Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Dimig ευχαριστω για ολα και τα τρια προγραμματα δουλευουν κανονικα οσον αφορα τους χρονους κλειδωματος οταν δουλευω το navigon γινεται αρκετα γρηγορα σχεδον ενα λεπτο χρειαζεται ισως και λιγοτερο, το destinator θελει λιγο παραπανω χρονο ισως 2-3 λεπτα και το igo8 χρειαζεται γυρω στο πενταλεπτο. Ολα αυτα τα εχω παρατηρηση σημερα δεν εχω αφηση ακομη το μηχανημα σβηστο για πολλες ωρες αυριο το πρωι που θα το ξανανοιξω θα δω αντιδρασεις και θα σου πω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια...

 

Εβαλα το destinator 7 στο 2110max, αλλα εχω ενα προβλημα οταν παταω να με παει καπου. Μου γραφει παντα "Tα σημεια αφετηριας ή προορισμου δεν ειναι προσπελασιμα με οχημα. Αλλαξτε σημειο αφετηριας ή προορισμου"

 

Οταν το παταω ειμαι παντα πανω σε δρομο που φαινεται στο χαρτη, οπως επισης και το σημειο προορισμου ειναι δρομος που φαινεται στον χαρτη.

 

Εχετε καμια ιδεα πως θα λυθει το προβλημα;

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους

πως ειναι το μηχανημα χωρις να βαλεις αλλους χάρτες?πάει καλά σε πορείες κτλπ?

Αξίζει η αγορά του?

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους

πως ειναι το μηχανημα χωρις να βαλεις αλλους χάρτες?πάει καλά σε πορείες κτλπ?

Αξίζει η αγορά του?

 

Εννοεις αν το προγραμμα που εχει ειναι καλο σε σχέση με τα άλλα προγραμματα?

Σίγουρα δεν έχει τη κάλυψη που εχει το destin, αλλά είναι αξιόπιστο για τα μέρη που καλύπτει, και ελπίζουμε σε έες καλυτερες αναβαθμίσεις.

Οσο για τα άλλα, σαν μηχάνημα έχει πολύ καλο design αλλά εμενα δεν μου άρεσε η ποιότητα σήματος GPS. Μέσα σε πόλη καθυστερεί πολύ να κλειδωσει δορυφόρους.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολλες δοκιμες εχω να σας πω οτι το navigon ειναι το πιο αξιοπιστο προγραμμα το δοκιμασα σε κατι απιθανα χωρια που ειχε ολους τους δρομους οταν στο ιδιο σημειο destinator7 και igo8 δεν εδειχναν τιποτα και να φανταστειται οτι αυτες τις μερες θα κυκλοφορησει ο καινουργιος χαρτης ακομα πιο ενημερωμενος ειδωμεν!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα παιδια..μηπως υπαρχει περιπτωση, να βρω καπου το προγραμμα του navigon, για να το τρεξω σε RYE 4305?...φυσικα με Ελληνικο χαρτη..Ευχαριστω
όλα καλά και το μέλι...γλυκό.!.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Εχει ένας φίλος μου το Navigon 2110max και θέλω να το πάρω στην Γερμανία.

Αυριο φευγω,οποτε δεν εχω και πολυ χρονο.

Αυτο νομίζω έχει μονο ελληνικούς χάρτες.

 

Μπορώ να του βάλω χάρτες της Γερμανίας?

 

Αν κάποιος ξέρει και έχει κάποιο link ας το στείλει με pm.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος navigon2100max εδώ και τρείς ημέρες και μπορώ να πώ ότι βρίσκει σήμα και ξεκινάει την πλοήγηση μέσα σε 1-2 λεπτά.
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος navigon2100max εδώ και τρείς ημέρες και μπορώ να πώ ότι βρίσκει σήμα και ξεκινάει την πλοήγηση μέσα σε 1-2 λεπτά.

 

Μεσα σε πόλη με κακή ορατότητα σε ουρανό, και μετά από ωρες κλειστό, ποση ώρα κάνει να σου κλειδώσει δορυφόρους?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν ξέρει κανεις ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιούν τα 2110 και 2110max ?

Το ΝΜ 6.5 ή το ΝΜ7 ????

