια και πως θα τις εφαρμοσουμε στο κινητο? Το αναφερω γιατι αυριο θα το εχω στα χερια μου...για δοκιμες...
Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ρυθμισεις για τα 100ΜΒ του Ιντερνετ σε HTC Hero υπαρχουν παιδια και πως θα τις εφαρμοσουμε στο κινητο? Το αναφερω γιατι αυριο θα το εχω στα χερια μου...για δοκιμες...

 

Wireless and networks > mobile networks

φτιάξε ένα apn και δώστου όνομα (Q) και για apn βάλε myq

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ εδω και 3 μηνες ίντερνετ μεσω κινητου της Q telecom ολα πήγαιναν μια χαρα ειχα ταχύτητες της τάξης των 50-60ΚΒ/s εδω και 4 μερες ομως η ταχύτητα δεν ξεπερναει τα 4ΚΒ/s.

και καπου εδω ξεκιναει η κωμωδια,

περνω τηλ στην wind εξηγω το προβλημα στην κοπελα μου λεει μισο λεπτο να το δουμε περιμενω 2-3 λεπτα στην αναμονη και μου το κλεινει, ξαναπαίρνω ξαναλέω το πρόβλημα μου "μισο λεπτο" μου λεει και το κλείνει, ξαναπαίρνω τα ξαναλέω περιμένω 5 λεπτα στην αναμονή μου απαντάνε οτι το νουμερο μου 699χχχχχ δεν ειναι wind οπως νομιζε αλλα Q και οτι δεν εχει καμια σχέση το δικτυο της wind με την Q και οταν το ρώτησα μα απο την wind εχω full σημα 3G μου απαντάει οτι αποκλείεται "ΑΛΛΟ WIND ΑΛΛΟ Q ΚΥΡΙΕ μου" με ειρωνεία τον ρωτάω το όνομά του και μου λεει "Μάνθος για πείτε μου και το δικο σας κυριε .. θέλετε μήπως κατι αλλο?.

Μετα παίρνω στην Q στο 1222 και αφου τους τα ξαναεξηγω μου λενε οτι η Q δεν εχει σημα 3G και οτι αποκλείεται να έμπαινα με τέτοιες ταχύτητες για 3 μηνες

-μα τους λεω εδω και 4 μερες μονο εχω προβλημα ολο το προηγούμενο 3 μηνο έμπαινα μια χαρα "αποκλείεται λεει η ταχύτητα σας να ξεπέρναγε τα 5ΚΒ/s μίλησα και με τους τεχνικούς ισως συνδεόσασταν με περιαγωγή απο αλλο δικτυο " - που στην Αθήνα ρωταω συνδέθηκα με περιαγωγή?

-Ισως μου λεει

τελικα και τα νευρα μου έσπασαν και χαλασα ποσα στα τηλεφωνήματα και το πρόβλημα δεν βλεπω να λύνεται

 

τι να κανω?

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα είχε κάποιο πρόβλημα το δίκτυο.Θα επανέλθει στα κανονικά επίπεδα εκτός και αν ξηλώθηκε κάποια κεραία στην περιοχή.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα είχε κάποιο πρόβλημα το δίκτυο.Θα επανέλθει στα κανονικά επίπεδα εκτός και αν ξηλώθηκε κάποια κεραία στην περιοχή.

 

το κανει παντου ενω με μια αλλη καρτα wind που εχω συνδεομαι κανονικα

Link to comment
Share on other sites

τι να κανω?

 

Εγώ μόλις κατέβασα το speedtest (από xtremelabs) για android και είμαι συνεδεμένος σε HSDPA... οι ταχύτητες που μου έβγαλε είναι

Download 720 kbit/s

Upload 151 kbit/s

..... μια χαρά δηλαδή!

 

 

Το τεστ έγινε πάτρα, (σχεδόν) κέντρο, πρώτος όροφος και περιτριγυρίζομαι από πολυκατοικίες (δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό για το σήμα αυτό.

 

Αν έχουν και άλλοι htc desire είμαι περίεργος να ακούσω τις ταχύτητες που τους βγάζει το ίδιο πρόγραμμα με Q.

Link to comment
Share on other sites

το κανει παντου ενω με μια αλλη καρτα wind που εχω συνδεομαι κανονικα

 

Μα τι άλλο μπορεί να φταίει ;Μήπως πήραξες τις ρυθμίσεις δικτύου και απενεργοποίησες το 3g;

Link to comment
Share on other sites

Μα τι άλλο μπορεί να φταίει ;Μήπως πήραξες τις ρυθμίσεις δικτύου και απενεργοποίησες το 3g;

 

1) δεν θα συνδεοταν καν το

2) 3G ειναι ενεργοποιημενο

3)ειναι σαν να εχει μπει καποιο throttle στα 5 KB/s

Link to comment
Share on other sites

Θα μου δώσει το +50% η ανανέωση με 30€ από κατάστημα της Wind;

Φοβάμαι μην τυχών το χάσω τώρα που χαρίζουν τον ΦΠΑ.

Άκανα ανανέωση 30€ από κατάστημα Wind και προστέθηκαν αμέσως 30€, φτάνοντας τα 33,98.

Μετά από λίγο ήρθε μήνυμα για το +50%, αλλά το ποσό έγινε μόλις 40,68€.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Στο HTC Hero δοκιμασα το σημειο προσβασης αλλλα δεν μπορει να συνδεθει παροτι εχει φουλ σημα η Q στη περιοχη μου και λεει ανεπιτυχης συνδεση. Δεν εχω ακυρωσει κατι ή βαλει λαθος. Στο ιδιο σημειο ομως ειδα οτι εχει και ρυθμισεις για mms, μηπως ευθυνετια αυτο?

Τελικά ορισα νεο σημειο και δουλευει κανονικοτατα για Q card και με HSDPA. Πως μπορω να δω τον ογκο δεδομενων?

Edited by serfistas1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...