Link to comment
Share on other sites

Οπως ανέφερα και στο προηγούμενο μήνυμα, μέσα στην πόλη και μετά από 12-15 ώρες κλειστό το μηχανάκι βρίσκει δορυφόρους (απο 7-10 συνήθως) μέσα σε 1-2 λεπτά
Link to comment
Share on other sites

Ωραια το μηχανημα ξεκλειδωσε χαρη στη βοηθεια σας και δουλευει με το navigon της μαμας του το ig08 το dest 7 και το mio map 2008 και επειδη εχει χαβαλε η συγκριση των συστηματων μηπως εχει καποιος papago, garmin, tom tom, ndrive η οτιδηποτε αλλο δε μου ερχεται στο νου τωρα ωστε να το μοιραστει μαζι μας ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν ξέρει κανεις ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιούν τα 2110 και 2110max ?

Το ΝΜ 6.5 ή το ΝΜ7 ????

 

Μα κανείς από εσας που έχετε το 2110 δεν ξέρετε ???

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά κι από μένα παιδιά!

Πριν λίγες μέρες αγόρασα κι εγώ το Navigon 2100max!

Όλα μια χαρά, το ξεκλείδωσα κιόλας με τις οδηγίες που παρέχονται στο topic αυτό!

Η ερώτηση που έχω είναι η εξής:

Για να παίξει το Destinator 7, πρέπει να κατεβάσω κάποια ειδική έκδοση για windows CE 5.0?? Μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποιο link? Υπάρχει η έκδοση Destinator v7.0.0.588.11 για PNA?

 

Και κάτι ακόμα: οι χάρτες είναι κοινοί για όλες τις εκδόσεις ή πάλι πρέπει να κατεβάσω χάρτες ειδικά για PNA??

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλο μηνα σε ολους.

ειμαι υποψηφιος αγοραστης του navigon 2100 max - mio 500 - mls 4800.

 

επειδη ομως χρησιμοποιουσα για καποιο διαστημα το mls destinator και μπορω να πω οτι το εχω συνιθησει φοβαμαι μηπως δυσκολευτω στις λειτουργιες του navigon.

Αυτο που δεν μου αρεσε στο συγκεκριμενο μοντελο ειναι το μενου που εχει. Ειναι μικρα τα γραμματα και φανταζομαι θα με δυσκολεψει, αντιθετα με του mio ή του mls 4800 που ειναι με ομορφα εικονιδια.

To mio με καλυπτει απο γραφικα, αλλα το ελλατωμα του ειναι στην πληκτρολογηση των οδων, πολεων κλπ, θα πρεπει να γραψεις ολο το ονομα.Σε αντιθεση με τα αλλα 2 μηχανακια που με το που πληλτρολογεις πχ. Θεσσ.... σου βγαζει επιλογες Θεσσαλονικη-θεσσαλια κλπ. στο mio πρεπει να γραψεις "θεσσαλονκη" (ολη τη λεξη)

 

1. Μπορω να εχω με καποιον τροπο γραφικα στο μενου του navigon?

2. Μπορω να χρησιμοποιησω αλλους χαρτες (εκτος του navigon)στη περιπτωση

που δεν με καλυπτουν;

3. Ποιο ειναι καλυτερο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά κι από μένα παιδιά!

Πριν λίγες μέρες αγόρασα κι εγώ το Navigon 2100max! πια εκδοση aigo8 πρεπη να βαλο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστψ τον activea και ολους εσας που με τις ερωτησεις και τις απαντησεις που διαβασα μπορεσα αν και πρωταρης στα PNA-GPS ΝΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΩ το 2110 και να περασω το dest 7.Καλλα ολα αυτα καλο το Dest 7 και πληρες αλλα το περιβαλλον και οι ευκολιες του Navigon ειναι αλλο πραμα.Εχοντας δοκιμασει το Garmin 205w και ενα dest 3,5" μπορω να πω οτι το Navigon ειναι καλλιτερο σε περιβαλλον και ταχυτητα επεξεργασιας και αλλαγης διαδρομης αλλα το λειπουν χιλιομετρα και σημεια εδνδιαφεροντος.Αν καποιος γνωριζει πως μπορουμε να προσθεσουμε POI στο προγραμμα της Navigon.....καλα μη βαρατε ασ μας το πει.

:)Αργυρης

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ο καινούργιος χάρτης Q4 είναι στο 75% με 19.418 pois σε 54 κατηγόριες. Κατεβάστε τον! Είναι μεγάλη η διάφορα από τον προηγούμενο αφού έχει αυξηθεί και χιλιομετρικά αλλά και σε pois τα μισά από αυτά που είχε ο Q3 (μην ξεχνάτε ήταν στο 52% και αργότερα τον είχαν ανανέωση στο 56%).HAVE FUN!
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω οτι ο Q4 εχει μεγαλη βελτιωση αλλα και ο προηγουμενος ηταν καλος σε σχεση με αλλες εταιριες για παραδειγμα ειχε χωρια τις Θεσσαλιας ολοκληρα οταν dest7 και igo8 ειχαν μονο το δρομο που οδηγουσε στη πλατεια συγκεκριμενα το χωριο Μελισσα στο νομο Λαρισης το ειδα στο igo8 τωρα που εβγαλα το χαρτη της epsilon και εβαλα τον Q2 της navteq
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 3 ερωτήσεις:

 

α. Το Navigon 2100 max υποστηρίζει SDHC? Βασικά σκέφτομαι την αγορά μιας microSDHC 4GB και χρήση SD adaptor για το Navigon (καβάτζα συμβατότητα με κινητά). Τα 4 GB καταρχήν είναι αρκετά για χάρτες ευρώπης του MN7, ένα 2ο NavSW (Dest7 με ελληνικό χάρτη), και 2-3 μικροπρογράμματα και 500 ΜΒ για mp3/mp4?

Έχει κάποιος πρόβλημα με microSDHC και SD adaptor στο Navigon? Μέσα στο κουτί τι κάρτα έχει/χωρητικότητα?

Aπό ταχύτητα οι Class4 SD επαρκούν ή οπωσδήποτε Class6??

 

β. Τελικά ο cpu του 2100 max είναι 533 ΜΗz ή 400?

 

γ. Με το registration του προϊόντος μέσω NAVIGON Fresh, δικαιούσαι αναβάθμιση i) NavSW & ii) χαρτών? Αν ναι, για πόσο χρονικό διάστημα? (Έχω δει για 2 χρόνια, αλλά στο site η υπηρεσία freshmaps φαίνεται επί πληρωμή 100ευρ, και απ' ότι διάβασα σε προηγούμενη σελίδα αυτού του thread στα 20ευρ αν κάνεις register)

 

To παρήγγειλα χθες από ΠΛ... Υπάρχει περίπτωση να έχει προφορτωμένους στην SD του πακέτου 4Q.2008 που κυκλοφόρησαν αν δεν κάνω λάθος πριν μια εβδομάδα? Το αγόρασε κανείς πρόσφατα από το συγκεκριμένο μαγαζί? Αν έχει τους παλιούς Q3.2008 αναβάθμιση σε Q4 παίζει δωρεάν??

 

Thx εκ των προτέρων, n00b στα GPS....

 

EDIT:

(α) Τα PNA Navigon 21xx υποστηρίζουν κάρτες SD έως 2GB KAI SDHC. Μέσα στο κουτί έχει 1GB SD.

(γ): i) SW: Για όλα τα μοντέλα δωρεάν. ii) Χάρτες: Αναβάθμιση 2 ετών δωρεάν δικαούνται οι κάτοχοι συσκευών 81xx. Για τους κατόχους της σειράς 21xx υπάρχει μέσα στο κουτί voucher -80% (-80eur) για την υπηρεσία freshmaps για 2 έτη (τελικό κόστος 20ευρ). Για την χρονική διάρκεια ισχύος του εκπτωτικού voucher είναι 30 ημέρες από την ημερομηνία αγοράς (μάλλον εννοεί την ημερομηνία registration). Επίσης ισχύει 1 μήνας δωρεαν αναβαθμίσης χαρτών για όλους, οπότε ο Q4.2008 ακόμα και αν δεν είναι προεγκατεστημένος, μπορεί να κατέβει δωρεάν μέσω Navigon Fresh.

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη αναζήτηση δορυφόρων ανέβηκα ταράτσα και το άφησα μισάωρο, όσο λένε και οι οδηγίες. Βρήκε 8 δορυφόρους max. Είναι καλά? Έπιασε τους απαραίτητους 4 δορυφόρους σε 2 λεπτά περίπου και 6-7 σε 5' (νομίζω καλά για subzero start). Στο μισάωρο έπιασε και 8ο δορυφόρο. Έπρεπε να περιμένω κι αλλό για να κλειδώσει και άλλους δορυφόρους?

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...